Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chvostoskoci

Mátě někdo zkušenosti s pěstováním tohoto krmného hmyzu ? Našla jsem některé informace jen na zahraničních webech. V čem se dají chovat? Je chov náročný? Zapáchají? Kde je pořídit? Díky

Nevim jak rpo krmne ucely ter. zivocichu, ale pro lab. ucely jsou fajn - delaji se na sadre (normalni sadre) a jedou jak o zivot :) Tzn. nezapachaji, daji se chovat v krabicce velikosti od sirek a kde je poridit netusim :) Ja je mel od kolegy z labu na PrF, ale dlouho jsem s nikym nemluvil, takze nevim. VH

Zdravím neczuz.
Vypadá to,že jste tady jedinej chovatel chvostoskoků co se tu ozval.
Podle data tohoto vlakna už by jste měl být mazák ;-) a tak bych se rad zeptal jak se chovu daří?

Hledám alternativu pro denrobatky k octomilkam.Mikrocvrčky se jim nechytaji uplně snadno a navíc často prežijí a žerou rostliny.Ti nejmenší šváby jsou fajn ale opravdu špatně se vybírají.Mravenci už na zahradě také nejsou a tak mě na zimu napadají jen ti Chvostoskoci.

Budu rad když se tady rozepíšete ne jen o chovu ale jak to vyhovuje žabkám a jestly to má smysl.
Děkuji

sice nejsem ten, na koho byl dotaz směřován ale napíši svou zkušenost, zkoušela jsem chovat chvostoskoky v uhlí a přikrmovala tetraminem(někde jsem tento postup četla), ale je to podle mě příliš složité a zbytečné, chvostoskoci jsou pro žabky příliš malincí a musela bych jich mít "plný" kýbl, aby se s nimi dalo krmit, takže jsem to nakonec vyřešila tak, že jsem jich pár nasadila do terárka a oni se tam množí, občas nějakého zahlédnu a pakliže ho zaregistruje i žabka, tak zbytek je minulostí

My měli (ještě snad máme) v práci taky několik násad, ale nějak moc klukům nešli, budu si od nich muset vzít násadu a ukázat jim, jak na to. Násady se prodávaj, ale u nás moc ne, v Německu bych řekl, že jsou celkem dostupní. Chovají je na dřevěném uhlí, přikrmujou třebas plátkem okurky, tuším, že třeba i trochou vločkového krmení pro ryby. Teoreticky by se dali na násadu nasbírat v lese, ale nejni to zas tak jednoduché, když člověk zrovna nedělá do chvostoskoků.

Využiju staré téma. Chtěl bych se zeptat jestli by šly dendrobatky a jiní malí živočichové chvostoskoky, kterých je teď v lese docela hodně. Mají šedomodrou barvu a mají několik mm. Nacházím je například na starém promočeném dřevě. Pokud by se s nimi dalo krmit tak nevíte jestli by šli množit i doma a čím by se dali krmit? Jestli by to bylo stejné jako s těmi které ste tady řešili. Přemýšlel jsem na mokrým lignocelem a přikrmování kvasnicemi ale přiznám barvu nemám o tom ani šajnu :-D V každém případě děkuju za nějaké nápady, postřehy a tipy. Něco bych vyzkoušel a v případě zájmu bych dával hlášení jak to jde ;-)

S chvostoskoky, jako krmením pro dendrobatky mám velmi dobré zkušenosti, žáby je žerou s oblibou. Dávala bych jim ale jen ty, co si vypěstuju doma, tzn. né z lesa. Bála bych se přenosu plísní a jiných onemocnění.

Chovatel, od kterýho žáby mám mě upozorňoval na tuhle neplechu...prej je to "žabí mor", po kterym popadá celej chov a striktně říkal, že si nemám tahat nic z lesa. Prý je to všudypřítomný, asi jako pseudomonády (naštestí jsem se s tim ještě nesetkala). Sama mám dendrobatky na mechu a hrabance a prej by bejvalo mnohem lepší je dát na štěrk a spíš držet v hygieně. Smýkanej hmyz je jednoznačně to nejlepší krmení, o tom žádná, ale nejsem si jistá, jestli u žab...

Jo, i u žab, proč ne? Ono opravdu největší nebezpečí zatažení si chitridiomykozy do chovu je s novou žábou z importu nebo nakaženého chovu. Ale pokud se týká obslužnosti, tak je asi jemný štěrk nebo hrubý písek lepší než ta hrabanka, dá se dobře propláchnout.

Přesně, plánuju pár menších "krychliček" po dendrobatky a rozhodně použiju jako substrát šterk. Úplně nejlepší by bylo mít dole špunt a občas to prolej a propláchnout, ale na to nemám bohužel možnosti :-D Mám to tak u anthonek a na údržbu je to super. Žádný plísně a žáby nejsou furt něčim olepený...

Pár dendrobátek taky chovám, no nechat je běhat po štěrku mi nepřijde zrovna to pravé. Po větším kačírku se mi taky chodí dost špatně , jak je asi žabkám na tom štěrku, kterej je proti nim jak vyskládaný balvany ? Copak anthonky lezou raději po vejškách, ale ty ostatní celej den" přelejzaj ten štěrk". Lepší je asi mít dno řešené jako zadní stěnu, vyspádované do bazénku a krásně omyvatelné. Co se týče chvostoskoků, tak potřebujete ty tropické, naše druhy potřebují zimní pauzu a snad i poklesy teploty v průběhu roku. Přes léto rád krmím smýkaným hmyzem a takové mšice jsou taky super.

štěrk zní drsně, měl jsem na mysli spíš akvarijní písek jen trochu hrubší, navíc samozřejmě je tam i další dekorace po které se pohybujou - nějaký ten kořen, mech, rostlina (scindapsus) atd. Samozřejmě oplachovatelné pevné dno je taky dobré řešení. A ony zas třeba tinctorie takoví mrňousci nejsou. Jinak taky používáme i běžné substráty - rašelinu, hrabanku, suché listí a taky to dobře funguje, řekl bych, že žáby jsou tam i spokojenější.