Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uva, uvb ?

Furt se řeší uvb, uva. Není lepší podávat vyváženě vápník a D3 a použít osvětlení s dobrým podáním barev? Myslím si, že je to vyloženě komerční záležitost ze strany firem, který tyto výrobky nabízí či prodávají. Pokud uv tak jedině ve spojitosti s výbojkama. Co vy na to, pokud máte názor?

Pokud uv tak jedině ve spojitosti s výbojkama

Mám podobný názor, nicméně samotné výbojky nestačí pokrýt veškeré potřeby světla. Tedy pokud se nejedná o novou (z hlediska UV) metalhalidovou technologii.

1. určitě je lepší nechat zvíře "ozařovat" kvalitním UV zdrojem, místo podávání D3 - jednak jde o přirozenou cestu, kterou si ještěři (nejen) umí sami regulovat a jednak neubližuje (špatným podáváním D3 se dá snadno zvíře zabít). Jak tu už jednou napsal tris, je to cesta kupředu a to rozhodně k lepšímu. Podávání nějakých kapiček apod. je naopak cesta zpět. To ani nemluvím o vlivu světla na psychiku plazů (zvlášť denních ještěrů, ale i jiných živočichů), která je jistě velmi důležitým aspektem chovu.

2. samotná rtuťová výbojka není uplně ideální z hlediska osvětlení - nemá ideální podání barev, zatímco komerční "UVB" lineární zářivky ba i některé kompakty mají teplotu a podání barev dobrou. Nicméně mají dobré podání barev i "obyčejné" trubice (např. Osram Biolux, Sylvania Activa), které stojí něco málo přes stovku. Kompakty bych z hlediska UVB tak nepodceňoval, nicméně jsem ještě žádnej neměřil - není čas.

Pro mě je momentálně cesta rtuťových výbojek v kombinaci s plnospektrálníma trubicema. Do budoucna a pokud se osvědčí, jedině metalhalide.
Ovšem jsou to jen mé soukromé názory, nejsem specialistou, ale poslední dobou mě to strašně zajímá a hltám cokoliv na toto téma. Naštěstí se nyní studie o vlivu svícení u plazů dost rozšiřují, tak je pořád co studovat. Hlavně teda americké a německé, bohužel i bohudík.

komerční záležitost ze strany firem

- v tom s tebou souhlasím, lidi v tom mají bordel a vůbec neví, o čem je řeč, jen to, že to ten ještěr potřebuje. Tím se zase ale lidí nechci moc zastávat. Jsou (jsme) líní. ;-)

Mad mike- co se týká vlivu světla na psychiku zvířat s tím musím jenom souhlasit, proto sem psal o použití nějakých zářivkových trubic s kvalitním podáním barev o určité intenzitě a rozptylu světla(záleží zase na druhu zvířete),plus doplňky vit, ca. Nevím proč cesta zpět? Zvíře těžko bude regulovat tělesný procesy pro syntézu určitých látek apod. vzdáleností od zdroje, spíš tak bude regulovat svoji tělesnou teplotu. Pokud se jedná o rozměrný terárko, pak existuje poměrně velká škála kvalitních výboje s výborným podáním barev a zářivky pak můžou být součástí. Pokud někdo chová denní ještěry, měl by mít zájem o tyhle věci a měl by vědět, co světlo opravdu je a nepoužívat nesmyslný náhražky, který sou běžnou součástí shopů- holt všechno je o kšeftu( bohužel ),
to bylo i hlavní účelem tohoto vlákna a trochu o tom popřemýšlet. Jinak co se týká metalhalidové technologie, napiš o co se jedná, určitě to bude zajímat i větší okruh lidí.Ďík

víře těžko bude regulovat tělesný procesy pro syntézu určitých látek

To právě jo, syntéza provitaminu D na vitamín D3 probíhá v kůži plazů, v momentě, kdy ta kůže dostává přebytek, je schopna se s tím sam vyrovnat přeměnou prov. D na biologicky neaktivní látky. Tím nemám na mysli nic ve vzathu ke vzdálenosti, kdy si zvíře skutečně reguluje nanejvýš těl. teplotu. Tou cestou z5 jsem myslel spíš chov při obyčejné žárovce a cpaní kapiček - tím se nechci do nikoho navážet ani kritizovat, dřív žádný UV zdorje nebyly a taky to šlo. Jen to není prostě má cesta. Sám vím, co dělá změna na kvalitní světlo s mými ještěry, jejich chování, zbarvení a vůbec celkovou pohodu. Mluvím ale skutrečně o heliofilních ještěrech. Správnému dávkování vit. a minerálů se samozřejmě nebráním.

