Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Multi spínací mechanismus

Ahoj,
je to asi blbost, ale třeba se s tím už někdy někdo z Vás setkal.
Existuje nějaký zařízení, kterým bych mohl časovat víc el. zdrojů najednou (řekněme 4-5 světel)? Totiž mám na každém novém teráriu 3-4 spínací hodiny, které ovládají různé druhy světel. Jde o to, že jich je v globálu fakt moc a obyčejné spínačky se některé předbíhají a tak se mi světla nesepínají tak přesně, jak bych potřeboval (to mi ani tak nevadí, jako nehorázný počet spínaček). Tohle možná spíš patří do kutilské poradny, ale budu rád když mě pošlete někam spíš Vy. :))
Změna předmětu, původně: Mutli spínací mechanismus (knoxville)

Neuvazoval si nad tym ze pozapajas zvierata s podobnymi svetelnymi narokmi do spolocnych hodin?

To víš, že jo, ale i tak v tom mám bordel :) Nehledě na to, že terária mám pro více druhů a v různých místnostech. I u leguáních terárek pořád něco zkouším a tak to mám prakticky u každýho terárka trochu jinak - to je ale prozatimní, než najdu zlatej střed.

Zbastlit "hardware" myslim neni az takovy problem

Zrovna se mi tu válí starý PC, takže v tom by problém vůbec nebyl. A já od dob gwbasicu nemám o nějakým programování ánung :)

Existují dvoukanálové spínací hodiny s týdenním/ročním režimem, kdy je každý kanál spínán nezávisle. Pak, jak už bylo poznamenáno, řešit spojení světel, které mají stejnou logiku. A taky pouvažovat, co všechno je nutné. Předpokládám, že svítíš stabilním světlem od-do a na jinou dobu od-do chceš zapnout nějaké UVčko. Jaká další světla potřebuješ ovládat spínacíma hodina netuším. Možná nějaké lokální vytápění bodovkou, ale to bych spíš řešil termostatem nebo to spřáhl s úvčkem. Zkus trochu víc rozvést zadání.

Zkus trochu víc rozvést zadání

Ok,
7:30 se mi zapnou v terárku malé halogeny které se svou barvou světla trošičku blíží vycházejícímu slunci. Ty svítí pak celý den jako podpora tepelných zdrojů až do 20:00
8:00 se zapnou UV lampy, ty svítí do 17:00
8:00 se zapnou bodovky jako zdroje tepla a svítí do 20:00
8:30 se sepnou halidový výbojky, vypnou se 18:30

Takhle to mám zatím ve dvou teráriích, zdroje se vždy dělí o jedny spínačky, ale i tak je to nepohodlné a nepřesné (to mi vadí nejvíc).

V nejbližší době budu taky řešit obyč žárovku na stmívání tak, jak jsi to chtěl řešit i ty v jiném vlákně. Tam ten stmívač asi budu řešit vlastníma spínačkama, což už mě nijak nepálí.

Nic není finální, se vším počítám ještě budu hýbat až si ověřím, co zvířatům víc vyhovuje.

Podobný sytém zkouším v jiné místnosti i u želv a jednoho Physignatha s tím, že spínání zdrojů u těch dvou ubikací je už uplně odlišné. Tam mám zásuvky naprosto obklopené spínačkama, rozdvojkama a já nevím čím ještě :)

No a pak přichází na řadu další terária, ale to už radši rozvádět moc nebudu, bylo by to asi na dlouho. :-)

No, nezlob se, ale mně připadá, že to trochu přeháníš (jako s těmi světelnými přechody atd.), byl jsem několikrát v tropech a rozdíl mezi nocí a dnem se překlenul během několika minut a navečer to samé, nebylo by prostě jednodušší udělat jeden okruh na světla, která vytváří "den" a jeden okruh na zdroje "které řeší lokální teploty + UV B? Prostě aby cca od 8:00 do 20:00 svítily různé zářivky atd. a cca od 9:00-9:30 do 17:30-18:00 lampy na "výtop" + UVB (brightsun, t-rex ...). Stačili by dvoje hodiny na terárium nebo i několik terárií (aby to spínalo v jedné místnosti u všech najednou). Rozhodně bych postupnému svítání nepřikládal takový význam, obzvlášť u legoušů a tropických zvířat vůbec, když v tropech opravdu to svítání a stmívání je dílem několika minut.

