Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ještěrky

zdravím mám dnes jako naprostý laik dotaz. Moje dítě ( 12 let) mně už dlouho žadoní o ještěrky. Něco jsem si přečetla, ale literatura se - jako vždy - dost liší. Takže netuším, jaký druh by byl pro úplného začátečníka nejlepší. Vím, že je to téma na hodně moc dlouhé "povídání" ale kdyby jste mi mohli nechat alespoň nějaké solidní odkazy na stránky či literaturu, kde se dozvím adekvátní informace... Taky jsem koukala, že většina ještěrek se živí živou stravou, existují nějaké býložravé ( příp takové, kterým se občas dá cvrček či žížala jinak převažuje "zelené")? Upřímně je mi jasné, že kontrola a náročnější péče by zůstala v mých rukách, proto budu pořízení ještě hodně moc zvažovat....ale informace mi nijak a nikdy neuškodí....předem moc díky!

Zdravím, to je dost komplikované toto celé řešit. Chov ještěrů není nijak náročný, když zajistíte potřebné podmínky - terárium, osvětlení, teplota, vlhkost a mnoho dalších faktorů. Pro začátečníky je vhodný nějaký gekon, například gekončík noční. Z agamidae bych volil možná agamu vousatou, která příjmá z části i zelené, ale jen na tom ji neuživíte. Jinak býložravý je např. leguán zelený, avšak ten je trochu větších rozměrů a potřebuje také kvalitní péči, což ostatně všechna zvířata. Také agama molucká je v dospělosti převážně býložravá, ale je opět většího vzrůstu. Bylo by nejlepší si nějakého ještěra v hlavě vybrat a zaměřit se na informace ohledně něj a pak mu poskytnout NEJ podmínky a koupit jej! ;-)

moc díky za rady, já myslím, že tam je ten největší problém...že nejsem schopná synovi poradit, jakým směrem se dát. velkého ještěra bych asi snad ani neee, gekončík mne také napadl. Jenže i u něj se informace hodně moc rozcházejí. Se zařízením terária a vhodných podmínek bych neviděla až takový problém, spíš potom v jakém substrátu, jestli jeden nebo dva( myslím tím co je pro dané ještěrky lepší, zda jsou samotáři či je pro ně přirozené žít alespoň ve dvou...)a tady najdou tak protichůdné názory až žasnu! Takže chápu to dobře, že nic malého není zcela býložravého? Myslím, že bych ještě přežila cvrčky či nějaké červy, žížaly apod...nic většího bych jim asi nedokázala dát, neb by mi bylo těch živočichů líto....asi proto máme doma převážně vše "chlupaté" a jediné nechlupaté jsou želvy:-[

Tak ja bych zase poradil agamu vousatou, je to ale zaujate a neobjektivni neb je mame a jsou to proste mazlici. :) Zerou hmyz, a doplnkove "zeleninu", ale ono stejne neni pomoci, nevim o cemkoliv ciste bylozravem pro zacatecnika (lego je proste veliky). Vousatky jsou aktivni pres den, a snadno si zvykaj na manipulaci. Pokud se dodrzi par zakladnich veci tak jsou to myslim vcelku nenarocni a vdecni chovanci.

ty jo tak jsem koukla na jeden odkaz.....od ceny 300 se fakt liší:-D 12000:-D, ale jako letitý chovatel zvěře vím, že cena je celkem bezvýznamná:-D nicméně 300 a 12 000 to je docela rozdíl :o))))) jinak ale stránky poučné. Jdu tedy mrkat na ty agamy, a budu srovnávat a porovnávat...no však píšu, že pokud to žere cvrčky atd tak to ještě přežiju, jo a na těch stránkách taky psali, že se ti cvrčci musí v něčem obalovat - tak to si alespoň prozatím také neumím zrovna představit....

12 000 je blbost, to mi neříkejte.... je to slovy 12 tisíc, co jsem tak viděl, tak ceny bývají maximálně 2500 možná i něco více za různé barevné formy, ale 12 000 to je spíše vtip :-D Jestli ano, tak blázen, co si takového zdechláčka malého za tolik peněz koupí :-D

no, verim tomu ze nejake "rare" barevne formy drahe byt muzou... ale... 12.000 :?: Nevim teda jak gekoncici, ale treba vousatky pokud to ma byt fakt neco slusne vybarvene tak ta cena o DOST vyssi je (a tim fakt nemyslim to co u nas ponekteri vykukove nabizi jako "sandfire" a nema s tim absolutne nic spolecneho), ale 12.000 za gekoncika mi prijde taky fest prehnane. :-?

ja jsem taky zacatecnik a mam Agamku vousatou a zatim si na nic nestezuje:D a obalovani cvrcku je uplne v klidu, mam to v kelimku od kremu:D a je lepci jak gekoncik bo je aktivni pres den...tj parada kdyz se nudim tak na ni koukam,nebo se ji snazim semtam "ochocit", necha se hladit na hlavicce..zatim:-D takze bych doporucila Agamu vousatou:)

Dobrý den,

ano nabízím gekončíky od 750,- do 15 000! Je to pravda ale jedná se o barevné formy, které mám dovezené z USA a tam se jejich ceny pohybují i kolem 60 000 ,- KČ!!! viz. Hamm09-13-08.html

Samozřejmě, že pokud si budete pořizovat gekončíka jako začínající chovatel nepořídíte si takto drahého ale půjdete po levnější "formách" na naučení a pak pokud se vám to zalíbí půjdete po raritnějších kouscích. Taky jsem začínal s gekončíky za 500,- ale dostalo mě to a teď jsem tam kde jsem.

