Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení Resun probíjí

Mám doma terarijní osvětlení Resun (stříbrná barva). V podstatě náhodně jsem zjistila, že světlo probíjí (zdálo se mi, že světlo i po vypnutí na dotek lehce brní). Zkoušečkou jsem toto ověřila - v kovových místech na spodu osvětlení a šroubky po stranách probíjí. Po delším provozu zářivky probíjí i po vypnutí zářivek. Zkusila jsem to i u dalších 3 osvětlení stejného typu a stejný výsledek. Nemáte stejné osvětlení. Prosím vyzkoušejte, jestli nemá stejnou závadu. Děkuji.

No, na prvni pohled - pripojeni placatym dvudratem a kovova konstrukce, vsadim boty ze je nekde napsano "made in china". A proti vsem nasim normam proste neni na tom kovu pripojen ochranny vodič (nema byt jaky) zato je pravdepodobne v zapojeni nejaky odrusovaci clen ktery na tu "kostru" pripojen je = 2 tlumivky a proti sobe na "kostru" nejake kondenzatory. (byva to monoblok zality v plastu, s 5 dratky). Bezne pouzivane u hromady cinskeho šmejdu (DVD prehravace treba) a potencialne velmi nebezpecne - pres ten kondenzator sice neprojde proud co by ublizil, ale staci aby ho to prorazilo (treba pri nejake spicce - narazu v siti, pri bource) a mate na kostre pristroje plnych 230V

Reseni - privodni kabel vymenit za trivodicovy, zastrcku taky normalni normovanou vcetne "kolíku", a zapojit na "kostru" ochranny vodič.

presne tak, chce to zapojit dle nasich norem, = kabel s 3 draty, a tohle na konci :

[http://www.euractiv.sk/uploads/tx_tmimage/zastrcka. jpg]

a ten treti drat - zlutozeleny zapojit na ten stred - "dirku" kam prijde ze zasuvky "kolík" (nahore jsem to popsa blbe, proste ochranny vodic = ten kolík co trci ze zasuvky/dirka v zastrce) . A v tom svitidle ten zlutozeleny prisroubovat nekam pod sroubek v tom plechovem krytu - nejspis na to bude neco takove i pripravene, jen soudruzi z Pekingu se na to vykaslali a setrili na kabelech.

Dám to na reklamaci a uvidím, co udělají. Snad to opraví. Nicméně není to nebezpečný výrobek? :x: Nemělo by se to nějak řešit? Zřejmě to tak bude u více či méně u většiny těchto osvětlení. Možná o tom nikdo neví, protože běžně to na dotek není cítit a zkoušečkou to nikdo nezkouší. :-D

Já se do elektriky určitě rejpat nebudu. Hodím to na reklamaci a bude. Nicméně máme 4 osvětlení, 4 probíjí ( 2 již po záruce). Tak jsem se chtěla informovat, jestli nemá někdo podobné zkušenosti. To už by pak stálo někam nahlásit. Problém je, že jsem na to přišla uplně náhodou. Ostatní světla jsem otestovala zkoušečkou až na základě vady toho jednoho.

Nerad by som koli mojej otazke zakladal nove vlakno,tak sa skusim spytat tu..
Svojpomocne som si urobil osvetlenie do terarka a privod "stavy" mam len dvojzilakom,na objemku,z ktorej nulak nieje vvedeny..Niekde na poradni som sa docital o podobne napajanom kameni,a vo finale vyslo ze to brni a rusi zveri vo vnutri...Myslite ze by to mohol byt aj moj pripad ked Guttata nevyleze z ukritu cely den,no ked zhasnem je o chvilu vonku a prelozi aj cele hodiny..Teplotou to nebude,ta je v norme aj ked sa nazory na nu roznia..Nerusia ju nejake ruchy od svetla??Vopred dakujem za info a odpovede...

Nejsem teda zadnej odbornik,ale myslim ze to az tak nevadi, teda pokud nemas kovovej kryt na zarovce.
Obimka je vetsinou kousek kovu v plastu nebo keramice,ktera je nevodiva. A kdyz mas jako kryt kvetinac, kterej je vlastne izolant, nemelo by se nic stat. Kdyz mas zhasnuto a dotknes se zarovky tak te to urcite nekopne a jinak tam snad nic "zivyho" a volne pristupnyho neni.

Jo a jak neni nulak vyvedeny? A jak mas uzaviras obvod? Nemyslels zemnici kabel?

Ono, 30 je až dost, žovce klidně stačí třeba 27, což může mít právě v tom úkrytu a když se žárovka vypne, tak se přesune pod chladnoucí zdroj zase do těch třeba 27. Lidi blázní a dělají z guttek něco choulostivého, ale to nejsou tropičtí hadi, nevadí jim nižší teploty, naopak. Teplota v chladnějším koutě terária může být klidně jen 18-22, v noci klidně 15-18. Pokud je v terárku vyšší teplota, tak nemá užovka nutnost se přihřívat pod žárovkou.
Ještě k tomu brnění, je samozřejmě nesmysl, aby nějak vadila žovce neuzemněná žárovka, vzduch je nevodivý, tak by jí to nijak nebránilo být na zemi pod žárovkou, i kdyby k něčemu takovému docházelo, ale u žárovek opravdu nedochází, prostě objímka plastová nebo keramická je izolant, stejně jako obal kabelu, pokud je neporušený. Problém pocitu brnění může být u nesprávně odizolovaných kabelů ve vlhkém prostředí. A to i u kamenů, které se snadno natáhnou vlhkostí a pak stačí mikrotrhlinka v obalu kablíku. Na kabely jsem pokládal v teráriu desku skla, případně jsem je dával pod dno terária (u skleněných terárií), topné desky je vhodné vyrábět tak, že se kablík ještě protáhne např. polykarbonátovou deskou a zasilikonuje a pak se teprve deska povrchově upraví a nic nehrozí.

Tak jsme dostali odpověď z obchodu - Vaše světlo je zkontrolováno revizním technikem a žádná závada na něm nebyla shledána, viz dokument v příloze. Bohužel příloze moc nerozumím. Je uvedená zkouška dostatečná k tomu, aby byla prokázána bezpečnost výrobku? Vylučuje provedená zkouška to, že světlo probíjí? Zkrátka při přiložení zkoušečky ke kovovým součástem osvětlení zkoušečka svítí. Je možné, že svítí na díky nějakému malému proudu, který však nedosahuje nad povolený limit?
[136523.jpg]