Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochočení leguána zeleného

ahojky lidi,
chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně ochočení leguána zeleného.
Mám ho cca 3 týdny a pořád je velice plachý, jen zřídka se nechá v teráriu
pohladit..poraďte prosim někdo jak postupovat zda legu nechat a čekat a nebo
spíše neustále zkoušet hladit, makat do terária, vytahovat..??

Jak asi je stary legosek? Pokud je to prcek, tak se mu nediv, zmena prostredi a mnoho dalsich faktoru na nej pusobici. Pises, ze je plachy, to take zalezi, zda kdyz za nim jdes, zda na nej jdes opravdu pomalu nebo se ho snazis nahanet? Nejlepsi je jit na nej i treba s kouskem zeleneho a opravdu pomalu priblizovat ruku. Zkus ho tim hladit, kdyz bude klidny a bude mit zavrene oci, zkus odhodit zelene a hladit rukou. Dokud to pujde, tak se ho snaz hladit, co nejdele a take pritom na nej hodne mluv. Hodne jim to pomaha, kdyz na ne mluvis. Pak zase po hlazeni odejdi, ale zkousej to takto stale, kdyz to bude dobre, muzes ho potom v tom hlazeni zkusit i vyndat, ale nejdrive to zkus parkrat s tim hlazenim a potom ho teprve vyndej. Musis si ziskat jeho duveru. Hodne i zalezi na tom, jak mas udelane terarko a kde mas terarko umistene. Kdybys mohla vlozit i fotku terarka bylo by to super. Hlavne to chce take hodne trpelivosti a ze zacatku si na nej delat cas. Vzdy si ho jit pohladit, chvili tam s nim vydrzet a pak zase klidne i za hodku, za pul to jit zkusit znovu. Kde mas umistene terarium?

Taky by me zajimalo jak ochcočit legouška....ja už ho mam clekm dlouho...=( nevim vubec jak to udelat...snažim se...ale nejde to...spiš sem se snažila hodne ze začatku..ted mi to ale nejde a tak se do toho moc nepouštim...spousta lidi co ma legouška vypravi jak jim beha po dome a kouka s nimi na telku atd...co pro to mam udelat???=( měři už asi 83cm...tže bych ho mela ochočit,protože s velkou obludkou,ktera me nebude ani trochu poslouchat si už moc neporadim....

Dobrý večer, potřebovala bych radu od zkušených chovatelů leguána. Mám doma mladého 7 měsíčního leguána. Mám ho 4 měsíce. Mluvím na něj, dávám mu do terária ruku, pomaličku k němu přibližuju, ale lítá jak splašený. Neseká teda ocasem, jen se nafukuje. Neustále na něj mluvím. Asi třikrát jsem ho chytla. Když byl v ruce, hladila jsem ho, tak zavíral oči. Ale jakmile jsem ho vrátila zpátky, hned zase prchal. Můžete mi někdo, prosím, poradit, jak na něj? Jsem jeho druhý chovatel. Děkuji

Nechat ho v úplném klidu tak měsíc v kuse a pak na něj začít sahat mimo terárko, nejlépe při rosení. Běžné čištění terárka omezit na nezbytné minimum.Ke mě přišel agresivní leguán ve dvou letech, pokousal postupně celou předchozí rodinu.Nechala jsem ho cca 3 měsíce v klidu, pak na něj sahala při rosení a ted´ na něj můžu sahat kdykoliv a dělat mu cokoliv, nikdy ani nezasyčel, a nafukuje se jen, když na něj kouká někdo cizí, nedejbože na něj chce sáhnout, to ho sešvihá ocasem a syčí tak papiňák:-)

no je stary cca 3 mesice, terarium ma zatim male (akvarium po vodni zelve) a je ze
dvou stran zadelane aby mel trochu pocit, ze se ma kam schovat. Mam ho v pokoji
postavene na stole, aby nebylo na zemi. V soucasne dobe se mu dela terarium 1,5 x 1 x 2m
(dxšxv) ale ještě musi tak 14 dni vydržet v tomto malem. hladit se moc nenecha - jen zřídka.
zatím mi příjde jako štěstí když se hned neutíká schovat jakmile otevřu kryt terária..
ale zajímavé je, že když jsem ho donesla tak se ze začátku (první týden) nechal i chovat a spíš
než by utíkal tak se mi do rukou schovával a nemusela jsem ho skoro ani držet, ale pak najednou začal
být bojácný a plachý a nevím proč..v té době jsem mu do terárka pořídila jinou žárovku a přikoupila
květinu tak nevím jestli to může být i změnou prostředí?

