Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krmení Boa

Dobrý den,
dnes jsem si dovezl samici Boa constrictor imperator, asi 150 cm.
Prosím poraďte, jak velké potkany, jak často a kolik by měla dostat?
Děkuji :-)
Změna kategorie, původně: Hadi (halapremek)

Opravdu morčata a králíky:?: Tomu přece sám nevěříš ;-) Viděls někdy dospělé morče:?:
Morče domácí (Cavia porcellus) - Velikost: 20 – 36 cm, váha 800 – 1300 g.... :-D:-D:-D

index.php

On je také potkan a POTKAN. Ti běžně nabízení jsou většinou jen 2x - 3x větší než průměrná myš a přitom plně dorostlí jedinci (samci) můžou běžně vážit až 3/4 kila, někdy i víc. Takže když například řeknu že krmím dvěma potkany, může být ta informace hodně zkreslená. Spíš si měl tedy napsat, že ve velikosti 150 cm "masakroval morčátka a králíčky"...:-D

Opravdu morčata a králíky Tomu přece sám nevěříš Viděls někdy dospělé morče
Morče domácí (Cavia porcellus) - Velikost: 20 – 36 cm, váha 800 – 1300 g....

Je to tak. Pokud tomu nevěříš je to tvoje věc a mě je to jedno. Ale dřív než někoho obviníš ze lži nebo z přehánění měl by sis uvědomit, že pokud jsi v životě ještě něco neviděl tak to nemusí znamenat, že to není možný, že ano :puff:

P.S. Dospělé morče jsem už párkrát viděl, můžeš bejt v klidu ;-)

Para - Já jsem naprosto v klidu, nemusíš o mě mít strach. Zdá se ale, že spíš Tebe ten můj příspěvek tak trochu rozhodil:-) Nikde jsem totiž nenapsal že lžeš, ani jsem tě z ničeho neobvinil. Jen mám tak trochu neodbytný dojem, že za velké dospělé morče považuješ ty tříčtvrťáky, co se běžně nabízejí v zooshopech... Jinak je mi uplně šumafuk čím svého hroznýše krmíš, je to čistě každého věc. Jestli ten Tvůj zvládá ve 150 centimetrech víc jak kilová morčata, klidně mu je dopřej. Navrch můžeš přidat třeba slepici, nebo selátko...:-D

Hlavně se zase nerozčiluj, myslím že jsme demokraticky řekli každý svůj názor a tím tuhle debatu považuju za ukončenou :puff:

Taky budu exot:)) muj taky masakroval dospely morcata od nakejch 130cm a dospely zakrsly kraliky od nakych 170cm. Mam i dost fotek, tak je zkusim najit a klidne je sem dam:)

Sice to neni hrozna, ale i tak. Moje krajtule taky masakruje ty kraliky od 170cm. Mam i videa, kde je videt jak jsou velci, ale da je v poho.
Tady jsou kralici, ktery bezne zere...a obcas ma po nich jeste hlad:D
[http://i71.photobucket.com/albums/i129/Lachesis_CZ/ milacci/IMG_1723-1.jpg]
[http://i71.photobucket.com/albums/i129/Lachesis_CZ/ milacci/IMG_1133-1.jpg]
[http://i71.photobucket.com/albums/i129/Lachesis_CZ/ milacci/IMG_1355.jpg]
nekdo trochu zavidi:))[http://i71.photobucket.com/albums/i129/Lachesis_CZ/ milacci/IMG_1358-1.jpg]
tady videjka;-)
watch

Já vážně nehodlám polemizovat nad tím, co je opravdu DOSPĚLÉ a plně vzrostlé morče, mimochodem rozmnožování jsou morčata schopna už jako "tříčtvrťáci", jestli to berete takhle. Jinak hadi samozřejmě dokáží zdolat kořist někdy až neuvěřitelné velikosti, pokud jsou hodně vyhládlí a náhodou na ní narazí. V přírodě totiž na další potravu nemusí narazit zase mnoho týdnů. Otázkou však je, jestli je vhodné v zajetí podávat takhle extrémě velkou potravu, když to není vyloženě nutné - slyšel jsem už o zadušeném hroznýšovci kubánském, který nebyl schopný napůl pozřeného králíka ani spolknout a nakonec ani vydávit :-(

Jasne v knizkach se pise, ze maji byt max jak prumer tela, ale v knizkach se pisou obcas pekny hovadiny...staci si je poradne prohlidnout. V prirode hadi zdolavaj nekolikratr vetsi korist nez kterou jim davam ja. Staci se mrknout na net.
No ja je rozhodne neprekrmuju. Krmim je myslim, tak akorat. Krmim podle potreby vetsinou 1x za mesic. Hrozna mel pauzu 8mesicu. Nedavam krajte furt takhle velky kraliky...Vetsina tech vetsich kraliku byla puvodne pro hroznyse, ale on drzi dietu:)) Takze, to co zbyde davam krajte.

