Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neustale se rychle kazici voda..

Uz jsem sem jednou psala a resila jsem zde vodu v akvariu, ktera se zacala z nepochopitenych duvodu strasne rychle kazit (jiz po tydnu od vymeneni ziska nazelenaly nadech, po 2 - 3 tydnech je uz tak zelena, ze zelva v ni neni skoro vubec videt - ale nijak nezapacha). Drive vsak vydrzela voda cista i nekolik mesicu. Pritom nedoslo k zadne zmene v umisteni akvaria, vse je stale stejne.
Jeste me totiz napadlo, jestli to nemuze byt od te "poziraci rybicky" :-) (chapejte, je to takovy ten "sumecek", ktery ma pozirat zbytky potravy po zelve a jine zbytky apod.). Bohuzel z maleho "sumecka", ktereho jsem koupila je najednou obri sumec :-). Nemohl by kazeni vody zpusobovat on? On sice pozira zbytky po zelve, ale sam vytvari take exrementy, ktere nikdo nesezere. A ze jich vytvori dost :-) Nemohlo by to byt jim? Premyslela jsem, ze bych zkusila vymenit vodu a sumecka bych dala na nejaky cas mimo akvarium, ale nevim, cim bych ho mohla mimo krmit. Nevite, co jinak muze zrat? Normalni zradlo pro rybicky? Budu vdecna za kazdou radu.

Já bych byl důrazně proti jakékoliv chemii, a to bez ohledu na to, jestli je určená pro akvaristiku, nebo ne. Použití chemie by mělo být vždycky až na tom nejposlednějším místě. Pokud se jedná o zelenou řasu (jako že asi ano), tak příčinou je nejspíš nadměrná intenzita světla a přemíra živin. Doporučuju akvárium přemístit na jiné stanoviště, případně ho na pár dnů zatemnit v kombinaci s intenzivní filtrací. Důležité je alespoň jednou týdně akvárium odkalit, tzn. odstranit exkrementy jak po želvě, tak i po vyrostlém sumečkovi - exkrementy a zbytky potravy jsou totiž živnou půdou pro řasy, které způsobují zákal.

A nevis prosim te duvod proc voda zacala najednou tak rychle zelenat, kdyz nikdy driv s tim problem nebyl? Muze to byt plastovymi okny? A co typ filtru? Vim, ze je to kapitola sama o sobe ty filtry, ale ja mam porad takovy ten stary, co se v nem menily ty modre naplne. Mohl by mi pomoct novy? Je mozne, ze ten stary uz proste tak dobre necisti?

Rybicku "sumika" (domaci nazev) tam mam jen jednoho a zelvu mam taky jen jednu. Ja nevim, jak se ta ryba presne jmenuje, ale kupovala jsem ji prave kvuli tomu, ze mi kamaradka poradila, ze je dobra k tomu, aby pozirala zbytky potravy po zelve (ne vzdy se mi podari krmit zelvu mimo akvarko) a dalsi necistoty, napr. kdyz mi kamen, ktery ma zelva na vyhrivani zacne porustat takovym "zelenym slizem", tak sumecek to ozere a je zase hned cisty. A to ze ho zelva zatim nesezrala je nejspis zpusobeno tim, ze je chytry :-D. Je porad zalezly za kamenem, kam na nej nemuze a ven vyleza jen kdyz je zelva na kameni a vyhriva se.. Akorat jsem sumecka kupovala jako maleho a on za tech nekolik mesicu dorostl do pekneho "macka" :-D. Takze myslis, ze by to mohlo byt tim? Tim sumikem?

Možná je celý problém právě v tom, že oba dva (jak sumeček, a především želva) za těch pár let určitě hodně povyrostli. Tudíž spotřebují daleko víc potravy a logicky musí vyprodukovat značné množství odpadu (dusitnanů), které jsou přímo živnou půdou pro řasu. Což běžný filtr samozřejmě nemusí zvládat. Pokud je akvárium na tak velká zvířata příliš malé, (pořád jsi nenapsala litry, nebo alespoň rozměry akvária), velice snadno se naruší biologická rovnováha a na průšvih je zaděláno. Upřesni velikost terária, výkon, případně typ filtru, velikost a druh želvy, a také velikost "sumíka", pokud neznáš druh. Potom je alespoň čeho se chytit a lze z toho leccos odvodit.

Tak trochu se zpozdenim pisu jak je to s tim mym akvariem:-). Rozmery: 80x35x35 (delka x vyska x sirka), objem je cca 100l, ale mam ho naplnene tak z pulky, cca 50l. Jinak zelva je druh zelva nadherna, mam ji necelych 10 let, velikost 19,5 x 18,6 x 17,9 x 10,4 (delka horni krunyr x sirka horniho x delka dolniho x sirka dolniho), vaha cca 862 g.
Vodu jsem menila pred 10 dny a uz je zase zelena a to jsem "sumecka" tentokrate nechala mimo akvarium a voda stejne zezelenala, takze jim to nebude.