Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotky nemocí a zranění

Nechtělo se mi to nazvat "pochlubte se", ale myslím, že by to mohlo třeba někomu pomoct k určení diagnózy nebo aspoň jako hrozba. Vkládejte sem fotky zranění a nemocí svých svěřenců. Sama začnu.

Tohle je plíseň u krajty královské...
[http://img245.imageshack.us/img245/4365/jakvypadpls etm2.jpg]
[http://img245.imageshack.us/img245/6977/plseupina2q s7.jpg]

A takhle dopadá svlek (a šupiny) při hypervitaminóze (konkrétně vit.A):
[http://img510.imageshack.us/img510/3734/upiny1ir9.j pg]
[koenlg5.jpg]

Co si myslíte o tomhle?
[http://i34.photobucket.com/albums/d139/iguana_iguan a/eye-1.jpg]
Je to asi rok stará fotka, otok byl pouze na jednom oku. Nedostatek vitamínů jsem vyloučil, takže mě napadlo jedině mechanické poškození, v oku jsem ale nic nenašel. Jediný co ještě připadalo v úvahu bylo, že koukal delší dobu z blízka do bodový halogenky. Myslíte, že je to možné? Oko jsem potíral heřmánkovým vývarem a do rána to bylo pryč. Volal jsem i vetovi, že se další den zastavim, ale podle popisu a fotky mi neodpověděl.

No čeče to mě zajímalo už tenkrát, jaks to ukazoval...samozřejmě nemám ponětí, z čeho by to mohl mít, ale zase z čučení do světla by měl minimálně zánět spojivek a to nemá, že by mu to z toho takhle oteklo...řekl bych to stejný co si myslíš, nějaký mechanický poškození, mohl mít něco pod víčkem, kam ses třeba nedostal. Zdá se mi, jako by to šlo od spoda, má to tam trošku zafialověný a ten heřmánek to mohl v poho odplavit.

Jsem zvědavej co na to ostaní.

Zdar chlapi.Já myslim,že by se mohl škrábnout o větev,nebo něco v terárku.Že by to bylo od žárovky se mi nezdá,vždyt ještěři jsou na to výborně vybaveni a většinou maji při sluněni zavřené oči.Nedostatek vitamínu také vylučuji.To by netrvalo jeden den,ale oko by bylo oteklé minimálně měsíc.;-)

jen mě trochu mrzí, že hadi, ač predátoři, nejsou schopni takto útočného nepřítele jednoduše zneškodnit, ikdyž nemají hlad

Někteří to dokážou. Třeba Krajta ametystová smázne potkana i když už ho nechce a ten jí jen prudí svou přítomností v terárku, natož kdyby na ní útočil. Ale od takový regiusky se to samozřejmě čekat nedá. Chjo, za tohle bych onoho "chovatele" nakopal......však vy víte kam ]:(

Para - Souhlas, někteří hadi tohle opravdu dokážou. Například gonyosomy zlikvidují prudícího potkana naprosto nekompromisně, nechají ho ležet a pak se v klidu smotají na svojí větev... Zatímco samice hlodavce jednoduše uškrtí, samec na něj útočí krátkými rychlými výpady, až je chudák hlodavec samá krev - dokáže ho pronásledovat po celém teráriu, snad dokud by ho neuštval. Vždycky mám pak fofr potkana nebo myš rychle vyndat :-|

Tak bližší informace o tom jak to dopadlo bohužel nemám, je to už nějaký ten rok co jsem tyhle fotky dostal mailem. Ta regiuska ale vypadá tak, že už to zřejmě nerozdýchala. Moje fotky to naštěstí nejsou, doufám že si tu nikdo nemyslel, že zrovna já bych něco podobného u svých zvířat dopustil... :-/

NN, současná není, tohle je samec kterého jsem si nechal poslat od jednoho chovatele a přišel v takovém stavu, takže sem mu ho zase poslal zpátky at si ho vyléčí sám, tady ta nemoc se často vrací a nechci hada kterej to bude mit zase třeba. Ale jako naschvál jsem zjistil že moje samice to má taky, ale uplně v začátku. Je to šílená náhoda, už týden předtím než mi přišel ten samec tak nechtěla žrát, tak sem aspoň zjistil proč.