Doležel Jakub
www.gekoncik-nocni.cz

no já podpořím Meldu,ještěrky jsou prostě SUPER, na jeho stránkách se dočtete i základní info o chovu. Díky němu jsem si také párek Podarcisek pořídil a jsem naprosto spokojený. Často je v terárku živěji a víc ke koukání než v televizi. Ale nadruhou stranu u Podarcisek nepočítejte s žádným fyzickým kontaktem-bojí se a jsou úžastně rychlé a mrštné.

jasné :-) , já jsem zase nějak od malička zatížený na malé zvířátka, což Podarcisky se svými cca 20 cm splňují ideálně. Tím pádem stačí i menší terko atd. Prostě si to chce jen vybrat, možností je spousta, záleží jen na tom, na co se člověk cítí a čemu dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky :puff: Ale jinak ten sameček vypadá fakt dost dobře ;-)

Ty jo tak tohle je vážně nádhera, ale s tím bych se určitě na 100% bála manipulovat :o))))) jasně lobuj, od toho tady my cvoci přeci jsme!!! kdo by loboval, když už ne my!! :o)))) Jen se do toho člověk nesmí položit až příliš, neb pak by se z toho taky mohl doopravdy zbláznit :o))) jaké to má " rozměry" tohle krásné zvířátko???

[http://img98.imageshack.us/img98/9258/timont101va8. jpg]

Strach určitě nejni namístě.Pepík měří kolem 50 cm,nejni tak mohutný jako vousatky a je nadmíru přivykly na manipulaci.Bere si i šváby z ruky.Jinak chov je obdobný jako u agam vousatých,které jsou bezpochyby jedny z nejvodnějších ještěrů pro začátečníka.A Lucifer má pěkná zvířátka.:-D

[http://img98.imageshack.us/img98/8713/timont10krmen wy0.jpg]

tak nejdřív lucifer: tak to, že nekoušou a nebudou zběsile prchat mně docela nadchlo a trošku uklidnilo:o))to je lobování tím správným směrem :o)
Melda: joo Pepík je sice v pohodě, ale já bych z něj byla asi v nepohodě, zvlášť, když dorůstají až takových rozměrů, co píše krokodýl...by si mně omotal kolem prstu, bych dělala raděj co mu na očích vidím :o))))

no s tou agamou...ze neni placha...ja ji mam doma cca mesic, no a semtam se pohladit necha...ale jinak utika, ale nikdy neutoci, ani kdz je v rohu a nema kudy kam...to zavre oci a mysli si ze zmizim:-D:-D:-D...ale vcera sem mela na ruce neskutecne obrovskeho samce Agamy vousate a ten byl uplne v klidecku...a lucifer rikal ze tu moji taky ta plachost prejde...takze ja bych opravdu radila agamu....sem se taky bala, ze me pokouse, ale si myslim ze pokud ju nebudes vylozene tyrat a zlobit tak to nehrozi

no tak je fakt, že když jsem si pořídila noční činčilu, tak jsem měla pocit, že jediný zážitek z toho je, že mně brzy dostane na psychiatrii:-D ale už spím jak dudek i při jejích nočních hlučných hrátkách :o)) a myslím, že i ostatní zvěř už si zvykla, ale tenkrát jsem se zaříkala, že už žádného nočního tvora!!! A ještě jedna otázka- předpokládám, že vás všechny asi trošku ( víc) nadzvedne....smrdí agamy?? Víte my třeba máme morče, a ač lidi říkají že morče smrdí tak já tvrdím, že morče vůbec nesmrdí, že smrdí pouze ten hnůj, který mu tam necháte a při dobrém a častém čištění nikdo neví, že morče doma je....tak jestli je to stejné.....jakože třeba nevykastrovaný kocour prostě doma smrdí;-)a nekamenujte se, pokud se pro koupi rozhodnu, chci znáš všechno!!! I odpovědi na možná hloupé otázky!!::)

reknu ti to tak...kdyz otevru terko jemnoucky zapach z tama de ale ja vybiram hovinka denne..mam na to spesl lopaticku...lzicku od mroze(zmrzky) a kalisek:-D zatim ma male bobky ale pak budou vetsi, na to uz me ta lzicka stacit nebude:-D ale i tak, pokud cistis nesmrdi..nejvic mi v pokoji smrdi cvrcci, ti me vylozene pachnou jak tchori...agamka je oproti nim jak parfem z Parize

Tak záleží na tom čím krmíš a v jakých jsou podmínkách. Cvrčci potřebují hlavně sucho, takže nejlepší je je mít v úplně otevřené nádrži (třeba vyšší kyblík), na proložkách od vajec a mírné teplo ze spoda (vysušuje trus a zbytky na dně), krmím většinou jen lupeny čínského zelí nebo "trávu" (luční směs) a kočičí nebo psí granule, vodu vůbec nedávám, získají ji z potravy, jen trávu lehce ve vodě operu, pořádně z ní vyklepám vodu a položím na proložky. Důležité je denně zbytky staré potravy vyndavat. Samozřejmě můžou být "načatí" už ze zverimexu.