Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boa

Zdravím všechny...vím už to tu bylo víckrát i Krokodýl mi to vysvětloval a spousta dalších,ale ještě z toho nejsem uplně moudrej...:-(Jde o ty hroznýše...budu mít 2 terka (cca 190x80x60cm,220x65x60cm) těch 60cm je výška...zajímá mě to v jednom budou 2 samci a v druhém 2 samice,co se týče samců v období páření tak jste mi řekli ted´ nevím kdo přesně,že by to mělo být ok když budou spolu,že by neměli být nějaký boje atd. i když ve stejné místnosti budou ty samice...Co se týká sami tak nějak nejsem moudrej z toho,že když by se zadařilo a zabřezli by obě samice tak sem se různě dočetl,že by měli mít svůj klid a že jsou v tom období kdy jsou "těhotný" více podrážděný atd...Ptám se proto aby pak nenastaly potíže aby třeba nedošlo k nějakým potyčkám a podobně?!Neměl bych totiž možnost samice od sebe oddělit kvůli nedostatku místa:-/A jak by to pak vypadalo při porodu jedné ze samic jak by ta druhá na to nejspíš reagovala?Budu moc vděčný když mi s tímhle poradíte moc děkuji všem..:-)
PS:co se týče vel. terária tak by mělo být dostatečné pro 2 dospělé jedince?!
Ještě jednou moc děkuji...

No ja mam tiez viacej hadov ako su 4, ale kazdy z nich ma svoje velke priestranne terarium, podla moznosti spickovo zariadene tak aby to co najvernejsie imitovalo prirodzene prostredie. Ani tie z ktorych mam viacej kusov, niesu spolu, kazdy zvlast a spolu len na parenie. Had nieje spolocensky, aj ked najdu sa v urcitych situaciach aj vynimky, zimovanie, parenie...

No a tvoja otazka, myslim, ze ked uz by teda boli spolu, tak by to nebol az taky problem ani v obdoby brezosti, nemyslim, ze by na seba nejako utocili. Ale ak mas moznost oddelit, tak oddel s tym nic nepokazis, len pomozes.

Myslim, ze ked ich uz mame doma, tak si zasluzia aspon co najviac imitacie svojho prostredia a nie len velku krabicu v ktorej je vlozena mensia ako ukryt a to je vsetko. Tak ako je moznost casto vidiet, okrem toho, ze mne samemu by sa na to nechcelo pozerat, pretoze to je podla mna vrchol nevkusu, tak ani tie zvierata su asi neni z tho nadsene. A reci o tom, ze im to nevadi neberiem, ked to niekomu ten had osobne tak ok, ale to asi len tak nebude ze....

Samozřejmně lepší je mít je zvlášt´,ale když se podíváš tak hodně lidí je má taky pohromadě a to kolikrát i různé druhy hadů...Když se tak bavíš o tom že se snaží imitovat co nejlíp jejich prostředí,tak se ti přiznám že nemám tolik financí abych jim tady vytvořil nějaké živé liány s vodopádem a podobnými věcmi...Jinak co takhle jsem viděl terárka tak až na pár lidí mají skoro všichni térka z OSB desek kde mají jednu polici na výhřev misku s vodou a nějaký zdroj tepla...A myslím si že ti hadi nějak nestrádaj takhle to mají třeba udělaný para,lachesis co jsem viděl tak i krokodýl a ostatní nebudu jmenovat všechny...Věčin hadů jsou u nás odchvy tak že ani nepoznali své prostředí ve kterém žijou ve volné přírodě..A pokud mají zakladní podmínky zajištěny jako je teplota,vlhkost,úkryt,vyhřívací místo a potrava,tak si myslím že jim nic nechybí?!Když už jsem u těch podmínek tak se hodně doporučuje chov na novínách či papírových ubrouscích a to mě zrovna moc nepřipadá jako napodobování jejich přírodních podmínek?!Jinak ty terárka si myslím že jsou dost velká na to aby tam mohli žít 2 hadi pohromadě aniž by nějak ztrádaly nebo se tam tísnili jak sardynky v konzervě;-)Pokud tvoje terárka vypadají jak v některych zoo kde mají jejich přirodní prostředí vcelku dobře napodobené tak potom klobouk dolů před tebou..,Neber tohle jako nějaký rýpaní,ale myslím že takovým způsobem jak to chci udělat já to dělá tady spoustu lidí a taky je nikdo neoznačuje jako hamižný...podle mě moje zvířata nějak nestrádají a toho se budu držet i nadále...;-)tod´ vše už mě začíná bolet ruka od toho psaní...:-D