Ahoj,přesně jak jsem psal.Je rozdíl mezi překrmováním a podáváním velké potravy.Já můžu dát obsoletám jednoho velkýho potkana a jsou nažraný.Nebo jich můžu dát třeba 5,malých.Takže se mi nezdá,že by to bylo překrmování.Nehledě na to,že při dodržování zimování a jíných pauz,které zvířata v přírodě mají,by se nemělo nic stát.Určitě má každý terarista své chovance ve voku a pozná kdy je třeba krmit a kdy né.;-)

Nikdo tady nepsal jestli to vhodné je, ale že metr a půl dlouhý hroznýš zvládne dospělé morče. Ani tu nikdo nepsal že je takhle krmí pořád. Někdy se holt nesežene potrava vhodné velikosti a že had dostane občas něco většího v tom bych žádný problém neviděl, i v přírodě se to stane.

Pánové dovolte mi vstoupit do vašeho sporu.
Chovám výhradně boa řadu let a u zvířete o délce 150 cm bych krmil 1 kouskem potkana tak ještě ne úplně dospělého,ale takovým kterému toho už do dospělosti mnoho nechybí a to nejvýše tak 1 x za 3 týdny.
A to zde předpokládám mluvíme o mladých potkanech protože s přibývajícím věkem potkan ještě zmohutní a tak potkan ve 4 měsících vypadá jinak než potkan v jednom roce..

Ale no tak, di ty brepto :))Já nevim no. Veškeré informace a vědomosti (dá-li se to tak nazvat) které mám, čerpám pouze a jen ze zkušeností s mejma hadama. Nemám nic vyčtený a už vůbec se neřídím heslem "jedna paní povídala". Hadům se věnuju dost a fakt jsem si nevšim, že by s morčatama měli nějaké problémy. Ale to neznamená že to tak nemůže být. Právě proto by mě to zajímalo. Že by jako tvrdá srst nebo co?

Já vím, že ty jsi empirik Paro, ale myslím, že není špatné si občas něco načíst, navíc mě to baví. A kdybych měl na všechno přicházet sám, tak se zblázním ;-) Myslím, že čtení odborné chovatelské literatury se nedá srovnávat s heslem "jedna paní povídala" a myslím, že jsem se jím nikdy neřídil. Uznávám, že se v naší lit. objevují někdy bludy, ale to se stane.. Je třeba si informace vybírat a utřiďovat, potom je samozřejmě na každém aby si je ověřil u sebe v chovu. Morčata mají robustní kostru a hrubou kůži i srst, takže s nima krmím je občas a s malýma. Není to ale tak důležité téma na nějaký spor ;-)
Jo a s Jaroušem v celku souhlasím, jen bych si dovolil ho opravit- s těma anakondama jsi měl na mysli určitě kapybary- jako obdobu morčat, ale ve velkém.

Souhlasím s Malpolonem.
Čím starší morče tím je i kůže tužší.Když přejedeš potkanovi po srsti je taková hebká a když to samé uděláš u morčete tak máš hned pocit že jsou chlupy pevnější.Takže i jeho kůže je zákonitě tlustší aby udržela masivnější chlup v lůžku.
Krmení menšími morčaty je snad v poho,ale pravidelně bych to nedělal
- i když se jistě najdou odpůrci co morčaty krmí a potíže nemají.
To je jako u lidí.
Někdo jí fazole pořád a nic a někdo si dá lžičku a může se z toho po......
Chce to zkusit.
Já např u mojich boa praktikuji to,že tak asi týden po krmení (závisí na dospělosti boa,u dospělých po 14 dnech) je vezmu do rukou a nechám je pořádně proplazit aby jim zapracovaly břišní svaly a peristaltika (trávení)střev se urychlilo.
A ty výsledky.......:-D.
Někdo tu psal že anakonda žere prasata - to je pravda,ale prasata jsou v jejím pravidelném jídelníčku a tak si na to její organismus zvykl a přizpůsobil se tomu.
Když už se tady rozvášňuju tak bych chtěl hodit do placu ještě jeden můj názor.
Osobně nedoporučuji krmit čerstvě vyklubanými kuřaty.
Mně se to krutě nevyplatilo.
Nově vylíhlé kuře obsahuje relativně hodně silný potenciál salmonely - asi tak do týdne věku.
Nebezpečí z tohoto vyplývající je snad jasné.
A krmení divokými holuby,jak jsem už někde tady viděl je hazard - vlastně krmení jakoukoli divokou zvěří je nebezpečné.
Zvířata chovaná v zajetí už mají trochu jiné složení žaludečních kyselin a trávicích enzimů a nejsou tak odolná...
Ovšem jde o mé poznatky a jistě se najdou odpůrci

