Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem shovívavost

Ahoj všem, v posledním týdnu kdy tady brouzdám jsem se několikrát setkala s dost nepřívětivými odpověďmi laikům od vás zkušených odborníků....vím, že vám mnohdy dotazy přijdou stupidní a možná hloupé, ale já na to koukám trošku jinak - myslím, že už jen to, že ti lidé sem přijdou a ptají se je dobré znamení toho, že možná pro to zvíře něco chtějí udělat. To, že se někdo ptá, až když má zvíře doma je sice smutné, ale lepší pozdě než nikdy.....prosím proto všechny - buďme k sobě trošku shovívavější, berme v potaz nejen věk tazatelů a pokud se vám dotaz zdá neadekvátní a hloupý zkuste ho ignorovat ( mám na mysli samo pouze slušné dotazy, které nejsou proti pravidlům poradny), třeba se najde někdo trpělivější, kdo odpoví i na - pro vás možná - "stupidní" dotaz. Ono totiž jednou nepříjemnou odpovědí zklamete nejen tazatele, který to - možná - myslí se svým zvířetem dobře, ač na to jde třeba úplně naznale, ale především TÍM NIJAK NEPOMŮŽETE TOMU DOTYČNÉMU ZVÍŘÁTKU, které už má někde svůj domov, i když možná ne úplně vyhovující. Věřte mi, že mám s tímhle svoje zkušenosti.....apeluji jako laik v tera za "takylaiky" - po některých odpovědích tady, aby se člověk bál položit otázku;-) všem pěkný, usměvavý a trpělivý den nejen tady na teraporadně:-)

Také souhlasím. Vím, že je zde mnoho laiků (i já jím jsem) a málo odborníků, kteří kroutí hlavami nad některými dotazy, i když zde byly nesčetněkrát zodpovězeny, ale jak již zde napsala hathor, lépe se zeptat znovu než nikdy. Ostatně jmenuje se to zde teraporadna a domnívám se (snad správně), že vznikla za účelem předat si zde cenné informace o chovu zvířat a zároveň pomoci začínajícím i zkušeným chovatelům.
Není to nic zábavného odpovídat stále na stejné dotazy, ale i prodavač ve zverimexu odpovídá na stejné dotazy několikrát denně po celou dobu co tam pracuje. A jaké je pro ně odměna? Že se tam lidé rádi vracejí, protože jim to vysvětlili. Lidé se zmíní i jiním, že jim to hezky vysvětlili a přijdou teké rádi.
To samé (podle mě) platí i zde v teraporadně. Můžete mít dobrý pocit z toho, že jste někomu pomohli a někteří budou k vám vzhlížet.

Na druhou stranu je těžké být občas shovívavý, když sem přijde někdo, chce poradit a pak nazávěr odpoví: "Já vím, že se to tady určitě už někdy řešilo, ale nechtělo se mi ztrácet čas hledáním!"

Pokud je dotaz pěkně a slušně položen, ikdyž je to třeba uplny zaklad co by už tazatel měl vědět, tak za sebe rad odpovim a poradim (přece jen v literatuře je psano všude něco jineho, tak se kolikrat ani nedivim, že se na to někteři začinajici chovatele ještě zeptaji radši tady). Už z položeni dotazu je totiž většinou zřejme, jestli tazatel ma opravdu zajem nebo ne... :!:

