Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uromastyx

Zdar buduci rok planujem zakupit tychto krasavcov.Z tych najdostupnejsich by bol ktory najvhodnejsi-acanthynura alebo aegypticus?Nieco mam uz nastudovane ale ake su vase popripade skusenosti vasich znamych?Bol by to moj prvy bylinozravec takze mam trochu respect ale so ziadnym bylinozravcom to neni jednoduche.Takze cim vsetkym krmite ,svietite a ake vitaminy odporucate?Kto ich odchovava v Cechach?Chcel aby som nepribuzny par -dal by som prednost z odchovu.Jo a aky je najlepsi substrat nejaky kde by si mohli hlbit nory alebo pouzivate nory umele?Budem fakt vdacny za vsetky informacie.Caute!
stačí 1x (carlos)

loading...

Pro začátek bych doporučil určitě acanthinura, je relativně nejdostupnější a nejméně náročný (jestli to vůbec jde o trndech říct). Pokud mohu doporučit, tak zkontaktujte pana Jana Tomáška ze Spáleného Poříčí (Plzeň - jih), který již léta chová a odchovává více druhů trnorepů.
Jinak obecně, potřebují velmi kvalitní osvětlení s dostatkem UV A i B a poměrně vysoké lokální teploty (až okolo 45 st.C), nory jsou vhodné umělé, lze je dovlhčovat a pomocí topného kablíku dohřívat, jinak běžný substrát - písek, pár kamenů, ideálně nějaký vyšší pod lampou (dobrá je např. 160 W T-rex, spot, která splňuje výše uvedené podmínky). Co se krmení týká, tak jsou to nejen bíložravci, ale všežravci, přičemž spektrum potravy se mění v průběhu roku podle dostupnosti (v přírodě) jednotlivých složek, z jara šťavnatější zeleň (pampeliška - list i květ), v létě spíš hmyz, na podzim převažují suché plody trav, zrní a pod. V zimě se omezuje doba a četnost svícení lokální lampou (např. jen 1-2 hod. 2x-3x v týdnu) a trochu se snižují i denní (18-24) a noční teploty (v noci klidně pod 10 st.)i teploty v noře (okolo 15-18 st.C). U jiných trnorepů (aegypticus, ornatus atd.) bývá i v zimě nora vyhřívaná na 24-28 st. (v letě 30-32).

Zdar dik za info.Ma acanthinura nejake poddruhy(aegypticus ma u.a.aegypticus a u.a.microlepis)-to kvoli tomu ci je problem zostavit mnoziaci par.Urcovanie pohlavia je tiez myslim problem.Gratulujem tomu panovi z Pozici-nemate jeho tel.c. ,mail alebo nema web.stranky?

U. acanthinura (nebo acanthinurus) má určitě více poddruhů, z nichž některé jsou už dnes povýšené na samostatné druhy, ale úplně přesně nemám přehled. Většina, ne-li všichni, těchhle trndů jsou původem z Maroka, ale i tam tuším jsou 2-3 poddruhy/druhy. Pohlaví se dá odhadnout podle proporcí těla a hlavy, asi spíš až u větších mláďat (subadultů), ale to si myslím ti nejlépe poví právě Honza. Kontakty jsou: honza.tomasek@tiscali.cz, tel.: 773 173 730, ale jestli jsou ještě pořád aktuální, to si 100% jistý nejsem.

Zdar zase moc diky!Budem ho kontaktovat ale kupovat ich budem az na jar-teda ked budu a ked postavim tera.Ake druhy ponukaju v Hamme? Len tak pre zaujimavost pretoze uz ich dlhe roky nosim v hlave.TRNDY by nemali byt nejaky zbrklosi nebolo by good ich v lete chovat venku-vacsia plocha,viac slnka.Predpokladam ze nocuju v nore takze by tam mali topny kabel(v tej nore).Alebo by ste vonkajsi chov uromastyxov radsej neriskovali?Dik za odpovede.

