Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem substrát nebo koberec

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jestli je dobré mít místo substrátu v terárku koberec. Když jsem ji dostala tak tam měla právě koberec.bylo mi řečeno že to je to nejlepší co může mít tak teď nevím podle toho co tady čtu jestli je pro ni lepší substrát.předem děkuji za odpovědi.

loading...

No jasne to sa tam hemzi jednym mudrcom vedla druheho. Pracovne tam chodim dost casto (nie, nepracovat na zachodoch v mcdonalde), takze vcelku viem ako to tam chodi, aj ked je pravda, ze ja sa tam stretam skor s tou inteligentnejsou castou, ale bezni ludia su tam dost ehm... blbi.

Otvorene hovorim, ze je tam vacsi pocet blbcov ako v akejkolvek krajine EU. No a co si myslel tym, ze kor u nas, tak to necham bez povsimnutia ok? zlata ceska rucicko.. ]:)

je to můj první had a dostala jsem ji kompletně i s terárkem.taky mě zarazilo že tam má koberec.hned na druhý den jsem se šla zeptat za jedním pánem co má zverimex s plazy a on mi řekl že koberec je pro ni to nejlepší co může mít.po pročítání článků tady u vás v poradně jsem změnila názor a dám jí tam substrát.můžete mi prosím ještě poradit co konkrétně jí tam mám dát a kde se to dá koupit?moc díky za každou odpověď.

Na koberci chovám hady už 23 let, vyzkoušel jsem v podstatě všechno od novin po substráty. K otázce estetična musím říct, že zelená napodobenina trávy působí přirozeně,otázka čištění a naprosté absence roztočů je taky pozitivní. Je to jen o zvyku.Nezatracujte prosím to co jste nezkusili.Jen je potřeba hlídat více vlhkost.
[uzovka1.jpg]
[had5.jpg]
toto je nyní ve výstavbě(jen aby to nemátlo-plocha podlahy je 200x114cm:-D
[terarko.jpg]

jé.moc vám děkuji za vaši reakci.jsem opravdu moc ráda že tady nejsem za úplného blbce a hlavně že jsem tím mojí princezně nijak neublížila.takže můžu u koberce klidně zůstat???:-) vlhkost jí hlídám.rosím ji 2x denně.myslím že je spokojená :puff:.jsem začátečník tak jsem ráda když se můžu něčemu přiučit.díky

Chtěl bych vidět jak budu uklízet třeba po korálovce, která ze sebe pár dní po krmení několikrát vyhodí pořádně řídkej matroš. Že bych pokaždé vzal kartáč a vanisch a už valil, no to jistě!! Už mě koberec v bejváku pokálela a leštil jsem to hodinu. Není lepší jenom nabrat zaseženej substrát a hotovka?? Ale jen tam nech koberec, uvidíme za kolik dní ho mrskneš z okna.

Není lepší jenom nabrat zaseženej substrát a hotovka??

u pár hadů možná, ale zkus to třeba u stovky mláďat a nebudeš dělat nic jiného
všichni to tady odsoudíte a jste se vším rychle hotovi, ale co takhle se trochu zamyslet na tím proč ten chovatel je má kobercích:?:
Já používám travní koberec s nopky skoro u všech mláďat a jediné, čím bych ho alternoval je perlan, ale ten je jednorázový a drahý.

Loto, podla obrazku to vypada ze to je taky druh koberca ako sa pouziva napriklad v kancelariach. Ja som pouzil v terariu na prekrytie vyhrevneho kabla zeleny koberec urceny na terasy a verandy - pripomina travu a na jeho spodku su este akesi "nozicky", vlastne skor take hrcky materialu ktore ho drzia asi 1-2mm nad zemou a tym koberec nie je taky mokry - voda sa drzi pod nim. Videl som nedavno aj plastovu rohoz v zelenej farbe a tiez zvazujem ze by som ju dal pod constrictory.

jj je to zátěžový koberec co má zespodu takový ty půlkuličky takže neleží přímo na podlážce ale asi 1mm nad. Samozřejmě se nehodí na odchov mláďat, lezly by pod to. mám ho přichycený oboustrannou páskou po okrajích. Nad topnýma deskama (ultratherm) mám klasiku zespod hladkou. Jinak výměnu dělám cca 1x ročně. Pokud vypustí had řidší stolici tak po zaschnutí to stačí vysát popř. přejet kartáčkem. Na těch prvních dvou obr. jsou po 3/4 roku používání.

