Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nová želva

Mam od vcerejskqa zelvicku zelenavou, je ji asi 10 mesicu. Vcera normalne dopoledne a kolem poledne behala, koupala se ve vode, jedla a asi od 14hod je apaticka, porad spi nebo jen kouka, nechodi. Kdyz ji vezmu a polozim, zustane na miste a nehybe se. Je to normalni? Navic mi prijde ze jedno ocicko se ji spatne otvira, jako by ho mela zalepene (nakonec ho ale otevre). Prosim o radu. Dekuji

Hojky, u mě to je taky podobné, normálně spí, třeba nemá přijatelné podmínky a snaží se nepříznivou dobu přespat. Jinak ber ji ven a uvidíš jak je akční. Ale když už píšu, taky bych měl dotaz. Mám doma novou pardálku, moc aktivní doma tedy není, uvažuji, zda má podmínky OK. Mám ji na cypřišové kůře a v části má vlhký rašeliník - dle anglických webů. Tam se také píše, že by měla mít sucho a teplo a na naších webech jsem četl, že potřebuji hodně vlhko a teď mi babo raď, z čeho si mám vybrat? Chová je někdo tady, kdo by se se mnou o nějaké info podělil? ;-) Díky ;-)

Ahojky Zydy, já mám dvouletou pardálku tak snad poradim.

Od mala jsem jí měla na mokrý podestýlce. Vyhřívanou část mam ale suchou... Je to duležitý pro správný růst krunýře a nedojde tak k nebezpečí dehydratace.
Mě se nejlíp osvědčily hobliny, který podleju konvičkou (ne piliny). Želvík se do nich na noc krásně zavrtá a ráno je krásně nacucanej.
Ale pozor.. je potřeba mít dobrý odvětrávání.. vlhko+teplo může udělat svý, ale to určitě víš :-p
Pardálky by měly i milujou kvalitní seno, takže je dobrý, aby ho měla k dispizici+lupení z venku a rády si pochutnaj na čerstvý travičce.
S tou neaktivitou.. jestli jí máš na suchu, je možný, že je to tim. Taky je možnost, že by potřebovala změnit teplotu v terku a nebo má prostě jen svý období.
Tak snad jsem ti neudělala díru do hlavy a přeju hodně štěstí s pardálkou :))

Promiňte, budu možná nepříjemný, nedá se ale nic dělat. Pokud někomu uhyne želva za dva dny po nákupu, jsou jen tři možnosti.
Buď jste si již téměř mrtvou želvu koupila, takže jste musela vědět do čeho se pouštíte, nebo se musela stát vážná chyba při převozu (např. přehřátí), nebo muselo dojít k úrazu.
Svůj podíl viny na tom tudíž do značné míry nesete také. Ono je jednoduché házet všechnu vinu na prodejce, nějak mě ale nejde do hlavy, proč by ten prodejce prodával téměř mrtvé želvy a riskoval následné problémy a reklamace. Dva dny před úhynem by jistě o problému věděl.
Tím, že kupujete želvu po burzách, vždy dobrovolně přijímáte určité riziko, už jen přítomnost mnoha zvířat s neznámým zdravotním stavem v omezeném prostoru je riskantní. Pokud chcete mít alespoň 95% jistotu koupě kvalitní a zdravé želvy, zajeďte si k nějakému chovateli, nechte si ukázat kde a jak zvířata chová, udělejte si čas a vyptejte se na základní potřeby chovu, stejně tak jako se to praktikuje např. při koupi štěňat. Investujete sice peníze za dopravu navíc, ale v konečném důsledku sama vidíte jak to ve finále dopadá.

Ve vsi slusnost bych se rada optala, jak se to dela, kdyz clovek nema auto a musi cestovat temer pres celou republiku vlakem navic s nekolika prestupy. Ve vlaku se bezne prehrivam a dycham akorat, kdyz je otevrene okno a obr pruvan. Kdyz budou zavrena okna, zelva se bude prehrivat, kdyz budou otevrena okna, bude ji vadit pruvan. Ostatni cestujici na ni s oteviranim/zaviranim okna ohled brat nebudou. Cesta bude trvat rozhodne vice nez pet hodin, zelva se bude citit zle, jelikoz se ji bude houpat puda pod nohama, bude se snazit vyskrabat z krabice, ze strachu vypudi tekutiny. Jake je reseni v tomto pripade?

Ale no tak Oslinko. Přeci každý tušíme, že želva na burze nevyrostla, je nutné ji tam dopravit. Burzy začínají brzy po ránu, takže prodejci balí zvířata určená k prodeji již den předem, aby to vůbec stihli, připočítejte si k tomu dobu strávenou na burze a cestu zpět a fázi vybalování. Celá akce podle mého odhadu zabere minimálně den a půl, ne-li dva. Neprodané zvíře si celou anabázi zopakuje třeba hned několik týdnů po sobě. Podle mého se zvířata mající sklony při stresu vylučovat příliš nekrmí, protože poměr výkalů a zvířat by byl v cílové stanici tak 50 na 50 (kdo někdy převážel dobře napapanou želvu/y ví o čem mluvím). A tak dále. Pětihodinová cesta vlakem za pečlivého dohledu nového majitele je proti tomu procházka růžovou zahradou.
Vždy ten převoz stojí za prd, ale je třeba tu manipulaci omezit na co nejkratší možnou dobu.
Jen pro upřesnění, nic proti burzám nemám, kdyby nebyly, byla by to škoda, mohu-li si ale vybrat, pro zvíře si raději prostě (já teda určitě) dojedu, když nic jiného, ušetřím mu polovinu cesty.

No já teda nevím, ale želva, která dobrovolně sama nežere pampelišky je poněkud divná, doporučuji razantní řešení, zbylé granule hodit do koše a věřte, že po 2-3 dnech trucu začne želva žrát normálně jako před tím. Nevím jestli je v něčem výhodnější používat granule, na žádnou výhodu jsem nepřišel, jestli nějaká existuje, tak se rád nechám poučit.

Kvalitní granule můžou být fajn přes zimní období jako doplňkové krmivo, pokud želva není zimovaná. V momentě kdy začne růst zelené lupení venku schovej granule hluboko do skříně ;-)
Želvy jsou hodně paličaté a umí být i hodně mlsné. Bohužel na ně platí v takových případech jenom přísnost a "nevyměknout" :-p

Oslinka: Jakákoli doprava za možnosti dohledu chovatele je vhodná. 1000 km je vlakem nebo autobusem sice na celý den, ale nevidím v tom velký problém. Jel jsem v mnoha dopravních hromadných prostředcích a v žádném se teploty zdaleka nepohybují přes 30 stupňů, aby to na želvu mohlo působit nějak negativně. Prostě stačí krabice s dírama a trochu rozumu do hrsti.;-)

Nikdy jsem neměl příležitost přepravovat želvu/y na takovou vzdálenost, takže mě chybí praktická zkušenost, nicméně bych doporučil stěhovat želvu pokud možno v chladu, temnu a ve vrstvě takového materiálu, který by zabránil samovolnému pohybu želvy v přepravce. (seno, sláma, dřevitá vlna, zmačkaný papír atd.) Nakolik je ale takový postup reálný opravdu netuším.