Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Euprepiophis (elaphe) mandarinus?.....Nebo hatchlings...??

Zdravím všechny chovatelé těchto nádherných zvířat - hadů!
Brouzdám po netu a narazila jsem na tohoto hada: Euprepiophis (elaphe) mandarinus, nebo Euprepiophis mandarinus hatchlings. Tito hadi mají nádheronu kresbu!!
Tady na teraristické poradně jsem na něj narazila snad jen jednou, proto se chci zeptat proč tento druh hada není více rozšířený v chovu?
Mám své 3 hady, ale tento druh mě tak zaujal, že bych si ho moc ráda pořídila.
A proto se ptám -
Jaký je český název?
Chová někdo tohoto nádherného hada?
Má přibližně stejné podmínky jako ostatní hadi?
A taky jaká se pohybuje cena? Podle mě bude asi dost drahý:-/;-)
Když jsem se chtěla podívat na nějaké internetové stránky kde je tento druh - byly anglicky, a já anglicky neumím:-[Moc děkuji za odpovědi!!

Děkuji! Jinak to by byl můj čtvrtý had:-)Totiž 2korálovky mám v jednom terku a užovku samotnou..
Bydlim v domku, takže místa je dost:))I zimovat mám kde;-) A myšky chovám taky. Snažila bych se ji splnit všechno co potřebuje, zatím s těma hádkama co mám nemám problém, spíš naopak mmám pocit že vypadají spokojeně:-)A to je radost vidět.I když to jsou hadi pro začátečníky:))
Zkusím o nich více zjistit, a poptat se, dík!

Zdravím!
Náhodou při brouzdání po netu jsem se dostal k vašemu dotazu na zmiňované hady. Myslím si, že to není až tak velký problém, chovat je. Sám vlastním tři tzv. poddruhy, mezi sebou se liší jak barevně, tak chováním i velikostí. Způsob chovu odpovídá, jak vám radili kolegové. Nepřehánět to s vysokou teplotou a nedivit se, když had třeba i dva měsíce nežere. Podívejte se na mé stránky a když budete mít zájem, můžete už letos mít svojí "mandarínku" :-)
www.elaphe.webnode.cz

Zdarec, dovolím si ještě upozornit, že také záleží o jakou lokalitu se u mandarín jedná. Já sám mám chinu, zdržuje se mi jedině v krabičce s rašeliníkem, nebo pod ní asi 22 st. Známý má ovšem Sichuan a to už je jiná. Jeho se mu vyhřívají i na 28st. a jsou úplně spokojené. :-) S vietnamkama nemám zkušenosti, ale pár lidí má, jako třeba p. Brož, který mi při počátcích s mandarínou skvěle poradil. Jinak stresák to je, ale po dobrým zimování teď žere, jako jedna báseň. Na teploty jsem taky zvědavej, bude to první rok a v pokoji jsem měl v největších pařácích 28st., tak uvidíme, jak to zvládneme! Ostatním držím palce. :-)
Robin

Jó, ještě jsem si všiml, že řešíte porphyracee, tak to mám jen loňského samce coxi a ten při občasné manipulaci
(čistění krabičky s rašeliníkem) občas kousne, ale za to je to popelnice (klepu) a bez zimování žere jako divý. China mě nekousla, ale vypouští ten svůj pověstný smrádek. :-) (dá se to přežít) Stresáci a neustále zalezlí jsou oba druhy.

Taky si myslím že má Stefan zvířata perfektní.
Jakmile budeš mít nějaké foto, tak ho sem hoď.
Je zajímavé, když jsem měl a mám možnost porovnávat růst mláďat východočínské a vietnamské populace, ten markantní rozdíl v růstu.
Přesto že vím, že zvířata z vietnamské populace dorůstají větších rozměrů, překvapuje mi rychlost jejich růstu.
Jsou rozeny: září - říjen 2009 (takže jim je v současnosti teprve 1 rok + 4 měsíce!!!), a vzrůstem už dosahují cca 85 cm. Takže takřka už dohnali ty východočínské, rozené v letních měsících 2007. A to je krmím opravdu dost střídmě.

