Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyvržení potravy

13.9 jsme si na tera burze koupili užovku červenou. V pondělí jsme ho poprvé krmili, hole sežral bezproblému. Ale dneska (18.9) jak sem se vratila ze školy tak hole vyvrhl. Celou dobu s ním nikdo nic nedělal a nebral se do rukou. Nevíte čím by to mohlo být že hole vyvrhl až 3 den? Děkuju

mám ji v terárium o velikosti 70x49x30(užovka má cca 30 cm) má tam ukryt,misku s vodou,jako podklad sou bukové štěpy a rašelina. Nevím jestli by mohlo být důvodem že jak to holežral tak leželo na rašelině, možná se něco nalepilo na hole, ale to by asi vyvrhl už další den. Teploty má kolem 25 stupňů a v bytě se topí, takže zima tam není

ahoj, já mam s jednou užovkou červenou stejný problém, ale teplotu mam v pořádku, už sem dala i trus na rozbor a žádní paraziti ani nic jiného, tak už fakt nevim čím to je, udělala to několikrát, ostatní užovky sou tedy v jiných terárijích ale podmínky mají stejné a nikdy nic nevyvrhli.

Někdy je to i úplná maličkost, stále častěji se setkávám s případy u nás ve městě, chodí se ke mně tu a tam zeptat začínající chovatelé co a jak a sem tam narazím na někoho kdo má opravdu perfektní podmínky a vybavení terária ale stejně mu had vyvrhuje potravu...Až jednou jsem byl už tak zvědavý kde je příčina tak jsem mu koupil myši já a šel k nim domů se dívat jak krmí..Krmení v pohodě a jak jsem zjistil už druhý den hada tahal všude možně a hrál si s ním...Pak se není čemu divit. ( Manipulace po jídle, stres atd = blinkání:-D )

Takže hada nakrm, nechej ho chvíli trávit a pokud i tak bude blinkat tak se ti budeme sanžit pomoct...

Přeji hadíkovi brzké uzdravení:puff:

Zatím to udělal jen jednou, jestli jsem to správně pochopil. Pokud by to udělal víckrát, tak potom už by se dalo nad něčím spekulovat. Někdy to had udělá, když se pak svléká. Ale malými holaty jsem krmil i ve svleku a svým objemem mu ve svlékání nijak nevadí.

Někdy se to stane i bez zjevných příčin, ale každému hadovi vadí něco jiného. Některý mi sežere hole z ruky, jiný vyžaduje úkryt a tmu. Tak to bude i s trávením. Některému vadí vysoká teplota, některému velká vlhkost. Pokud se vyblinknul jen jednou, tak to nevadí, vypozoruj podmínky, při kterých to dělá a snaž se je odstranit. Zrovna včera mi vyblinknulo mládě e.guttata myší hole pravděpodobně z příčin, které uvádí JaBula - vybryndali si misku s vodou a vybryndávaj skoro pravidelně. :-)

No to by vadit nemělo, ale zas by mohl být problém při svleku. Teplota okolo 25 st. C je pro trávení guttat v pohodě, naopak doporučovaných 30 st. C může být problematičtější pokud se prohřeje celý prostor terária a je to dlouhodobější přehřívání, je důležité, aby terárium dobře větralo. Mláďata užovek raději odchovávám bez substrátu na ubrouscích, ale nevadí ani substrát (osvědčený písek nebo písek/rašelina), čistou rašelinu bych u guttat nepoužíval, po vyschnutí je příliš prašná a to nemusí hadovi, který se rád "zavrtá" být příjemné, může mu to způsobit i dýchací problémy apod. Vhodné je mít těžší mističku, aby ji had nepřevrhl. Po vyvrhnutí potravy je třeba alespoň 5-7 dní počkat, aby se žaludek a střeva hned nezatěžovali. Pokud bylo vyvrhnutí ojedinělé, tak snad o nic nejde, pokud by se opakovalo, je třeba to řešit.

