Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá :-((

21:17 Teď jsem sledoval agamy a ta nejmenší co mám (potravu přijímala) najednou začla klepat ocasem, pomalu vyplázla jazyk a z řitního otvoru jí vyteklo trochu tekutiny a vypadá, že je asi po ní :((
nezná někdo příčinu, proč? :.(:.(

uprava: 22:22
tak nakonec přecijen dejchá, i když hooodně pomalu. Doufám, že vydrží do zejtřka, abych jí vzal na kliniku hned ráno....

úprava 00:10
:-( proooooč??!!??
potvůrka mi umřela :.(:.(

Tak to je ta lepší varianta, lepší než obráceně;-). Pokud to tedy je a. vousatá, ty běžně žerou hodně rostlinné potravy. Jenom se ujistím, jde opravdu o agamu a ne třeba o leguána:?: Jinak není problém jí mezi nasekanou zeleninu nebo mlíčí namíchat pár típlých cvrčků, moučného červa nebo třeba trošičku konzrvy pro kočky (maximálně tak 1/3 živočišné potravy).

lidičky a je opravdu důležitý ten topný kámen? ta moje malá si zdycky vyleze po korkové stěně k žárovce, zalehne tam a opaluje se:D jak je nutné UVB záření? můžu jí ho dát i jinak než zářivkou? pichnout ji na slunko třeba:P na chvílku nebo je třeba denně?mám ji doma týden a UVB nemám eště...jaksi nemám penízky no:(

topny kamen - elektricky vyhrivany je zbytecnost a nesmysl. Staci obycejny kamena nad nim obycejna bodova zarovka, nebo pod bodovku nejaky koren - kus dreva na kterem se budou slunit. UV-B je dulezite tak ze hodne, a nejlepsim zdrojem je samozrejmem ten prirozeny = slunce. Pokud je moznost pravidelne ho agame doprat, bude to lepsi nez zarivky a spol. Ale u nas v cechach mas na to skutecne sluneni jen tech par letnich mesicu, a to jeste dle aktualniho pocasi...

Naprostý souhlas - vyhřívaný kámen pro pogony je naprostý nesmysl. Už z jejich podstaty vyplývá, že jsou to denní ještěři z horkých oblastí a tudíž je pro ně přirozené vyhřívání z hora - v přírodě od slunce. Topné kameny mají opodstatnění tam, kde máme např. tak velké terárium, že je "bodovkami" nevytopíme, nebo zejména u nočních živočichů, kteří v přírodě v noční době, kdy se ochlazuje vzduch, čerpají sálavé teplo z vyhřátého povrchu.
A jinak lze říci tolik, že vousatky potřebují poměrně hodně tepla a poměrně velmi hodně světla - samozřejmostí by mělo být UV. Mimochodem při nedostatku tepla nedokáží trávit...