Za ten zážitek to stojí, máte-li možnost neváhejte. Je třeba počítat s tím, že část výběhu musí být krytá, zasklená s možností lokálního ohřevu (infralampy), nory pro jistotu také, topný kabel je ideální. Nemusíte hned mít skleník stačí modifikovat klasické pařeniště. Budete překvapen jaké teploty trndové snášejí a co provede slunce s jejich chováním a barvami.

To Khor :nalil ste mi sebavedomi do krvi.Takze by to slo.Moja predstava :velkost tak 3x1,tretinu zastresit sklom zbytek sitovy kryt,pod strechu tu infrared s termostatem pod ni takisto kabel v nore cez termostat.Otazky:takze by tam mohli byt v lete aj v noci?co ked pride dazdivy chladny den,vyssi vlhkost-prenest je dovnitr?Zase dik za info.

Jak kdy, třeba Maroko teď bylo organizované pražským teraspolem, ale jinak většinou vezmu bágl, foťák a letenku (jízdenku) a jedu na vlastní pěst, místní dopravou, pěšky a jak to jde. Byl jsem takhle v Peru, Venezuele, Turecku, Bulharsku, j. Francii... . Výjimka byl Egypt (přesněji Sinaj) to bylo last minute od Čedoku.
Jinak vidět bych si přál samozřejmě všechny plazy a obojživelníky, co tam žijou a nejvíc hady, kteří mě fakt baví. Celkem nepočítám s tím, že uvidím třeba takové špeky jako Vipera (Pelias) anatolica nebo Zamenis hohenackeri tauricus, ale... člověk nikdy neví.

Je fakt, že u "SPOTu" bude UV víc koncentrovanější, tudíž na vyhřívacím místě podstatně vyšší než u floodu. Škoda, že jsem neměl možnost si změřit UV výkon třeba po tom roce. Akorát si nejsem jist, zda je u nás SPOT vůbec k sehnání, resp. jestli se ještě vyrábí. Na stránkách výrobce jsou 3 verze (100,160 a 275W), všechny jsou plošné.

100 a 160 dělaly i spot, ale nejsem si jistý jestli u nás byli normálně dostupné. Já si ale myslím, že i ty plošné 160, když se šoupnou trochu blíž, tak rozhodně udělají slušnou práci, určitě předčí 300 W Osram UltraVitalux, který se i rychleji vysvítí (u trndů maximálně půl roku).

Jasnačka, Vitaluxky jdou dolů hrozně rychle, až jsem koukal. Pod půl roku starou Osramkou se už trndové prý nerozmnožují - což víš určitě líp než já. Trexka je rozhodně dobrý volba, i když pod 100W jsem naměřil skoro identický výkon v UV jako pod 160W :-), ta teplota už bude určitě jiná. Vůbec nejvýdržnější jsou Megarayky - po 18 měsících mají prý pořád polovinu UVB...to už ale moc odbočuju.

Zdar.Aku wattage maju megaray?Nema ich ani farma pyt.?Aku mate skusenost s krmenim naklicenymi semeny?Keby som v lete zvolil chov trnorepu v tom sklenicku tak by sa cez to sklo nedostalo UV k trndom,alebo toto prirodzene UV je natolko intenzivne ze by to nim preslo?

Parada kym budem mat uromastyxov tak uz budu aj Megaray.Pozeral som inzeraty u vas: firma BAR=U.AEGYPTICUS A OCELLATUS,
sukromni chovatelia=U.ACANTHINURA-nominatne NZ 2008 a U.ACAN.NIGR. tez NZ 2008.Ceny 2400 a 2500 a bol jeden Liberecky a druhy Zlinsky kraj. Ratal som aj vice ale ceny celkom good.Co maju hovorit kolegovia co delaji morsku akvar.:-)

On to možná bude "obyč" U. acanthinura. a budeme mít po pívu všichni. Škoda, že na těch budovách vzadu nemají nějaké označení, jako třeba Praha 8 Bohnice, K Ládví xy. Mají v té Africe prostě bordel, potom jeden ani neví jakého plazíka vlastně vidí.