ahoj hadikovi trva viac ako tri dni kym doplni chybajuce zaludocne kyseliny.Ked ho po troch dnoch nakrmis nema cim travit a za tri dni ti vyvrhne zhnitu potravu.Daj mu aspon tyzden.Daj mu potom co najmensiu potravu aspon o polovicu ako mal pred vracanim.Ja este zvyknem aj potravu narezat ako spekacku aby kyseliny rychlejsie natravili aj vnutro hlodavca.;-)

Tak s tímto mám problémy taky, už asi 3x(ne posobě) mi guttka vyhodila holátko! Připouštím,že zprva jsem si i rušila, pak sem jí dala vždycky po jídle klid a v pohodě strávila,ale při dalším krmení zase vyhodil celý hole a tak se to střídá!Teplota 28, velikost terárka 50x40x60, 2 měsíční 30cm sameček, bukový štěpky jako podestýlka! zkušený terarista mi poradil koupit u veterináře nějakej roztok a v tom prej namočit holej před krmením, ale ještě sem to nezkoušela, zatím zkouším jestli se prcek chytne sám a přestane zvracet!

těch důvodů může být opravdu hodně,u guttky z odchovu mě napadá na 1. místě stres, zkus ji dát klid, počkej 14 dní, nakrm. Pokud to nepomůže, kontaktuj veterináře. Pokud máš s chovem už nějaký zkušennosti pak můžeš podat entizol, 120 mg na kilo,10 dní poté bych podal mixovaný maso- hole, hovězí srdce, obohatil o komplex vit B, vit C, po dalších 10 dnech podal znovu mix. Pokud by se mezitím vykálela vzorek poslal k vet. na rozbor bakt., paraz.. A 30 dní po 1. dávce entizolu podat dávku 2. Po 2. dávce entizolu, další mix s probiotiky, popř.trávicími enzymy/třeba pancreonal, po 10 dnech znovu, dát 2 týdny pauzu a podat hole. K té mix. stravě bych dodal jenom to, že je nutností podat menší množství, je jasný proč. No a řídit se pokyny veterináře.

Jen si dovolim drobnou poznamku k tomu entizolu. Mnohem lepsi vysledky jsou obvykle s davkami cca tretinovymi nez jsou Vami uvedene, ovsem ne jednorazove, ale po dobu min. 5 dni po sobe, aby se obsah ucinne latky v tele leceneho zvirete udrzel kontinualne v ucinne koncentraci. Rovnez bych doporucila (pokud uz se bude lecit entizolem) mit vzdy po ruce B neuron nebo asopon obycejny B komplex. Pokud zvire predavkujete - muzete se pokusit mu podanim becka jeste pomoci. Kazdopadne je potreba mit na pameti, ze entizolem muzete pri nespravnem podani zvire i zabit.

Zase je důležité brát v potaz o jaké zvíře se jedná, to nám určí frekvenci,dávky zmiňovaného entizolu. Při preventivní léčbě, i když mnoho lidí toho není zastáncem, u importovaných zvířat, je určitě vhodnější způsob, který jsem napsal,nebo jemu podobný, někteří lidé dávají i 250 mg na kg jednorázově, ale to už se mi zdá opravdu hodně. U té guttky bych souhlasil s JaBulou.Jinak samozřejmě všechna antib., chemoterapeutika asi nebudou zrovna vitamínovou bombou a je třeba s nimi zacházet opatrně, ale zároveň tak,aby se neminula účinkem. Ten B kompex je zajímavej, pro mě nová informace, jak vypadá zvíře předávkované entizolem, nervové poruchy?

jak vypadá zvíře předávkované entizolem, nervové poruchy?

presne tak. Zvire se zacne svijet ve smyckach, ma nekoordinovane pohyby a krece, otevira tlamu, vyplazuje jazyk (clovek by rekl thanatoza), bez pomoci za tohoto prubehu rychle umira.

Já bych se ještě vrátila k léčbě entizolem. Byla jsem nucena také léčit entizolem guttatu, protože ji jiná léčba nepomáhala, je to tu někde ve vlákně. Byla jsem upozorněna na opatrnost v podávání eltizolu a dávkování bylo určeno 40 mg/kg po dobu 3 - 5 dní. Teď je už v poho. Těch 250 mg/kg se mi zdá fakt hodně.
JaBula: první pomoc při předávkování entizolem jsem taky nevěděla, díky.