Dobrý nápad,i když to leckdy není hezký pohled,budiž tyto příspěvky varováním a poučením pro ostatní....chválím werču :i:
možná by bylo dobré ke snímkům psát bližší informace,jako prognoza,postup léčení,doba jeho trvání,výsledky ev. rozborů a parazitologie.....ostatním by to mohlo pomoci...
sám půjdu příkladem- v 2 pokračování článku o parazitech od Jany najdete 2 fotky:

Atheris hispida - při násilném krmení u importovaných zvířat jsem objevil v tlamkách tyhle potvůrky a netucha o co se jedná kontaktoval Janu.Ta je identifikovala jako motolice žijící výhradně na sliznici tlamy,sajícím zde krev.Po ujištění že had v tomto případě funguje pouze jako mezihostitel,tudíž nemůže dojít k jejich rozmnožení,jsme je pouze mechanicky odstranili,a sliznici potřeli Vit C.Drobné ranky po přisátých parazitech se velmi rychle vyhojili,bez dalších následků. :-)

A to si představ,že těch hispid bylo 7 a měli je všechny :-D u tý co jich měla nejvíc,mi sice pomohla Janina,ale ty ostatní jsem "obíral" sám.Nejhorší bylo ale udělat slušnou fotku,protože Jana ani moje přítelkyně neumí manipulovat s jedáky natolik aby si troufly ho držet a fotit taky neuměj....takže v praxi to vypadalo tak,že jsem hada jednou rukou držel,a druhou fotil...vzhledem k tomu že minimální vzdálenost na makro ostření u mého tehdejšího fotáku byla 90 cm byla to honka....ještě že mám tak dlouhý ruce :-D

Riki - 4 letý samec Iguana iguana, absces na dolní pravé čelisti, zákrok řešen operativně, hospitalizace 1den, vytahování stehů za 15 dní. Byl léčen na klinice v Brně, takže bohužel bližší info a zprávu nemám. Pooperační léčba cca 3 týdny - klasika - mazání rány Betadine mastí po pravidelném koupání 2x-3x denně. Absces rostl podle mých info 2 roky.
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Ricky/riki29_v.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Ricky/riki12_v.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Ricky/riki04_v.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Ricky/P2080097b69.jpg]

No jak dlouho trvá, to ti neřeknu, to závisí na tom, kdy se to začne léčit a v jak pokročilém stavu to je. Mojí samici to teprv začíná, kdežto tomu samci co jsem poslal fotku předtím, ten to má už v dost pokročilém stavu a u toho by léčba jistě trvala hodně dlouho. Co mě veterinář řekl, je to, že píchání antibiotik bude nejméně 5 dní, ale že to závisí jak rychle se jí to bude léčit. A náročné zas tak ani ne a finančně, jak pro koho, já jsem student, tak pro mě to je finančně náročné, ale brigádu mám takže to ujde. A úspěšně léčitelé to je, ale co jsem slyšel, tak prej že se to dost často varcí, ale né vždycky.

No různě, chovem v chladu, nedostatečná higiena, parazitózy, nedostatek některých komponentů v potravě hlavně vitamínu C a nebo zraněním v tlamě. Nevim jak k tomu přišla moje samice, ale možná tím že se mi rozbilo světlo, a než sem se dostal k tomu abych to opravil, tak tam měla jen topný kámen, tak nevím jestli to náhodou nestačilo a měla tam chladno.

Nazdar, tak podobný problém jsem měl u E.cenchria maurus - před cca měsícem mi odešly 2 kusy. Foto bohužel nemám, ale na začátku to vypadalo stejně jako u té Morelie-postupem času to ale bylo mnohem horší...podával jsem Baytrill, udělal u obou výtěr z tlamy-nic zvláštního se nenašlo ( případné bakt. dopíšu, ale teď nemám u sebe ten papír ). Každý den jsem tlamu vyplachoval roztokem betadiny, vit. C a odstraňoval nekrotická ložiska-či co to bylo, prostě se tvořili neskutečný hleny a vypadalo to jako kdyby se odlupovala ústní sliznice...
Bohužel ani jeden z těch dvou to nepřežil-nevim jestli jsem začal léčit pozdě...A z čeho to vzniklo, taky nevim. Protože jsem je měl nějakou dobu zvlášť od ostatních-karanténa. A když jsem je přidal k původní chovný skupině-do velkýho terária, tak asi cca po 1/2 roce přestali postupně tyhle dva žrát a pak jsem objevil tohle. Ostatní zvířata, který v tom terárku žili a žijou do teď, neměli a nemaj jedinej problém...:-/

No esi si to začal léčit až to bylo v tak pokročilém stavu tak není se možná čemu divit, moje samice to oproti tomu samci má uplně v začátku nemá tam skoro žádnou nekrotickou tkáň, ještě že sem na to přišel včas.

