Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem gonyosoma o

Pánové, prosím o radu? Včera jsem si z Ládví přivezl gonyosomu o., je apatycká, slinění, otevírání tlamy,zvedlá hlava, vypadá to na bakteriální infekci. Je v karanténě, ale v nornálně zařízeném terárku. Asi ale bude lepší vše vyházet, hygienické ubrousky a zvýšit teplotu, co vy na to?

Souhlas s Redsnake. Pro začátečníka není moc dobrý kupovat importy ve špatném stavu, navíc tyhle užovky se nabízejí normálně NZ. Dost možná tě čeká smutné ponaučení..

PS: Nestalo se ti to samé už s regiuskou? Lepší by bylo zatím získat zkušenosti s nenáročnějšími, u nás narozenými hady. (Jestli se pletu, tak se omlouvám)

jo, stalo, ale zase byla to s regiuskou moje prní zkušenost- špatná, tak jsem myslel, že se smůlou už mám vybráno, navíc jsem tam potkal ještě nějakého kluka, měl od nich z importu samici a ještě tam čekal až zaplatím já, měl u nich objednaného samce, říkal že má od poslední burzy samici a je v poho. Nestrašte!!! Situace se možná ale trochu lepší: volal jsem od snakeho doktorce, co dělám říkala že je v pořádku, že mám pokračovat a necht jí den ještě čas, od včerejška po "terapii" už konečně vylezla do větví, a docela spolupracuje. Budu házet infa, snad dopadnu líp než s regiuskou. Pro malpolon: začátečník jsem pořád, i když prvního hada jsem měl -ještě jsi nebyl na světě, ale je fakt že se učím pořád a rááád!

Jj. Dehydratace je u těch importovaných gonyosom (a vlastně většiny tropických druhů) poměrně častý problém. Ono už kolikrát ani to zvíře téměř nejde zachránit, protože tím stresem a tou dehydratací se tělo oslabí na tolik, že tam většinou vyběhne nějaká parazitóza nebo bakteriální infekce (většinou obojí).

Podle fotky se dá špatně soudit, ale řekl bych, že bude dost dehydratovaná. Gonyosoma oxycephala z importu určitě není nic vhodného pro méně zkušené, tyhle užovky trpí i hodně na stres. Já nechápu, že si někdo, kdo nemá dostatek zkušeností stále kupuje importy hadů, u kterých se již celkem dobře dají sehnat i odchovy a to nemluvím jen o tomto případu, ale všeobecně.

To snad není nutné, tykám si i se staršími, navíc tady diskutujeme pod přezdívkami a nevšiml jsem si, že by to někdo vyžadoval, pokud ale filosofemgt ano, tak já s tím nemám problém. Jo a 21 mi skutečně je a problém v tom vůbec nevidím, pokud je to pro někoho příliš málo na tykajícího partnera v diskusi, tak má smůlu :-D:-D

Jinak souhlasím s Mirdou;-)

Jasně, Malpolone, o vykání jsem neřekl ani slovo ( to byl snad para), takže probl. s tím opravdu nemám, souhlasit s Mirdou sice můžeš, ale pro mně když se mi ji povede zachránit, ( jako že to vypadá že máme snad dobře nakročíno, i když né vyhráno)to bude fakt neskutečně dobrý pocit. Nechci s tebou polemizovat jestli koupí podporuji importéry, nebo ne, pro mně je na prvním místě že zachraňuji hada, který by dneska jinak už byl asi v hadím nebi.Jestli se mi to povede, super, jestli ne, mám dobrý pocit že jsem udělal vše pro záchranu. Jsem asi moc velkej cíťa, ale je to tak, nedá mi když vidím zvíře v zuboženém stavu, projít kolem něj bez povšimnutí a říct si že nebudu jeho záchranou podporovat importy. Každý máme jiný názor, to je ale ok.