3 měsíce je málo... Leguán má v přírodě hrozně moc nepřátel a jako malý je bezbranný.. takže minimálně do půl roka se řídí heslem kdo uteče vyhraje:-) a k ničemu se ukecat nedá... Když trochu povyroste tak je to lepší. Souvisí to hlavně se sebevědomím.. květinu bych odendala, bude se raději schovávat než by byl v kontaktu s vámi... první týden byl vystresovaný a choval se netypicky...

čus,zmých skušeností ti mužu poradit jen to že leguán potřebuje aspon dva měsíce nato aby si zvykl na nové prostředí a až bude mít vše v terariu okoukané tak bude mít zájem o kontak a bude líp spolupracovat rozhodně bych ho netahal dokud bude plachý

Ahojka,
taky mám dotaz ohledně ochočení leguána.Já toho svého mám doma sice jen pár dní,ale je pořád schovaný a bojácný.Ještě se mi ho ani nepodařilo pohladit nebo se k němu nějak přiblížit...

Ahoj mám stejny problem,mam ho doma dnes to budou asi 4 dny,vim ze je to brzo a ze si mozna jeste na nove terarium moc nezvykl,ale je opravdu dost plachy...jsem rada ze neutika hned co prijdu do pooje kde je terarko...je mu cca pul roku vzdy otevru terarko a on zacne jako blazen letat ze strany na stranu jako blazen,jeste k tomu se porat ne a ne doslect takze mu nemohu ani pomoct se hrbetem,zkousela sem to tim rosenim,ale az vcera se mi povedlo ho vubec pokropit aniz by utekl,myslela jsem ze uz to tedy bude lepsi,ale dnes mi cely den vyhrozuje ocasem a nafukuje se,takze ani zadne priblizovani se zelenym nepripada v uvahu,prosim poradte :(

Chytit, dosvléknout hřbet a nechat být, klidně 14 dní i víc v klidu, jen dělat základní údržbu - výměna vody, rosení, krmení, úklid trusu, případně otření skla. Není to morče, aby se dal hned brát do ruky. Ať si zvyká na ruch okolo a na ruku, co mu tam dává misku. Dbejte na vhodné teploty, dostatečné světlo a správnou stravu. Až se za pár týdnů zklidní, tak můžete začít pomalu "ochočovat". Hlavně mu nezakrývejte terárium, je lepší, když je okolo něj denní ruch, spíš si zvykne. Pokud ho naopak necháváte "v klidu", v místě, kde se nikdo moc neobjeví nebo mu děláte zástěnu, tak většinou zůstává déle plachý a hůř se aklimatizuje.

:-)Mám stejné zkušenosti jako krokodýl,terko bylo umístěno v obýváku,hned vedle telky a byl tam pořádný "cvrkot",leguánci jsou zvyklí na cizí lidi,pokud je mám v náruči nechají se od kohokoliv pohladit.Dokonce našemu Amoskovi,který byl po příchodu k nám "kousavka",tak se v pokoji líbí,baští za neustálého ruchu,kolem létají dva psi,střídá se během dne fůra lidí a z Amosky je větší mazel než kdy předtím.

