Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto nemůže se vyklást

Zdarec mám dotaz na chovatele gekončíků. Mladá samice (letos poprvé připuštěná) se "nemůže vyklást" , vejce se posunula směrem k hrudníku a dle mého se jí "zauzlovaly" střeva, poněvač nemůže ani vyloučit trus. Zkusím přiložit foto. Setkali jste se někdo s něčím podobným.

Začaly se do tohoto vlákna trefovat spamboti, takže ho zamknu. Stejně nic nového už nepřinese. (GG)

Fotka sice na prd, ale. Před měsícem jsem řešil totéž.

Žaludek je totálně ucpán drobnými kousky substrátu. Zcela jistě písku, který polykají v případě nepovedených lovů. Pokud jsi to nechal dojít takto daleko, obávám se, že je s gekončíkem šlus. Zkus opatrně vyplachovat vlažnou vodou a snažit se usazeniny vymasírovávat ven.
Příště dej do terária raději hrubší písek než 0-4. Vím o čem píšu.

jj myslel jsem si to :.(, je fakt, že to je asi kombinace obého, ta vejce v břiše zcela jasně má, ale s tím ucpáním žaludku tak to bude ten hlavní důvod. Jinak pravdou je, že jsem přešel před nedávnem ( cca půl roku) z hrubého písku (resp. štěrku) na písek jemnější. Ale zatím žádný chovanec problémy neměl. Můžeš poradit , jak by se dal vyplachovat žaludek? s tím fakt žádnou zkušenost nemám

Jo tak GG měl absolutní pravdu. Gekončíka jsem utratil a provedl pitvu. Vejce tam opravdu byla a zároveň byl žaludek plný písku a kamínků. Tudíž teď okamžitě ze všech terárií dávám drobný písek pryč a sám tam osvědčený štěrk :-/. Až to dodělám, tak tady večer pověsím fotky z pitvy.

Netvrdil jsem že budu vyplachovat žaludek, jen mě to zajímalo, kdybych se s tím ještě někdy setkal ;-), Ale pevně doufám že ne. Pokud gekončík už jenom leží a nejeví ani náznak toho, že by se mu ještě dalo pomoct, tak je asi lepší jeho trápení ukončit, nééé?

Jinak teď měním ve všech terkách ten pitomý písek opět k osvědčené jemné frakci štěrku (0,5-1,0 cm)

Jo a tu pitvu nebet tak doslova, nejsem patolog. :-D, Jen jsem ho otevřel, bych zjistil, co je příčinou přeplnění břicha. A první, co se na mě vyvalilo byl fakt ten žaludek a následně vajíčka. Osobně si myslím, (jelikož ta vajíčka už měla být dávno venku), že tím, že vejce zaujímala značný prostor, tak se gekončík nemohl vyprázdnit a štěrk s pískem se mu hromadil ve střevech a v žaludku. Jinak je přece norrmální, že ptáci a plazi požírají malá množství kamínků, kvůli trávení a následně kamínky v trusu vyloučí, ne?

Písek, především světlý nebo drobné světlé kamínky mají tendenci polykat zvířata s deficitem vápníku, stává se to často u březích samic, stačí jim většinou dát do terária misku s mletým vápencem nebo jiný podobný zdroj vápníku a dá se předejít polykání substrátu. Před pár dny jsme měli podobný případ v zoo, varanice V. panoptes horni spolykala v období snůšky cca čtvrt kila oblázků o průměru 1-2 cm a po delším nechutenství (což je u tohoto druhu divné) jsme pohmatem zjistili tvrdý podélný útvar v břiše, po podezření na zadržené vejce a následném rentgénu jsme zjistili v břiše kompaktní masu kamínků. Kamínky zůstaly v žaludku, varanice byla minulý pátek odoperována, teď je přes týden v rekonvalescenci a zatím to vypadá, že bude v pořádku. Po třech krmeních uměle trochou mletého kočičího žrádla (kapsičky whiskas) a dením zavodňováním sondou se už hodně zmátořila a dnes přijala sama ochotně několik myšat. Průchodnost střev byla zachována a žaludek zřejmě funguje dobře, takže snad šťastný konec...

Jinak je přece norrmální, že ptáci a plazi požírají malá množství kamínků, kvůli trávení a následně kamínky v trusu vyloučí, ne?

- ne u všech plazů - kvůli trávení to dělají ptáci, protože maj něco jako druhej žaludek, kterej plazi nemají, tudíž nepožírají substrát kvůli trávení. Substrát požírají přesně kvůli tomu co tu psal Krokodýl - pokud mají potřebu získat z něj nějaké minerály nebo látky které jim chybí. Mí gekončíci např. od doby co jsem jim dal k dispozici 2 misky s minerály nikdy substrát nepozřeli (hodně jemný písek, krmení z pinzety) a to jsem jim kontroloval trus poměrně často.
Nicméně si tímto nejsem jistej u plazů komplexně, jen u několika ještěrů, které chovám, tudíž se jimi víc zabývám. Budu rád, když mě někdo zkušenější poučí. ;-)