Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vejce curtusky

dobry den, mam python curtus breit. a vcera jsem mel snusku, jelikoz je to moje prvni snuzka tak jsem se chtel optat jestli je normalni ze druhy den po snusce se vejce trochu smrskly. viz obrazek. v inkubatoru mam 30 stupnu a 90% vlhkosti vzduchu.

[http://img340.imageshack.us/img340/1829/22222222cb4 .jpg]
dovolil jsem si upravit foto (carlos)

no ono by to slo blize ke 100% ale musim dycky snizit teplotu. ted jsem to prenastavil a mam teplotu 29 stupnu a 94% vlhkosti. vic uz bych asi dolu s tou teplotou nechodil, nebo co myslite. inkubator mam delany tak, ze na viku mam topny kabel aby nekondenzovala voda na vejce.

Super, ale bacha na odkapávání vody na vejce, mě se při takovém "zcvrkávání" vajec vyplatilo prosypat mírně navlhčeným vermiculitem i prostory mezi vejci, hlavně mezi ty, která jsou na povrchu celé snůšky, tedy prakticky ve vzduchu a tudíž velmi rychle reagují na mírně nižší vzdušnou vlhkost.

Zdravim, mam tady dalsi problem.
4 vejce me nejprve na par mistech zhnedli a ted na nich zacina rust plisen. Co s tim mam delat jestli se s tim jeste neco da delat. Uz jsem je opatrne oddelil od ostatnich. A cim to, ze tam roste plisen. Voda na vejce nekape. Doufam ze nekdo rychle odpovi.
[http://img206.imageshack.us/img206/9292/p1200200zj7 .jpg ]

Pouzij antimykotikum, bud tekute, nebo praskove. Tekute by si mnel natirat steteckem asi v 6 hodin. intervalech, nebo praskovym jemne zasypat. Cim driv, protoze plisne se rozrustaji nejen po povrchu, ale muzou zasahnout i nekolik mm pod povrch vajicka.

Doporučuji práškové, tekuté zbytečně vejce dusí. Tuším, jsem používal něco jako Devilan nebo tak nějak. Problém je, že ty vejce jsou slepena a nelze ty špatná oddělit bez pravděpodobného poškození povrchové "kůže" vejce, proto je lepší je prosypat tím antimykotickým zásypem a věřit kvalitě zdravých vajec, že to zvládnou. Mám zkušenost, že i ze špatné málo oplozené snůšky cca 23 vajec se po podobném průběhu, kdy už byla většina vajec alespoň částečně oplísněna, vylíhlo 10 krajt, takže existuje poměrně velká šance, že dobrá vejce to zvládnou.

Já mam takové zkušenosti při inkubaci Python curtus že vejce ktárá zaplísní v průběhu prvních 10 dnů jsou neoplozená nebo odumřelá a plíseň která se na nich vytvořila nikdy nepostoupila na živá oplozená vejce. To se mi stalo pouze tehdy když sem to přehnal s vlhkostí. Inkubuji při teplotě 30st. Vlhkost neměřim udržuju vermikulit tak vlhký aby při zmačknutí netekla voda, ale držel tvar. Inkubuju ve zcela uzavřené nádobě bez perforace a každé 3 dny pouštim čerstvý vzduch. Líhnivost mam 2006 23 vajec 22 vylíhnuto 1 odešlo za 5 dní. 2007 26 vajec 23 vylíhnuto 2 odešli do 5 dnů 1 po 3 týdnech. 2008 29 vajec zatim 20 den inkubace 1 vejce odešlo do 7 dnů. Jo a je to přesně jak píše krokodýl chce to posypat vejce která jsou nad zemí vermikulitem jinak se mi stávalo že se začali propadat kvůli nízké vlhkosti. Při zasypání vermikulitem se mi do několika dnů opět narovnala. Dost často se stává že horní vejce vysychaj při perforaci nádoby mam a né jen já velmi dobré zkušenosti s nádobou bez perforace. Chce to ale jednou za 2-3 dny pouštět vzduch. Takto neni potřeba v průběhu inkubace dolévat vodu na substrát. To jsou mé zkušenosti které nikomu nenutim, ale mě to funguje.

