Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přesné měření UVB záření na Terabazaru 13.12.2008

Všem chovatelům plazů a ptáků nabízíme měření spektra jejich zdrojů UVB záření.Měření se uskuteční 13.12.2008 na zimním Terabazaru pořádaném TSP v Národním kulturním domě na Smíchově.Měření bude samozřejmě bezplatné a k dispozici budou na místě zářivková tělesa délky 45,60 a 120 cm.Pro výbojky T-Rex,Ultra Vitalux,PowerSun atd. a pro "kompaktní" zářivky bude k dispozici objímka E-27,pro výbojky Bright Sun předřadník i objímka,pro rtuťové výbojky předřadníky pro výkon 50,80 a 125W..Pro jiné délky zářivek musí majitel přinést těleso s sebou,stejně tak pro jiné druhy vysokotlakých výbojek
Hodnoty budou měřeny kvalitním profesionálním UVB metrem Solarmeter UVB v rozsahu 280-320 nm od firmy Solartech Navíc budou všechny zdroje přeměřeny dalším přístrojem měřícím přímo biologicky aktivní spektrum v rozsahu UVB které nejvíc ovlivňuje syntézu vitamínu D v těle Vašich chovanců.Prosíme všechny chovatele,aby se do akce zapojili a pomohli nám při určení kvality různých zdrojů UVB záření a také určení jejich životnosti.Se svými zdroji přineste proto také informace alespoň o přibližné délce jejich provozu ve vašich chovných zařízeních.Výsledky se pokusíme zveřejnit v přehledných tabulkách,podle kterých si všichni chovatelé budou moci bez problémů vybrat zdroje které právě jemu a jeho chovancům nejvíce vyhovují.V tabulkách bude samozřejmě také zveřejněna přibližná životnost jednotlivých zdrojů.

Michael Čapek
Jan Tomášek

Tak vzhledem k tomu, že jaksi není projeven žádný zájem, jen připomínám toto měření.
Kdo by mohl donést na Terabazar nějaký zdroj UV záření, doneste ho.
Myslím, že by Vás toto měření mohlo zajímat a hlavne některé konečně přesvědčit o tom, které zdroje jsou opravdu kvalitní a které zdroje jsou jen "reklamním trikem" výrobců.
Na měření budou k dispozici nové halogenidové výbojky, směsové výbojky, ale i kompaktní a lineární zářivky. Čím víc zdrojů různého stáří se nám podaří změřit, tím objektivnější měření bude. ;-)

Ještě dodávám "pokec" o veličinách:

UVB záření
- je to ultrafialové záření o vlnové délce 280-315(320)nm. Je to právě ten druh ultrafialového záření potřebný pro syntézu vit. D3 v organismu.
Naše měření probíhalo za použití přístroje Solarmeter 6.2 UVB. Přístroj měří UVB záření v µW/cm2 (mikrovat na cm čtvereční).

UV-index
je mezinárodní bezrozměrná veličina, která charakterizuje úroveň dopadajícího ultrafialového záření ze slunce v jeho biologicky aktivních hodnotách.
Pro naše měření byl použit přístroj Solarmeter 6.5 UVI, jehož senzor má vrcholnou odezvu při vlnové délce 297nm, což je právě vlnová délka, při které probíhá v organismu syntéza vitamínu D3.
UV-index se v našich zeměpisných šířkách pohybuje 1-9. Nejsilnější UV index je v našich klimatických podmínkách v létě v poledne (až 10).
V tropickém pásu dosahuje UV index nejvyšších hodnot kolem 20-25.
Ve stručnosti - vyšší naměřené hodnoty (než 25) již poukazují na to, že zdroj vyzařuje v dané vzdálenosti hodnoty, které již pravé slunce nemá.

Po našem měření 13.12.2008 jsme provedli orientační měření venku, při plně zatažené obloze v 13:45 hodin.
UVB - 12µW/cm2
UVI – 0,3

-------------------------------------------------- -----------------------------

Pokud by byl zájem můžu ještě přihodit recenzi, kterou napsal Honza Tomášek coby mnohem zkušenější chovatel/praktik v používání UV zdrojů ( a hlavně člověk, díky kterému měření vůbec proběhlo).