A byl si u vety?? Jestli daval i antibiotika.

Kolar: "ikdyz byli 1 do sebe a kazdy v jinem terarku?" - to sem nějak nepochopil. Ne nechytla to od toho samce, za 1. nepřišly vubec spolu do styku a za 2. ta samice nežrala už týden před tím než mi přišel ten samec, jen sem nevěděl čím to je, no a přišel sem na to shodou okolností až byl samec 3 dny doma.

Tak zase něco do placu, i když nevím, jak moc se to sem hodí -
Importy Salvador - spáleniny, nesvleky, nekrózy, zánět spojivek, absces na dolní čelisti, záněty a nekrózy prstů. Léčba - injekčně Baytril 2,5%, na spojivky ophtalmo-framykoin, 3x denně koupel v hypermanganu a betadinu a "oškrabávání" staré kůže + rehydratace. Dalo by se říct součástí léčby - umělé dokrmování, koprologické rozbory, což je vlastně samozřejmost. První dvě fotky jsou jeden leguán, druhý dvě druhej. Celkem byli tři.
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Farma%20Python/santa7.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Farma%20Python/santa3.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Farma%20Python/sandy3.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Farma%20Python/sandy2.jpg]

No u těchhle můžu jen hádat, co bylo prvopočátkem jejich stavu, ale podle mých informací už k nám byli takhle dopraveni ("Béčkový" zboží) - je to faremní odchov, tozn. špatná péče na místě a vliv přepravy - když jich pošlou v bedně několik set, tak to pak podle toho vypadá.

Spíš naopak. Včera jsem to docela obsáhle rozebírala s viperem a došla jsem k závěru, že importéři, kteří na to mají "papír", se ve většině případů nezabývají tím, jestli 50 kousků z 1000 uhyne nebo dopadne takovým způsobem, jak tu ukázal MadMike. Pašeráci, kteří vozí nelegálně pár kusů, si ani nemůžou dovolit přivést ta zvířata v takovém stavu, aby byla neprodejná. Vím, že tohle je docela ožehavé téma, ale podle mě jsou pašeráci ve výsledku mnohem menší zlo ;-)

No, oni jsou pašeráci a pašeráci. Ti co vyjedou do zahraničí a dovolenou si zaplatí vyrábováním celý lokality mi jako menší zlo rozhodně nepřídou. Když si někdo doveze jedince, nebo pár ze zájmu a k chovu, nic proti tomu nemám. Jinak souhlas, třeba v Maroku se scinci dají "vykšeftovat" s domorodcema v přepočtu za 20-30 korun (podle velikosti), nebo vyměnit za konzervu s masem :) když je pak na burze sázej po 500,- je jasný, že stačí prodat jednoho a má zaplacenou celou skupinu a je jedno, jestli mu zbytek zdechne :x:

Já jsem tím spíš reagovala na to, že u pašeráků by to člověk chápal ;-) Jinak samozřejmě nejsem až tak naivní, abych lidi vyloženě škatulkovala, protože i mezi importéry jsou dle mého mínění nejen ti "špatní" a zase ne všichni pašeráci si vozí domů dva, tři jedince pro sebe nebo známé :-)

To je nějaká pryskyřice, otevřený krunýř (jako konzerva) se po operaci zaklopí zpět a celý plastron (spodek želvy) se pěkně zaplácá touhle hmotou, která je po chvíli perfektně tvrdá a rána zůstane sterilní a dobře krytá. Bohužel je ten materiál tak kvalitní, že i po roce je jako nový, po čichu mi připomínal laminát. Ale byl jsem ujištěn, že dříve či později celá ta vrstva odpadne a želva bude jako dřív, možná zůstane i plodná, tak uvidíme.