No nějaký "rýpal" určitě odpoví, že ve zverimexu za to dostane dotyčný alespoň zaplaceno :o)), ale tak jsme tu proto, že máme společného koníčka, poradna vznikla- předpokládám - abychom si měnili své mnohdy cenné informace, které jsou na nejrůznějších stupních úrovní a důležité je, abychom se sem všichni radi a spokojení vraceli, sdělovali si vzájemně své znalosti a zkušenosti a učili se.....tak snad pro ty, kteří tady odpovídají stále dokolečka na jednu a tu samou věc- opakování je matka moudrosti je lepší rčení než takové to " třikrát nic umořilo vola" ;-) věřte, že já si práce všech tady hodně vážím a chodím sem opravdu moc ráda i přes fakt, že nemám doma jedno jediné tera- zvíře:-) protože naše želvy nejsou "tera"- nadneseně řečeno, bydlí si v otevřené ubikaci na balkoně;-) přesto tady je mnoho zajímavého, co mně láká se sem neustále vracet.....proto prosím ty, kteří nemají s věčným opakováním otázek trpělivost - přehlížejte je.....však mnozí již to řeší tak, že místo odpovědi pošlou odkaz na příslušné vlákno či informaci- což je docela dobrý nápad, i když je jasné, že odvídající to také musí najít, zas nutno podotknout, že se v hledání vyzná lépe, než ten, který je tu třeba poprvé....;-)

a navíc - mějte v hlavě fakt, že se snad všichni ( výjimky bohužel existují vždy a všude) snažíme vytvořit našim a potažmo našimi radami i cizím zvířatům ta nejlepší prostředí pro jejich životy....a to by pro nás všechny mělo být nejdůležitější, aby všechna naše ( i vaše:-) ) zvířata byla co nejspokojenější;-)

Já sem na poradnu chodím denně a velice ráda si pročítám nové a nové diskuze, i když třeba vím, že žabky doma mít nebudu, tak si o nich také ráda počtu, jelikož kolem sebe mám spoustu přátel, co s žabkami, ještěrkami, gekony atd. začínají nebo by si je chtěli pořídit a nemají přístup na internet, tak veškeré informace, co si zde přečtu, jim ráda předám.:-)

Souhlasím se zadavatelkou, tyto stránky se v názvu honosí slůvkem PORADNA. Navštěvují je lidé, kteří chtějí poradit. Je někdy smutné, že nemají ani páru o zvířetí, které mají doma, ale tím spíš je třeba je neodradit, rýpat umí každý a každý je odborník na něco jiného. Mě ani tak nerozčilují stokrát opakované dotazy (ne každý umí nebo chce hledat), spíše mě deprimují velkopanské odpovědi typu hledej, studuj, co už jsi četl apod.
Všichni jsme nějak začínali, a kdo z nás si vždy nejdřív nastudoval literaturu, pořídil a vybavil terárium a pak teprv zvíře, ten má můj velký obdiv. Ale obávám se, že přesně opačný postup není výjimkou. Proto si ve shodě se zadavatelkou myslím, že je v zájmu zvířat jejich chovatelům poradit, nebo je alespoň neshazovat, vždyť plno věcí se dá zachránit.

Co už si četl... Odpověď která zamrzí, ale kolikrát je na místě. Pořídit si živého tvora za kterého máme odpovědnost, aniž bychom si předem zjistili i ty nejzákladnější informace je k pláči a nezodpovědné. Vždyť chov pokročil tak daleko, že na internetu pokud si někdo zadá do vyhledávače (seznam, google,centrum atd) např. elaphe guttata, tak vyjede několik odkazů o jejich chovu. O bežně chovaných terarijních zvířatech je na "každém rohu" dostatek informací. Dobře chápu třeba, že někdo dostal zvířátko darem nebo nějakým podobným způsobem, tak ať se ptá. Nebo když na různých odkazech nenašel odpovědi ještě na jiné otázky nebo jim zcela neporozuměl.

