Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto nemůže se vyklást

Zdarec mám dotaz na chovatele gekončíků. Mladá samice (letos poprvé připuštěná) se "nemůže vyklást" , vejce se posunula směrem k hrudníku a dle mého se jí "zauzlovaly" střeva, poněvač nemůže ani vyloučit trus. Zkusím přiložit foto. Setkali jste se někdo s něčím podobným.

Začaly se do tohoto vlákna trefovat spamboti, takže ho zamknu. Stejně nic nového už nepřinese. (GG)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Je to trochu mázlý ale snad ta fotka k něčemu bude http://img216.imageshack.us/img216/3543/18257364…
Ques 27.04.2008 20:44
Ques
Fotka sice na prd, ale. Před měsícem jsem řešil totéž. Žaludek je totálně ucpán drobnými kousky sub…
Georgij Gadjukin 28.04.2008 15:09
Georgij Gadjukin
Slibované fotky: [http://img76.imageshack.us/img76/1339/89498937js3.j pg] [http://img73.imageshack…
Ques 28.04.2008 17:50
Ques
Si měl ještě otevřít ten žaludek a střevo [4068.gif]
para 28.04.2008 17:55
para
Žaludek sem otevřel i střevo - plné písku a drobných kamínků, žádná strava. nový
Ques 28.04.2008 18:00
Ques
Dovolil jsem si to ty obrázky zviditelnit, ať to lidi dostatečně varuje. VH nový
VH 28.04.2008 19:21
VH
Písek, především světlý nebo drobné světlé kamínky mají tendenci polykat zvířata s deficitem vápníku… nový
krokodýl 28.04.2008 20:11
krokodýl
Jinak je přece norrmální, že ptáci a plazi požírají malá množství kamínků, kvůli trávení a následně… poslední
MadMike 28.04.2008 20:38
MadMike

Fotka sice na prd, ale. Před měsícem jsem řešil totéž.

Žaludek je totálně ucpán drobnými kousky substrátu. Zcela jistě písku, který polykají v případě nepovedených lovů. Pokud jsi to nechal dojít takto daleko, obávám se, že je s gekončíkem šlus. Zkus opatrně vyplachovat vlažnou vodou a snažit se usazeniny vymasírovávat ven.
Příště dej do terária raději hrubší písek než 0-4. Vím o čem píšu.

Písek, především světlý nebo drobné světlé kamínky mají tendenci polykat zvířata s deficitem vápníku, stává se to často u březích samic, stačí jim většinou dát do terária misku s mletým vápencem nebo jiný podobný zdroj vápníku a dá se předejít polykání substrátu. Před pár dny jsme měli podobný případ v zoo, varanice V. panoptes horni spolykala v období snůšky cca čtvrt kila oblázků o průměru 1-2 cm a po delším nechutenství (což je u tohoto druhu divné) jsme pohmatem zjistili tvrdý podélný útvar v břiše, po podezření na zadržené vejce a následném rentgénu jsme zjistili v břiše kompaktní masu kamínků. Kamínky zůstaly v žaludku, varanice byla minulý pátek odoperována, teď je přes týden v rekonvalescenci a zatím to vypadá, že bude v pořádku. Po třech krmeních uměle trochou mletého kočičího žrádla (kapsičky whiskas) a dením zavodňováním sondou se už hodně zmátořila a dnes přijala sama ochotně několik myšat. Průchodnost střev byla zachována a žaludek zřejmě funguje dobře, takže snad šťastný konec...

Jinak je přece norrmální, že ptáci a plazi požírají malá množství kamínků, kvůli trávení a následně kamínky v trusu vyloučí, ne?

- ne u všech plazů - kvůli trávení to dělají ptáci, protože maj něco jako druhej žaludek, kterej plazi nemají, tudíž nepožírají substrát kvůli trávení. Substrát požírají přesně kvůli tomu co tu psal Krokodýl - pokud mají potřebu získat z něj nějaké minerály nebo látky které jim chybí. Mí gekončíci např. od doby co jsem jim dal k dispozici 2 misky s minerály nikdy substrát nepozřeli (hodně jemný písek, krmení z pinzety) a to jsem jim kontroloval trus poměrně často.
Nicméně si tímto nejsem jistej u plazů komplexně, jen u několika ještěrů, které chovám, tudíž se jimi víc zabývám. Budu rád, když mě někdo zkušenější poučí. ;-)

Zpět do poradny Nahoru