Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měď

Zdravim mám dotaz dělám přívod zvlhčovače do teraria a jako spojku jsem použil kousek měďené trubky.Nemuže to mít vliv na zdraví hada?

Trošku bych bych to poopravil. Kovová měď oxidací na vzduchu zpravidla poskytuje zásaditý uhličitan měďnatý neboli měďěnku :-p.
Co se týče toxicity, tak vše má dvě strany mince. Měď je určitě životně důležitá, její nedostatek vede k závažným onemocněním (depigmentace, poruchy metabolismu cukrů), nadbytek ovšem taky poškozuje lidský organismus(ledviny, játra). Totéž platí i pro ost. živočichy(pozor na biokumulaci). Vysoce toxická je měď pro viry, bakterie, houby a plísně, (částečně i řasy). (Jo hovoříme o sloučeninách (II+) mědi.- tedy nééé o Cu drátku :-p)
Jsou známy případy, kdy se v pitné vodě vyskytovalo větší množství mědi - ale je to snadno poznatelné - jak laboratorně tak i chuťometricky :-D:-D (kovová "pachuť"). Podezření padá na měděné rozvody. Pokud používáte iontově chudou vodu (demi nebo destilovanou) tak zde je toxicita jedů - tedy i mědi - zesílena.