Anakonda:
Myslím, še zadavatelku nijak zvlášť nebude zajímat co provede když bude mít doma sto hadů.
Ale stejně, řekněme že máš terárko v něm cca třicet mláďat na tom speciálním koberci. Až uvidíš, že je tam moc výlalů co tada uděláš?? To jako vytaháš všechny hady, pak nabereš ten koberec, vyprášíš ho někam ven a je hotovo? Nebo jak to teda je.

Myslím, še zadavatelku nijak zvlášť nebude zajímat co provede když bude mít doma sto hadů.

To asi ne, ale zajímalo jí, zda může mít hada na koberci a to bezesporu může a není to blbost, jak tady někteří naznačovali.
To zda jí to bude vyhovovat nebo bude lepší nějaký substrát, už si musí vyzkoušet sama.

Až uvidíš, že je tam moc výlalů co tada uděláš??

Tak hlavně mám mláďata po jednom v plastových dózách, abych měl lepší kontrolu nad příjmem potravy, měl rozdělené pohlaví atd.
Nastříhaných koberců se snažím mít dvojnásobek než zrovna potřebuji, stejně tak pár rezervních dóz. Při čistění dám hada do další dózy na čistý koberec, špinavou dózu vypláchnu, z koberce odstraním pevné části výkalů a dám ho do lavoru. Až jsou vyčištěny všechny, tak na koberce napustím horkou vodu, až se odmočí tak je přejedu kartáčkem, který odstraní přischlou moč, znovu je propláchnu čistou horkou vodou, nechám okapat a je hotovo.
Pokud mám koberce u větších hadů, tak se snážím, aby na nich nebylo moc věcí, pouze úkryt a miska s vodou, větve jsou upevněné na stěnách či nahrazené policema.

Takze to pouzivas len u mladat? Do mensich terarii ktore budu zatial obyvat Bci El Salvador kym podrastu chcem dat koberec na celu plochu, neskor tam pojdu zo stareho terarka 1.1 Candoia carinata carinata. Uvazujem ale ze by som koberec pouzil aj v terariach co planujem pre salvadorky s podlahou cca 100x60. Konare mam v terariach podobne ako ty prichytene na stenach z 2 dovodov:
a) nie su v styku s vlhkou podou
b) na podlahe je viac miesta pre manipulaciu s vodou, ukrytom a zvieratami

No neviem ci im je to neprijemne. V prirode maju asi podu a konare vystlate makuckym paperim, vsak? :-) Co sa tyka cistenia, staci to vybrat a osprchovat.

P.S.: aby som overil ten pocit neprijemnosti, tak som sa vyzul a postavil som sa bosymi nohami na kus rohoze co mi zostal. Napriek tomu ze mam 90 kil cistej vahy, necitil som na nohach nijaky neprijemny alebo bolestivy pocit, bolo to skor ako masaz chodidiel. Takze si nemyslim ze by to bolo hadom neprijemne. Naopak si myslim ze to moze byt dobre napriklad pri zvliekani.

Ale taky si myslím, že to bobrý není

Já bych řekl, že to není špatný, vypadá to jako guma a o tu se neodřou, určitě to nebude nijak moc tvrdé. Netvrdím, že konkrétně tenhle typ je nejlepší, spíš bych použil tzv. umělý trávník. Pro hygienický odchov mláďat i dospělců třeba hroznýšů je obecně koberec docela vhodný.