North China by měla být ta východočínská, podle areálu druhu určitě (je tam takový výběžek na východě až na sever), i podle literatury. Ta se právě odlišuje od další populace z Číny - sečuánské. Je ale důležité si uvědomit, že pojetí těchto forem (dokonce jsem zaznamenal, že to lidi občas berou jako poddruhy, což je hodně odvážné) závisí na zbarvení a velikosti těch několika importovaných hadů ze tří koutů JV Asie, které se povedlo v chovech rozmnožit, a dát základ populacím druhu v teráriích. V přírodě to možná je úplně jinak, i když je jasné, že třeba délka i zbarvení s podnebím korelují.

Rád bych oživil toto vlákno a pozeptal se na pár pro mě nejasných věcí :-)

je nějaké spolehlivé kritérium na určení lokality, jestli se jedná o populaci "čína, vietnam nebo sechuan" ? ideálně kdyby jsem viděl fotky v rozdílech. Dostali se mi do chovu zvířata u kterých fakt nevím... :-/

za druhé, jak je to u nich s různýma formama "axanthic, hypo, high-yellow, patternless(bez vzoru), lignée(s pruhem), red"... a tady bych to rozvedl:

-jak se docílit dejme tomu aby mi ze snůšky vypadlo zvíře "hypo" jde to nějak ovlivnit nebo je to jen geneticky dané?
- když budu pářit dvě zvířata stejné formy, jaká budou mládata?
-když budu pářit jedno zvíře klasického zbarvení se zvířetem s vybrané škály forem, jaké bude potomstvo?

děkuji všem za případné reakce :-) vím že budu třeba vypadat za blbce ale mám v tomhle hokej :-[

Ahoj Bergi :-) Dovolím si tady dát odkaz, který tady dal někdo předemnou. Taky jsem chtěl o nich něco zjistit a tady nahore jsou tři fotky a u každé je napsáno co to populaci. Rozdíly mezi nima vidím ale otázka je jestli to tak je u všech kousků. Podívej se a pak napiš. Jsou to nádherní hadi... Když by se ti chtělo můžeš nám přidat i fotky moc rád se podívám :-)

snad se ještě někdo vyjádří(víc hlav víc ví) :-) i tak díky...

já si právě myslel že 4 je axanthická sečuánka a 1,2 mi nepřijde jako stejná lokalita(rozhodně mi to nebylo takhle dovezeno)

řeknu jak mi to bylo prodáno ale nevěřím tomu, 1 vietnam, 2 sechuan, 4 axanthic sechuan...ale fakt nevím, tady jsem vedle momentálně.

Co sem se bavil s Davidem Jandzikem a Stefanem Moellerem, tak mi rekli (krom toho ze ty zvirata jsou pomerne variabilni), ze vietnamky maji siroke sedla (cernou cast) a uzsi zluty stred, sedla jsou velke a zasahuji az po bricho.
Cina ma pomerne siroky zluty stred a cerna cast je pomerne mensi (casto do ni zasahuje ta zluta kresba - u starsich zvirat). Maji taky vetsi podil cervene barvy. No a teda cina + secuan je v dospelosti mensi nez vietnamky (coz muzu potvrdit). Kouknu doma jeste do Schulzovi monografie...

takže dva axanthici budou potomci axanthici, chápu to dobře(promin do hroznýšů a jiných barevných mutací nedělám, tak jsem v tomto blbej)? ostatní formy nevíš jak na tom jsou? :-)

nic proti poučce že jsou zbytečné ;-) nejde mi o to že je nebo není zbytečné něco chovat. Jde mi čistě jen o to kdybych pořídil takové zvířata do chovu, co budou za mládata(kdyby vše klaplo).

myslím si že nejsem sám koho tato otázka zajímá :-)

No, pozeral som vcera narychlo tu nemecku knizku. Okrem tej porovnavacej foto roznych kresieb Sichuanov tam velmi rozdiely preberane nie su. je tam par foto vietnamiek, par foto cinaniek, ale ze by sa tam dal najst jednoznacny vzorec by som nepovedal. Tiez som tam nenasiel ziadne relevantne informacie o genetike. Cize jedine google.

Dobrý den, trošku to tady oživím.. kde si můžu přečíst něco o formě axanthic? Jelikož můj samec Vietnam se takto vybarvil až postupem času, jako mládě byl normálně klasicky zbarven do žluta (viz. foto nahoře). Forma axanthic se projevuje až časem a mláďata se rodí klasicky zbarvené? Jelikož už jsem měl snůšku, kde mláďata jsou klasicky žlutě vybarena.. Děkuji za odpověď