Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odlupující šupinky

Ahoj lidičky. Mám dvě gutky 75cm a odlupují se jim šupinky ze spodní části. Při kontrole hada jsem nezaregistroval žádne černé tečky ani ve spodní části tlamy. V terárku se chovají klidně - žádné škrábání. Když je vytáhnu z terárka tak jsou klidné, ale na rukou mi zůstanou šupinky. Vlhkost udržuji na 70% a teplota přes den okolo 30 a v noci 26. Každý den měním vodu a vždy po výměně jdou obě pít. Nevíte co to může být. Přikládám foto.

[http://i34.photobucket.com/albums/d139/iguana_iguan a/novobrzek1nd2.jpg]

[http://img165.imageshack.us/img165/4536/novobrzekoa 1.jpg]

První fotku jsem si dovolil zmenšit (knoxville)

Z jiného vlákna:

...příliš vysoká vlhkost i teplota, což je pro užovku červenou naprosto zbytečné a nebál bych se říct i škodlivé. Guttka bude naprosto spokojená při 22°C, samozřejmě s možností vyhřátí na 28 - 30°C pod zdrojem tepla a s nočním poklesem klidně k 19 - 20°C. 80% vlhkost u guttky je taky zbytečně moc, klidně jí sniž na 50%. Tou vysokou teplotou užovku jen zchoulostivíš, a při té vysoké vlhkosti si zase koleduješ o rozbujení plísní v teráriu, nebo o respirační potíže hada...

Jinak ty odlupující se šupiny jsou podle mě důsledek moc vysoké vlhkosti, nebo konkrétněji, spíš příliš vlhkého substrátu. Dej hady na suché noviny nebo papírové utěrky a nech jim v teráriu jen vodu na pití. Téměř nerosit, případně jen velmi decentně, tak aby papír na dně terária nebyl mokrý. Pokud se ještě nejedná o nějaké mykotické onemocnění kůže (houby, plísně) které by měl raději řešit veterinář, mělo by se to po svleku samo upravit.

Tohle odlupování svrchní skeratinové vrstvy se mi několikrát u hadů už taky objevilo. Dle mojeho názoru to je reakce na přílišnou vlhkost. A hlavně jsem to vypozoroval pokud jsou v terariu nějaké latexové (a pod.) nátěry. U mne se stávalo tohle odlupování šupin častěji tedy na dorsálních šupinách, než břišních štítcích (i když i tady).
Veterináře není nutno vyhledávat, dle mého názoru pokud nejsou žádné jiné problémy. Stačí dát větší dávku vitamínu B komplex, a had bude po svleku v pořádku (ekdyze by se měla dostavit o něco málo dříve).