Ju, jak jsem psal i Luciferovi, ReptiGla dopadly daleko líp, než jsme čekali. Ovšem za dobrý zdroj UV je samozřejmě nepovažuji. Do ochovných nádrží budiž, ale dávat lampu v terárku 5cm od zvířete...:-/ - ale to už je na jinou diskusi. Každopádně ty lampy můžou být za určitých okolností funkčí, s tím souhlasím ať zase jen nekydám. ;-)
Tu recenzi musim někde vyhrabat, vůbec nevím, kam jsem to dal :-[

• Ultra vitalux 300W
Jedná se o osvědčený zdroj UVB používaný již mnoho let profesionálními institucemi (ZOO) i špičkovými chovateli. Hodnoty UVB u nových lamp plně nahradí tropické slunce už ve vzdálenosti 35-50cm od zdroje. Tyto lampy 300W lze použít i v poměrně malých teráriích, ale pouze za předpokladu správně řešené ventilace. Sám používám tyto lampy téměř ve všech teráriích, kde podle druhu zvířat svítí 30min - 3h denně a zbytek dne je nahrazují halogeny, HQL a HQI výbojky v kombinaci s lineárními zářivkami - tyto ostatní zdroje přitom zajišťují pouze topení a viditelné světlo, nikoliv UVB které bohatě postačuje díky uvedenému krátkodobému použití Ultra vitaluxů.
Vitalux lze použít krátkodobě u všech druhů tropických ještěrů. Má velmi příznivý vliv při léčbě různých kožních infekcí a chorob, pozitivně ovlivňuje vitalitu a vybarvení zvířat. Pravidelné používání této lampy zmenšuje nebezpečí retence vajec u březích samic na minimum a příznivě ovlivňuje jejich kvalitu a tím i líhnivost a životaschopnost mláďat.
Nenahraditelný je při chovu pouštních ještěrů a suchozemských želv u kterých zabraňuje rachitis, deformacím krunýře a podporuje oplozenost vajec.
Velmi prospěšné je jeho použití také u malých pouštních ještěrů extrémě náročných na UVB záření (Phrynocephalus, Phrynosoma aj.), kde je ale vždy třeba myslet na to,aby se zvířata mohla kdykoliv ukrýt do stinného chladného úkrytu a kde je nutné pamatovat na možnost přehřátí celé nádrže. Často je světlo vitaluxu to jediné co tato zvířata udrží v teráriích při životě a dokonce se daří i odchovy.
Pro extrémě náročné druhy je dobré každou sezonu použít nové lampy. U druhů méně náročných lze lampy používat při krátkodobém použití mnoho let.
Díky velmi vysokému UVB indexu je vhodné jen krátkodobé nikoliv celodenní použití těchto lamp.

• Bright Sun UV Desert 70W

Lampa vyzařuje na svůj výkon velmi silné záření v UVB spektru a na rozdíl od běžně používaných směsových výbojek s nepříliš dobrou barvou a intenzitou světla vyzařuje intensivní světlo velmi kvalitní barvy blížící se barvě slunečního světla. Lampa má ve svém spektru vyrovnané UV záření, tedy UVB i UVA. Díky tomuto jevu a samozřejmě díky velmi kvalitnímu viditelnému záření má tato lampa velmi příznivý vliv na vybarvení zvířat i na jejich zdravotní stav. Velmi vhodné je její použití v teráriích s chameleony, ale velmi vhodná je i pro menší pouštní ještěry citlivé na kvalitu světla např. Xenagama, Phrynosoma aj. Lampy je možné bez problémů použít k celodennímu osvitu. Podle našeho měření se zdá, že jejich spektrum se délkou používání příliš nemění tzn. že UVB ve spektru ubývá jen opravdu nepatrně.
Osobně bych se přimlouval spíše k použití klasických lamp, nikoliv lamp v provedení Flood u kterých UVB není tak silné a se zvětšující se vzdáleností od zdroje ubývá mnohem rychleji než u klasických lamp.