Ne, nic jsem sám nepatlal, celou operaci včetně překrytí rány dělal Dr. Hnízdo z Animal Clinic, a evidentně úspěšně, protože želva žije, žere, nemá problémy. Jen se pozastavila v růstu, ale jsem přesvědčen, že až půjde na léto do výběhu, že se zase trochu rozjede. A až jí ten kryt odpadne, určitě ji nafotím, ale netuším, kdy to může být.

No, ono je to těžké. Mohu stoprocentně říci, že když si člověk něco dotáhne, je tedy pašerák, tak se tomu vedšinou věnuje. Dříve nebylo tolik šancí se dostat k plazákovy tak se vozilo z různejch míst - však, ja si taky něco dovezl a věřím, že leckdo i tady na terafóru, ale .. Přesně jak píše Knox, jsou lidi, co si tím platěji dovolené, což je v důsledku téměř to samé, jak importér ve velkým, ale v možná ještě horších podmínkách. Ale zas na druhou stranu, ti "rozumnější" tahají jen "vzácný druhy", takže mají dost prostoru a ta zvířata mají odpovídající péči... Je to celé na palici :)

VH

Dívám se na ty werčine fotky, tak jak je vyfocena kůže regiusky (s opadanýma šupinama) tak upleně stejně holé místo (bez šupin) měla i moje regiuska, když jsem ji koupil. Po prvním svleku byla OK. Je import z nějaké hadí farmy ...... že by jim tam cpaly nějaké vitamíny? Dá se vůbec předávkovat vitamínama z jejich normální stravy?

Zdravím,dostala jsem darem druhého leguána.Rodina v okolí se dozvěděla že už jednoho chovám a tak mě přišli poprosit,zdali si ho nevezmu.Legoš byl bohužel ve velmi špatném stavu(několikanásobné nesvleky a pod.)Posílám fotky kůže která zůstala po odstranění všech nesvleků a zároveň prosím o radu co dál s tím.Pravidelně ho koupu a poraněnou kůži mažu roztokem betadiny.Můžu udělat ještě něco víc?:?:Jinak se má čile k světu a moc se mu u nás líbí;-)Předem děkuji.
Foto bříško:
[bko2jo4.jpg]
noha:
[http://img132.imageshack.us/img132/6537/noha2zr3.jp g]
ocas:
[http://img134.imageshack.us/img134/8466/ocas2mu1.jp g]

Ahoj, bohužel na břichu to není pořádně vidět, ale předpokládám, že to bude stejný jako ocas a noha, na tom ocasu se mi to zdá už spíš jako jizva, ale na tý nozýe ty vypadá aji jako nějaká dermatitida, bohužel bez pohmatu a live kukajdy to nejsem schopen posoudit. Můžu doporučit zkusit koupele v heřmánkovým odvaru, ale jelikož heřmánek vysušuje, obden to kombinovat co nejdelšíma koupeleme přímo v roztoku betadiny - prostě do vaničky nebo kde ho koupeš nalej betadine aby to bylo mírně červený. Můžeš střídat i s hypermanganem, ale roztok jen do růžova. Z vl. zkušenosti můžui říct že ten hypermangan hodně zabírá, ale zase je agresivnější, já radši řeším podobný věci koupelema v Betadine.
Jinak dle ocasu soudím, že není nijak podvyživenej nebo tak, takže by to měl snad zvládnout bez úhony. Vzhledem k tomu, že máš už legoše, doporučoval bych ti co nejdřív udělat prazitologickej rozbor.

všechny potřebné ( i nepotřebné) vyšetření máme už za sebou;-)Legoš je byl trožku vyzáblý, ale jinak je úplně zdravý.A je i kupodivu celkem přítulný;-)Na veterině mi řekli že mám jen koupat, ale co jsem odstranila ty nesvleky tak se to nelepší.A veterinář mi opět moc neporadil:-/Zkusím ti to trochu líž popsat:( i když si myslím že to asi nepomůže) Na tom bříšku jsou stejné fleky co má na té noze a ocasu.Vypadá to jako černý tvrdý strup,skoro jako krunýř.(zatvrdlo to až po nějaké době-hned po odstranění byla ta kůže namokvaná).Na tom ocase mu to v tom fleku nalevo dokonce i trochu prasklo.Mám strach, protože to vypadá nekróza.Jo a jinak moc díky za radu. Hned běžím do lékarny;-)

to je hrozné a to se opravdu stalo ? to je jneuveritelné jak dokaže člověk ublížit hadovi no hruza . a mohu se zeptat o co je jedna jako co to je za poskození ? ptám se proto protoze jsem to jeste nikdy nezazila
dekuju za odpoved predem K. Svitilova na email zelvicka35@seznam.cz

