Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vejcožrouti, období klidu?

Zdravim,
zajímalo by mě kdy mají tito hadi klidové období, tedy kdy nepřijímají potravu. Jde o to, že si pamatují období hnízdění ptáků podle toho odkud pocházejí a mezi tím nepřijímají vejce.

Nechci od vás žádné odkazy jinam, ale zkušenosti chovatelů kteří mají tyto plazíky již několik let a tak vědí kdy jim
přestávají žrát Atd.

Děkuji všem za jejich ochotu.

Ono taky záleží na druhu a odkud konkrétně jsou, vejcožrouti jsou v několika druzích rozšířeni od j.Maroka až po JAR, takže ty období jsou různá, v podstatě bývají dvě aktivní období, když hnízdí ptáci, tedy jakési jaro a počátek podzimu, tedy dvě vlhčí období, přičemž to jarní je delší a silnější, ale někde to může v podstatě téměř splývat v jedno několikaměsíční období "hojnosti" (vždy podle místa výskytu začíná "jaro" trochu jindy a je jinak dlouhé), prakticky všude vejcožrouti hladoví v "místní" zimě a často i v kratším období v "místním létě". Ale délky těchto období mohou být velmi různé.

To se neokouká, fascinující podívaná, nejvíc mě baví, jak to na začátku bere naprosto nelogicky (myslím lidskou logiku) nastojato, jiné užovky si to tak "nestěžují":-D a ještě se mi líbí, jak nakonec frajersky "vyblinkne" skořápku, to dělají jinak jenom climacophory (taky mají podobně vytvořené "trny" na krčních obratlech), ostatní vejcožravé užovky to dlabají i se skořápkou.
Pro mostečáka: Tak předpokládám, že myslíš Dasypeltis scabra, pro kterého se tento český název užívá, protože afričtí jsou vlastně až na jednoho všichni. Teoreticky některé populace údajně v přírodě musí hladovět až 11 měsíců a jen cca měsíc mají na pořádný výkrm, ale to už je spíš extrém, ve většině areálu hnízdí ti menší ptáci, kterých se to týká, dvakrát, takže jak jsem psal už před tím mají takové žravé jarní období a většinou ještě jedno na podzim (pokud jsou z jižní části areálu na jižní polokouli, tak je jaro na podzim a obráceně, ale i importovaní jedinci si rychle navyknou na naše období, protože chca nechca na ně působí prodlužování a zkracování dne). Jinak ale nevidím problém v tzv. "Voženílkově způsobu" (Petr jistě odpustí, že jsem to po něm pojmenoval), tzn. jednou za měsíc lapnout vejcožrouta a jemně mu zasunout do krku katetr (sondu, hadici) a pomocí injekční stříkačky do něj natlačit rozšlehané slepičí vejce v množství rovnající se jedné snovačí snůšce:-D. Kupodivu z toho vejcožrout nemívá nějaké zvlášť velké trauma, spokojeně roste a chovateli odpadají starosti se sháněním dostatečně drobných vajec a vyvaruje se balancování na hraně zákona při vybírání hnízd v blízkém i dalekém okolí:-D.
Jinak údajně nepohrdnou ani vejci hadů:!:, např. vejce užovky domácí - Boaedon fuliginosus (Voženílek, 2002), ale zkusmo nabídnuté vejce želvy T. graeca nechal bez povšimnutí (Voženílek, 2002).

Tak tím líp, když žere sám, on bývá problém, že právě slepičí (samo, že od malinkých ras),křepelčí a holubí vejce někdy moc nechtějí a raději třeba nějaké ty kosí, vrabčí nebo třeba astrildí a papouščí (andulky, korely). Pokud by ty křepelčí odmítal, tak je jednodušší než shánět ty "exoty" nebo hledat spadlá hnízda. A křepelčí zvládne až tak od 40 cm délky. Ale pokud je baští, tak není co řešit, akorát bych mu udělal nějakou delší pauzu přes zimu (klidně 4 měsíce) a v létě taky třeba 2 měsíce, aby mu pak víc chutnalo;-).

No jak jsem psal, ono to moc přesně nelze říct, zvlášť když nevíš lokalitu, z které ten či onen jedinec pochází, takže asi nezbyde než to zkoušet a nebát se delší hladovky, pak se dá odvodit podle doby, kdy žere konkrétnější období žravosti a nežravosti u tvého vejcožrouta. Ovšem, jak jsem psal, když není moc hladový, tak může křepelčí odmítat vlastně i v době žraní. Není to zas tak jednoduché, ale vzhledem ke schopnosti těchto hadů vyžít bez újmy po mnoho měsíců s minimem přijmuté potravy, se to dá zvládat.

to dělají jinak jenom climacophory

, Vážně???:-?:-?Krmím je vajíčky dost často ,ale ještě jsem to u nich nepozoroval, vejce sežerou i se skořápkou, a v krku jim praskne pomocí právě zde zmíněných výběžků na obratlech...Tím nechci říct že to není pravda, spíš by mě zajímalo, jestli vám climacophory vyvrhnou skořápku???