Tak je pravda, že po několika dnech fungování se mi to samotnýmu zdá trochu překombinovaný (kdo si hraje, nezlobí), ale nešlo mi až zas tolik o světlo a tmu jako o různou intenzitu a barvy během dne. Takže jsem chtěl aby bylo ráno "slunce" né tak silný a kolem té 9 se zaply halidový výbojky a začali tam pražit sluníčko (ještě jsem je chtěl kolem oběda vypínat, aby měli lega trošku pocit stínu).
Je fakt, že v dominikáně se s v sedm začalo stmívat a o půl osmé už byla tma, tak bych ty časy měl trochu posunout.
Zapnu to zřejmě tak, že halogeny s bodovkama budou svít celý den, uv výbojky větší část dne a halidový výbojky budou svítit dopoledne a pak odpoledne. To jsem ale pořád na 3 spínačkách na dvě terária :-)

U Physignatha to mám tak, že svítí všechno pořád, jen Trexka se spíná na dvě etapy denně. Želvy mají ráno obyč bodovku a obyč zářivku. Pak se jim přes den zapíná výbojka a večer zase naopak. To jsem na 4 spínačkách :)

Máš toho hodně;-), já to mám u hadů jednodušší, u tropů běží žárovky celý den a u mírného pásma podle ročního období 0 - 8 hodin denně, ostatní světlo mi obstarává okno.

Ale jinak jsem to třeba u chamíka (jemeňáka) nebo u agam atd. řešil prostě jedním časem osvětlení celý den, druhým časem bodovky zaponuty cca o hodinu později a vypnutí o hodinu dřív.

Můj problém je asi ten, že mě to začalo až moc bavit a tak se do toho občas zamotám. I když samozřejmě zároveň vím, že k ideálu to má ještě hodně daleko a třeba slunce se mi napodobit nikdy nepovede.

U agamy to mám tak, abych taky trochu šetřil tu výbojku :-), u jemeňáka se to ráno zapne a večer vypne.
U želv se mi to zatím osvědčilo, ale tvrdit že je to uplně super nemůžu, to prověří až nějaký delší časový období.

:-D no já nechci být rozmazlánek, ale když já ty dráty všude nemám rád a další terária mám na druhé straně místnosti, tak bych kabely musel vést stropem, samozřejmě by to šlo, ale moc rád bych tyhle věci zredukoval a měl to v ideálním případě "all in one". :-)

teď jsem to počítal a v celém mém "chovu" mám pozapínaných momentálně 18 spínacích hodin. Každé spínačky se předbíhají nebo zaostávají, takže kolem 8 hodiny je to v baráku jak na diskotéce.

edit// jen přikládám fotku, kde je to normálně vidět alespoň u jednoho terárka, abych nevypadal jako uplnej mešuge co rve všude tunu žárovek ;-) Ještě se na tom maká za pochodu.
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/DSC_00020001.jpg]

bacha na spínaný výkon daných hodin- nevím co máš za hodiny ale obyč jsou většinou na 2 ampery takže nějakej stykač nebo relatko by nebylo od věci/sám už jsem pár hodin přivařil/teoreticky by stačily 3 hodiny do místnosti ale asi by musely mít za sebou stykač a a na něj napojit všechna světla používal jsem i digitalní ale ktěm se nemůže připojit nic s civkou-hodiny se rozprogramovali-byl to motorek ze stěračů který přes trysky rosil chondra .ptal jsem se kamoše přes počítače na řízení inkubatoru aříkal že existují sondy na vlhkost a teplotu to prej není problém ale udělat na řízení program tak to by stálo balík/programuje linky v mořírnách a cena je ve stovkách tisic/.v současnosti používám hodiny z obi /80kč/za nima je rt-2 se sondou do teraria volně ve vzduchu pro žárovky a další hodiny opět s rt-2 pro topné kabely sonda do substrátu a kabely jsou přes regulátory nastaveny na max rt-2 a v létě když teplota vyleze vpodkroví na 28 a více tak to všechno vytáhnu ze zdi a počkám na podzim /nemám žadný ještěry s uv/