Takže tahle 220 cm dlouhá Boiga cynodon se mi dostala do rukou v naprosto zuboženém stavu. Rozbitá tlamka mokvala a za rostrem byla díra skrz horní čelist. Myslel jsem že to nerozplazí, ale místo klasických injekčních antibiotik a různých mastí jsem zkusil Dermatol. Antiseptický žlutý prášek, který lze koupit za pár korun v lékárně a je naprosto netoxický. Po nasypání na mokvající ránu utvoří krustu, ránu vysuší a podporuje hojení. Za několik týdnů byla díra pryč, zajizvila se a ostatní zranění na hlavě se také vyhojila. Folidóza je sice trochu podivná, ale je to pořád Boiga cynodon. Na tenhle typ zranění (může být i od pokousání krmnými hlodavci) se mi Dermatol skvěle osvědčil. Boiga sice stále nežere sama a musím ji krmit, ale to nejhorší má za sebou.
[http://mujweb.cz/cestovani/ethiopia/boiga-leceni.jp g]
[http://mujweb.cz/cestovani/ethiopia/boiga-leceni2.j pg]

Prosím o tip:co může znamenat u hroznýše jakoby velká kůže?Koupila jsem samici 5 let starou a má jakoby volnou kůži na celé spodní části těla.Žrala před 4 týdny dva velké potkany po 14 dnech malého ale toho do tří dnů vyzvracela.Apatická není lozí po terárku,je zvědavá vodu pije.Díky

nene svlékat opravdu ne,dnes u nás byl vet a odčervoval maurusku(lezlo to z něj jak žížaly),a mrkl na ni.Není na ní nic vidět,vypadá normálně jen ta kůže a nežraní(i když měsíc není zas až tak dlouho).Píchnul ji vitamíny.Tož se uvidí jestli holka moje dostane chuť a trošku se zpraví.Ptám se hlavně jestli s tím nemá někdo zkušenost,přeci jen je tu spousta chytrých a zkušených hadařů.;-)

Pokud jsem to pochopila spravne, mela mauruska parazity. Pokud vypadaly jako "zizaly", pravdepodobne slo o rod Ophidascaris, ktery je celkem nespecificky a mezi ruznymi hady se snadno prenasi. Vzhledem k tomu, ze tito paraziti se obvykle usazuji jiz jako drobne larvy v zaludku hadu, mohlo by zvraceni i nechutenstvi souviset se zacervenim. Obcas se v takovych pripadech jako doprovodny priznak objevi i dehydratace (i presto, ze se treba zda, ze zvire hodne pije), coz se u hadu muze jevit jako zkrabatela nebo "prilis velka" kuze. Muzete vyloucit nakazu?

slovo žížala jsem použila jen ,,jako".Nákaza nehrozí protože maurusku(samec) mám mimo v jiné místnosti.Červ byl velice zajímavý nikdy jsem nic takového neviděla,a až jsem ho spláchla do záchodu tak jsem si uvědomila že jsem ho mohla vyfotit.Byl na obou koncích rozdvojený jako jazyk hada,a asi 10cm dlouhý a 4mm široký.Co se týče dehydratace,to bylo první co mě napadlo když jsem ji viděla.Ale mám ji denně na očích a jednou týdně pije jak duha.