Zdarec, víte, ono je to docela těžké. Myslím, že Teraporada měla od počátku větší, především odborné ambice, než se stát pouhou tlachárnou zodpovídající dotazy typu: jaký substrát pro korálovku, gutku, nežere mi regiuska apod. Bohužel s vítaným počtěm návštěvníků (někdy snad s velkým N a opravdu z kosmu) dochází k postupně degeneraci, moderátoři se snaží udržovat odpovídající úroveň a zabránit tak odchodu některých kapacit. Nikdo z nich nezamče, ani nevymaže slušně a věcně položený, byť dokola se opakující dotaz. Rovněž si myslím, že většina zkušených zde přispívá právě proto, aby pomohla chovaným zvířatům. To kolik pro své zvíře chce tazatel udělat, je dobře patrné z jeho dotazu. Osobně však pochybuji,že "člověk" neschopný napsat smysluplný nebo alespoň čitelný dotaz, si ze sebelepší odpědi něco odnese a následně aplikuje. Jak jsem již napsal, moderátoři se snaží zajistit jakousi rovnováhu mezi počtem příspěvků a jejich úrovní. Myslím, že nikdo si zde nepřeje, aby Teraporadna degradovala na úroveň jiných, nechvalně proslulých diskuzních fór. Prosím tedy o shovívavost především k moderátorům, všem se tu pak bude lépe dýchat, lépe diskutovat o opravdových problémech, zájmech a vůbec všemožném.Taktéž přeji hezký den:-)

Vzhledem k tomu, že jak tu někdo napsal "jde hlavně o zvířata" Měl by autor vydržet nějakou tu hrubší kritiku - teda pokud mu o ty zvířata skutečně jde. Nejde o to někoho zesměšnit či ponížit, ale upozornit na chyby i když je to někdy nepříjemné.

:-)no však původní příspěvek přeci vůbec nemířil na moderátory a na uzamykání nesmyslně otevíraných vláken, myslím, že většina úplně správně pochopila o co mi jde.....co se úrovně týče a odborníků- no pokud byla poradna tvořena s většími cíly, potom tady mnozí z nás nemají asi co dělat:-( a bohužel pro ty začátečníky je právě hodně důležtá otázka např. podestýlky či vybavení zvlášť když vezmu do ruky tři knihy a tři názory...pak právě sem jde ten začátečník hledat rady zkušených, kteří mají vše vyzkoušené v praxi a vědí, o čem mluví, znají pro a proti výrobků běžně dostupných a používaných....mému zraku zkrátka arogantní a urážející odpovědi dost vadí a proto jak píšu - v tomto případě je snad lepší žádná odpověď, než taková, která člověka dokáže akorát odradit....buď mám chuť poradit tak poradím- a taková je tady díky bohu převážná většina z nás a nebo mi dotaz přijde "stupidní" tak prostě neradím a jdu dál. Moderátoři naopak mají mou úctu, protože udržet tyto stránky v chodu, mazat nepříslušnosti a stíhat ještě odpovídat,moderovat a HLAVNĚ!!! neztrácet chuť v tomhle dlouho nekončícím se příběhu pokračovat je hodno velikého obdivu a úcty!!!! takže jim jen jediné - DÍKY!!!;-)

Taky se přidám. Slečna Hathor má samozřejmě v lecčem pravdu. Na druhou stranu, pravdu má taky Carlos.