Ahojky... chodím na vaše stránky moc ráda, protože super poradíte, přihlásila sem se sem protože máme doma taky asi půl ročního leguánka a doma ho máme asi 14 dní, má docela velké terárko tak že místo si myslím že zatím má... Ale chtěla sem se zeptat na to ochočení =) semnou docela vychází, občas se nechá i nakrmit z ruky.... ale s hlazením rukou neeee ... listem se nechá pohladit po hlavičce i trochu na tělíčku a zavírá u toho očko.... ale tot zatím vše ... nevím kdy ho mám začít chytat aby si na zvykl , každý mi totiž radí něco jiného a já už nevím jak tedy ... =) s přítelem bojuje ... jen se přiblíží k terárku a hned je v pozoru a kdysž mu chce pootevřít terárko tak začne utíkat... a k tomu mu chybí jeden prstík o kterej přišel ve zverimexu kde sme ho kupovaly... zezačátku to měl ošklivý ale pak se mu to zlepšilo, jen že sem zjistila že z toho prstíku mu kouká asi kůstka která není překrytá celá kůží ... ve zverimexu mi řekli že to nic není že mu to uschne mám strach .... prosím o radu ... nechci udělat někde chybu Děkuji moc

Ja sa vyjadrim len k terku,prstik necham na odbornikov,bude možno stačit kupel,vyzera to ako zaschnuta ,nezvlečena koža.Z tejto fotky moc nevidno.Taketo terko pre lega nie je vhodne.Terka sa stavaju orientovane na vyšku.Substrat nedoporučujem,a ta lampa je strašne nizko.Keby na vrchu terka bolo aspon sito,lampy by sa mohli umiestnit nad strop terarka.Určite začnite budovat nove terko,kde použite viac druhov svetiel vratane Uvb.Skuste ešte odfotit ten prst,su tu ludia čo maju mnoho skusenosti s ranami a chorobami,ale z tejto fotky neviem.

jako podestylku mam prave tu mramorovu drt... a rozhodne si nemyslim ze by to necemu vadilo...

dokonce obcas sam od sebe zacne tyto kaminky pozirat... zrejme k vuli procisteni traviciho ustroji...

Nebo má deficit vápníku a snaží se to někde nabrat - často pak požírají světlé kamínky, pokud toho je víc, může dojít k ucpání žaludku a operace je jediné řešení... Rozhodně si nemyslím, že by kamínky byli to nej na pročištění střev, k tomu je vhodná vláknina, kamínky jen projdou (v tom lepším případě), také jsem neslyšel, že by tejáci používali kamínky jako gastrolity.

Naprostej souhlas, měli jsme dva dospělý legy komplet zaflákaný kamínkama a nic jinýho než zdravotní komplikace to nepřineslo. To zařívací ústrojí tejů bude samozřejmě jiný než u býložravejch ještěrů - kratší?, jednodušší?, ale čištění střev pojídáním substrátu nebo zeminy je vlastní spíš ptákům, kteří mají myslím něco jako předžaludek nebo druhý žaludek a ten je k tomu přizpůsobenej. Nevím, jestli to mají nějací plazi stejně, ale např. ti legoši rozhodně ne. Takže u plazů bych spíš přisuzoval požírání substrátu k nedostatku nějakých minerálií, nejčastěji asi vápníku (nebo u mláďat k nastartování fungování střevní mikroflory). O pročišťování střev tímto způsobem pochybuju (což ale nic neznamená, žejo :-))

Presne.
Pokial viem tak zozeru vsetko co sa da.A pazurami dokazu pekne zatocit aj napr s pozadim z lepidla(kleber), nie to este s zivymi rastlinami.Tie rastliny by museli mat koren tuhy ako nasi rom... spoluobcania, aby vdrzali lezenie niekolko kiloveho lega.
Mozno by to slo pri malom leguanovi, a velkej rastline ktora by stihla dorastat, ale myslim ze casom by padla tak ci tak.

mě to nevadí že mi je časem zničí, jen jestli nemáte někdo zkušenosti co vše za rostliny může mít, aby po snědení se neotrávil..... sem květinářka tak že rostlin mám přísun dobrý =) a když ho porosím tak mu rosím i ty rostliny a on si z ních pak slizuje vodu.... nechce se mu nějak být z nádoby co má...nebo měl by mít jednu nádobu na vodu na pití a druhou s vodou kam chodí na wc ???

no nevim jestli v mem pripade znamena pozirani kaminku zrovna nedostatek vapniku... Jednou tydne dostava vajicko vc. nadrcene skorapky, jinak se zivy hlavne mysima a v tech kostech mysi by toho vapniku mohlo byt taky dost...

mramorova drt, kt tam mam, ma cernobilou barvu, a rozhodne sem videl, ze do sebe tlacil i cerne kaminky... vzdycky si zobne tak 3-4 kousky...

s nikym sem tady to pozirani kaminku nekonzultoval, takze to cisteni strev je ciste jen moje domnenka... Tejaka mam zhruba 3-4 roky a zatim zadny naznak nejakeho problemu, ze by mu to nejak ublizovlo...

