Neustale se rychle kazici voda..
Uz jsem sem jednou psala a resila jsem zde vodu v akvariu, ktera se zacala z nepochopitenych duvodu strasne rychle kazit (jiz po tydnu od vymeneni ziska nazelenaly nadech, po 2 - 3 tydnech je uz tak zelena, ze zelva v ni neni skoro vubec videt - ale nijak nezapacha). Drive vsak vydrzela voda cista i nekolik mesicu. Pritom nedoslo k zadne zmene v umisteni akvaria, vse je stale stejne.
Jeste me totiz napadlo, jestli to nemuze byt od te "poziraci rybicky" (chapejte, je to takovy ten "sumecek", ktery ma pozirat zbytky potravy po zelve a jine zbytky apod.). Bohuzel z maleho "sumecka", ktereho jsem koupila je najednou obri sumec . Nemohl by kazeni vody zpusobovat on? On sice pozira zbytky po zelve, ale sam vytvari take exrementy, ktere nikdo nesezere. A ze jich vytvori dost Nemohlo by to byt jim? Premyslela jsem, ze bych zkusila vymenit vodu a sumecka bych dala na nejaky cas mimo akvarium, ale nevim, cim bych ho mohla mimo krmit. Nevite, co jinak muze zrat? Normalni zradlo pro rybicky? Budu vdecna za kazdou radu.
podle me kdyz ho das samotnyho do akvarka a to umistis na svetlo, tak se zacnou tvorit rasy a to by mu melo stacit.
Podle me ta zelena voda neni zadny problem, kamos koupil naky prasky do toho a rasy zmizeli a voda mela modravy nadech ale nevim jak se to jmenuje
Jenze me jde o nalezeni priciny proc ta voda z niceho nic zacala tak rychle zelenat, kdyz nikdy driv to tak nebylo. A k zadne zmene v podminkach nedoslo?!!
Nesvítí Ti tam nějak více slunce?
Prave ze akvarko mi stoji na stejnem miste u okna snad uz 10 let.. Jedine, co me napadlo je to, ze jsme nedavno vymenili stara okna za plastova.. Tak jestli ty nova treba nepropousti vic svetla nebo fakt nevim..
No, je to možné, celkově se v pokoji s novým oknem změní asi klima, ale je to spíše takové vaření z vody...důvod zůstane asi neznámý, ale zelená voda sama o sobě není nic katastrofického.
Ja vim, ze zelena voda zase az tak nevadi.. Jen to nevypada moc hezky A jen tak me napadlo, nemuze z te zelene vody chytit zelva nejakou infekci nebo neco, kdyz na to neni zvykla?
Já myslím, že nic nechytne a jinak se zkus poptat na nějaké kapky do vody, co ničí různé bakterie a plísně, vím, že něco takového bylo, když jsem měl rybičky, jmenovalo se to nějak "Preventin", ale už je to delší dobu, ať poradí někdo zkušenější
Já bych byl důrazně proti jakékoliv chemii, a to bez ohledu na to, jestli je určená pro akvaristiku, nebo ne. Použití chemie by mělo být vždycky až na tom nejposlednějším místě. Pokud se jedná o zelenou řasu (jako že asi ano), tak příčinou je nejspíš nadměrná intenzita světla a přemíra živin. Doporučuju akvárium přemístit na jiné stanoviště, případně ho na pár dnů zatemnit v kombinaci s intenzivní filtrací. Důležité je alespoň jednou týdně akvárium odkalit, tzn. odstranit exkrementy jak po želvě, tak i po vyrostlém sumečkovi - exkrementy a zbytky potravy jsou totiž živnou půdou pro řasy, které způsobují zákal.
A nevis prosim te duvod proc voda zacala najednou tak rychle zelenat, kdyz nikdy driv s tim problem nebyl? Muze to byt plastovymi okny? A co typ filtru? Vim, ze je to kapitola sama o sobe ty filtry, ale ja mam porad takovy ten stary, co se v nem menily ty modre naplne. Mohl by mi pomoct novy? Je mozne, ze ten stary uz proste tak dobre necisti?
Tak intenzita světla se jistě zvýšila s ročním obdobím. Slunce teď do bytů dopadá pod úplně jiným úhlem než přez zimu, a také svítí o mnoho hodin víc. Hodně akvaristů mívá každoročně s řasou problémy, vždy jak se s jarem začnou prodlužovat dny... Jinak že by tomu pomáhala plastová okna bohužel nevím, nikdy jsem o tom neslyšel. Já osobně si myslím, že spíš ne, ale zkušenost s tím opravdu nemám.