Jde především o zvířata. Kdyby mi o ně nešlo, vykašlal bych se na zakládání tohoto fóra, shánění slušných a především ochotných odborníků, dohadů s manželkou typu "zas u toho sedíš" a věnoval se něčemu jinému. Třeba mým zvířatům.
Chtěl jsem pomoci právě těm začínajícím, kteří dnes mají to štěstí, že mají internet, mraky literatury, úžasné možnosti komunikace s celým světem a mnohdy i jazykovou výbavu. Tedy prostředky, o kterých se nám před 1/4 stoletím ani nezdálo. Když jsem já chtěl po někom ze starších a zkušenějších odborníků radu, musel jsem většinou sesmolit dopis, poslat ho a třeba měsíc čekat na odpověď. Pochybuji, že by mi někdy někdo z adresátů odpověděl, kdybych napsal dopis rétorikou, která je zde naprosto běžná.
Jak již padlo, pokud někdo není ochoten věnovat nepatrný zlomek času nadpisu dotazu či odstranění alespoň těch největších hrubek, jak mám já mít jistotu, že se stejným lajdáctvím nepřistoupí k informacím, které mu dobrovolně poskytnu. Pokud někdo nazve svůj, možná důležitý, dotaz kolik?, nepředpokládám apriori, že čeká jinou odpověď než: "kolík s strč do pr....". Nevím, jestli je to tím, že člověk s přibývajícím věkem získává i cosi jako pokoru, nebo přirozenou inteligencí, ale za sebe mohu říct, že když vlezu na neznámé fórum kde očekávám radu či nějakou součinnost, zjistím jak fórum funguje a či můj problém už někdo neřešil. Ale budiž... omladina to vnímá jinak.
Nebaví mne donekonečna připomínat to, že dotazy typu "dotaz", "odpovězte" atd. budu zamykat a proč. Prostě to tak je.
A já také poprosím o shovívavost. Tentokrát ctěné uživatele fóra. O shovívavost v tom, že moderátoři jsou jenom lidé, kteří se o tuto poradnu starají dobrovolně, zadarmo a leckdy na úkor vlastních zájmů. Budou-li ale nadále znechucování různými "exoty" (a že jich tu je), utečou a jiné nezískáme. Takže to zavřeme a zbude vám ostatním ifauna či oči pro pláč.

Chcete po nás moderátorech slušnou a odbornou poradnu? Chovejte se sami slušně a alespoň trošku "odborně" a máte ji mít.

Děkuji za pozornost

Jiří Janda, zakladatel teraporadny

Důvěrně znám

"zas u toho sedíš"

, takže jsem fakt rád, že nejsem sám :-)
Jak tak pozoruji dění, mám bohužel dojem, že "všeříkajících" nadpisů typu "prosím o radu" se jen tak nezbavíme, je to k vzteku, ale nováček bývá většinou rád, že se mu podaří přihlásit a něco napsat, už vůbec nemluvím o tom, že by přišel na to, jak svůj problém vyhledat v historii, nebo si uvědomil, že špatným názven dotazu odsoudí odpovídající k omílání téhož tématu stále dokola. Mě se osobně líbilo jak Melda trpělivě přepisoval názvy dotazů, možná by to bylo řešení? Alespoň u panenských příchozích. Rozhodně ale souhlasím s tím, být nekompromisní k smskovým pisatelům a lidem, kteří nemají ani tolik slušnosti, přečíst si a po sobě opravit alespoň ty nejděsivější chyby.
Jenom proboha Jiří nic nezavírej I-Faunu néééé!

Ahojte vši,
mrzí mě, že jsem někomu šlápl na kuří oko, jenže mě to nedá. Jsem zrovna jeden z těch, co sedí u poradny často a jak psal GG i na úkor jiné práce. A bohužel jsem navíc z těch, co si nedají pokoj a pořád dokolečka jsem ochoten odpovídat, i dkyž občas možná podrážděně na milionkrát položený dotaz. Upřímně, pokud někdo nemá ani tu snahu si sednout na zadek, dát vyhledat do přítele Googla gutatta + chov, tak by to zvíře snad nai mít neměl, protože jedna věc je se ptát a druhá věc je o zvíře se skutečně starat. Pokud dotyčný nemá potřebu si to sám najít, jak mám vědět, že stejný člověk se bude o to skutečné zvíře skutečně starat? A věřtem že už jsou opravdu lidi, kteří poradnu sledovali dřív hodně, radili, přizpívali a teď se tu skoro ani neobjeví... Bohužel, právě kvůli stupidním dotazům. Myslím si, že to není až taková bída, ale špatné to je.