Tak aj v base ti zabezpecia vsetko potrebne k zivotu a ver mi aj sa tam budes mnozit, ale myslim, ze tam moc nechces ist ze? A ked uz by si mal byt zavrety, nebolo by lepsie v nejakom kastieliku a s parkom a zahradou? Taktiez vacsina a aj ja sme sa narodili za komunizmu a aj sme v nom cast zivota prezili, no a ako si teraz uzivame tu "slobodu" a myslim, ze by sme nemenili spat, takze ani argument o narodeni v zajati u mna neobstoji, hlavne nie pri plazoch, to sa da poved u psa, ale nie tu.

Ja uz chovam hady a nielen tie dost dlhu dobu na to, aby ma trapilo ze to ma tak vacsina, cize to u mna tiez nic neznamena, pretoze ja som ja a nie niekto druhy, ked to niekomu nevadi, ze ma doma nieco nevkusne, tak to je jeho problem, ine je to s tymi zivocichmi co su u neho, tych mi je trocha luto. Pokial viem tak aj Krokodyl sa snazi imitovat, pisali sme napriklad o travnych drnoch atd. Ked aj ku mne pride navsteva, tak aj ti co plazi neznasaju, su u mna nadseni a to nemusi byt niektorych hadov ani vidiet, pretoze su zalezeni, im staci uz len to ako to je zariadene na pohlad.

A preco by doma ludia nemohli mat zariadene tak ako v zoo? Ved podla mna by to mala byt samozrejmost, ked uz to chcu mat. A ked na to nemaju prostriedky, ci uz financne alebo priestorove atd. tak nech to nemaju, ved preco by malo na to doplacat to zviera?

Inak ja tiez mam vacsinu tera z OSB dosiek ale mam aj sklenene, no aj tie OSB sa daju natriet, nastriekat atd. a hned to inak vyzera aj z vonka, nie ako v sklade. Taktiez vnutorna polica sa da zariadit tak, ze nikoho ani nenapadne, ze to je tam z dreva zaklad. A o chove na papiery a novynach si myslim uz uplne svoje... okrem karanteny, ktoru aj ja robim na obruskoch, je to podla mna uplne humus, a kto to tak robi, tak to robi bud zo svojej lenivosti alebo len preto lebo ma tie plazy ako financny zdroj. Ja som na to odkazany neni a tak nevidim dovod to tak mat, aj keby to tak mali vsetci na svete.

http://www.teraristika.sk/gallery/displayimage.php? album=lastup&cat=10207&pos=3 ]

Mno tak nevím jak chceš srovnávat lidi s chovem hadů,ale budiš po tvém...Jinak ty fota s těma terárkama jsou moc pěkná...Jinak co se týče krokodýla tak samozřejmně tam má mech větvě rašeliník,však to mám taky,ale abych jim tam různě napodoboval a sázel rostliny z jejich původní domoviny tak to bych na to opravdu neměl + ta el. za ty zářivky které tam musíš mít a to všechno by mě asi zrujnovalo...Jinak dyž se podíváš na mé térka tak si opravdu nemyslím že by nějak ti hadi ztrádali nebo něco podobného a to je mám standartně vybavené.Když se takhle podíváš do pochlubte se terária nebo jak to je,tak ostatní to mají všechno bodobně zařízene,někdo tam má třeba o umělou kytku navíc a podobně,až na vyjímky kteří to mají opravdu luxsusně zařízené:!:Jinak jak si říkal že se ty OSB desky dají taky přetřít tak myslím že tomu hadovi je to jedno jestli to má z venku natřený na hnědo nebo na růžovo...Souhlasím s tebou že je nejlepší pro to víře aby mělo každé svůj příbytek,ale nesouhlasím v tom že je to nějaké "týraní" nebo jak to nazvat a že tím zvířata nějak výrazně trpí a podobně...No a jak si říkal že proč by lidé to nemohli mít zařízené jak v zoo,tak asi proto že každý nemá tak velký prostor atd..jestli ty ho máš tak ti jen závidím...Police se taky uvnitř dá samozřejmně "vylepšit",ale k čemu?když na to přidélám třeba korkovou kůru a had se mi tam vyprázdní tak mě zajíma jak by jsi to čistil,takhle to spíš po čase může začít smrdět s plesnivět a určitě to bude ráj pro bakterie.Jinak podle mě je to tomu hadovi jedno jesli leží na korkové kůře nebo na OSB desce?!Čím více různých vybavení atd. tak tím je taky horší údržba jestli se nepletu?!Pro mě je spíše důležitější zdravotní stav a praktičnost než estetický vzhled...!Každý máme prostě odlišný názor jak by to mělo vypadat..Myslím že moji hadi nijak nestrádají jak to tak vypadá...tak mě prosím oprav jestli se pletu?!Jinak by jsi jsem mohl hodit nějaké tvé fotky tvích terárek?!At´ se máme tedy čím pokochat...

