Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Terarium

Vadilo by kdyby uzovka cervena mela terarko 180x60x80???plne vybyveny ukryta tri vetyvky a jedna velka vetev,...je tam toho hodne ve stene je hodne ukrytu a taky dve nadrze z vodou jedna mala a jedna velka vadilo by tak velke tararko z takovym vybavenim ??? pls napiste :)

Ja si myslim ze je to mozna zbytecne velke ale otazka znela jestli by ti uzovce vadilo....urcite by ji to nevadilo!!!!Co se tyce te misky s vodou tak si mylsim ze to urcite taky oceni(napr. kdyz bude zbytecne prehrate terarko nebo kdyz se proste potrebuje vyprazdnit , atd.), a tu potravu najde s prehledem, kdyz si vemes ze v prirode ma taky neomezene moznosti a vetsinou si vzdycky neco najde - prece jenom ten Jacobsuv organ na neco bude:)

No taky si myslím, že je to docela ptákovina s těmi "příliš velkými terárky pro mláďata", jak se sem tam píše. ;-) Prý se pak údajně stresují z toho "velkého prostoru". Ale co potom ti volně žijící chudáci v přírodě, které nikdo přiměřeně velkým terárkem nepřiklopí, aby se přestali bát :-D:-D:-D

Souhlas, taky myslím, že je to pro ní hezkej nadstandard a jen to ocení. RITCHI to vystihl. Bát se tam nebude, čeho by se bála a proč by umírala? Myslím, že žádnýmu zvířeti v zajetí nemůžeme dát příliš mnoho prostoru, spíš obráceně.

No to ano, ale OTVORENEHO priestoru a to je rozdiel, ked terarium vybavíš, tak ako v prirode úkrytmi, tak to vobec nieje problem, a je to len OK, ved aj v prirode maju terarium velke ako ich kontinent :) ine je to v holom velkom terariu bez ukrytov, to ano to ich stresuje, ale to asi aj male, ked nema ukryt. A potravu ked chce, tak si najde lahko, kazdy had je na to velmy dobre vybaveny, o to my nemusime mat starost. Takze cim vacsie terarium tym lepsie, ale samozrejme patricne vybavene, nielen hole steny a podklad.

Aha a mohl bys mě poučit jakej je rozdíl mezi hadem kterej se právě vylíhnul někde v buši a tím co se vylíhnul třeba v teráriu? Myslim, že pokud má had přísun potravy nemá nějak velkou potřebu někde lozit a proto bez problémů může vegetit i v relativně stísněným prostoru. Ale větším prostorem jen málokdy pohrdne. Opět vycházim z vlastní zkušenosti když pustim hady po bytě nezdá se že se stresujou, spíš naopak jsou to pátrací komanda ;-)

Jasně,myslel jsem to na ty ještěrky.:))
Řekni mi upřimně,přijdeš domů a přejedeš očima terária a vidíš,Hrozna tam ,krajta tam a všechni na svých oblíbených místech.Všechno je v pořádku a nemusíš pátrat,hady tahat a podobně.
Ted příjdeš znova domů a užovečku jsi neviděl ani nepamatuješ,tak a problém.Začneš zvedat kameny větve a kytky a nemůžeš ji najít.Pakárna a stres jak pro tebe tak pro hada když je terário vzhůru nohama.:-D

Hehehe souhlas, navíc tohle je problém spíš chovatele než hada, ten je zalezlej a spokojenost...je schovanej, nikdo ho nevidí :)) Znova ale opakuju, reagoval jsem jen ta to že nadbytek prostoru hada stresuje, mimochodem kdo nebo co udává etalon kde už začíná nadbytečný prostor? Je to opět debata o ničem ;-)

Promiň, ale zásadní rozdíl je, že se narodí do svého přirozeného prostředí a já to nechci nijak rozebírat, je to už mimo téma a nesnaž se mermo moci mi vnutit svůj názor, základem pro smysluplnou komunikaci je akceptace názoru druhého a já tvůj názor akceptuji, i když je jiný než můj ;-) Pěkný večer :-)

Hehe tak nevim kdo je tady vtipnější :-D Ten had když vyleze z vajíčka přece neví kde se vyskytnul nebo ho snad někdo před tím poučil kde je a co je jeho přirozené prostředí a co ne? Nech si svůj názor já ti ho neberu, jen obhajuju ten svůj. Ty jsi začal zpochybňovat ten můj ;-)