Tos mě nepochopil. Já nejsem proti všem importům. To, že si chtěl zachránit hada je ušlechtilé, ale tím, že zachráníš jednoho zvýšíš poptávku a příště v podobným stavu koupíš dva hady, abys je zachránil? Největší problém u importu je, jak s nima zacházej importní firmy. Proč myslíš, že se had začal tak rychle zlepšovat? Asi jsi mu poskytl lepší podmínky a péči než importní firma, pro kterou je to jen kus zboží, který teď prodala a tak může nakoupit další a zacházet s ním uplně stejně, protože proč by do něj cpala víc peněz za lepší péči a podmínky, když si ho někdo i ve špatným stavu koupí, aby ho zachránil. Ono je rozdíl, když někdo importuje pár zvířat a poskytne jim odpovídající podmínky něž se co nejrychleji dostanou k novým majitelům nebo to, co dělají velké importní firmy. U importů často bývají problémy i když hadi jsou na první pohled v pořádku, takže pokud had je už na první pohled špatnej, tak většinou moc šancí nemá, i když šanci maš vždy. Já doufám, že tvůj had dopadne dobře, i když ještě nemáš vyhráno, částečně vyhráno budeš mít tak za pár měsíců.

Tvůj názor, já prostě když vidím zubožený zvíře a je to jen trochu v mých možnostech tak to prostě snažím se změnit, jsem asi přízemní, protože neberu ohled na vyšší cíle, že když ho nechám chcípnout, tak zmenším importy! Importy jsou a budou, já už se snažím vyhýbat takovým pohledům, protože se znám, ale kolikrát si připadám jak hajzl že jsem třeba prachy měl a uhnul pohledem od takového a přitom mi bylo jasné že to je jeho konec. Nechat importérům pochcípat všechny zvířata aby to nedělali není řešení! To by chtělo ošéfovat jinak, právně ,aby se byli nuceni o ta zvířata odpovídajícím spůsobem starat, ne je de facto svou nevšímavostí a přístupem týrat! Sorráč, já už jinej nebudu.

mne by jen zajimalo za kolik byla, pac ta cena musela byt dost nizka, aby se to kupujicimu vyplatilo podstoupit ten risk.Jedna se jiste o krasne hady, ale jsou uz docela dostupne i z odchovu....Navic si myslim, ze par z odchovu vyjde nakonec daleko levneji nez par z odchytu;-)

Já vím pánové, že máte pravdu, naprosto spolehlivě u mně zase zafungovala potřeba někoho zachraňovat, vím blbost, teba se to povede, MedMike asi ví o čem mluvím, jo cena byla 1500, je pohublá, dle veta dehydrovaná a já nasadil odvar z konopí- tím ji rosím, pije to jak zběsilá, na misku s vodou kašle, do toho rozmíchané vitamíny, je o 100% lepší, už jak vidíte je ve větvích, ne na zemi jako první den, ustupuje i otevírání tlamy a slinění, hlavu už také pořád nedrží nahoru, takže zabrali asi antiseptické účinky odvaru. opor. veta: pokračovat, nechat v klidu jestli se to dál nezlepší, tak zítra mažem k doktorovi.

No jo, taky je mi jasný, že když vykoupím např. ze zverexu zuboženýho legoše, že tím vlastně podpořím celej ten hnus a oni tam za chvíli budou mít dalšího chudáka. Ale když to čék vidí, tak to zvíře si nezaslouží tam scípnout...ale zverexy pokud možno obcházím obloukem, pokud to není uplně nutný, právě proto, aby mě to nelákalo. Na burze nekupuju krom techniky a krmnýho hmyzu nic. Něco jinýho je, když bych chtěl něco "vzácnějšího" pro sebe a vím, že to prodává jen němec, od kterýho to koupím jen na burze anebo bych pro to jel do němec. Anebo, když se domluvím s chovatelem, že si tam žvíře předáme. Halt je to těžký no - každopádně přeju hadovi brzké uzdravení. ;-)

Tak pánové, vím že ještě není vyhráho, odvar z konopí, plus vitamíny trochu zabrali, gonyosoma je ve větvích o patro výš, te´d jsem ji hodil myšáka sice na něj zareagovala, ale nezájem, tak jsem s ním praštil a nabídnul jí ho z peanu a div se spolykala ho jako malinu, je lepší každým dnem, doktorka je v nemocnici na tři neděle, tak budu muset do Prahy, ale bude li to postupovat takto dál, tak chvíli počkám. Ani si neumíte představit jakou mám radost, když jde vše bez probl. tak to člověk bere jako že jo, ale jestli překoná nějaké překážky je radost o to větší. Jestli to přežije bude to miláček rodiny.