Na těch budovách vzadu by bylo třeba "hotel Sharm";-), Mělo by jít o subadultního U. ornata, bohužel jsme našli jen jedinýho, jinak tam bylo celkem hojně U. aegyptica, ale hrozný plašaní, zdrhali z poměrně velké dálky do nor.
Hubený byl, ale bylo to v poměrně "nejtvrdším" období" v půli prosince.
Khor: tak jedno malý pivko za aktivitu:-D

No, to nevím, ten jeden malej ornát byl takhle hubenej, ale aegypticy byly celkem normálně vyžraný, ale to byli samé velké dospělé kusy, acanthinury v Maroku brzy z jara byly v lepším výživným stavu, ale taky to nebyli žádná vypasená prasátka. Ovšem bylo to právě po zimě, takže o měsíc dva později už možná vypadali jinak.

Ty máš i nějaké trndy? To mi nějak uniklo. Taky jsem o nich přemýšlel, ale ta energie mě trochu děsí:-D. Budu mít zřejmě časem možnost sehnat poměrně výhodně několik jedinců acanthinurů F0 generace, ale pořád se rozmýšlím, jestli jo nebo ne.:-/ Přeci jen jsem poněkud nesvůj, když má něco nožičky:-D.

Tak to jsem mimo, o tom nevím :-)
Rozhodně je to problém s tou energií. Oni vydrží patnáct cenťáků pod 300W Ultravitaluxkou a vůbec jim to nevadí. Jsou úplně rozžhavený a spojený. Hrůza. Navíc je potřeba mít alespoň čtyři 120 zářivky, jinak ta aktivita není nic moc. Ale jsou nádherní.
Já mám jen dva kluky a tři holky, takže nic moc, mám je jen tak okrajově. Pořád ale ve mě hlodá ta sakramenská potřeba, však to znáte.

pod 300W Ultravitaluxkou a vůbec jim to nevadí. Jsou úplně rozžhavený a spojený. Hrůza. Navíc je potřeba mít alespoň čtyři 120 zářivky, jinak ta aktivita není nic moc. Ale jsou nádherní.

To je síla, co? Když je nažhaveno, tak ti cinkne každou hodinu dvoukoruna do kasičky ČEZu:-D.

Khor: zkoušel jsi už nějaký halogenidový výbojky (HQI)? Myslím, že by byly podstatně lepší než zářivky + úspornější. Já docela koukal, jaký teploty fakt snesou, 42 je prý smrtelná teplota, ale 41 stupňů teploty těla je pro ně ideálka. :-D
Krokodýle to slovo na Č snad ani moc často nevyslovuj, letos už mě málem odváželi sanitou...3-[ jen čekám, kdy mi sem vlítne komando že tu tisknu peníze ve velkým. Ale to určo nejsem sám a rozhodně toho nemám tolik jako jiný tady...

To - Pitviper ano mám acathinury, musím předeslat, že být vámi, tak si raději nechám poradit od nějakého specialisty na trndy, já mám pro ně sice slabost, pár let je chovám ale rozhodně se necítím na předávání nějakých zkušeností. Zářivky mám obyčejné "Teplá bílá" nebo tak nějak, čtyři 40ti W a Ultravitaluxku. Přes léto je mám venku pokud je hezky, přitápím 150w infra. Vnitřní terko je 240cm x 60cm x 60cm. Venkovní 2x2m cca polovina zasklená. Krmení podle ročního období, jaro zelené krmení + cca 15% hmyz, k podzimu dozrávající semena planých trav. V zimě kvalitní seno, čínské zelí a granule pro želvy. V omezené míře i kulturní semena, kukuřice, pšenice, hrách, oves, ovesné vločky, rádi mají slunečnici. Tato semena dávám v předjarním období i naklíčená. Je pozoruhodné jak trnda dokáže hravě rozkousnout tvrdé kukuřičné semeno a nejen to. Na druhou stranu je až dojemné, jakou neobratnost projevují při lovu živé potravy, svou nešikovnost ale nahrazují mimořádným nadšením.
Mrkněte se sem, je to sice konkurence ale z dob, kdy se tam dalo existovat.
http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema =48006&r=3&m=1&page=1