Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomozte začínám

Ahojky lidi,
dostala jsem na narozeniny Leguána zeleného a
tak teď sháním potřebné info o chovu a hlavně podmínkách.
CHtěla jsem se hlavně zeptat na stravu a DOPLŇKY STRAVY ČI
VITAMÍNY, které je potřeba legu podávat? A také zda je
potřebné nějaké očkování nebo odčervení atd.? Vím že jsou to
asi hloupé dotazy, ale tohle krásný zvířátko jsem nikdy neměla
a moje zkušenosti končí u pejska a kočičky. A poslední dotaz
je jak postupovat při jeho ochočování? Byla bych nerada, aby se
mě bál a byl plachý kvůli tomu, že jsem něco na začátku zanedbala
nebo zkazila. Ted má cca 3měsíce, je u mě teprve 3dny a je
dosti bázlivý a plachý.

Děkuji za odkaz.. To že Vás zkušené chovatele to zvedá ze
židle chápu, ale na druhou stranu právě proto že jste zkušení
chovatelé tak by jste mohli pomoci když někdo má tu snahu si
takový dárek nechat, dobře se o něj postarat, věnovat mu čas a
peníze atd. Leguána jsem vždy chtěla avšak přiznávám, že mě to
zaskočilo nepřipravenou, ale snažím se to napravit ikdyž vím,
že to mělo být v opačném pořadí (nejdříve vše nastudovat a
připravit a poté teprve pořídit).

Zkus se mrknout i sem http://plazi.reptile.cz/index.php?option=com_conten t&task=view&id=111&Itemid=112, ne ze bych si chtel za kazdou cenu delat reklamu, ale dali sme si na tom mega zalezet, tak treba se to sikne.
Jinak s tim odcervenim - chtelo by to, a pak kazdyho pul roku delat tzv. koprologicky rozbor trusu - tam se ukaze, jestli ma vnitrni parazity a je nutny nebo ne ho odcervit. Musis sebrat hovinko, nejlip do filmovky, zakapnout to vodou, dat do lednicky (ne mrazaku) a nejpozdeji druhej den odnest do laborky. Koprologickej rozbor zvladne snad kazdej veterinar, ale vzdycky je lepsi jit k odbornikovi na plazy. ;-)
Ockovani se nedela.
Jinak se socializaci je to tak, ze na kazdyho legouse plati neco jinyho. Nejdulezitejsi je trpelivost a mirnost tozn. zadny velky tlaky. ¨Priprav se na to, ze k nemu budes muset pristupovat denne (prvnich par dni bych ho nechal kvuli aklimatizaci) a byt hodne trpeliva. Nekteri legosi se muzou zmirnit treba az za rok. Zkus mu pak nabizet listy z ruky, hlavne na nej chod pomalu a pokud na sebe uz necha jakz takz sahnout tak si ho muzes i vyndat a proste se s nim muchlat. Ale pozor na oblicej, my uz mame doslova zjizveny xichty ;-) Nekterym legum pri ochocovani svedsi vypusteni do prostoru, ale to spis tem starsim. Je to tezky, ke kazdymu leguanovi se musi pristupovat trochu jinak.
Me to trvalo par let a nekolik plazaku, nez sem si troufl na chov leguana.

Děkuji za rady, obě stránky jsem navštívila a pořádně pročetla - alespoň
teď aktuální pro mě zařízení terária, stravu a ty základní věci. Hned jsem
včera nalítla do obchodu a koupila polníček a rucolu - moc ji chutna oboje :-)
CHtěla jsem se zeptat zda-li je pro leguána škodlivé pokud bych např. polníček,
který jsem sehnala pouze ve větším balení zamrazila a poté vždy podávala?? A pak
také jestli je opravdu potřeba podávat leguánovi pouze vodu balenou neperlivou a ne
z vodovodu? A pokud ano tak jestli tu balenou dávat pouze do misky na pití nebo i
jako vodu, kterou má na koupání?
Dnes jsem se byla dívat na terária a přemýslím zda nebude lepší si nějaké nechat udělat
a také hlavně nad rozměry. Do budoucna bych chtěla, aby se volně pohyboval po pokoji
(četla jsem že je to vhodné až od 1,5roku?) a tak nevím jestli by bylo postačující
terárium o rozměrech 1,55:0,60(?!):2m v pořadí delka, šířka,výška ?

No já zkoušel už mrazit kde co, ale vždycky mě z toho vyšla po rozmražení pěkná srajda, takže nedoporučuju. Vždycky je ale lepší dávat krmení čerstvý.
Určitě není potřeba leguánovi podávat balenou vodu - nesmysl. Na pití stačí převařená, ba i den odstátá voda - záleží na tom jakou vodu máte. Pokud se vám za hodinu na povrchu dělá na povrchu vodní kámen, je lepší převařit. Legoše koupeme v teplé vodě ve vaničce, nevím jak bych denně kupoval přes 100l balené vody, ohříval ji a pak je v ní koupal - normálně z kohoutku, jen ji nechám deset patnáct minut odstát. Do studené vody by naši legoši dobrovolně nevlezli, tak leda v létě venku na schlazení (kolik asi tak bakterií žije např. v zahradním jezírku;-)). Vemte si, co leguáni pijí za vodu v přírodě (teď se nesnažím srovnávat život v terárku a přírodě, je to jen příklad). Vůbec bych se toho nebál, nemá absolutně cenu kupovat na vše balenou vodu.
Rozměry terárka jsou dostačující, jen těch 0,6 bych zvedl na 1m. Jinak kdy leguána možno chovat volně záleží spíš na tom, jak je ochočený, jak máte zajištěšnou místnost, ale k tomu roku a půl min. bych se taky přikláněl - záleží na každým legovi zvlášť.

Děkuju, sama jsem nad tím uvažovala, že těch 0,6m je málo
takže to budeme muset nějak vymyslet, abychom to mohli zvednout
na metr. A ještě jsem se chtěla zeptat jak moc je nutné se nahlásit
na příslušné veterinární správě k chovu? vím že se řadí mezi nebezpečná
zvířata, ale nevím jestli je toto potvrzení o nahlášení opravdu potřeba
a je např. vyžadováno při návštěve veterináře?

Na vet. sprave je potreba legose nahlasit, jinak vam hrozi nejaka pokuta i pres deset tisic. Vzhledem k pripravovanym zakonum by to mohlo bejt jeste mnohokrat horsi. Urcite je lepsi mit tohle v poradku...
V noci by nemela legosum klesnout teplota pod 21-20 stupnu. Pokud mate min. optimalni reseni jsou tzv. keramicke zarice (rika se tou keramicka topna spirala) - prodavaji se i topne panely. Nevyzarujou zadne svetlo, ale hreji docela dost. Staci do vyhledavace napsat "keramicky topny zaric" a hned vite ;-)

Jestli to nebude Tím, že reagujete na víc jak rok staré příspěvky, kdy platila jiná vyhláška 75/1996 Sb., kterou loni v prosinci nahradila vyhláška 411/2008 Sb. Takže ano, dnes již pojem nebezpečné zvíře neexistuje - existují pouze zvířata vyžadující zvláštní péči (kam už opravdu ještěři nad 1m a hadi nad 3m nespadají), nicméně v té době byly informace v předchozích příspěvcích správné. ;-)