jasně ale to se tu právě řeší, co a jak velé. Jak přiměřeně velké ? To jen tak na okraj pro Zydyho. Původně jsem to ani nechtěl psát ale: krmím dospělé psohlavce zelené jedním menším právě dospělím potkanem jednou za cca 2 -3 měsíce, spíše 3, a zodpovědně Vám říkám, že je to moc, je to příliš moc ale nemám to srdce jim po takové době nedat. Jak to vím ? No jak už tady někdo psal, řekli mi to moji hadi. Mám nejstarší samici již 5 let, je to odchyt, krmil jsem ji jak tady někteří píšete moc dobře, za dva roky jsem si koupil další samice, ty ve srovnání s tou původní jsou šlank no jako proutek a ty hlavy, jako bejci tudíž jsou o mnoho starší, ta moje je prostě podle nich tlustý prase. Od té doby se ji snažím opatrně srazit váhu ale řeknu Vám moc to nejde, nabrat jooo ale dolů ne a ne. Tak pozor na překrmování je to hned, A nyní otázečka závěrem. Jak často žere např. právě Cor. caninus v přírodě ? Já se po zkušenostech odvažuji tvrdit, že tak 4 x ročně víc moc asi ne. (standartně, ,,ideálně,, velkou kořist)když menší tak víc větší tak míň samozřejmě. zdraví Marek

Souhlas, hadi v přírodě někdy mají takové intervaly, že to až člověk nechápe. Teda 3 měsíce bych taky asi těžko vydržel nenakrmit, ale třeba takovej prcek jako vejcožrout někdy bez újmy nežere téměř rok a pravidelně má hladovku nějakých 4-6 měsíců. Já dávám i mladým hroznýšům potkánka jednou za 3-4 týdny (akorát tak do půl roku častěji) a vypadají spokojeně, mají teda v roce a půl jenom něco málo přes metr a předpokládám, že pohlavně dospějí až ve 4 letech, ale zase tu třeba budou do 30 let, což vydrží málokomu. To samé psohlavci, mláďata tak 10-14 denní intervaly, ale jakmile se rozežerou, tak dřív než po 2-3 týdnech nedostávají a po roce a půl a dospělí dostávají 1 (maximálně 2, když si ho ukradnou;-)) za měsíc až měsíc a půl, samec tak po 2 měsících, ten ani většinou častějš nežere. Nevím, jak psohlavci, ale většina větších hadů asi v přírodě moc často nežere, ani mláďata a taky na rozdíl od 2 letých "dospělců" v chovech v přírodě dospívají většinou až 4. rokem i déle.

no a nyní tyto intervaly krmení (1x za 3-4 mes.) budu zkoušet i u dospělých Surinam Boa a jsem přesvědčen, že to budou celkem bezproblémoví hadi. Domnívám se totiž, že téměř veškeré problémy mají základ v překrmování,, neberte mě úplně za slovo,, ale většina komplikací určitě.
p.s.Ještě jsem neviděl ani neslyšel, že by někomu umřel had hlady.
a z vlhkostí je to podobné všeho moc škodí ale to snad jindy ahoj Marek®:-):)):-D

:-D:-Dlidi napiste nekdo nejaky clanek kolik priblizne krmit atd... me z toho boli hlava chapu ze kazdy se tady vetsinou jne ujistuje ale taky kazdy snad na sve zvireti pozna kdy ma hlad za jakou dobu zacne smejdit nebo jestli neni pohubla nebo snad nemam li tluste zvire co se jen vyhriva a na korist utoci az ho otravuje..zamyslete se

Na to přece žádný manuál neexistuje. Je to jen otázkou citu a taky zkušeností. Každý had je jiný a každý má trochu jiný apetit, takže nikdy nelze přesně říct kolik myší nebo potkanů musí sežrat za měsíc... Pokud na tohle nemá chovatel cit a trochu toho pozorovacího talentu, potom chudáci jeho zvířata :-|

Ritchy má naprostou pravdu. Než začnu něco chovat musím mít základní znalosti a k tomu patří i stravování jeho svěřence. Informací je všade dostatek a pak stačí jen lehce přizpůsobit dle nároků konkrétního jedince. Kdo si nedovede poradit s tím základním nemá mít ve své péči nic živého.

:-Dsnad jste me pochopili ze me to vadi...a ne ze v tom mam "bordel"-prave ze mi vadi jak se kazdy pta porad na to same....takze muj napad je napsat nejaky zakladni strucny clanek o chovu...kdyz uz je nekdo tak mimo ze nevi zakladni veci tak bych napsla clanek pro zacatecniky nebo tak neco....

Možná by jsi to mohl promyslet a dal by se udělat nějaký graf,který by se nahoře mohl přišpendlit a lidi by zapisovali velikost hada a kolik sežere+četnost krmení.Jen mě to ted napadlo,není do pořádně promyšlený.Jestli budeš mít čas,tak to zkus dotáhnout do konce.Mohlo by to být zajímaví.:))

:-D spise jsem myslel clanek ,ktery by obsahoval vsechny tyto zakladni otazky...kolik krmit jakeho hada...napr..uzovky od 1metr.... hroznyse od 1 m atd.. pak dasli tema vlhkost vzduchu....dalsi napr velikost teraria....vsechno jenom odhad ale alespon by se zde neobjevovali prispevky typu..jake asi terarium a kolik toho vlastne sni...i kdyz tomu se zabranit neda