Kroko: ja to myslel i tak, ze tech gonyosom z odchytu si clovek musi koupit povicero aby mu zustal aspon jeden par...Tim se to prodrazi...Zas je lakave, to, ze se jedna o cerstvou krev a temer dospele jedince:)(coz ovsem u gonyosom neni az tak opravnene, pac jejich chovy bych rekl, nejsou az tak zdegenerovane)

doporucuju neprecpavat, hadice bude urcite silne rozhozena, to ze to sezrala jeste neni vyhra, nechci strasit, ale pokud ji prekrmis, tak to zase vyblije a bude to jeste horsi...Takze ted si dej pauzu klidne na tyden az deset dni a pak bych krmil mensima soustama, napr skakavky atd....Proste to co rychle ztravi.
Jinak hodne stesti

teď sežrala dvě statné myši, vím že ještě není vyhráno, ale má skoro dva metry, je dospělá, tak skákavka by asi moc výživy nedala, navíc jsem ji nekrmil násilně, jen podržel myšáky u tlamy a trochu podráždil u nozder, vzala si je sama, hned jsem ji zase porosil odvarem, opět pila. Vím že není vyhráno, ale proti včerejšku snad dobře nakročíno.

rozumím, ale mám doma jen holata a dospělé myšouny, jsem stejně nepředpokládal že si něco vezme, ale já potřebuji trus, abych ho mohl dát na rozbor, zase nechci ji někam tahat a znova stresovat, kor když tak bojuje a snaží se mi pomáhat, já vím že je to blbost, ale jako by věděla že ji chci pomoci, když ji rosím tím odvarem tak mi vysloveně nastavuje hlavu, teď si jí přitiskla ke sklu já rosil na to sklo a ona z něj pila, je fakt úžasná.

Dík chlapi za podporu, budu průběžně házet infa, jinak zítra změna, odvar z heřmánku, strídat se stávajícím, uvidíme až hodí bobek co řekne rozbor. Jo, Meldo, slovo reklamace jsem v životě nepoužil, a když tak v"" já, nevím už kdo s tím začal, ale i boa už jsou v poho, agrese se už omezuje jen na syčení, si asi myslí jak je strašnej, že se ho někdo lekne ,nítěnky.

tak myšouni statečně tráví, pije jak zběsilá, ale jen z rozprašovače těsně u tlamy, žádný útok ani syčení, prostě vzorný pacient, jo dneska pijem heřmánek. Volal jsem doktorce podívá se mi po nějakých lécích proti vnitřním parazitům, až bude bobek,dáme rozbor, tak pak zaútočíme cíleně. Jinak se lepší každým dnem, až přijduz práce, hned beru rosičku, to už se sune mi vstříc a rosíme rovnou do tlamy.

dneska se z těch dvou myšounů vysr..., bobek mám připravenej, dneska jsem do mrtvého holete zadělal tabletu od veta na odčervení,povedlo se mi jí rozdráždit že ho polkla, málem mně kousla, mrška. Je o 100% lepší, začnem podávat v holetech i antibiotika, preventivní přeléčení, než bude rozbor.Pije jen z rosičky: heřmánek, konopí. Zítra u veta vyzvednu ATB a zase hodím info.

ATB ještě ne, jdu si pro ně zítra, dneska v holeti dostala prášek na odčervení, ale pořád trochu slintá, stále je hubená a občas zachrčí, tak vlhce,jinak je už ale docela vitální, jak jsem nacpal to hole tím práškem, tak ho asi cítila, moc ho nechtěla, ale otravoval jsem neodbytně, tak si hovzala, ale byla docela naštvaná že jí nedám pokoj, se po mně prvně i ohnala. Ty myslíš že mám počkat až bude hotový rozbor? Se to posílá někde do Prahy, a nějaké širokospektrální ATB by mohli zabrat.

myslim si, ze by jsi mel pockat na vysledky rozboru, popr co ti poradi veterinar kteremu veris. Sirokospektralni ATb jsou dobra vec, ale vahal bych pri pouziti u takto oslabeneho zvirete.Nejsem vet, musis to zkonzultovat s nim...
KAzdopadne pokud had docela prosperuje, nevidim duvod proc podavat sirokospektralni atb..spis bych doporucil cilenou lecbu.
Tot muj amatersky nazor

No až bude rozbor, tak to samo zacílíme přesněji, jedná se spíš o přeléčéní zánětu:(slinění, chrapot,anorexie), jo prosperuje, to se nedá říct, i kyž je každým dnem lepší. No uvidíme, zítra se stavuji u veta s trusem, sice to není odborník na plazy, ale ten je ne tři neděle na operaci a jiný není,tak uvidíme.