existuje poměrně velká škála kvalitních výboje s výborným podáním barev

- no záleží na tom, jaké výbojky máš na mysli. Většina tzv. UV výbojek jsou dnes rtuťové (Utravitalux, Trex, Megaray, PowerSun, nový Solar glo a já nevím, co ještě) a ty rozhodně tak výborné podání barev nemají - mají ve spektru málo červené a příliš zelené barvy, záleží asi jak která, všechny vyzkoušený skutečně nemám. A tohle by měly právě vyřešit UV metalhalidy, který mají dostatek UV, teplotu barev, index podání barev téměř jako slunce (CRI), super intenzitu (lux).
Hodně lidí metalhalidy používá už dnes, jsou to hlavně HQI od osramu (doufám, že se nemýlím), ale ty nemají tak dobrý podíl UV (taky jak které, ale je to pak šíleně složitý to sestavit a zapojit), narozdíl právě od novejch Lucky Rep. a za pár týdnů i od MegaRay, do čehož dávám hodně nadějí. Zatím měli vždy to NEJ. ;-)

edit: pardon za překlepy, to je ten pátek ;-):beer:

HQI-T, to je jedna volba, ale co se týká teploty chromatičnosti pak platí většinou pravidlo, čím vyšší watáž tím vyšší t.chr. tzn. čím vyšší watáž tím lepší podání barev světla blížící se 6500 K nebo na její úrovni. Stačí vzít katalogy firem osram, philips...

Katalogy mám projetý a tam se teplota barev většinou neuvádí (u výbojek), v údajích katalogů platí, čím větší watáž, tím větší intenzita (lux).

podání barev světla blížící se 6500 K

- nepleteš si náhodou teplotu světla (K) a podání barev (Ra)?

Nemůžu souhlasit v jedné věci, a tou je právě světelný spektrum, tedy zastoupení jednotlivých barev ve spektru - je to jednoduchý, vezmi Ultravitalux 300W a vyfoť pod ním cokoliv - bude to jednoduše zelený. Naopak zdroje s nižší watáží, mají světlo bělejší. Nemyslím si tedy, že teplota barev je otázka watáže.
Ono těch 6500K maj i právě ty trubicovky a kompakty, ale předpokládám, že se bavíme o výbojkách - tedy těch vysokotlakých.

EDIT: s tou teplotou světla v katalozích se omlouvám, teď jsem se tam díval a u Philipsu ji skutečně udávají (u Osramu ne), ale je to právě opačně, než říkáš 2000W metalhalid má 4200K a 1800W metalhalid má 5600K, takže to koresponduje s tím, co já pozoruju u výbojek.

můžeš se mrknout do katalogu osram tam najdeš další iformace, je to v katalogu zhruba 6 let starým, máš tam tepl. chr.(K)/, kterou sem zaměnil(jak si sakl s Ra), ale stejně tak tam máš Ra(dle DIN-1A,....), budou tam pro tebe užitečný věci.Katalog je předepsanej žlutým Osram a jinak obal je černobílej.Tady uvidíš, že např. u výbojek HQI-TS platí přímá úměra watáže/K.

můžeš se mrknout do katalogu osram

jak už jsem psal katalogy mám projetý, protože je mám před sebou. Ale ne 6 let starý, ale nový - nevím, jak se to od tý doby změnilo ;-), nakonec - jsou i online na netu.
A bohužel tu vidím pravej opak toho, co říkáš, dal jsem si tu práci to celý projít - HQI-TS 150W má 4200K a HQI-TS 250W má 3000K - je to tam černý na bílým. Stejně jako v katalogu Philips a Narva.