Tak to je největší blbost, o to bych se mohl hádat, jelikož jsem peer pracovník sociálně patologických jevů přednáším o poruchách příjmu potravy (anorexie, bulimie, orthorexie, bigarexie apod.) a také o zdravém stravování, nejíst od 18. hod a hladovět je asi to nejhorší, jíst se může ještě 2 hod. před spánkem, jestliže si však nedáme nějaký mastný steak. Kdybys potřeboval se stravováním pomoci, není to pro mne problém. Tady s tím mne nepřechytračíš, věnuji se tomu ve větší než velké míře! ;-)

Že rozumíš poruchám příjmu potravy vůbec nepochybuju, ale zkus taky porozumět tomu, že když chceš mít nějakej názor měl bys ho taky umět obhájit. Možná na to časem příjdeš, že je to dost podstatná věc. Krom toho, že můj názor je podle tebe zcestnej, jsem se od tebe nic jiného nedozvěděl, což mě upřímě mrzí. Rád bych totiž věděl proč trápim svý hady když se jim snažim poskytnout co nejvíce prostoru.

Souhlas s Parou, rozdíl terárium x příroda samozřejmě je, ale hada "nadbytek" prostoru určitě nijak nestresuje. Napasuje se někam, kde mu to vyhovuje úplně stejně, jako v malým terárku. Jedinej koho to může a bude stresovat, je chovatel, když bude hada krmit :) Takže je vhodnější mít na mladý menší, přehlednější, terárka. Jinak ale stresem ve velkým trpět vážně nebude ;-)

já jsem spíš začátečník, ale viděl bych problém v otevřeném volném velkém prostoru, ale pokud bude to terárium sice velké, ale vybaveno spoustou úkrytů, tak myslím, že není problém, ale to je jen můj názor, pokud je špatny, tak mě prosím opravte opravte.

Tak já vám dám krásný příklad.Tři mládata ještěrek Timon tangitanus asi 12 cm velká,jsem umístil do terária 70x70x50(dxvxš).Terário se uvolnilo,tak jsem řek,že se jim tam bude líbit.Vybavení standartní.Zářivka s UV,bodová žárovka,kmeny na běhání a kameny.Květiny živé a umělé.Krmil jsem cvrčky a podával vitamíny jako obvykle..Mládata občas nekde vykoukla jinak se stále schovávala.Hřáli se pod žárovkou pouze v mé nepřítomnosti.Jakmile někdo vešel do místnosti okamžitě mizela v porostu rostlin.
Nebyla žádná kontrola zda žerou,ačkoli jsem krmil jako jindy.Cvrčci se rozprchli a občas jsem viděl jak některá jěštěrka nějakého chytla.Utěšoval jsem se,že žerou když odejdu.Jaké bylo moje zklamání,když jsem si všiml po čase,že mládata maji problémi vylézt na větve.Začaly jim gumovatět prsty a byly dost pohublé.První příznaky špatné výživy.Po prohrabání terária všube běhali cvrči.Byly zalezlí snad všude.
Mládata jsem okamžitě přestěhoval do terária 70x30x30(dxvxš).Terárium jsem vybavil skroměji,abych měl kontrolu nad ještěrkama.Za pár dní se stratila jakákoliv plachost.Mládata se naučily žrát z pinzety a bez problémů se vyhřívaly pod žárovkou,ikdyž jsem se místnosti pohyboval.Zvykli si na člověka a nato,že když příjde tak dostanou nažrat.
Samozřejmě jsem, se knim choval jako k ještěrům.Nikdy se znich nestanou mazlíčci:))

Tak v tomhle případě bych souhlasil. Živí cvrčci jsou pěkné potvory. My je dáváme našemu ještěrkovci mrtvé (po zmrazení v mrazáku) na misku - to je potom lepší přehled o žraní. Naštěstí u hadů s malým počtem podávaných krmných hlodavců (než desítky cvrčků u ještěrů) tohle nehrozí. To by byla docela hrozná představa - vyhublý had a terárium plné ukrývajících se a kálejících myší:-):-)