VH

no jo, myslím, že trocha pravdy je na obou stranách....."potrefené husy" zareagovaly, ale já jsem fakt nechtěla útočit na nikoho konkrétního, bylo to psáno všem bez rozdílu......a už vůbec se nechci dotýkat titěrné práce všech moderátorů.......tak raděj se vraťme zpátky k těm zvířatům, abychom tady všichni našli to, co právě hledáme a´t už jde o radu odbornou či méně odbornou nebo o výměny zkušeností.....shoduji se tady nejen s KHorem - zaplaťpánbůh, že něco takového vůbec je. VH - stojím si ale za svým- pokud nemáte náladu a prsty svrbí a chtějí psát něco ne zrovna úplně "ideálního" je lepší dotaz přejít a nechat ho být a nebo se k němu vrátit, když je člověk v lepší- shovívavější náladě. Mějte všichni příjemný zbytek dne....;-)

Rád bych jen dodal,že napsat na začátku věty velké písmeno a pozdravit by měl umět každý.Více slušnosti a méně machrováni by neuškodilo nikomu.
Hned se mi lépe odpovídá,když se zadavatel tématu baví slušně a je z toho cítit,že má opravdu zájem.Nejsem ochoten ztrácet svůj volný čas s člověkem,po kterém nemohu dotaz přečíst a třikrát během odpovědi mě pošle někam.Potom se nemůžete divit,že jsme někdy trošku přísní.Tady je jeden příklad:-/

No jo chlapi, tak jste mně tady převálcovali.....já jsem samo měla na mysli ty slušné dotazy....ale to je právě ono- s těmi neslušnými se člověku nechce ztrácet čas a tak zkrátka nereaguje.....;-) jste na mně v přesilovce tak to vzdávám:-D

Myslím,že tolerance a shovívavosti je tu celkem dost a stojím za moderátory,že nejde toto nechat bez reakce.Kdyby se to tu začalo přehlížet,tak spousta přispěvatelů co mají co říct(hlavně po odborné stránce) by odešla a kde by byla pak úroveň poradny?!Zbyli by tu pouze ti,co se vyjadřují ke všemu a vždy a přitom o tom nic neví.Takže více škody než užitku:x:.Jinak si myslím,že když někam dojdu jako nový,tak se dobře porozhlédnu a odkaz"než položíte dotaz" je do očí bijící a bylo to to první,co jsem tu při první návštěvě pročetl;-).Beru i na potaz věk některých tázajících a dá se přejít nějaká ta hrubka,ale pokud je necháme při stylu jejich nechuti cokoli si dohledat sám a pak třeba položit dotaz,když něco nenajdou a nebo něco nepochopí,tak je to pouhé rozmazlování.A když už to šlo jednou nehledat a nesnažit se,tak to pujde i příště a pak samozřejmě tu potřebu pátrat mít nebudou;-).Toť můj názor:beer:.

No jo, jenže když sem někdo přijde poprvé tak těžko může vědět, že se opakuje po sté a pokud to není žádný PC průměrný uživatel těžko si to vyhledá....ale přeci to neznamená, že neumí ani nic jiného....pak bych to řešila odkazy....."tady ti o tom píší" a třeba doporučením k hledání pro příště...já vím, že je to otravné, opakující se, na nervy lezoucí.....ale pro ty lidi je to důležité....myslím, že při takové práci je vážně třeba obrnit se trpělivostí pokud chceme něco takového dělat....úmyslně píší chceme, protože já tohle absolvuji také- jen v jiných oborech, v práci i ve volném čase ;-) ale budu upřímná - taky jsou dny, kdy mi ty nervy ujedou, to bych zas kecala, kdybych psala, že ne :o)

Možná by stálo za úvahu odkaz "Než položíte dotaz" trochu zvýraznit (možná i upravit) a připíchnout nastálo jako první vlákno.
Mám pocit že v přemíře informací pro nového návštěvníka tento odkaz snadno "zapadne" a pak první dotazy vypadají tak, jak vypadají a zbytečně si koledují o uzamčení.
Jinak oceňuji práci moderátorů, musí to být opravdu nápor na nervy, ale úroveň poradny drží, takže díky.
A ještě - je trochu zvláštní, že uzamčená vlákna lákají k přečtení často víc než jiná, asi ten zámeček nějak přitahuje.