Měď
Zdravim mám dotaz dělám přívod zvlhčovače do teraria a jako spojku jsem použil kousek měďené trubky.Nemuže to mít vliv na zdraví hada?
Zdravim mám dotaz dělám přívod zvlhčovače do teraria a jako spojku jsem použil kousek měďené trubky.Nemuže to mít vliv na zdraví hada?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nevím jaký kousek je ve hře...
Připojím ale jednu svou zkušenost:
začal jsem k rosení používat vodu - kondenzát z mobilní klimatizace (čínské provenience) místo DEMI vody a asi po týdnu začali hadi mít divné záškuby těla. Tak jak to bývá u vysoce březích samic. Ovšem dělali to nejen samice ale i samci, kteří evidentně březí nebyli.
Začal jsem dumat co a proč se to děje, porovnával jsem způsob chovu před těmito záškuby a současným stavem a jediné, co se změnilo bylo právě použití této vody. Kolega Viper při telefonické konzultaci vyslovil myšlenku, že by mohlo jít o uvolněné soli (či co) právě z měděného potrubí klimatizace. Po okamžitém vysazení této vody a návratu k rosení běžnou pitnou vodou záškuby ustaly a hadi se vrátili do normálu. Než riskovat zdraví či život hadů, raději budu mít zasraná skla terárií vodním kamenem, o kterém všichni víme, jaký je to "prevít".
Takže než riskovat, nahradil bych měď plastem, sklem, nerezem.
Ale možná je to všechno jinak...
No kamarád vaří různé "ovocné šťávičky" v měděném kotli a honí to měděnýma trubkama už 20 let. Občas to sním ochutnám, ale žádný záškuby jsem nepozoroval, jen bolest hlavy. V případě té "DEMI" vody bych to viděl spíš na vyplavení minerálů (draslík, hořčík) z organizmu. Ale na druhou stranu, kousek plastové trubky zas tolik nesojí.
No meď je hodne jedovatá, napr. v jazierku dokonale ničí riasy ale nesmú tam byť aj ryby . Osobne by som to nahradil niečim nezávadným.
No, tohle je desne zvlastni :) Kolony jsou nejlepsi skleneny :) Med je vcelku dost toxicka a to i pro cloveka, pro hady asi o to vic, ale nevim. Kazdopadne kytkam takhle meka voda nesvedci - pouzivam vodu z vysousece vzduchu a tam je medeny vymenik.
VH
Odborné knihy o destilaci doporučují alespoň malou část kolony vyrobenou z mědi (což nic nemění na tom, že skleněnej chladič je nej), kvuli nějaké reakci, ale přesně nepovím, jak se něčemu často nevěnuju, zapomínám
No vidíš :) Ono na tom něco bude, protože nejlepší kořalky, dle odborníků :), mají mít nepatrný obsah methylalkoholu :) Třeba je to s tou mědí podobné. :)
Každopádně minerální prameny s mědí jsou mrtvé ostrovy v živé krajině. Ale tam je té mědi opravdu hodně. Já furt přemýšlel, proč mi některé kytky chcípají a teď si myslím, že jsme na to díky GG přišel.
VH
No měď je i v nitroděložním tělísku a to zabraňuje početí, takže na té mědi asi neco bude....
Tak jestli k tomuto tématu taky něco můžu, měď je opravdu velmi toxická. Netuším, jak se otrava projevuje u hadů (na to zřejmě přišel GG), ale protože jsem byl také léta vášnivým akvaristou a k "výrobě" vývojové vody pro tetry používal mimo jiné i destilovanou vodu, mohu potvrdit, že měď je pěkné svinstvo. Destilka z běžných destilačních přístrojů s měděnými komponenty (tzv. technická destilka) je vhodná tak maximálně do chladiče auta, naprosto nepoužitelná je v akvaristice. Tam je třeba použít opravdu čistou destilku, z celoskleněných destilačních přístrojů. Například malý měděný plíšek ponořený do akvária hubí už po několika hodinách spolehlivě nezmary, po delší době (1 - 2 dny) se otrava začíná projevovat i u ryb. Takže suma sumárum, měď v chovatelství určitě NE!!!
No a právě proto je pálenka nejlepší z měďěných trubek, že ?
Otčín má zámečnickou firmu, tak jsem se zeptal (o kovech něco ví). Prej měď sama o sobě není jedovatá vůbec, ale na povrchu oxiduje a vytváří oxid měďnatý (tuším) a to je prej děsné svinstvo.
Trošku bych bych to poopravil. Kovová měď oxidací na vzduchu zpravidla poskytuje zásaditý uhličitan měďnatý neboli měďěnku .
Co se týče toxicity, tak vše má dvě strany mince. Měď je určitě životně důležitá, její nedostatek vede k závažným onemocněním (depigmentace, poruchy metabolismu cukrů), nadbytek ovšem taky poškozuje lidský organismus(ledviny, játra). Totéž platí i pro ost. živočichy(pozor na biokumulaci). Vysoce toxická je měď pro viry, bakterie, houby a plísně, (částečně i řasy). (Jo hovoříme o sloučeninách (II+) mědi.- tedy nééé o Cu drátku )
Jsou známy případy, kdy se v pitné vodě vyskytovalo větší množství mědi - ale je to snadno poznatelné - jak laboratorně tak i chuťometricky (kovová "pachuť"). Podezření padá na měděné rozvody. Pokud používáte iontově chudou vodu (demi nebo destilovanou) tak zde je toxicita jedů - tedy i mědi - zesílena.
Aha, tak nový pokus, nějak mi to nevyšlo...
Tady je o mědi téměř vše, pro nás asi nejdůležitější poslední odstavec
Měď
No jasne, oboji je moc pekne :) Vzhledem k tomu, ze v obou pripadech (ja i GG) jsme vlastne pouzivali destilku, tak je i pravdepodobne, ze tam te medi bude vic... No, nevim. VH