• Bright Sun UV Jungle 70W

Lampa je v podstatě totožná s předcházející - světelné spektrum patrně více se blížící světlu v tropických vlhkých oblastech - výdej UVB je poněkud nižší než u předcházejícího typu. Vhodná k použití například u tropických chameleonů a jiných pralesních ještěrů (Furcifer, Phelsuma aj). Sám však u těchto druhů používám i lampy v provedení Desert s velmi dobrými výsledky.

• T-REX

Měřena byla pouze jedna 160W bodová lampa používaná cca. 5000h a zcela nová plošná lampa s výkonem 100W. Bodová lampa vyzařuje na svůj výkon poměrně malo UVB, navíc pouze ve velmi štíhlém paprsku. Má však vysoké hodnoty UVA záření. Její použití je myslím neefektivní, což si patrně uvědomuje i výrobce a pravděpodobně zastavil výrobu této verze. Verze plošná (Flood) je naopak dobře použitelná pro všechny heliofilní ještěry a želvy k celodennímu použití.

• MegaRay

Jde o směsové výbojky podobné výbojkám T-REX a Ultra vitalux. V zámoří odkud pocházejí jsou velmi oblíbené ve výkonu 60W pro napětí 120V, která ve verzi „Zoo Kit“ překonala svým výdejem UVB dokonce i osvědčené lampy Ultra vitalux s výkonem 300W. Tohle rozhodně o námi měřené 100W evropské verzi napsat nemůžeme, výdej UVB je u ní daleko menší. Přesto jde o velmi dobrý zdroj UVB který patrně má velmi dlouhou životnost - námi měřená lampa používaná v mém chovu téměř dva roky měla například vyšší výdej UVB než nové lampy stejného typy viz tabulka. Tuto lampu lze použít pro všechny druhy heliofilních zvířat přiměřené velikosti.

• Lampa Solar Glo 125W

Tuto lampu přinesl k přeměření jeden z návštěvníků Terabazaru, který ji přímo na místě zakoupil u jednoho z prodejců. Lampa ukázala nečekaně vysoký výdej UVB ve vzdálenosti cca.15cm od zdroje srovnatelný s tropickým sluncem. Navíc její UVB index je také velmi přijatelný. Bohužel díky tomu,že jsme měli možnost měřit hodnoty pouze jediné nové lampy, nemůžeme napsat nic o její přibližné životnosti a protože jsem ji neměřil UV metrem měřícím celé spektrum UV, není nám známo jaké vyzařuje záření ve spektru UVA.
Jde však patrně o jednu z nejlevnějších opravdu funkčních UV výbojek .

• Kompaktní zářivky

Tyto zdroje UVB je možné použít všude tam, kde není možné použít UVB výbojky. Jejich výdej UVB je poměrně nízký a je proto nutné, aby zvířata trávila část dne v bezprostřední blízkosti zářivek (cca. 5cm). Jsou vhodné u stínomilných denních ještěrů (např. některé druhy rodu Anolis, Chameleolis), nebo u horských druhů chameleonů.
Solidní výdej UVB vykázali zářivky od Fa Lucky Raptile UV Sun ve výkonu 15 i 23W Při jejich použití je však třeba brát vždy v úvahu, že kvalitní UVB vyzařuje pouze z boku, nikoliv ze své spodní strany kde je vyzařování UVB minimální.Proto je vhodné při osvětlování pozemních zvířat umístnit tento typ zářivek horizontálně-rovnoběžně s podlahou terária.
Dobré výsledky ve výdeji UVB mají i kompakty Repti Glo 10 26W které lze díky jejich konstrukci možné použít v jakékoiv pozici vůči zvířatům, protože vyzařují v podstatě stejně silné UVB na boční i spodní straně zdroje. Nižší výkony této značky jsou mnohem méně efektivní.