Ale jak pise MadMike, teju je ciste masozravy a leguan se priklani spise k te rostlynne strave, takze jejich zazivani bude asi rozdilne...

asi taky bude hodne zalezet na velikosti jestera a na velikosti poziranych kaminku...

Ja použivam klasicku detsku vaničku,tu sa často kupu a robia svoju potrebu.Niekolko krat denne menim vodu za čistu podla potreby.Mam aj 2 misky s vodou na pitie,ale aj to im väčšinou služi ako wc.Z rastlin-Ibištek-činska ruža,ale velmi im chutnala,zničili už 3 stromy.Dalej Scindapsus,ten vydržal najdlhšie,ale ked ho začali konzumovat,dal som do preč.Podla niektorych udajov je vraj toxicky.Rôzne druhy paliem mi vyschli same,neviem či to bolo nevhodnou vodou,alebo vysokou teplotou a častym rosenim.A neviem si predstavit,ked vam podrastie a začne riadne bobkovat do tej drte.Moč pekne do toho zatečie a pripravte sa na pekny zapach.

Živé rostliny jsem měla u lega do jednoho roku,dracenu,scindapsus,virginský mech,tilandsie šedé.Potom neodešly, protože by je sežral,ale ničil je svou váhou.Od jednoho roku máme umělé,ale i ty cca po čtvrt roce musím měnit,protože zůstanou jen holé dráty.Pokud si nechceš nechat poradit ohledně drtě v terku,tak bych tady nechtěla číst dotaz co dělat se zabetonovaným legem a kde najít nejlepšího veterináře na operaci.

Zdravim, scindapsus není jedovatý, naše legoš ho jí na kila... roste to rychle a levně... a nezničitelně... ono, toxický je zřejmě široký pojem, protože nám kocour snědl celý list aglaonemy (vraj toxická) a nic... a křeček si taky pošmáknul na difenbachii, sežral jí pěkný kus a ledaže byl asi trochu sjetý a běhal jak o život... :-D

ano maš pravdu preto sa nekupuju žive aby ich nezožral to by ani nevadilo jemu ale skor tebe .. musel by si mu tam davať vždycky nove .. a tak ti stačia jedne umele a maš aj pokoj lebo to nemusiš polievať a to nieje problem .. a myslim že aj kvoli roznym bakteriam sa nekupuju žive lebo na nich žiju aj neake ine živočichy .. najlepšie je kupovať umele rastlinky .. pozor !! aby neboli MADE IN CHINA ..

to ti sam neviem povedať prečo to som čital v jednej knihe o tychto zvieratach a rastlinach v terariu .. ale podla mna je to asi preto že im to smrdi alebo niečo take .. možno je to blbosť čo rozpravam .. ale mne činske vyrobky velmi smrdia ...

Rozhodně bych neváhal.Čim dřív tím líp.Ze začátku bych zkusil lehčí kousky jko proskakování obručí a aportování.Cvičení povelů a poslušnosti bych nechal až na dýl.Nejdřív jednoduřší věci.U povelů lehnout dbejte aby předtím leguán stál na špičkách,jinak nepoznáte jestli vlastně leží nebo stojí.Jako pamlsek se osvěčilišípky.Neplést s čípkama,ty se strkaj do druhýho konce.Nezapomente naučit leguána na vodítky.S tím maji hlavně mládat problémi a pak utíkaji na stromi v parcích.Přeju hodně štěstí a budte trpělý,jsou to přeci jen plazi.