hele hoši,tomu hraní s těma číslama a barvama vůbec nerozumím..nebylo by lepší poslat odkaz na nákou dobrou žárovku uva+uvb která má i dostatečný přísun tepla!?ne nákouz super silnou při které musí byt zvíře vzdálene minimálně 30 cm,zas tak velké terárko nemám..jinak mám chameleona a furt mu měním žárovky protože to uvb co mám nevydává žádné teplo ani uva..mám repti glo 10.0,myslíte že reptiglo 5.0 vyzařuje teplo,asi ne že..tak sem teda šoupněte náky odkazy..dík moc..

Reptiglo 10 i 5 jsou klasicke "zarivky", nic nemen a nech tam trvale tu desitku. Obe maji UV malinko a zvire k nim muze blizko jak jen chce - cim bliz tim lip, neni zadne riziko ze by to zvireti mohlo ublizit. Pochop konecne ze co se tvrdi na krabicce jsou komercni krasozvasty co nemaji s realitou moc spolecneho.

Jinak uz jsem se tady o tom kdysi bavil tusim s MadMikem, konkretne Reptiglo compact 10 se prodava porad ve stejne krabicce s napsanymi stejnymi parametry, spektrem atd. - ALE je to uplne jina zarivka s uplne jinym spektrem jako ta "stejna" kupovana pred rokem - ma mnohem prirozenejsi viditelne spektrum. Pak ver nejakym kresbam na krabicce.

Ad. rtutove vybojky - s tema nemam zadne zkusenosti, a treba u nas je problem ze jsou vseobecne pro nase teraria prilis silne - do toho prostoru je proste 100W a pod. hodne. Zaujala me nejaka 50W, tu bych mozna do naseho vetsiho terarka dal - ale tam mame dospele vousatky ktere ted pres leto kdyz je trochu pekne stejne jdou do voliery na balkon. To je myslim pro ne stejne lepsi nez jakekoliv vybojky...

Hele, Mike, a co máš vlastně za značku té UVB žárovky? Jestli máš Compact UV Sun od Lucky Reptile, tak ta fakt netopí. Jak už jsem psala jinde, tak já používám pro chamíky Repti Glo 5 UVB od Exo Terry. Obsahuje UVA i UVB a může být úplně blízko, vlastně účinkuje do 30 cm. Schválně jsem pod ni dala teploměr a na nějakých 10 cm udělá 36 stupňů a možná i víc, což chamíkum stačí. Není to agama, aby se smažil při teplotách nad 40 stupňů. Já mám s terárkách ještě jednu výhřevnou žárovku, kterou mám napojenou na termostat a teď přes léto topí jen chvilku ráno jinak to stačí vytopit ten kompakt. Možná se mnou nebude Lucifer souhlasit, jen píšu co mám vyzkoušené.

Lucifer:

Pak ver nejakym kresbam na krabicce.

Tak to fakt zásadně nikdy :)). Např. když vidím granule s obrázkem leguána, je mi hned jasný, že to je tak akorát pro cvrčky a myši :-)

Zaujala me nejaka 50W, tu bych mozna do naseho vetsiho terarka dal

- mám nějaký info z "terénu" od zákazníků a i prý ty 70W BrightSuny zas nějak moc nehřejou - prý rozhodně míň než klasika halogeny. Možná by se to do těch vašich terárek dalo. To světlo co z toho jde je fakt boží!! :))
Jana B.:

a na nějakých 10 cm udělá 36 stupňů

- slyšel jsem pár zvěstí o tom, že se chamík upek na reptiglu, tak teď už to chápu :-) - ne nechci tě strašit, je to docela zajímavý, snad už najdu čas na nějaký pořádný měření. Ale chybí materiál - totiž nový zdroje se měřit nedaj, maj několikanásobně vyšší výdej UV než po "ustálení". Mimochodem Compact UV Sun od Lucky Reptile považuju za nejlepší kompakt - osobní názor, nepoužívám, ale viděl jsem testy.
Jinak já nepoužívám UVB "žárovky", už jsme komplet přešli na Vitaluxy a MegaRay, což jsou vysokotlaký výbojky. + starý trubice na doplnění barev.