• Lineární zářivky

Jde o poměrně neefektivní zdroj UVB. Nejvyšší výdej UVB měly při měření mikrotrubice vyřazené z turbosolária. Otázkou zůstává jaké výsledky by měly nové trubice, protože námi testované měly již očividně zčernalé konce trubic. Osvědčené zářivky Narva Reptilight se ukázaly také v nejlepším světle.Měřili jsme bohužel pouze jednu navíc používanou více jak 4000 hodin, přesto se její výdej UVB blížil trubicím z turbosolária a navíc jejich UVB index byl velmi solidní -3,3 z pěti cm oproti 1,1 ze stejné vzdálenosti u trubic z turbosolária. Velkým fiaskem skončilo měření téměř nové trubice Repti Glo 2,která neměla v podstatě žádný výdej UVB - hodnoty byly dokonce ještě nižší než u obyčejné zářivky Narva Cool white.

Doporučené použití různých zdrojů UVB

Kompaktní zářivky je vhodné umístnit do bezprostřední blízkosti zvířat např. vedle větve na které zvířata ráda odpočívají.

Výbojky je vhodné nasměrovat na skalku s různými stupni, aby si zvířata mohla sama vybrat teplotu a osvit tak, aby se mohla přiblížit ke zdroji jen do minimální bezpečné vzdálenosti - ta představuje u 70-100W výbojek cca. 10 cm u 150W 20cm a u 300W vitaluxu 35cm. Výbojky je možné nasměrovat u stromových zvířat také na spleť větví,kde si pak zvířata mají možnost vybrat požadovanou teplotu a osvit - i zde je třeba brát v úvahu minimální bezpečnou vzdálenost od zdrojů.

Ja k tak koukám je u stejných druhů různý výsledek např. nová RG.10 - 26W má UVI 4,9 nebo 8,5. V některých případech zas starší je svítivější než nová. Usuzuji, že víc záleží jak se který kus povede, než na tom jak dlouho svítí. Tak že vyhazovat po půl roce mi přijde trochu předčasné.

Usuzuji, že víc záleží jak se který kus povede, než na tom jak dlouho svítí

Přesně tak. Jediné lampy, které garantují (výrobce garantuje) nějaký standart v emitaci UV záření jsou Megaray (není reklama, je to fakt), jelikož jsou všechny jednotlivě testovány.

Bohužel, aby byla tato měření co nejvíce objektivní, bylo by potřeba otestovat velké množství různě starých zdrojů.

Tak že vyhazovat po půl roce mi přijde trochu předčasné

Např zářivky narva, které jsem dřív používal a měřil si je jsou toho jasným důkazem - jedna zářivka, svítící přes dva roky vydávala pořád "dobré" hodnoty UV, zatímco jiná zářivka stejné watáže byla již po půl roce vhodná tak akorát na osvětlení kuchyňského koutu.

Navíc u zdrojů, které ke svému provozu vyžadují předřadníky (lineárky, některé výbojky), délka emitace UV může dokonce záviset na kvalitě předřadných přístrojů. Dokazuje to např měření lineárních trubic ReptiSun 5.0 v různých typech svítidel, které by mělo být v nejbližší době uveřejněno na serveru uvguide.co.uk -- ovšem netvrdím to jistě, poněvadž pro toto tvrzení nemám dostatek informací (jsem rád, že vím co to předřadník je) ani vlastních měření.

U tech Reptiglo 10.0 kompaktu hodne zalezi na serii, evidentne se s tim moc neparou a v stejnem baleni/stejne cene a vsech udajich na krabicce je uvnitr JINA usporka! Nejpis stejny zaklad, "bambule" s predradnikem vypada identicky, ale uz samotna trubice vypada mirne odlisne (malinko odlisny tvar), a na prvni pohled je jine spektrum/"barva" = pouzit urcite jiny luminofor. Proste "made in China" :-/

no, nekde tady je moje foto odchoven...

...tady je to, v obou je 13W Reptiglo 10.0 (s 26W se to prehrivalo)

[http://i130.photobucket.com/albums/p270/Eblefle/od   chovna-mrnata.jpg]

Vlevo je "novejsi" model, na pojhled ma vic svetlo "zarovkove" - do zluta, vpravo je starsi, svetlo je do modro-zelena. Obe maj nasviceno zhruba stejne, neni to tim ze by jedna mela moc najeto. V terarkach vedle jsou Narva Reptilight.