Tady by bylo fér zmínit, že třeba odvolání na píšťalku si vštěpují o trošku déle, než třeba blechy. Na druhou stranu, jakmile se to naučí, přiběhnou i s aportem z protějšího lesíka, bez potíží nacválají pro odměnu. Na vycházkách bych dával pozor ovšem na rvačky, největší průser je, když s sebou člověk nenosí break stick a dva leguání samci se zaklesnou hřebeny. Je to nemilé, rozdělit je není sranda. Na druhou stranu to jde rychleji, než při zaklesnutí kloakami. Jinak jak zmiňoval Melda, ty čípky jsou něco jako dusík, dokážou je rozparádit, ale chce to pak dlouhý flexi nebo stopovačku a protiskluzy na boty.

Pravda - Trhej John! - to by bylo docela fajn... ale obávám se, že tak odporně líná a mírumilovná mrcha, jako je náš leguán, by netrhal ani kdyby mu pan John osobně na vlastní oči týden cpal do huby granulované krmivo...
Nicméně, naučit leguána základním povelům, hygienickým normám a dobrým mravům podle Gutha-Jarkovského je přece pilířem chovu!

Moc zdravím všechny chovatele leguánů..... mám na vás na všechny dotaz... v ČT Brno se natáčí seriál Zoomanie a máme problém sehnat někoho, kdo chová v domácím prostředí leguána... potřebovali bychom ho totiž natočit v domácím prostředí -- vč. terárka apod... Pokud by byl někdo z vás ochotný s námi a svým mazlem spolupracovat, tak se mi prosím ozvěte na mail: Lucieviktoriehajkova@seznam.cz - nebo tel: 777 300 521 - spěchá... Natáčení by mělo proběhnout příští víkend tj. 5.-6.6. Díky moc všem....

No po 1. kup si nove terarium a nie akvarium pre neho je to mali priestor akvarium aj ked sa zda že je tam velmi mali .. on potrebuje mat trošku vybehu a trošku slobody .. proste mu potrebuješ spraviť podmienky v akych žije v jeho domovine mam červeneho a myslim že sa moc od zeleneho neliši iba sfarbenim a miestom domoviny ..

po 2. ak budeš kupovať terarium tak si kup z vysuvacimi dvierkami v predu ( ak povieš že pre leguana tak ti ine ani nemožu dat ) je to kvoli tomu aby ked ho chytaš tak aby videl kto aby si zvykol a aby ste boli onedlho kamarati

po 3. musiš s nim traviť viac času ked ho maš len 3 tyždne tak by si s nim mala byť asi hodinku denne (minimalne ) a hladkať maznať sa s nim .. ( napriklad moj nema rad ked ho bozkam vždycky začne skakať ..

po 4. ( mimo temy ) prosim ťa davaj pozor nanho na takeho maleho treba davať ovela večši pozor ako na velkeho .. ked už sa budete mať radi tak skušaj si ho nechavať na ruke ked ma klud a pokoj tak by ti nemal utiecť .. ale davaj pozor hlavne na chvost aby sa mu neodlomil .. ano dorastie .. ale si pozri neake videa na youtube.com a niektore tam maju zlomene chvosty .. jeho hodnota ak by si ho chcela predať tak je podla mna ovela menšia ako niekedy .. a ešte davaj pozor aby ti nevošiel pod skrinu alebo niekde inde .. može sa porezať a može zdochnuť .. davaj pozor aj na prievany a čistotu v terariu .

Ešte sa chcem spytať neakych teraristov .. neviete mi poradiť ? mam leguana je ešte maly može mať pol roka .. a ma v oku "kapre" viem že u človeka to nieje nič zvlaštne lebo oko sa čisti .. ale niekde som čital že leguany nemaju vytoky z očiked maju tak ma nedostatok vitaminu a a treba mu davať UV žiarenie to ešte nemam dneska mi to pridu namontovať .. a chcem sa spytať či je natom niečo pravdy .? dakujem .. a ešte moj ocko bol niekedy veterinar a pytal som sa aj jeho a povedal mi že može to byť aj z prievanu kedže ho mame doma na takom mieste že ak sme na zahrade tak vždy su otvorene dvere .. dakujem