Guma to nie je, je to - ako hovoril moj maly brat - humela mota. Ale nie je to nijak zvlast tvrde, strihal som to kuchynskymi noznicami, ked som po tom suchal rukou tak som necitil ziadne ostre hrany. Co sa tyka vlhkosti, tiez si myslim ze jej bude dost, spodok je totiz celistvy a na nom sa drzi trochu vody ktora sa pomaly odparuje - podl amna lepsie ako premacany substrat. Navyse je to naozaj hygienicke a opticky to vyzera lepsie ako servitky alebo noviny. Urcite by osm to nedal do teraria najekej Morelii viridis ktora potrebuje vyssiu vlhkost, ale pre menej narocne hady to podla mna nebude zla volba, pre mladata iste nie.

Přesto,že jsem zastánce koberce můžu říct,že po vyzkoušení tohoto podkladu jsem ho odstranil především proto, že se prudce snížila vlhkost v teráriu.Klasický koberec vlhkost drži. Ale na přepravu,krmení nebo svlékání(především pro toho,kdo krmí mimo tera je to dobré. Ale opět podotýkám vše je každého osobní věc na odskoušení. Určitě hadovi neublíží.

Toto maju zatial v plastovom boxe kde dlho nebudu. DO velkych terari chcem dat 2 vrstvy - dole by bola tato a na tom klasicky koberec. Kedze by ten koberec bol "vo vzduchu", pripadne vylucky by pretiekli dole. Aj ked je pravda ze ked clovek poctivo pozera a cisti terarium tak by to nemal byt problem. Kazdopadne ked uz nic ine, aspon to odksusam.

Neviem Bico podla mna zbytocne kombinujes, ked si uz odmyslim moje zatazenie na prirodnu simulaciu, tak aj uz len z hladiska pohodlnosti by som tam treskol substrat. Toto vsetko mi pripada ako sa skrabat lavou rukou na pravej strane. Ved na substrate mam hovno aj moc vyhodene za 5 sekund nabranim na lopatku pekne vsetko zlepene a zhrudkovane. Tak naco by som si to komplikoval nejakymi kobercami atd, kde hlavne moc bude pachnut a vykali sa spatne cistia. Naozaj nechapem. To je pre vas vyhodnejsie vsetko vypratavat a prat, ako pouzit lopatku a dvoma tahmi je vsetko vycistene?

Aj ako pise anakonda, ved urobi 100 ukonov na uplne trivialnu vec. Ale ved zas nemusim vsetko chapat... :-/

No evidentně jsi to nepochopil. Nezapomínej na to u jakého příkladu to bylo uvedeno. Ano udělám řekněme sto úkonů, ale jednou týdně, kdežto, když to budu dělat podle tebe, tak jich za týden udělám tisíc a substrát v bednách za čtrnáct dní nebude. To nemluvím o tom, že většina mých zvířat, zvláště mláďat, vyžaduje extrémní vlhkost, takže tam každý substrát časem zplesniví.

Ale ja som to pochopil, ze to je pri mladatach, len mi stale pride rychlejsie a efektivnejsie vyhadzovat po troske, ako ich tam nechat tyzden srat a potom to naraz prat. V takom pripade to nieje zrovna ani hygienicke, ked sa tyzden prehanaju po vykaloch, ked uz teda ide aj o tu hygienu. Nuz ale ako komu vyhovuje no...

Vetrana raselina a zemina neplesnivie ani pri vysokych vlhkostiach, okrem toho, raselina to nedovoluje zo svojej vlastne podstaty. Plesnivie vzdy bordel, ale v tom pripade je jedno na akom podklade.

len mi stale pride rychlejsie a efektivnejsie vyhadzovat po troske, ako ich tam nechat tyzden srat a potom to naraz prat.

Tak pokud je to u jednotlivých kusů hroznýšovitých hadů, tak ta potřeba je, jak sám víš dle četnosti krmení maximálně 1x za týden až dva (u dospělých i větší intervaly), takže tam není problém ten koberec hned vyměnit a je zas na nějakou dobu klídek. U užovek si to moc představit neumím, to už bych dal přednost hoblinám.

nieje zrovna ani hygienicke, ked sa tyzden prehanaju po vykaloch, ked uz teda ide aj o tu hygienu.

Chápu to tak, že "anakonda" nepere vše najednou jednou týdně, ale mění podle potřeby, většinou se to ale sejde po krmení stejně ve zhruba stejný čas.