Dnes odeslán včerejsí bobek na rozbor, po odčervovací tabletce v holeti dneska úplně bílý bobek, s vetem jsme se domluvili že počkáme co řekne rozbor, zatím stávající léčba, dneska jsem do ní dostal zese po 20min. přemlouvání myš, pořád přetrvávají potíže: slinění a pootevře tlamu a občas si jako odfoukne. Nebudu už teď líčit jak to probíhá, ozvu se až dorazí výsledky.

Ne bobek ze dne předtím po myšounech je na rozoru, čekáme na výsledky, a tenhle byl po tom holeti s tím odčervovacím práškem, ale nic viditelné okem tam nebylo jen taková bílá, jakoby vápenná kaše. Vykandila se do misky s vodou, takže při mytí jsem to trochu zkoumal. Sežrala další myš, já bych spíš řekl že ten její stav je následek těžké dehydratace, určo i hladovky, no a asi je tam nějaký zánět-respirační onemocnění-následek toho všeho.

se moc netěš, zase úplně odmítá jíst, budu muset asi zítra se stavit pro antibiotika! Jsme jak na houpačce, jednou je už docela v poho, pak zase obrat k horšímu, tak spolu válčíme, už je zase docela apatycká, nesnaží se mně kousnout, jen pije z rosičky, jsme čekali na rozbor trusu, ale to je negat., tak jestli to fakt nebude nějaký zánět plic, nebo tak něco, jak pije heřmánek a odvar, tak se lepší, když začnu přecházet na vodu,zase se to horší, hubená je až hrůza, jdem zase zkoušet nutit jíst.

::)jak to tak ctu...tak za jakou dobu kolik snedla tech mysi??Myslim si ze to stim krmenim trochu prehanis.Krmil bych ho bud presne co 8 dni mysi.. nebo co 4 dny skakavka.Podle me uz ji vadi jak ji porad nutis mysi..Jinak hermanek proc by jsi s nim nemohl rosit delsi dobu?kdyz tak muzes snizovat koncentraci

tak 3 myši snědla v průběhu dvou dní, potřeboval jsem trus na rozbor, a sorráč, pro dospělou samici je skákavka jako malina!!! Myši sežrala dvě najednou kolem 10-tého, třetí den poté, pak se vykandila a od té doby nic! Víš co, jestli tě to zajímá, zkus si to přečíst postupně. Snažím se do ni dostat co nejvíce živin protože je hubená.

no nevím, tihle hadi mají docela rychlé trávení, navíc nic nevyblila, naopak jak vše strávila snad do dvou dní, a od té doby jen pila z rosičky. Včera jsem zkoušel krmit po deseti dnech a nic nechtěla, jen pije,ale dobrá zpráva je že paraz. rozbor je ok, tak až se nám povede přeléčit ten zápal plic (dle veta) tak by měla být ok. Podotýkám že je dospělá, může mít ke 2m, takže si nemyslím že překrmuji, navíc si myslím že časté krmení v menších dávkách- teda trávení vyčerpává víc.

Hadům tada taky moc nerozumím, ale zatím mi to připadá, že vše děláš přesně opačně než ti ostatní radějí.

ale dobrá zpráva je že paraz. rozbor je ok

nevím zda je to dobrá zpráva, ale u importu negativní výsledek je dost neobvyklý až podezřelý. Pokud byla neodborně deparazitovaná, při transportu pravděpodobně i dehydrovaná pak podání ATB a "překrmování" jen zvyšuje riziko selhání jater či ledvin.

Pokud tráví bez problémů a nezvrací, tak bych taky krmil a krmil, mají opravdu hodně rychlej metabolismus. Moje adult. samice sežerou bez problémů týdně 7 dosp. myší, nebo střed. potkana. Potřebuje se dostat do kondice a to jedině tak, že se bude krmit a krmit.
S tou paraztolog. mi to taky připadá divný, u import. gonyosom by to byl spíš zázrak, neváhal bych použít entizol a ivomerctin. Hygiena musí být 100%. Vyšší teploty i v noci, i když je to v rozporu s antibiot.Jinak každopádně nedoporučuju nákup import. colubridae, zvlášť z Asie. Pokud budete chtít poradit, napište mi do pošty.