Taky už jsem byla označkovaná,naposledy nos,ale nikdy to nebylo na šití a vím,že Mike i Marcelka už šití na kousanci měli,no ale vykládej mi to,po kousnutí jsem byla cca 2 měsíce opatrná,ale pak už jsem v tom cicmání jela zase.Samozřejmě čím déle ty moje kluky mám,tím víc je znám,tak kupříkladu když jsou v páření tak si dávám fakt bacha.:-D

tak mam 2dni leguana stale si somna robi debilka vitiahnem ho tak scernie a uteka vratisa zozere to co som mu dal a vratisa do terarka ale zvikensi ani nwm ze chodi na potrebu ja mam snim taky problem ze ked mu nic nedam tak utoci s chvosto mekd mu dam tak ide v pohodea stale chodi za ziarovkou ..a je potrebna uvb lampa a vihrevni kamen? a kolk odavkovania sa maj udat jedla?

Hledej informace,a pak se zeptej znovu.Zajmalo by mě co očekáváš od legoše,kterého máš doma 2dny.UVB potřebuje.Je to ještěr a né štěně.Ani to štěně tě nebude poslouchat za 2 dny.Jenom ho stresuješ.Takže debilka s tebe nedělá legoš,ale někdo tobě velice blízký.;-)

Čau mám doma leguána asi 20 dní je to mládě ale je pořád v klidu.. Vezmu ho do ruky sem tam trošku pojde a je v klidu když ho dám na postel tak chodí ale nikdy mi neutíka ani nešvihá ocasem,nekouše a neškrábe toto je v pořádku nebo má strach ? ?? PS: Je starý asi 3-4 měsíce

Dobrej mam takový problem mam leguána a dostal jsem ho asi pulrocniho a nemuzu ho proste prekecat aby se nebal a neutocilFurt sici mrska ocasem a zdrha uz nwm co snim krmenej je dobre vybeh ma obrovskej i ho chovam ale proste jak mile ho chci chitit tak jako by me neznal

Zdravím , mám cca tak 4-5 měsíčního leguánka ( tělo měří tak cca 10-15 cm) zdá se být v pohodě denně vykonává potřebu , žere 2x denně. Sice vykonává potřebu kde se mu zachce a ne do vody jak sem se všude dočetl :( nevíte někdo čím to může být ? jediný důvod mě napadá že voda v teráriu není teplá je spíše studená :( a já nevím jak jí udržet teplejší :( jinak se mi zdá vše v pohodě na to že ho mám 2 dny tak se občas nechá pohladit i zobne z ruky ale furt si není jistý a občas se k hlazení moc nemá.

Měl bych 2 dotazy zda by mi mohl nějaký chovatel poradit jak naučit leguána chodit vykonávat potřebu na jedno místo když se mu nelíbí voda v teráriu ? A ten druhý zda je dobrý nápad když takhle malého leguánka vyndám z terária ho nechat volně pohybovat po bytě ?

Naučit se vykonávat potřebu na místo kam chceš ty, to se nedá. Není to fretka. Ale pokud je voda v bazénku studená, tak do ní asi ani moc neleze a tudíž ani nevykonává. Ohřej mu vodu na 26-28C, což by měla mít tak jako tak a až se začne koupat, tak se tam při tom i vytento. Jinak vodu ohřeješ buď běžným akvarijním topítkem, nebo třeba topnou podložkou pod bazénkem atd.

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o radu. Čtvrtý den máme malého leguánka cca 3 měsíce starého. Když jsme si ho přivezli bylo vše v pořádku, na rukou byl klidný, nechal se hladit, šplhal po nás. Ale od druhého dne, co je v teráriu se hrozně bojí, stačí jen abych k němu strčila ruku (třeba pro misku na jídlo) tak se začne nafukovat a prchat po celém terárium, natož aby se nechal vzít do ruky. Tak se chci zeptat, zda ho nechat v klidu nějakou dobu a pak na něho jít pomalu nebo jestli ho zkoušet brát i přesto, že on zjevně nechce.