Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uva, uvb ?

Furt se řeší uvb, uva. Není lepší podávat vyváženě vápník a D3 a použít osvětlení s dobrým podáním barev? Myslím si, že je to vyloženě komerční záležitost ze strany firem, který tyto výrobky nabízí či prodávají. Pokud uv tak jedině ve spojitosti s výbojkama. Co vy na to, pokud máte názor?

Že se mi chamíci upečou se fakt nebojím, když už se neupekli za půl roku. A ten compact UV Sun od Lucky Reptile vůbec nezpochybňuju, taky jsem viděla testy a mám ho připravený pro vousatku. Jen jsem konstatovala, že vůbec nehřeje. Repti Glo 5 měl být jen příklad UV žárovky, která zároveň hřeje. Například pro párek anolisů rudokrkých, které mám v terárku 40x30x50 cm mám pouze to repti glo v květináči a stačí to v pohodě i vyhřát.

tak já mám repti glo 10.0 od exo terra..dal sem pod to teploměr a naměřil nák 26 stupnů..to pro chamíka od pohledu není moc dobry..proto si asi koupím to repti glo 5.0 aby se mohl i ohřát když říkáš že je pod ní až 36 stupnů..akorát koupím tu menší..

já mám repti glo10.0 od exo terra..zkoušel sem pod ni dát taky teploměr a naměřil sem nák 26 stupnů což není moc dobry..i chamík se pod tím moc necítí když nevydává žádny teplo..ale hned zítra objednám to repti glo 5.0 když tak hodně topí jak říkáš..akorát tu menší tak doufám že už problém nebude..

Tou menší myslíš asi těch 13W. Tak s tou zkušenosti nemám. Na velikost je úplně stejná a rozdíl v ceně není moc velký, tak bych radši volila tu silnější. U té slabší není jisté jak bude topit, ale laicky bych řekla, že asi moc ne.

Také mám pocit, že kupovat za drahé peníze pěkné krabičky je opravdu přepych.
Co se týká té výše uvedené "cesty nebo kroků zpět" UVA/B, tak bohužel musím říct, že za krok vpřed já osobně považuji to co funguje a ne to co je moderní. Já osobně jsem udělal nadšeně krok vpřed a hned následující rok jsem velice svižně udělal zase krok vzad. To prosím platí pro chov želv, vím, že u např. chameleonů to funguje, takže asi platí, nezevšeobecňovat.

"cesty nebo kroků zpět"

- jasně, možná jsem se v tomhle až moc unáhlil. Ono je podle mě v podstatě velice důležité poskytnout "indoor" plazům kvalitní osvětlení co nejblíže slunci (např. zmíněná HQIčka) a to už bych i přežil jednou měsíčně kapičku "détrojky" do jídla, mimochodem, donedávna jsem to sám praktikoval a u některých zvířat praktikuju. V tom se určitě shodnu i s přispěvatelem "xy". Ale to kvalitní světlo si rozmluvit nikdy nedám :)), ono chovat nějakého sluncemilného plaza pod žlutou obyč. žárovkou, rvát do něj kombinal je podle mě při dnešních možnostech strašná hovadina. Jak působí světlo na sluncemilné plazy si snad každý dá dohromady sám.
On je také, Khore, obrovský rozdíl mezi tvými želvami, které jsou venku jakmile to jde a třeba ještěrem, který venkovní "slunce"(ono to funguje i když je zatažíno :-)) nepoznal a u hodně lidí ani nepozná - tím nekritizuji, v paneláku to prostě nejde, zvlášť když čék nemá ani balkón apod.

Jak působí světlo na sluncemilné plazy si snad každý dá dohromady sám.

To je bezesporu fakt, mohu to posoudit na trnorepech. Takový sameček trnorepa pod ultravitaluxkou vypadá téměř tak spokojeně jako na slunci.
Nechci MadMike nijak zpochybňovat důležitost kvalitního spektra v souvislosti s aktivitou a celkovou kondicí ještěrů, jen upozornit na to, že tvorba D3 pod těmito zdroji je alespoň u želv nedostatečná, jistě to bude do jisté míry zaviněno také tím, že průměrně šikovný ještěr se dokáže v běžném terku dostat do podstatně výhodnější pozice ke "slunění" než želva.