Nechce se mi to celé číst, ale jen ztoho začátku je to tipycký případ od importovaných jedinců, kteří nejsou (nebyli) chovaný v ideálních podmínkách. Samozřejmě zvýšení teploty a "snížení vlhkosti to občas pomůže, ale nesmí to být už v pokročilém stádiu. Jinak taky jsem asi před rokem a půl koupil importovaný jedince oxycephal i když mi říkali všichni, že to je blbost, že chcípnou i když mám zkušenosti s importovanými hady. Ale byli tak nádherné, že jsem neodolal i když vedle byli odchovy o pár euro dražší asi o 10euro za kus. Samice mi žrala vpohodě, byla bez problémů a zníčeho nic asi po pěti měsících chcípla, prostě jsem přišel domu a ona byla mrtvá. Samce jsem musel celou dobu cpát a vydržel asi o měsíc dýl. Takže z importovaných užovek už jsem vyléčen, protože to nebylo poprvé.

no zatím žije,neloví, ale když ji otevřu tlamu a kousne si do myši, pak už ji nepustí a spolyká úplně sama, takto zvládne i dvě tři.Fakt je ten, že ani po přeléčení( píchal jsem 5x obden ATB, vitamíny,glukosu) se nezlepšili potíže s odfukováním a sliněním. Ustoupila trochu anorexie, protože ji cpu, trus má v poho, neblije, i je živjejší, tak uvidíme. Nelituji, i když jsou zatím jen probl. ale fakt že asi už budu se muset u importů do budoucna ovládnout

A dá se popsat nějaký standartní postup, když si import koupím? Odstranění vnitřních parazitů a tak? Je vždy nutný rozbor trusu nebo existuje nějaké preventivní přeléčení? Mám teda v tuto chvíli importy hady 4, ale člověk se stále učí. Půl na půl.. Zbytek dva. To jsi mi neudělal radost :x:

Teď jsem zvědavá, co vyleze z mého posledního nákupu - gonyosoma oxycephala.. Jsou potvory dehydratované, ale jinak docela čilé, vnější paraziti asi nejsou (zatím jsou v karanténě a téměř pod lupou a OK), odčervené by měly být, ale budu opakovat.. No, doufám, že mi z těch dvou alespoň jedna vydrží :-/ Uvidím, jak se budou projevovat v příštích dnech.

Luc: to co s každým jiným hadem co si přivezu domu= karanténa asi tak měsíc je nechávam na novinách nebo udrouscích protože tak lze dobře odhalit parazity připadně vnitřní roztoče v trosu a krmím je +- 2-3 dny po tom co si je přivezu domu některí žerou nehtří třeba až po týdnu to je na jedinci nic zvláštního s importovanými hady nedělám ještě je vykoupu ve vlařné vodě a to je asi všechno pak když sou nějaké problemy tak se dají rychle zjistit a zasáhnou proti nim

Ok, díky. Hadice vypadají zatím dobře, připadá mi, že už doplnili potřebnou hladinu vody v těle, ve dne jsou docela aktivní a už se prakticky nekoupou. Ale zatím nebaští. Už jsem zkoušela myši, potkáně, pískomila.. Nevim nevim. Je to už vlastně skoro deset dní, co je mám doma. Zítra zkusím znovu. Ale nečekám výsledek. :-(

Ty Gondy máš od mého známího, když je měl doma tak mu žrali, takže se snad chytěj, ale také jsem koupil Gondy nádhernej pár, kterej byl už 8 měsíců v zájetí. A po tom co jsem je měl doma tak absolutně nechtěli žrát a to jsem zkoušel všechno i ptáky, akorát samice si jendou vzala myš, ale chcípli mi asi po 3 měsících co jsem je tu měl. Už Gondy z importu nechci nikdy v životě.

