Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá :-((

21:17 Teď jsem sledoval agamy a ta nejmenší co mám (potravu přijímala) najednou začla klepat ocasem, pomalu vyplázla jazyk a z řitního otvoru jí vyteklo trochu tekutiny a vypadá, že je asi po ní :((
nezná někdo příčinu, proč? :.(:.(

uprava: 22:22
tak nakonec přecijen dejchá, i když hooodně pomalu. Doufám, že vydrží do zejtřka, abych jí vzal na kliniku hned ráno....

úprava 00:10
:-( proooooč??!!??
potvůrka mi umřela :.(:.(

stává se to ono je problém jestli agama byla v pohodě od narození...tj. jestli byla pohyblivá,akční jestli jen nepoléhavala tak to je k ničemu...jestli byla v poho tak by to mohlo být že měla problém se zažíváním...je třeba topnej kámen a krmit od mala cvrčky a vitamínky a zeleninu moc neeee skoro vůbec nafukujou se

jj, díky..... no teď mám další dvě nový prťata, tak doufám, že se to nebude opakovat....

jinak krmil jsem cvrčkama malejma, i s vitamínama, topnej kámen měly taky.... nevim čim to mohlo bejt.... je fakt, že byla taková hubenější... teď už na to dávám bacha s novejma prťatama a hlídám je, jak se pohybujou, jeslti jedí obě atd. tak doufám, že se to nebude opakovat a případný problémy včas odchytnu....

jinak, že s eještě zeptám, když jdu k veterináři na "preventivní" prohlídku, asi mám přinýst i jejich trus, žejo?

Těžko se hodnotí, když nic nevíme o chovu. Navíc co se denně setkávám, že největší problémy nastávají když se agamky prodávají (a samozřejmě lidi kupují) fakt malá škvrňata. Za chvíli se budou prodávat snad akorát líhnoucí z vajíčka, fakt hrozný.

Tak to je ta lepší varianta, lepší než obráceně;-). Pokud to tedy je a. vousatá, ty běžně žerou hodně rostlinné potravy. Jenom se ujistím, jde opravdu o agamu a ne třeba o leguána:?: Jinak není problém jí mezi nasekanou zeleninu nebo mlíčí namíchat pár típlých cvrčků, moučného červa nebo třeba trošičku konzrvy pro kočky (maximálně tak 1/3 živočišné potravy).

lidičky a je opravdu důležitý ten topný kámen? ta moje malá si zdycky vyleze po korkové stěně k žárovce, zalehne tam a opaluje se:D jak je nutné UVB záření? můžu jí ho dát i jinak než zářivkou? pichnout ji na slunko třeba:P na chvílku nebo je třeba denně?mám ji doma týden a UVB nemám eště...jaksi nemám penízky no:(

topny kamen - elektricky vyhrivany je zbytecnost a nesmysl. Staci obycejny kamena nad nim obycejna bodova zarovka, nebo pod bodovku nejaky koren - kus dreva na kterem se budou slunit. UV-B je dulezite tak ze hodne, a nejlepsim zdrojem je samozrejmem ten prirozeny = slunce. Pokud je moznost pravidelne ho agame doprat, bude to lepsi nez zarivky a spol. Ale u nas v cechach mas na to skutecne sluneni jen tech par letnich mesicu, a to jeste dle aktualniho pocasi...

Naprostý souhlas - vyhřívaný kámen pro pogony je naprostý nesmysl. Už z jejich podstaty vyplývá, že jsou to denní ještěři z horkých oblastí a tudíž je pro ně přirozené vyhřívání z hora - v přírodě od slunce. Topné kameny mají opodstatnění tam, kde máme např. tak velké terárium, že je "bodovkami" nevytopíme, nebo zejména u nočních živočichů, kteří v přírodě v noční době, kdy se ochlazuje vzduch, čerpají sálavé teplo z vyhřátého povrchu.
A jinak lze říci tolik, že vousatky potřebují poměrně hodně tepla a poměrně velmi hodně světla - samozřejmostí by mělo být UV. Mimochodem při nedostatku tepla nedokáží trávit...

Stalo se nám něco podobného. Před 10 dny jsme si pořídili třičtvrtě roku starou agamku a včera nám umřela. Podmínky měla dobré, potravu taky přijímala. Myslíte, že jsme mohli přeci jenom udělat nějakou chybu mi, že by to bylo tak rychlé, nebo spís byla nějak "nemocná" od původního majitele?
Díky za Váš názor.

To je hrozně složitý takhle na dálku a bez toho, že by u nich člověk byl, teoreticky to mohlo být i ze stresu z těch původních dvou, ale to by nežrala a asi by ji i dost viditelně "dachmaly". Bez pitvy, co nejdříve po úhynu se dá těžko špekulovat. Zásada by ale měla být ji nechat před spojením s ostatními minimálně měsíc i víc v karanténě, resp. v samostatném teráriu, takhle, aby ses klepala, jestli něco nepřenesla na ty původní. Nejsem veterinář ani kdovíjaký odborník na nemoci plazů, ale pokud by to byl opravdu projev nějaké choroby, kterou už měla, tak 10 dní před smrtí už by to muselo být zřetelné i na pohled a v chování. Málo co (vlastně mimo fyzického zabití asi nic)nezabije odrostlou agamu za tak krátkou dobu, většinou to trvá týdny až měsíce. Fakt těžko říct.