Jinak co jsem se ted´ díval na vlkno s těma terárkama,tak je tam jen pár lidí co mají v térku rostliny (živé) a podobně např.:me,Soldiery,Bazilišek zelený a Pepé ten to má také pěkné...Jinak ostatní to mají asi jako věčina (i já) jednpduše zařízené s větví miskou na vodu a nějakou tou věčinou umělou květinou...jinak by mě ještě zajímalo jak říkáš že např. květiny se mají dát atd. aby to imitovalo prostředí...Tak jeké květinky bys třeba dal k tmavce či hrozńovi?nebo bys každej tejden kupoval nový?Myslím že jedna proplázka po térku a můžeš hned zavítat do květinářství;-)Pro agámy nebo podobné ještěry to ještě chápu ty rostliny,ale pro hady,nevím no...Jak jsem psal každý máme svůj názor a podle něho se i řídíme...

Ale ved nikto netvrdi, ze teraristika je lacna zabava, ved stale hovorim, ze ked na to nemam, tak si to nebudem kupovat, keby som ja nemal na to peniaze alebo priestory, tak by som mal len jedno terarium ale poriadne zariadene. Ja som si aj byt vyberal podla toho co sa mi tam zmesti :) a ked uz sme u toho mam uz hotove architektonicke plany na dom, kde v strede domu bude velke terarium s rozmermi 5,5 x 7,5 metra ;-) a v nom si vytvorim fajn africky prales :))

Tebe by sa ako pacilo keby som si ta ja kupil, ale dal by som ti iba jednu izbicku 2x 1 meter, pretoze nemam na viac? Ja by som si to ospravedlnil sam pred sebou, ale ty by si moc nadseny asi nebol...

No a o tom vybaveni tera, kludne mozes pouzivat aj umele kvetiny ja ich pouzivam tiez, respektive ich kombinujem so živými, dalej oblozenie predsa mozes urobit aj z niecoho ineho ako z korku, kamenu to vadit nebude, ked ho had zaspini a ty to lahko upraces, ako si si mohol vsimnut ja na tych polickach mam aj zeminu aj kame, dokonca ja koru atd. Dalej tym, ze aj na zemi mam rastliny a travu, mam v terariach vybornu mikroklimu a aj bitop, v ktorom ked si nahodou aj nevsimnem niekde nejaky ten vykal, tak je perfektne spracovany a este to aj napriklad pohnoji travu a pomoze celemu systemu, tieto, napriklad v akvaristike samozrejme veci sa v teraristike az moc casto podcenuju a to je skoda.

Ano vo vlakne s terarkama je niekolko peknych kuskov, ale aj vela podla mna skaredych a nevkusnych, no a ked pod nimi este najdem aj popis, ze super tera a ake pekne atd., tak sa ani necudujem ze v potom maju taky uspech vselijake "telenovely a super hudba" toto je samozrejme ludsky problem, aj to s tou upravou tera z vonka, ale ked uz ma niekto tera v byte a vyzeraju ako by tam bol prave v krabici dovezeny motor z auta, tak to je naozaj len o vkuse.

Tmavku nemam lebo nemam adekvatny priestor na nu aby bolo vsetko podla mojich predstav, ake jednoduche, ale mam boa a aj jednu anakondu a u nich mi to tiez vsetko funguje ok a aj s tymi rastlinami, vsetko je to len o priestore, ked ho ma dost, tak neznici vsetko za jednu noc. A bakterie a tak su tiez v urcitom mnozstve potrebne aby bolo zviera naozaj fit, ale nie laboratorne ale tak ozajstne prirodne. Hady chovam skoro 20 rokov a myslim, ze to je dost casu na to aby som sa nemusel pozerat ako to maju druhy a brat to ako to jedine spravne. Presne ako raz napisal Krokodyl, sprachnivene drevo, travove trsy, atd. to je pre hadov to prave, a naozaj tie hady sa spravaju uplne inak ako len v drevenej krabici.

