Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spaní

Chtěla jsem se zeptat mám pět měsíců leguána je mu asi rok a dost často spí zeleze si už třeba ve tři do úkrytu už nevyleze.Mám strach aby mu něco nechybělo.A ještě bych chtěla poradit s teráriem chtěla bych ho udělat ze skříně a nevím jak ji mám ošetřit jestli jí přelakovat?

Taky máme dvě terárka ze starých skříní - přetřeli jsme je asi 4 vrstvami bezbarvého, vodouředitelného laku s normou na použití na dětských hračkách - myslím, že název byl Sportakryl. V terárkách máme celý den kolem 60-70% vlhkost a i při dost drsném čištění není zatím lak porušen. Můžu doporučit.
S tím spaním - jaké tam máte osvětlení? Jinak to může být samozřejmě daleko víc důvodů proč...

jj,je to sportakryl od Balakrylu a označení V 1601.Jinak jaký úkryt?Jestli tam máš nějakou boudu,tak bych to vyhodil a nechal pouze větve a kdyžtak bych vytvořil jako by schovku umělýma kytkama,ale nic uzavřeného.Jinak jak píše Knox níže,vyhřívací místo s min. teplotou 36.Já tam mám 39-40 stupňů a válí se mi tam celý den.

To, co svítí celý den bude zřejmě zářivka (trubice), ne? Skuste zjistit názvy, bude to na nich napsané. A co se týče bodovky, tak červenou bych vyhodil a pořídil klasickou bodovou žárovku. Vyzkoušet více watáží, na vyhřívacím místě by měli mít okolo 36°C a to celý den. Jakou má teď teplotu na vyhřívacím místě a na opačné straně terária?

Ta žárovka repti glo 10,0 je zářivka (trubice), ne? Ta je v pořádku, ale nevydává téměř žádné teplo. Leguáni, stejně jako všichni ostatní plazi, jsou studenokrevní a nedokážou si vytvořit, ani udržovat, stálou tělesnou teplotu. Proto je pro ně životně důležitý zdroj tepla (v přírodě slunce), na vyhřívacím místě je potřeba teplota alespoň 36°C. Ale to je snad úplnej základ, to bys měl vědět dávno před koupí jakéhokoliv plaza :-/ V teráriu je potřeba výhřevná žárovka, bodovka, puštěná celý den tak, aby na vyhřívacím místě vytvořila požadovanou teplotu. Pokud leguán nebude mít možnost se vyhřát, nebude moci ani správně trávit, atd...

Aj ja mam prerobene terko-dočasne z klasickej panelakovej chodbovej dvojdielnej vstavanej skrine,svietim 12 hod 2 trubicami 75 cm,25w,jedna je uvb,druha je na rastliny,ako zdroj tepla použivam 2 klasicke 50 w bodovky a tie udržuju teplotu min .32 st,ked som mal iba jedneho legoška,tiež nebol moc aktivny -,tiež sa snažil schovavat,ale on je maly a terko pre neho velke,dorobil som mu riadnu policu,ktoru hned začal použivat,pritom v tej vyške mal hruby konar,teraz už mam dvoch legov a o policu sa predbiehaju,jedna bodovka je natočena smerom na nu a druha na konar,kto si skôr obsadi flek,ten tam je,ked sa nahreju zlezu niekam do tiena,ako piše Mike,dôvodov môže byt viac,ale teplo a uvb + rosenie je zaklad a samozrejme vhodna strava

Jo tahle já bych jí měla puštěnou pořád ale měla jsem strach aby se mi neusmažil terárko máme provizorní tak je docela malé na vyhřívací ploše má 36 C a víc někdy se mu zbarvuje hlavička do šeda.

Pokud se terárko přehřívá, skus menší watáž, stačí obyč bodovka z elektra. Pokud by tam bylo okolo 40°C, leguán se bude přehřívat (teplotu se bude snažit regulovat otvíráním tlamy a pak dochází k rychlé dehydrataci). Tyhle "značkový" tera žárovky jsou zbytečně drahý a efekt je úplně stejnej jako při použití klasický bodovky, navíc mi příjde, že praskají mnohem častěji.

blade: Taky by mě zajímalo, jen pro info, co myslíš tou třesavkou...asi nějakej ledvinovej záchvat?:!:
edit// ty heat glo infračervený maj jednu výhodu a to, že se dělají i 50W a 75W, kdežto v elektru seženeš infra až od 100W...když máš dobrý osvětlení, nevidím důvod, proč jenepoužívat po celý den. Ale jak říká Knox - pokud se terárko přehřívá, není nic jednoduššího, než skáknout do elektra a koupit za padesát kaček velkou 40W bodovku...

