Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uromastyx

Zdar buduci rok planujem zakupit tychto krasavcov.Z tych najdostupnejsich by bol ktory najvhodnejsi-acanthynura alebo aegypticus?Nieco mam uz nastudovane ale ake su vase popripade skusenosti vasich znamych?Bol by to moj prvy bylinozravec takze mam trochu respect ale so ziadnym bylinozravcom to neni jednoduche.Takze cim vsetkym krmite ,svietite a ake vitaminy odporucate?Kto ich odchovava v Cechach?Chcel aby som nepribuzny par -dal by som prednost z odchovu.Jo a aky je najlepsi substrat nejaky kde by si mohli hlbit nory alebo pouzivate nory umele?Budem fakt vdacny za vsetky informacie.Caute!
stačí 1x (carlos)

Je fakt, že u "SPOTu" bude UV víc koncentrovanější, tudíž na vyhřívacím místě podstatně vyšší než u floodu. Škoda, že jsem neměl možnost si změřit UV výkon třeba po tom roce. Akorát si nejsem jist, zda je u nás SPOT vůbec k sehnání, resp. jestli se ještě vyrábí. Na stránkách výrobce jsou 3 verze (100,160 a 275W), všechny jsou plošné.

100 a 160 dělaly i spot, ale nejsem si jistý jestli u nás byli normálně dostupné. Já si ale myslím, že i ty plošné 160, když se šoupnou trochu blíž, tak rozhodně udělají slušnou práci, určitě předčí 300 W Osram UltraVitalux, který se i rychleji vysvítí (u trndů maximálně půl roku).

Jasnačka, Vitaluxky jdou dolů hrozně rychle, až jsem koukal. Pod půl roku starou Osramkou se už trndové prý nerozmnožují - což víš určitě líp než já. Trexka je rozhodně dobrý volba, i když pod 100W jsem naměřil skoro identický výkon v UV jako pod 160W :-), ta teplota už bude určitě jiná. Vůbec nejvýdržnější jsou Megarayky - po 18 měsících mají prý pořád polovinu UVB...to už ale moc odbočuju.

On to možná bude "obyč" U. acanthinura. a budeme mít po pívu všichni. Škoda, že na těch budovách vzadu nemají nějaké označení, jako třeba Praha 8 Bohnice, K Ládví xy. Mají v té Africe prostě bordel, potom jeden ani neví jakého plazíka vlastně vidí.

Na těch budovách vzadu by bylo třeba "hotel Sharm";-), Mělo by jít o subadultního U. ornata, bohužel jsme našli jen jedinýho, jinak tam bylo celkem hojně U. aegyptica, ale hrozný plašaní, zdrhali z poměrně velké dálky do nor.
Hubený byl, ale bylo to v poměrně "nejtvrdším" období" v půli prosince.
Khor: tak jedno malý pivko za aktivitu:-D

No, to nevím, ten jeden malej ornát byl takhle hubenej, ale aegypticy byly celkem normálně vyžraný, ale to byli samé velké dospělé kusy, acanthinury v Maroku brzy z jara byly v lepším výživným stavu, ale taky to nebyli žádná vypasená prasátka. Ovšem bylo to právě po zimě, takže o měsíc dva později už možná vypadali jinak.

Ty máš i nějaké trndy? To mi nějak uniklo. Taky jsem o nich přemýšlel, ale ta energie mě trochu děsí:-D. Budu mít zřejmě časem možnost sehnat poměrně výhodně několik jedinců acanthinurů F0 generace, ale pořád se rozmýšlím, jestli jo nebo ne.:-/ Přeci jen jsem poněkud nesvůj, když má něco nožičky:-D.

Tak to jsem mimo, o tom nevím :-)
Rozhodně je to problém s tou energií. Oni vydrží patnáct cenťáků pod 300W Ultravitaluxkou a vůbec jim to nevadí. Jsou úplně rozžhavený a spojený. Hrůza. Navíc je potřeba mít alespoň čtyři 120 zářivky, jinak ta aktivita není nic moc. Ale jsou nádherní.
Já mám jen dva kluky a tři holky, takže nic moc, mám je jen tak okrajově. Pořád ale ve mě hlodá ta sakramenská potřeba, však to znáte.

pod 300W Ultravitaluxkou a vůbec jim to nevadí. Jsou úplně rozžhavený a spojený. Hrůza. Navíc je potřeba mít alespoň čtyři 120 zářivky, jinak ta aktivita není nic moc. Ale jsou nádherní.

To je síla, co? Když je nažhaveno, tak ti cinkne každou hodinu dvoukoruna do kasičky ČEZu:-D.

Khor: zkoušel jsi už nějaký halogenidový výbojky (HQI)? Myslím, že by byly podstatně lepší než zářivky + úspornější. Já docela koukal, jaký teploty fakt snesou, 42 je prý smrtelná teplota, ale 41 stupňů teploty těla je pro ně ideálka. :-D
Krokodýle to slovo na Č snad ani moc často nevyslovuj, letos už mě málem odváželi sanitou...3-[ jen čekám, kdy mi sem vlítne komando že tu tisknu peníze ve velkým. Ale to určo nejsem sám a rozhodně toho nemám tolik jako jiný tady...

To - Pitviper ano mám acathinury, musím předeslat, že být vámi, tak si raději nechám poradit od nějakého specialisty na trndy, já mám pro ně sice slabost, pár let je chovám ale rozhodně se necítím na předávání nějakých zkušeností. Zářivky mám obyčejné "Teplá bílá" nebo tak nějak, čtyři 40ti W a Ultravitaluxku. Přes léto je mám venku pokud je hezky, přitápím 150w infra. Vnitřní terko je 240cm x 60cm x 60cm. Venkovní 2x2m cca polovina zasklená. Krmení podle ročního období, jaro zelené krmení + cca 15% hmyz, k podzimu dozrávající semena planých trav. V zimě kvalitní seno, čínské zelí a granule pro želvy. V omezené míře i kulturní semena, kukuřice, pšenice, hrách, oves, ovesné vločky, rádi mají slunečnici. Tato semena dávám v předjarním období i naklíčená. Je pozoruhodné jak trnda dokáže hravě rozkousnout tvrdé kukuřičné semeno a nejen to. Na druhou stranu je až dojemné, jakou neobratnost projevují při lovu živé potravy, svou nešikovnost ale nahrazují mimořádným nadšením.
Mrkněte se sem, je to sice konkurence ale z dob, kdy se tam dalo existovat.
http://www.ifauna.cz/rubriky/mdiskuse/show.php?tema =48006&r=3&m=1&page=1