Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hroznys vs. holub

Dobry den.Chtel bych se zeptat jestli bych mohl nortmalne krmit 2 metrove hroznyse holuby kupovane od chovatelu, mam strach z toho ze muzou mit nejakou nemoc, jakou jsou nejaci parazite ktere mohou byt v peri atd. Mozna je to kvuli tomu ze ve meste jsou ti holubi nemocni az az. Dik vse za odepsani

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Když jel manžel na burzu s zebřičkama, 3 vystresovaly a uhynuly. Gutky si zmlsly, a peří jim pěkně p…
boaedon 13.03.2008 11:21
boaedon
Krmit holubama nevidím jako problém, samozřejmě nemyslím uhynulé "měšťáky, ale z chovů. Nutriční hod…
krokodýl 13.03.2008 12:20
krokodýl
Je to snad poprvé co si dovolím nesouhlasit s takovým odborníkem kterého si velmi vážím,jako je krok…
Jarous 13.03.2008 17:00
Jarous
Pises ze holuby jsou volne zijici zvirata ktere by jsi nedoporucoval na zkmeni, a co treba slepise n…
gyloides 13.03.2008 19:30
gyloides
Ano slepicemi a kachnami se jistě krmí.. Ale pořád jsou to zvířata která jsou v jistém řekněme omeze…
Jarous 13.03.2008 19:55
Jarous
Můj názor je ,že v přírodě se hroznýši živý vším co sežerou.Prasátky začínaje a kury s bažanty konče…
Melda 13.03.2008 20:32
Melda
Mám stejný názor jako Melda. V přírodě taky nikdo nekontroluje hadům potravu na přítomnost všelijaký…
RITCHI 13.03.2008 22:53
RITCHI
Ale taky by stálo za zmínku že třeba mortalita hadů ve volné přírodě je nesrovnatelně vyšší než u ha…
para 14.03.2008 00:28
para
Tak o tom snad není třeba diskutovat. Díky usilovné lidské péči, veterinárnímu zázemí, pravidelnému… poslední
RITCHI 14.03.2008 00:47
RITCHI

Krmit holubama nevidím jako problém, samozřejmě nemyslím uhynulé "měšťáky, ale z chovů. Nutriční hodnota není o moc horší než savců, trus někdy řidší, ale to je spíš po malých kuřatech nebo kachňatech, dospělý pták už je spousta kvalitní svaloviny a o dost balastu (peří, kosti, rohovina). Není důvod proč by mělo jít o horší krmení než třeba potkan nebo králík. Proč taky? Asi by bylo vhodné to střídat, ale to je vhodné vždy.

Je to snad poprvé co si dovolím nesouhlasit s takovým odborníkem kterého si velmi vážím,jako je krokodýl.
Krmit holuby zcela zásadně nedoporučuji.
Snad bych ještě kývl na krmení holuby kteří neměli možnost vylétnout z hnízda a byli chováni v kleci,ale jinak říkám ne.!!!!!
Jednak nejsou stravou pro boa obvyklou,což by ani snad nevadilo,ale nesouhlasím z jiného důvodu.
Složení žaludečních štáv a enzimů u laboratorních zvířat - což v tomto případě si dovolím označit všechny terarijní zvířata,je zcela odlišné od zvířat žijících volně.
A volně žijící potrava ať už jsou to savci či ptáci má opět jiné složení těla,nasbíraných infikovaných parazitů a dalších volně se pohybujích bakterií,nečistot, atd.. trusu(které hadi při pozření potravy také spolknou)a proto zkrmování divokých zvířat zvířaty domácímí nebo terarijními,či také v tomto případě jsem si dovolil použít termín laboratorními je zcela nevhodné a dle mě také zavánějící uměle si vytvořeným problémem.
Myslím že jiné běžné potravy pro naše chovance je všude dostatek a tak není třeba hazardovat se zdravím našich leckdy ne levných chovanců.
Ovšem názor nechť si utvoří každý sám.

Pises ze holuby jsou volne zijici zvirata ktere by jsi nedoporucoval na zkmeni, a co treba slepise nebo kachny? Ty se snad nepouzivaji?Podle me se takova slepise ktera se hrabe ve vsem mozny a sezere temer vsechno by mela byt mnohem nebezpecnejsi jak holub.A pritom se slepicemi krmi uplne bezne, i velike krajty se krmi napriklad kouzou.A ty jsou taky v podstate volne zijici, zere to co najde a to co ji jeji majtel donese, ale nemasx jistotu ze kdyz ji nekam vypustis ze nesezere neco spatneho.A co se tyce holubu tak si myslim ze urcite nejsou prirozenou stravou ale jsou to ptaci a Boa urcite ve volne zijici prirode sezerou hodne ptaku.Doufam ze jem pochopil jak to myslis.