Já teda moc leguánum nerozumim,ale jak musí být velký to terárko,když ho přehřívá 50W žárovka:?:
Co jsem viděl za terárko pro lega u Pepého,tak tam by se tech žárovek vešlo 10.Takže mi to moc nejde do hlavy.:-/
A tou třesavkou možná bude celková hypervitaminoza.Při tak chabém osvětlení bych se nedivil.:-/

Ono nezalezi jen na teplote, ale i na intenzite svetla v terariu. Pokud je tam spise tma, leguan moc aktivni nebude i kdyz teplota bude v poradku. Pokud se nemylim - repti glo 10.0 bude mit spektrum hodne posunute do modra. Chce to doplnit nejakou treba i obyc. zarovkou se "zlutym" svetlem. Co se tyka te "tresavky", tak bych se priklanela hlavne k problemum s disbalanci vapniku, mozna nespravne resene podavani d3 a vapniku a fosforu. Pri dalsim chovu si na to urcite dejte vetsi pozor.

repli glo 10,0 svítí ne do modra ale bíle. Terárko se mi nepřehřívá jen na místě kde se vyhřívá. A co je třesavka to taky nevím říkal mi to veterinář už když jsem ho koupila byl přítulný a málo se pohyboval

Tak jestli se ti přehřívá vyhřívací místečko, tak dej prostě obyč bodovku menší watáže. No ale pokud máš těch 36 jen na tom vyhřívacím místě, tak toho bych se vůbec nebál a nechal to tak, pokud si může přelézt na chladnější místo (až na cca 25-26 stupňů) tak to ničemu nevadí. Pokud tam je kolem a přes čtyřicet, tak už bych to zchladil.
Jinak tím Repti glo 10 myslíš kompaktní zářivku žejo - objímka E27, závit - ta svítí skutečně docela jasně, na rozdíl od lineárky-trubice, kterou jsme si mi ostatní tady mysleli a ta svíétí skutečně hodně tmavě. Nicméně to o moc lepší není a k tomuhle kompaktu bych plnospektrální lineární zářivku použil tuplem. Pokud nemá možnost přes den nalapat nefiltrovaný světlo z venku, tak je osvětlení dost důležitý, nejen z hlediska UVB... Jak je to terko velký?
A jestli vet diagnostikoval u lega třesavku, tak je to hodně podivný. Asi nějaký psíčkař co. Bez urážky.

Jen takovy postreh - ReptiGlo 10.0 komakty jsou nejake jine nez byly pred rokem. Dokupovali jsme pred par dny do odchovny agamích mrnatek, jedna byla doma a vim ze proste mela takove studene svetlo s nadechem do modra - ta nova ma daleko lepsi spektrum, prirozenejsi barevne podani. I samotna ta trubice je trochu odlisna, tvar i prumer zavitu te spiraly je o chlup jiny. Rozdil na fotce digitakem s auto vyvazenim bile:

[http://i130.photobucket.com/albums/p270/Eblefle/odc hovna-mrnata.jpg]

Neni to starim te prvni, od zacaktu jaxem videl tu prvnii jsem si rikal ze ma to svetlo "divne", ne moc prirozene, a ma nasviceno malo - byla jen chvili v karantennim terarku

Lucifere schválně koukni na spektometrii kompaktů Repti glo a lineárky Osram Biolux (hodnoty v levé části grafu souhlasí i v tom grafu důle). Myslím, že rozdíl ve světelným spektru je hodně markantní - tím ti nevyvracím tvoji úvahu, naopak je dobrý, že tyhle výrobky jdou alespoň lepší cestou kupředu. Mimochodem pěkný terárka.

Repti Glo 10.0 (zdroj: www.exo-terra.com)
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/compact_bulbs_100.jpg]
Osram Biolux (zdroj: www.osram.com)
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/Fig_7.jpg]

...a sorry za kvalitu, líp to nešlo

Hm, prave tyhle grafy nemaji moc velkou vypovidaci hodnotu, jednak ten spodni je zprumerovany - velmi hruby, a druhak - prave u tech ReptiGlo je krabice porad stejna, vyrobek se stejnym oznacenim - stejny spektralni graf, ale zarivka je pritom UPLNE jina, s absolutne jinym barevnym podanim ::)

Mimochodem - pokud vemu v potaz "hrubost" toho druheho obrazku a zprumeroval bych nejak tak ten prvniho tak to vcelku odpovida - ty peaky jsou na stejnych mistech = spektrum dane nejakym obdobnym luminoforem ;-) (ze je ten prvni od ExoTerry absolutne bezcenny ale vyplyva z vyse napsaneho)

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/s pektra1.jpg]

Jasně, našel jsem špatný grafy, uvědomil jsem si to pozdě - jde o to, že u toho Gločka nejde najít jinej graf než na jejich webu - tudíž ne moc objektivní. Nicméně z toho grafu je aspoň poznat rozdíl mezi modrou a červenou "barvou" u těch produktů, i když jsou si hodně podobný. Navíc u kompaktů nikde neudávaj světelnej tok a index podání barev.

edit// tak jsi mě dostal lucifere :)), našel jsem v US veterinárním časopisu EXOTIC bombastickou studii ohledně osvětlení plazů, nemůžu to sem dát je to 3MB PDFko, ale čistě podání barev u testovaných kompaktů a plnospektrálních lineárních zářivek je téměř shodný :)) (krom té červené). Co je ale odlišný je teplota barev a index podání barev (Ra), kde jsou na tom líp ty trubice. Kompakty zase nabízí mnohem víc UVA a samozřejmě UVB, který plnospektrální "neuvb" trubice vydavájí jen zlomek. Bohužel tam není výčet konkrétních produktů, takže v tomhle oponovat nemůžu.

Nicméně do těch odchovovejch terárek by ani nemělo cenu rvát nějakou trubici, o tom žádná ;-). Jinak to PDFko můžu poslat, myslím, že je to dost zajímavý.