Já sem to vyřešil tak,že jsem si udělal tří druhy zásuvek.Do jedné jde stále proud(třeba vzduchováni,topný kabel),do druhé jde proud přes spínací hodiny stále od 8-20 hod a do třetí se pouští proud také přes spínací hodiny,ale tam se čas zkracuje podle ročního období.Takhle jsou zásuvky na včech čtyřech zdech po dvou od každého času.Pro není problém,zapojit si co potřebuju a na jakou dobu chci.Samozřejmě u tebe Mike by to muselo řešit víc hodin.Tuším,že tam máš čtyři časy.;-)
[http://img530.imageshack.us/img530/228/p1010010tt3. jpg]
Do té horní krabice je přiveden proud z jističe a dále je rozveden podle barvy zásuvek.Je to lepší k orientaci,kde a na jaké zásuvce jde jaký proud.

Já mám ještě z dob kdy jsem měl dojem že dokážu řídit teploty, vlhkost a délku dne lépe než příroda tohle:

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PB2 90093.jpg]

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PB2 90095.jpg]

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Snm ek.jpg]

Je to dělané na zakázku, moc levné to nebylo, přestože mě to dělal zeťák (práce zdarma :))).

Umí to celkem úplně všechno. Škoda, mohl jsem ti to ukázat Mike.
Jsou k tomu také hodiny které měří faktickou spotřebu. To je celkem fajn, protože nezúčastnění příslušníci rodiny mají sklony bagatelizovat spotřebu domácnosti a naopak přičítat ta neskutečná čísla na fakturách zvířátkům.
Kdyby si náhodou někdo všiml té pavučinky vpravo dole, tak je celá ta "elektrárna" umístěna ve sklepě ::)

Tak přesně něco takovýho jsem si myslel, škoda že na to nepadla řeč (nebo jo, ale už si to nepamatuju :-)). Že to není levná záležitost je mi jasný a taky bych musel rozvést kabely po půlce baráku, ale myslím, že by se to vyplatilo. Super, díky. Mrknu do googleu.

Melda: tak kdybych zkoušel to co ty, tak 5x umřu :-D, já jsem schopnej zapínat objímku do přívodního kabelu, kterej je píchlej do zásuvky (už 2x). Ale máš to udělaný suprově.

ale když já ty dráty všude nemám rád a další terária mám na druhé straně místnosti, tak bych kabely musel vést stropem, samozřejmě by to šlo, ale moc rád bych tyhle věci zredukoval a měl to v ideálním případě "all in one".

v tomhle si docela protiřečíš, i když to budeš mít v jednom, tak tam ty kabely musíš přivést

[http://img354.imageshack.us/img354/9783/pict0732qp1 .jpg]

takhle jsem to řešil já, ty světla, co chci, aby svítili stejně, mám svedený do krabičky a z tý už vede do hodin jeden kabel...

v tomhle si docela protiřečíš, i když to budeš mít v jednom, tak tam ty kabely musíš přivést

Omlouvám se, ten kec jsem si uvědomil, ale pak už se mi to nechtělo zbaběle mazat.

Vzhledem k tomu, že nejsem zdaleka takovej kutil jako Vy (klobouk dolů), asi budu přemýšlet na nějakou řídící jednotkou (tam se to bude samo vyvíjet i podle financí), se kterou by mi pak pomohl místní elektrikář (i když netuším, jestli by to vůbec zvládl).
Kdybych se do toho pouštěl sám, přijde mi nejlepší zkombinovat způsob Anakonda/Melda a udělat to tak na dvou protilehlých stěnách v legu místnosti a nakonec i jinde.

Každopádně všem moc díky, jakmile něco vymyslím (jestli), šoupnu sem foto.

Do skříňky pod terárkem jsem namontoval zásuvky a vypínače. Ovládání mám pomocí nejednodušších spínaček. Ovládám zářivku, bodovku a topení každé zvlášť. Potom vypínači rozsvěcuji u pavouka, druhým u štírů, ale ty používám jen při úklidu. Pavouk a štíři mají osvětlení z vedlejšího terárka pomocí průzorů. Jako rezervu mám ještě dvojzásuvku.

[http://img509.imageshack.us/img509/4875/p1020759wb9 .jpg]

[http://img125.imageshack.us/img125/1175/p1020274gn0 .jpg]