Nenapsala si sice jak velké máš akvárium a na kolik je Tvůj filtr dimenzovaný (l/h), ale pokud dřív sloužil dobře a je stále funkční, myslím, že nový nebude potřeba. Možná by stačila jen vyměnit filtrační hmota, předpokládám že je to ten modrý akvarijní molitan. Trochu bych akvárium ze strany okna zatemnil, důkladně odkalil dno, pustil filtraci na plno a pár dnů bych nekrmil. Na dolití bys raději neměla použít vodu čerstvou, ale starší ze zaběhnutého akvária, která už nemá tolik živin podporujících růst řas a nálevníků. Někdy to sice trvá hezkých pár dnů, ale mělo by se to určitě vyčistit.
Ja vim, ze tedka je to po zime se svetlem uplne jiny.. Ale jde mi o to, ze to akvarko stoji na stejnem miste snad uz 10 let a nikdy po zime jsem nemela s rasou problemy.. Az letos .
Jinak jo, pouzivam filtr s tim modrym akvarijnim molitanem. Menim ho za novy kazdy mesic a pravidelne ho kazdy tyden vyplachuji a cistim.. Vzdycky to stacilo, az ted mi tam zacala radit ta zelena rasa.
Zkusim tvou radu s tim zatemnenim a poradnou filtraci a uvidim, jestli to pomuze..
Příčinu zelenání bych viděl mimo jiné i v těch rybách (mimochodem, co je to za želvy, že ti ty rybky nesežerou), které produkují poměrně hodně dusičnanů a dalších látek podporujících růst zelených řas.
Rybicku "sumika" (domaci nazev) tam mam jen jednoho a zelvu mam taky jen jednu. Ja nevim, jak se ta ryba presne jmenuje, ale kupovala jsem ji prave kvuli tomu, ze mi kamaradka poradila, ze je dobra k tomu, aby pozirala zbytky potravy po zelve (ne vzdy se mi podari krmit zelvu mimo akvarko) a dalsi necistoty, napr. kdyz mi kamen, ktery ma zelva na vyhrivani zacne porustat takovym "zelenym slizem", tak sumecek to ozere a je zase hned cisty. A to ze ho zelva zatim nesezrala je nejspis zpusobeno tim, ze je chytry . Je porad zalezly za kamenem, kam na nej nemuze a ven vyleza jen kdyz je zelva na kameni a vyhriva se.. Akorat jsem sumecka kupovala jako maleho a on za tech nekolik mesicu dorostl do pekneho "macka" . Takze myslis, ze by to mohlo byt tim? Tim sumikem?
Možná je celý problém právě v tom, že oba dva (jak sumeček, a především želva) za těch pár let určitě hodně povyrostli. Tudíž spotřebují daleko víc potravy a logicky musí vyprodukovat značné množství odpadu (dusitnanů), které jsou přímo živnou půdou pro řasu. Což běžný filtr samozřejmě nemusí zvládat. Pokud je akvárium na tak velká zvířata příliš malé, (pořád jsi nenapsala litry, nebo alespoň rozměry akvária), velice snadno se naruší biologická rovnováha a na průšvih je zaděláno. Upřesni velikost terária, výkon, případně typ filtru, velikost a druh želvy, a také velikost "sumíka", pokud neznáš druh. Potom je alespoň čeho se chytit a lze z toho leccos odvodit.
Tak trochu se zpozdenim pisu jak je to s tim mym akvariem. Rozmery: 80x35x35 (delka x vyska x sirka), objem je cca 100l, ale mam ho naplnene tak z pulky, cca 50l. Jinak zelva je druh zelva nadherna, mam ji necelych 10 let, velikost 19,5 x 18,6 x 17,9 x 10,4 (delka horni krunyr x sirka horniho x delka dolniho x sirka dolniho), vaha cca 862 g.
Vodu jsem menila pred 10 dny a uz je zase zelena a to jsem "sumecka" tentokrate nechala mimo akvarium a voda stejne zezelenala, takze jim to nebude.
Šířka 35cm pro 20 cm želvu - to se sotva otočí. V takto malém prostoru nemůže zůstat voda dlouho čistá a je normální, že po pár dnech zezelená.
A kolik by tak mely byt adekvatni rozmery pro mou zelvu? Poradite prosim?
Míšo, mrkni sem: prostredi.htm
Diky.. Takze min. 100x50x50. Zacnu se poohlizet po vetsim akvarku..
Pro plně vzrostlou elegansku je tohle opravdu minimum. Čím větší objem bude akvárium mít, tím déle ti v něm vydrží voda relativně čistá. To ovšem neznamená, že nebudeš muset akvárium pravidelně čistit a vyměňovat vodu! Vodní želvy jsou totiž "prasata"...
To ja vim, ze jsou zelvy prasata A co se tyce vymeny vody, stacilo by mi kdybych musela menit vodu jen tak 1x za 2 mesice, to bych byla uplne stastna. Tedka ji musim menit kazdych 14 dni