Michale, jsou lidé, kteří pochopili jak to s gonyosomama z importu je a lidé, kteří tuto koupi podniknou a výsledek je na 99% stejný jako u lidí předešlých. Není mi líto lidí, sám jsem byl taky takovej hlupák, ale líto těch zvířat, dovozci těchto zvířat dobře ví, jak naprostá většina těchto zvířat dopadá, ale stejně v tom pokračují, v tomhle oboru tito "lidé" nemají co dělat, je to humus. A k tomu, kdo tato zvířata nakupuje snad jen to, že to jsou totálně promrhané peníze, kdyby jste měli skutečně o tato zvířata zájem, u gonyosom to jinak ani nejde, pak by stačilo projít si fóra, kde se k této informaci dostanete, nastudovali literaturu, podotýkám literaturu a né nesmysli, které se dočtete na ifauně v jednom z nejčtenějších článků a na závěr koupili téměř bezproblémová zvířata z odchovu a měli z nich víceméně pouze radost. Na závěr apeluji na všechny méně zkušené, ať si každou koupi nechají projít hlavou a nenakupují unáhleně zvířata na burzách apod., uvědomte si, že vám prodejci některých firem záměrně neřeknou mnohé informace a tímto způsobem vy jenom podporujete další dovozy těchto zvířat. Nejsem proti kupování odchytových zvířat, sám je kupuju, ale pouze u těch, kteří mají o tato zvířata zájem a nejde jim pouze o kšeft a hlavně je rozdíl, co kupujete, srovnávat p. reticulatus z odchytu s gonyosomou je opravdu úsměvný.

cc: Už mi několik zvířat z importu prošlo rukama a vím jak se mam chovat a to, že chcípou stim jsem byl až moc dobře seznámen, takže nevidím problém vtom, že bych byl nezkušený hlupák, kterej neví do čeho jde jak jsi to napsal. Nevim proč by ti mělo bejt líto lidí, co do tohodle šli. Víceméně jsem věděl, že to je sázka do loterie, ale i když byl vedle odchov, kterej stál asi jenom o 50€ víc tak jsem chtěl zkusit tyhle, protože tak barva byla úžasná. Je pravda, že celkově asijské užovky z importu se srovnávat z krajtama nedají. Ale také vím, že chovatelé u nějakých druhů musí takto riskovat, aby je sehnali a objevovali se potom v chovem.

myslím žeto psal zadavatel vlákna že se mu hada sželelo a tak ho relativně nízkou cenu koupil a pokusil zachránit ,bohužel většina hadů je v takovém stavu že jsou už víceméně posmrti několik měsíců před prodejem-stres z hejna souputníků v malé přenosce na suchém substrátu což pralesní hady určitě uspokojuje .takže když se nekdo slituje a dá jim co potřebují tak to nerozdýchají ,importovaná zvířata si taky kupuji ale když to zvíře je potřetí na burze tak do toho nejdu protože vim jak byto dopadlo.většinou se snažím zjistit jak je tady dlouho po importu od toho se odvíjí velikost šancí na přežití,zvířata jsou skladována už v zemi púvodu ve velmi nevhodných podmínkách a nikdo neví jak dlouho takže když přijedou sem tak už jsou načnuta .

neda se slitovat nad již mrtvým hadem ale nějakým spůsobem donutit obchodníky aby se zvířaty zacházely lépe,klidně zaplatím za import cenu jak za import když bude aspon nějaká rozumná šance na udržení v chovu.bral jsem zvířata od lidí coje dovezli načerno v kufru a nikdy nebyli v takovém stavu jak je mají současní obchodníci na burze.protože zvířat nevezli tolik a aspon trochu o ně pečovali.nabízeli mě regiusky asi za 400 kč ale padesát kusů, potom jsem byl u toho když je vybalovaly asi5 jich na dně pytle bylo umačkaných ,dovezlo se jich naráz několik set naráz takže jaká cena byla za ně to nechci ani vědět ,takže nějaký odpad nikoho nějak nevzrušoval tohle jsem taky nechápal/nebral jsem celou padesátku co bych snima dělal/ vzal jsem si 5 ks už přesně nevím za kolikcca600kč,asi púl roku nežrali ale nehubli jenom pily pak se rozežraly ale rozmnožit semě nepovedly

Tak já si o sobě rozhodně nemyslím, že bych kupovala zvířata bez rozmyslu a unáhleně. Každý máme na importy jiný názor, pro někoho jsou to promrhané peníze, pro někoho ne. Každý se může svobodně rozhodnout, zda-li import koupí nebo si pořídí odchov. Připomíná to trochu válku na téma lignocel - ano či ne.