Ale to platí i o mládatech hadů.Já chovám vylíhlý maldata v terárkách 50x30x30.Naprosto perfektní přehled o krmení a o dění v terárku.Dovede si představit jak 30 cm velkou užovku máte v terárku 180x60x80????::)Chci vidět jak tam tu užovku budete hledat,když nebude žrát.Jak poznáte,že není nemocná,když jí týdny neuvidíte??.Všichni víte,že mládata žijí skrytě.Aby jste mládě našli,tak bude muset přehrabat celé terário a jak sami nejlíp víte,tak jsou mlátata schovaná tam,kde by je člověk nečekal.
Neříkám,že nenajde potravu.Ano,hadi jsou k vomu velice dobře vybaveni,ale proč házet jedno holátko do tak velkého prostoru a doufat,že ho had najde?V malém terárku je to bez problému.Odklopím jedinou misku a nebo úkryt a vím že tam had je.Zkontroluji svlékáni a jiné a je to v poho.Teplota,další problém.Mládata potřebují vyšší teplotu a vlhkost.Jek se budou tyto hodnoty udržovat vteráriu 18x60c80 a 50x30x30?
Pokračovat bych mohl dál...;-)

hci vidět jak tam tu užovku budete hledat,když nebude žrát.Jak poznáte,že není nemocná,když jí týdny neuvidíte??.Všichni víte,že mládata žijí skrytě.Aby jste mládě našli,tak bude muset přehrabat celé terário a jak sami nejlíp víte,tak jsou mlátata schovaná tam,kde by je člověk nečekal.

;-)

Souhlasím s tebou Meldo, na chov mláďat hadů se hodí malá terária, plastové boxy apod. kde máš o všem přehled, vše snadno nakrmíš, zkontroluješ a vyčistíš. Nedovedu si představit chov mladé gutáty v tomhle 180x60x80 ::) Vždyť to je terárko pro vzrostlého hroznýše například...

Zip to tady popsal naprosto přesně. Problém je především v otevřeném volném prostoru, v kterém se mláďata hadů necítí dobře ani v teráriu, ani ve volné přírodě. Pokud má hádě dostatek vhodných úkrytů, je mu vcelku jedno jak velké terárium obývá. Jinak menší terárium případně plastový box je praktičtější hlavně pro chovatele. Jak se tady už zmínil myslím Malpolon:

...kde máš o všem přehled, vše snadno nakrmíš, zkontroluješ a vyčistíš.

presne tak, ako som uz napisal hore, mna len fascinuje to tvrdenie o strese hada vo velkom terariu, co sa vyskytuje dost casto, casto sa to vyskytuje u mladych P. regius toto tvrdenie, ale vsetko je to len o zariadeni teraria a nie o velkosti, teda smerom hore nie dole ;-)tato DOGMA o malom terariu je tak silna v tvrdeniach ako Lignocel zabijak, ale logicke vysvetlenie skoro ziadne... ano male terarko je prakticke, ale pre chovatela a nie hada a to je rozdiel, to by si mal kazdy uvedomit...

Ono je to všechno hlavně o možnosti úkrytu. Pokud v teráriu žádné úkryty nejsou a mládě se nemá kam schovat, potom může být v příliš velkém otevřeném prostoru opravdu stresované. Jinak je pravda, že mládě velký prostor nevyužije. Bude stejně 99% času zalezlé někde pod kořenem, takže menší terária pro miminka jsou určitě praktičtější. Už jenom pro ten zbytečně vytápěný prostor. Rozhodně to ale nelze chápat tak, že háďta nutně potřebují malé terárium a že je do velkého hned nelze dát.

DanKanFan mi mluví z duše. Jen ještě dodám, že moje guttka začínala jako 3Ocm dlouhá tkanička v terku 80dx40hx50v. Má ho dodneska. Měla tam různý možnosti úkrytu, ale vyhovoval jí převrácený květináč. Krmila jsem před ním, problém nebyl žádný. 2x se schovala do lignocelu, ale stačilo prošátrat substrát a byla na světě. Vystresovaně nevypadala. Dneska je to klidnej sebevědomej a v podstatě přátelskej had. Jinak chtěla jsem jí jako dvouletý pořídit terko 160x40x50, ale zatím dostali přednost jiný hadi a ještě ho ani nevyužije, takže se dočká časem. Ale řekla bych, že každej živější had využije prostor co to dá a nic mu není příliš velký. Vidim to na naší tmavce. Kdyby měla k dispozici celý byt, zdemoluje ho k nepoznání během jednoho večera jak v něm bude pobíhat a čuchat.