Přesně to samé se mi dělalo na neoplozených nebo odumřelých vejcích. Nikdy jsem zdravá vejce ničim nenatíral ani nesypal. Pokud jsou dobrá plísen se na ně nedostane a když tak ne ně jenom lehce přerůstá v místech kde se dotýkají neoplozených. Tu sem vždy odstranil pouze mechanicky vatovou tyčinkou v době kdy sem do nádoby pouštěl vzduch. Pokud ostatní vejce drží beze změn bude vše ok. Jde pouze o neoplozená vejce. Jakej máš inkubátor?? Pokud vodní měj je v zcela uzavřené krabičce, protože vermikulit absorbuje obrovské množství vody a vejce odejdou na příš vysokou vlhkost. Jinak spousta teraristů když sem byl vyplesklej z prvních vajec mi řekla, že pokud jsou vejce oplozená a zdravá vylíhnou se hadi i v ne zcela ideálních inkubačních podmínkách. V přírodě neni nic ideální. To se mi mockrát potvrdilo!!!

no tag jsem chtel uz ty 4 vejce vyhodit, jsou uz zhruba do poloviny plesnivy. Chtel jsem se mrknout co je vevnitr a zjistil jsem ze ta vejce nejsou neoplodnena ale asi odumrela. Mrknete na obrazek, hodim radsi jenom link aby se nekomu neudelalo spatne :-)
http://img519.imageshack.us/img519/7839/p1200212ct0 .jpg jo jinak sem je dal zase nazpet.
ostatni vejce jsou vporadku akorat na jednom se ta plisen taky objevuje ale je to jenom na malinkym kousicku ale bojim se aby se to nerozsirilo. Devilan nepomaha, nebyl by proti tomu jeste nejakej jinej bojovnik. nemuzu se toho zbavit.
Jo a ten inkubator je to klasicky akvarium zaizolovany cca 8cm polystyrenem, vejce jsou v misce nad vodou, ve vode je topitko a na viku je topnej kabel aby nekondenzovala voda.
[http://img138.imageshack.us/img138/8273/p1200be0.jp g]

Něco co tolik nenasává vodu jako vermikulit. Napadá mě třeba písek. Ten vermikulit se dá po 14 dnech ve vodním inkubátoru ždímat a vejce odumřou protože se doslova utopí. Já bych volil "suchý" inkubátor né vodní a uzavřenou nádobu. Je to pohodlnější. Každý má ale v oblibě něco jiného.

No huraaa, tak uz jsem se konecne zbavil ty plisne, pomohl na to rozok hypermanganu
(jsou to takove fialove krystalky, ktere se rozpousteji ve vode, micha se tak, aby voda byla lehce naruzovela)
jenom doufam ze se nic nestane s vejci.
vyzkousel jsem devilan, propolis, myco-decidin ale jedinej hypermangan zabral, muzu vrele doporucit.

;-)ahojte...mam taku otazku:nemam este dospele hady setko iba mladata ale k buducnosti:mozem nechat vajicka na starost mamine a nedavat do inkubatoru???lebo ziadny nemam a vobec ako tu pisete su neni s inkubatorom dobre skusenosti..takze by stacilo keby necham vajicka pri samici a zvysim iba vlhkost okolo vajec?diik

Piarista - Pokud dokážeš v teráriu udržet stabilní teplotu kolem 30°C a téměř 100% vlhkost, pak dobrá samice krajty vejce většinou bezproblémově "vysedí". Ovšem udržet tyto podmínky v teráriu po celou dobu inkubace bývá často nadlidský výkon, nehledě na to, že ne každá samice musí být dobrá matka. Některé samice vejce jednoduše opustí...