Že se mi chamíci upečou se fakt nebojím, když už se neupekli za půl roku. A ten compact UV Sun od Lucky Reptile vůbec nezpochybňuju, taky jsem viděla testy a mám ho připravený pro vousatku. Jen jsem konstatovala, že vůbec nehřeje. Repti Glo 5 měl být jen příklad UV žárovky, která zároveň hřeje. Například pro párek anolisů rudokrkých, které mám v terárku 40x30x50 cm mám pouze to repti glo v květináči a stačí to v pohodě i vyhřát.

tak já mám repti glo 10.0 od exo terra..dal sem pod to teploměr a naměřil nák 26 stupnů..to pro chamíka od pohledu není moc dobry..proto si asi koupím to repti glo 5.0 aby se mohl i ohřát když říkáš že je pod ní až 36 stupnů..akorát koupím tu menší..

já mám repti glo10.0 od exo terra..zkoušel sem pod ni dát taky teploměr a naměřil sem nák 26 stupnů což není moc dobry..i chamík se pod tím moc necítí když nevydává žádny teplo..ale hned zítra objednám to repti glo 5.0 když tak hodně topí jak říkáš..akorát tu menší tak doufám že už problém nebude..

Tou menší myslíš asi těch 13W. Tak s tou zkušenosti nemám. Na velikost je úplně stejná a rozdíl v ceně není moc velký, tak bych radši volila tu silnější. U té slabší není jisté jak bude topit, ale laicky bych řekla, že asi moc ne.

Také mám pocit, že kupovat za drahé peníze pěkné krabičky je opravdu přepych.
Co se týká té výše uvedené "cesty nebo kroků zpět" UVA/B, tak bohužel musím říct, že za krok vpřed já osobně považuji to co funguje a ne to co je moderní. Já osobně jsem udělal nadšeně krok vpřed a hned následující rok jsem velice svižně udělal zase krok vzad. To prosím platí pro chov želv, vím, že u např. chameleonů to funguje, takže asi platí, nezevšeobecňovat.

"cesty nebo kroků zpět"

- jasně, možná jsem se v tomhle až moc unáhlil. Ono je podle mě v podstatě velice důležité poskytnout "indoor" plazům kvalitní osvětlení co nejblíže slunci (např. zmíněná HQIčka) a to už bych i přežil jednou měsíčně kapičku "détrojky" do jídla, mimochodem, donedávna jsem to sám praktikoval a u některých zvířat praktikuju. V tom se určitě shodnu i s přispěvatelem "xy". Ale to kvalitní světlo si rozmluvit nikdy nedám :)), ono chovat nějakého sluncemilného plaza pod žlutou obyč. žárovkou, rvát do něj kombinal je podle mě při dnešních možnostech strašná hovadina. Jak působí světlo na sluncemilné plazy si snad každý dá dohromady sám.
On je také, Khore, obrovský rozdíl mezi tvými želvami, které jsou venku jakmile to jde a třeba ještěrem, který venkovní "slunce"(ono to funguje i když je zatažíno :-)) nepoznal a u hodně lidí ani nepozná - tím nekritizuji, v paneláku to prostě nejde, zvlášť když čék nemá ani balkón apod.

Jak působí světlo na sluncemilné plazy si snad každý dá dohromady sám.

To je bezesporu fakt, mohu to posoudit na trnorepech. Takový sameček trnorepa pod ultravitaluxkou vypadá téměř tak spokojeně jako na slunci.
Nechci MadMike nijak zpochybňovat důležitost kvalitního spektra v souvislosti s aktivitou a celkovou kondicí ještěrů, jen upozornit na to, že tvorba D3 pod těmito zdroji je alespoň u želv nedostatečná, jistě to bude do jisté míry zaviněno také tím, že průměrně šikovný ještěr se dokáže v běžném terku dostat do podstatně výhodnější pozice ke "slunění" než želva.