Ano slepicemi a kachnami se jistě krmí..
Ale pořád jsou to zvířata která jsou v jistém řekněme omezeném a kontrolovaném prostoru....
To se u holubů říct nedá..
A pokud jde o to,co jsem napsal a co se týká těch různých negativních vlivů jako rozdíl složení enzymů,žal.štáv,roztočů, infikovaných cizopasníků a co já vím čeho ještě,tak si doufám tvrdit že o tom něco vím.
Jsem totiž povoláním chemik se specializací na otravné a choroboplodné látky.
8-)

Můj názor je ,že v přírodě se hroznýši živý vším co sežerou.Prasátky začínaje a kury s bažanty konče.Určitě jak píše Jarouš,u chou v teráriu není vhodné zkrmovat volně žijící zvírata,u nihž nevíme jaký je jejich zdravotní stav.Pro chovatele se zavedeným chovem,co si budem povídat,je to rysk jako prase.Jinak v podstatě se ptáky z kontrolovaných chovů krmit dá,ale je to na uvážení každého chovatele.:))

Mám stejný názor jako Melda. V přírodě taky nikdo nekontroluje hadům potravu na přítomnost všelijakých bakterií a zizopasníků, hadi jsou vůči nim "téměř" rezistentní, takže jim nedělá problém sežrat téměř jakoukoliv kořist, od savců až po ptáky či ještěry. Není divu, vždyť jejich žaludeční šťávy a trávící enzymy jsou jedny z nejagresivnějších ze všech. Ovšem v teráriích je situace poněkud odlišná. Hadi nejsou ve svém přirozeném prostředí a nemají většinou ani přirozenou potravu, takže jejich organismus reaguje trochu jinak a každý problém pak nesou daleko hůř. Zatímco u plazů v přírodě jsou například salmonely běžnou součástí jejich zažívacího traktu, u plazů v teráriích může být výskyt salmonel fatální... Myslím si, že si za to chovatelé můžou tak trochu i sami. Základní hygiena by měla být samozřejmostí, ale často se péče přehání ad absurdum. Sterilizují se terária, substrát, veškeré vybavení a skoro i podávaná potrava, ubikace se často zbytečně přetápí. Takže ani není divu, že jsou zvířata v domácích chovech zchoulostivělá a jejich imunitní systém v troskách. Potom stačí opravdu málo. Podávání holubů, kuřat a ostatní drůbeže, ale i volně žijících ptáků je proto dnes dost rizikové. Ale ruku na srdce - chov se může infikovat i z podávání hlodavců, a to dokonce i z "prověřeného" zdroje. Za to že je laboratorní myš nebo potkan 100% zdravý, a prostý všech mikroorganismů či vnitřních parazitů vám ruku do ohně nedá nikdo :-/ Dřív tomu tak ovšem nebylo, dokud nebyl odchyt ptáků v přírodě protizákonný, krmilo se běžně vrabčáky, kosáky, špačky a pod., stejně jako se chytaly myši, křečci, syslové... Takže opravdu záleží na každém chovateli jak se k problému postaví a nakolik je ochoten riskovat. Já například běžně krmím své hroznýšovce ptáky vyřazenými z chovu, které dostávám od kamaráda, chovatele exotů. Své gonyosomě jsem dokonce jednou dal i sýkorku, která se zabila o sklo na balkóně, ovšem nechal jsem jí pro jistotu napřed týden v mrazáku. Myslím, že zmrazením na těch zhruba -18°C se většina zárodků potencionálních nemocí spolehlivě zlikviduje, i když samozřejmě asi ne všechny.

Ale taky by stálo za zmínku že třeba mortalita hadů ve volné přírodě je nesrovnatelně vyšší než u hadů chovaných v zajetí. Hadi chovaní v zajetí se těší daleko lepšímu zdraví a taky se dožívají vyššího věku. Nevim jak ty ale já nestojim o to, abych musel pořídit 20 háďat když chci vychovat jednoho dospělého hada ;-)

Tak o tom snad není třeba diskutovat. Díky usilovné lidské péči, veterinárnímu zázemí, pravidelnému kontrolovanému přísunu potravy, a absenci predátorů je úmrtnost v "zajetí" vždycky menší prakticky u všech zvířat, nejenom u hadů. Člověk je dnes schopen udržet při životě i taková nedochůdčata, která by ve volné přírodě neměla naději na přežití... což si nejsem tak zdaleka jistý, jestli je to dobře :-(

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru