Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Python (curtus) brongersmai

Ahoj chtlě bych se zeptat jak by mělo být zařízeno terko pro Python curtus brongersmai ????? (krajta pestrá) na internetu sem našel akorát velikost terária....Ale co do něj to už ne, poradí někdo ??? jinak vím o jejich značné kousavosti:))
Na žádost promazány nechtěné duplikáty (halapremek)

Jj, tam je to popsané hezky :-) Já mám doma curtusku (breitensteini) v terku s korovými štěpky, větví, miskou s vodou, kam si může vlézt celá. Úkryt mám udělaný z misky s rašeliníkem nasáklým vodou překrytou květináčem s průlezným otvorem. Tam se krajtička drží povětšinu doby. Když vykukuje ven, znamená to, že by si už dala něco k snědku - 8měsíční mládě 1xtýdně 2myši. V noci často leze do nádrže s vodou. Hodně rosím, vyhřívám klasicky jen žárovkou 40W, teplota vždy mezi 26-30stC. Hlavní je dodržet vlhkost, vhodnou teplotu a úkryt. Zatím mě ještě nekousla, při normální manipulaci je klidná. Jednou při odkrývání úkrytu se zakousla do květináče, ale jinak jsem zatím větší agresivitu nepozoroval. Myslím, že proti tzv. "stromákům" úplný flegmatik. :-D:-D:-D

Curtus brongesmai již nějakou dobu chovám. Mám je na cypřišové kůře od Ondry Diviše (viz odkaz výše) Kamarád je má na lignocelu a fungujou taky. Nesmí být na hoblovačkách apod., protože potřebují značnou vlhkost a to bez prachu. Jinak trpí respiračními problémy. Když jim budeš zařizovat terárium tak dej klidně lignocel, ale v každém případě udržuj aspoň v části terária velkou vlhkost.
Co se týče kousavosti tak mám curtus brongesmai, ty beru v případě potřeby opatrně do ruky a vcelku to jde. Ale koupil jsem samce curtus curtus, který byl první rok zcela v izolaci a toho nemám odvahu vzít do ruky. Přitom mám samičku curtus curtus, kterou jsem koupil od vylíhnutí a ta je vyloženě mírná. Ještě nekousla. Myslím, že je to vyloženě o ochytanosti.
Jinak rádi se koupou ve vodě, vydrží v ní klidně i týden. Úkryt určitě nějaký dej, rádi ho využijí. Pokud chceš, mrkni na mé stránky serpentes.cz

Jistě že by to šlo, ovšem lavory dnes bývají vesměs plastové a tudíž poměrně lehké. Takže bych se obával, že mohutná a těžká curtuska lavor snadno převrhne... Navíc plast v teráriu nevypadá zrovna nejlépe. Poohlídnul bych se spíš po nějaké těžší kameninové glazované nádobě, kterou lze sehnat např. někde v zahradnictví, nebo v Baumaxu, Globusu, Hornbachu - prostě všude tam, kde se prodávají zahradnické potřeby :-)

glazovana keramika je bezva ale mam samimici 150cm asi 10 kilo samec je o fous lehčí a kratší tak nevim vyzkoušel jsem kdeco a vyhrála t4 na zemi cypřiš mulč od p diviše asi to nejlepší terárko 140 na 100 pro dospělce optimalní samostatně teplota okolo 30 stupnú

[http://img530.imageshack.us/img530/9255/breit3lr0.j pg]

Novou fotku celého terárka bohužel nemám, ale je tu vidět substrát - kůra (štěpky), pak větev, tu až tak moc curtuska nevyužije. Pak tam mám klasicky keramickou nádrž s vodou velikosti asi 15x25cm, kam se krajta vejde celá a pak úkryt z květináče - nic extra. A topím bodovou žárovkou 40W.

Dík :)) Dávám zatím dvě myši po cca 5-7dnech, brzy asi vyzkouším potkáně. Had většinou vůbec neloví, jen čeká, až myš přijde do úkrytu a pak se ozve rána a myš je :x: Mám 1.0 NZ 7/07 odhadem 65-70cm délky.
Co se týče kousavosti, vždycky hada nejprve vyzkouším na naší malé Terce. Vypadala při hraní spokojeně, tak už krajtu taky beru do ruky :-D:-D:-D
[http://img397.imageshack.us/img397/4992/terkakrajta xd7.jpg]

Brongesmai jsou již dospělé, nicméně ještě porostou. Prozatím jsou v teráriích 130x80x50 (
dxšxv), ale ta délka začíná být nic moc, takže příští rok je plánuji dat do terárií 190x90x50. Tam již budou mít i bazén, který velmi rády využívají – mrkni se na fotky na stránkách na tmavky. Vím, že ten plast není nejestetičtější, zato je funkční. Momentálně používám plastové čtverhranné lavóry, které mám podlepené plastovou podložkou. Ta je o něco větší než je lavór, aby je krajty nepřevrátily, když do nich lezou. Prozatím to mám jako dočasné řešení, než budou nové terária s bazény. V terárku je pouze substrát z kúry a úkryt. Zítra ti sem dám nějaké fotky.

no probiralo se tu tohle mnohokrat neni to dobré protože oba hadi jsou uplně od jinud a potřebují jiné podmínky k chovu pokud to bude dočasně jen na chvili tak by to nevadilo ale dlouhodobě to neni moc dobrý napad

já vim :) ale sou fakt pěkný :D nikdy bych takovýho hada úmyslně nesplodil,ale byl bych šťastnej kdyby se mi do rukou dostal...
když mam doma nějakýho křížence sklípkanů(kterýho samozřejmě nekoupim,max dostanu bo vyměnim) tak ho přece nezabiju, jen nádrž jednoznačně označim a nechám zvíře dožít - k dalšímu množení a šíření bych se nesnížil protože denně vidim jak to dopadá...

Obecně se dá říci, že ano. Ale barevná variabilita jednotlivých zvířat je u každého druhu hada obrovská. Takže i u Bangka locality se vyskytují neatraktivně zbarvená zvířata. Dalším problémem u brongerek je, že intenzitu červeného zbarvení získávají až s věkem a u mláďat je velmi těžko odhadnutelná. Výhodou by bylo znát zbarvení rodičů, ale to je opět u těchto zvířat téměř nemožné jelikož odchovy prakticky neexistují. Letos byl první odchov USA a Rakušan, který je loni odchoval zřejmě jako první v Evropě, letos použil samici na zkřížení s albínem.

Doufám, že nebudu ukamenován, ale chci se zeptet stejně, tak to risknu, nejsem zastáncem chovu různých druhů z různých končin dohromady, ale co se týká curtusek, mohl bych chovat společně brongesmai a breitensteini od každého pár dohromady?Potřebují stejné podmínky, i výskyt( různé části Sumatry )je stejný, tak mně to napadlo, jo ještě terárko:200X120X80cm.

no myslel jsem že bych udělal na sebe úkryty s osb bedýnek s vlhkým rašeliníkems uzavíratelnými otvory pro krmení, event. čištění, pekně to zamaskovat, prostornější bazének, prostě kus přírody, co se týká křížení no Sumatra zase není takovej flák a když se nekříží tam, navíc to jsou dva páry

breitensteini žije myslím na Borneu, brongersmai Malaysie. Možná se pletu. Jinak když v párech tak breit. a brong. zvlášť nebo samce zvlášť od samic. Nejvhodnější je ale čistě indiv. chov. Ta bedna na vlhkej rašeliník bude nejlepší z plastu. Ty uzavíratelný otvory moc u curtusek nechápu, v případě krmení je dobrý jedno zvíře vytáhnout z ter. a krmit je ind. Popřípadě udělat nádrž přepažitelnou. Kus přírody v teráriu u curtusek? Na to sou lepší nějaký drobnější druhy.

oprava breitensteini ano na Borneu, brongersmai Sumatra a curtus curtus taky Sumatra, to je ale nepodstané, ty uzavíratelné otvory jsem myslel kvůli krmení, abych je nemusel tahat ven, jsou stejně skoro pořád zalezlé v úkrytech, akorát v noci se docela rádi koupou, jinak vylezou akorát když mají hlad, nemyslím si že by došlo ke křížení, jen jsem myslel že když už to terárko v těchto rozměrech mám hotové, tak že bych využil pomalu stejných požadvek na podmínky k chovu. No a právě ty plastové boxy příp. s osb bych oplácal lepidlem na dlaždice a třeba břidlicí...Dám si ale poradit.

právě tedka jsem rozsukovalpáru brongersmai samice měla potkana několik minut vsoběsamec pořád šmejdil až se samice pohla tak po ní skočil tohle mě dělají jen curtusky asi fakticky budu muset dodělat další terarko a každýho zvláště ,někde se dají sehnat fotky štítkú kolem očí a na hlavě pro rozlišení poddruhů ,chovat několik velkých a relativně agresivních hadů osobně nedoporučuji jo pozor na úkryty- moje curtusky si zásadně ulevují do úkrytu-jedna si uleví a druha v tom klidně leží kraken

no úkryt jsem myslel jako že bych de facto obrátil vzhůru dnem plastový ox z boku bych vyřízl otvor pro vlez, oplácal bych to lepidlem na dlaždice... a čištění by bylo snadné, prostě bych to nadzvedl, vnitřek(rašeliník )bych vyměnil za čistý a zpátky, nevidím v tom probl. Jo a občas skočí po sobě i klidní hadi, proto jsem ty otvory chtel uzavírací, nakrmím jednu, až si zaleze zavřu jí, nakrmím druhou...

nemám v úmyslu je křížit, nechám je zvlášť,napadlo mně to dík podmínkám a tomu že jsou skoro pořád v úkrytu že by došlo ke křížení když jsou dva páry mi nepřišlo moc reálné, ale s curtuskama začínám, tak si nechám poradit a poslechnu. A tak krásně jsem si to architektonicky rozplánoval.