Netvrdím že to děláš špatně to vůbec podle toho jak to popisuješ tak ti spíš závidím...hlavně ten prostor...Já mám terárka také vybaveny větvemi,mechem,umělímy rostlinami,pařez,břidlice atd...Akorát mě naštvalo to že jsem podle tebe chamtivý,to by tady tím pádem byla věčina lidí...Jasně u menšího tera. bych uměl to pěkně zařídit,ale u velkých tera. ještě němám zkušenosti,proto to zatím chcu udělat jednoduše a časem to můžu dodělávat jako třeba pozadí tu polici atd...Jinak tedn odkaz co jsi mi poslal tak to jsou tvoje terárka?Jinak sem hod´ nějakou fotku...

Ano to su moje teraria, chcem dat aj tu do pochlubte se teraria, a ine ale nejako sa ku tomu nemozem dostat, a chcem este spravit aj poriadne fotky ako tie co som zavesil su robene, len tak narýchlo, pretoze som chcel nieco ukazat. Ja som tvoje tera nevidel, takze neviem ake ho mas, a to o tej chamtivosti som napisal na zaciatku, a nebol som ani sam, bolo tam spominane nieco o 1000Kc ze... pretoze mi neslo do hlavy, ze ked nemas priestory, tak naco su ti 4 hady, ked mozes mat kludne 2 a aj z toho si ten chov financne vykryť, keby uz slo o to a aj zariadit luxusne tera. A inak ano je vela chovatelov chamtivych a to asi aj viac ako si myslis, ci uz aj tu ale kde, to uz nebudem riesit, ale z vlastnej skusenosti poznam takych kopec, ked ich chovy vyzeraju ako velkochovy kureniec, keby im islo o pozorovanie a zaujem o hadov, tak by ich nemali v prazdnom tera len s miskou vody a nejakym ukrytom, a to po 10 z jedneho druhu, ale to je jedno.... to je na dlhu debatu.

Ja napriklad do skorych rannych hodin presedim pri terariach, kedze vacsina su nocny a pozorujem, ziarovky s imitaciou mesacneho svitu to istia. A je to super, clovek ma fakt pocit ako by bol niekde v prirode, naberie novu energiu uvidi, co by bezne nevidel, skratka parada, uz len kvoli tomu mi to stoji za to mat tie teraria tak zariadene, keby som aj nebral ohlad na tie hady. Inak teraz preve popritom ako si piseme, pracujem na novom terariu, pre L. mexicana greery samca. Ďalsi vysek Mexických Durango mountains bude o par dni aj u mna doma ;-):-)

Souhlasím s tebou...taky se mi nelíbí když to maj lidi jen pro peníze...co jsem si třeba kupoval hada od jednoho pana,tak ten taky mel tera z nějakých starých skříněk a v tom jen nějaké žárovky a měl to na pylinách ty hady,to se mi taky nelíbylo!:-/Jinak moje terárka mám tady na tera poradně vystavené,ale hodím nějaké foto i sem pro představu...
takhle to má regiuska:
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/2eb25983f5509ca2d94fc2413cdc2a34]
tady ta fotka ta už není aktuální pač zmizel ten kamen a přibyl mech...(myslím tu dole)
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/c4696611a92d7ea4cd3886c34b016173]
a celkový pohled...
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/91b3e43ced792aab4d70a44acd2e2f93]
časem chci dodělat zadní stěnu a ten papír vyměnit za korkovou kůru...
A tady bydlí E.c.cenchria :
Ten kartón tam už není...
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/32fdeb0c139520be9ab9e24931d7080d]
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/46d026ac686b4c6b37b2ecad1d924f10]
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/f/filips udak/458aa8d7bece446487bfaa6cd4ff8590]
Není to sice nic extra,ale tak zas tak nejhorší to není?!o ty na to?!Jinak terárko pro albína sem asi dávat nebudu pač je karanténi tak tam mám jen noviny větev a korkovou kůru..,