Skoda pripadne fotky...ten blizsi popis vypada zajimave. Pokud to ale opravdu bylo teto "zizaloidni" velikosti - pravdepodobne to byl jiz zmineny druh parazita. Muzu se zeptat, kde se mauruska nakazila? Jestli se nemohl se stejnym zdrojem potkat i hroznys? Ac se to nezda, clovek se nekdy zapomene, pouzije stejnou pinzetu nebo houbicku na myti misky na piti a je hotovo. Pokud vyloucime parazity a rikate, ze hroznysice hodne pije a presto ma kuzi "provesenou", mela bych obavu o spravnou funkci ledvin v souvislosti treba s nejakym rozsahlejsim vnitrnim zanetem (mozna enterityda nebo nejake zraneni)?. Co sliznice tlamy? neni nazloutla?

ne sliznice růžové,a určitě jsem hroznýšovce dotáhla už s parazity.Byl na inzerát a je možný i odchyt,aspoň tak mi to vysvětloval vet.Mám ho asi tři měsíce a bohužel byl se samicí(mauruskou) jednu dobu dohromady.Proto se dnes preventivně odčervila taky,protože by byl zázrak pokud by je neměla také.Pokud ale je možný přenos vajíček i mytím misek jednou houbičkou tak je to v pr...y protože všechny misky myji jedním kartáčem.Ale dělám to vařící vodou pro desinfekci tož snad by se to zničilo,ne?

specialne skrkavci vajicka jsou dost odolna. U nas je treba nechavame nalozene ve formalinu a vydrzi tam ziva i nekolik mesicu (v lednici), mrtva vajicka jsme nasli dokonce v zemine z nejakych starovekych pohrebist. Na ne plati hlavne mechanicka ocista (casto prilnou k povrchu) nebo dlouhodobejsi vystaveni vyssim teplotam. Sama tedy zvazte, jestli misky myjete opravdu dukladne, pripadne jestli jste nekdy treba neslovenou mys od maurusu nedala zkrmit hroznysovi. Na druhou stranu - kdyz mohla mit skrkavky mauruska (o odchytu bych v dnesni dobe velice pochybovala), muze je mit mozna i hroznys. Nebo to paraziti vubec byt nemusi. Rozborem urcite nic nezkazite, i kdyz pokud je infekce cerstva - nemusi jeste mlade skrkavky klast vajicka...Rikala jste, ze ho mate doma 5 tydnu?

U cervu je to hlavne o mechanicke ociste. TAkze kdyz se poctive drhne - autoklav netreba :-) Kazdopadne - skrkavci vajicka jsou asi nejvic odolna vubec, prezivaji nejakou dobu dokonce i tu germicidku. Naopak treba nejaky strongylidi nebo jini cervi s tenkou vajecnou stenou nekdy nezvladaji ani proste vyschnuti. TAkze ani ucinnost UV se neda uplne generalizovat...

maurusáka mám 3 měsíce,sežere co mu hodím,nikdy nic nezbylo.Samici hrozny mám asi 1,5 měsíce a má svou misku,spíše lodnu na vodu a nikdy nebyla u jiného hada,je to funglovka.Ostatní hadi co mám dlouho jsou v naprostém pořádku.To co ty paraziti vydrží je neskutečné!

Tak to má ta má samice za sebou.Volala jsem dnes veterináři ať dojede že se mi holka nelíbí.Okamžitě dojel a jak zazvonil samice začala zvracet pěnu(sliny)a do pár minut bylo po ní.Udělali jsme pitvu a všechny orgány byli v pořádku,začervená nebyla,ledviny ok jen na srdci měla trochu vody.Tož nevím.Bylo to strašně rychlé.Máte někdo podobný případ?Mělo by jí být 5let,váha byla stejná jako když jsem ji dovezla(4700g),délka 2,5m.Jen ta kůže ji byla jako veliká a stále pila.Jelikož nyní nemám na laboratorní rozbor dala jsem ji na mražák a pošlu vzorky později.Je mi to záhadou.

Z mrazeneho zvirete uz se takrka zadne poradne a o necem vypovidajici lab. testy udelat nedaji...pokud pila - ukazovalo by to na problem s ledvinami nebo nejaky probihajici zanet. Nemela drive nejake podivne "cuky" nebo trhave nekoordinovane pohyby?

co jsem jí měla lehávala tam skoro pořád,nahoře na květináči s žárovkou má takovou poličku. Ale když se svlékla,tak měla asi nějakou citlivější kůži a tohle se jí udělalo. Koupala jsem jí každý den v řepíku,mazala betadinovou mastí,celé se jí to oloupalo. A teď se svlékla a není po tom ani památky. Naštěstí! Tu žárovku už nezapínám a ona už tam ani neleze.