ten první odkaz je dobrej článek, ale nějak se to neschoduje s tím, co píše Uroborus Ale zase ze skušenosti vím, že se "příručky pro chov" mnohdy hóóódně liší. V nějaký jiný zase může být, že zelí a myš se jednou za čas podávat může V tom aby se leguán vyznal ...
ten první odkaz je dobrej článek, ale nějak se to neschoduje s tím, co píše Uroborus Ale zase ze skušenosti vím, že se "příručky pro chov" mnohdy hóóódně liší. V nějaký jiný zase může být, že zelí a myš se jednou za čas podávat může V tom aby se leguán vyznal ...
Ahoj,jde o to,že dřív nebyl žádný výzkum a info se sem dostávalo špatně.Tudíž v knihách,co tu byly běžně k dostání,se omlelo furt jen to jedno,co se někde sepsalo před pár lety.Většina starších chovatelů si to i brání i teď,ale leguán jim padne třeba dřív a to pak přičítaj věku,i když by vesele mohl ještě pár let žít při vhodné stravě.Momentálně se konečně i sem dostávají informace z výzkumů třeba ve státech a ti mladší už jsou povolnější k tomu,že by se mohlo dělat něco jinak a že to co se dělalo doposud,nebylo to nejlepší.Já osobně též dělal chyby,protože mi pán ve zverimexu při koupi nakecal hromadu nesmyslů,ale nemůžu mu to mít za zlé,protože on měl tenkrát opravdu a pouze zde jediné dostupné informace.
Co se ti na tom nezdá? Už sem vychoval dost leguánů a dvakrát se zdařil i odchov. Rajčata dostanou párkrát za celou zimu a věř, že v lovu se leguán vyrovná varanum, pokaď to teda není nějakej zhejčkanej mazánek co žere jen z ruky... Ještě bych zapoměl na cvrčky, šváby a sarančata. Myš dostávají 1x za 1-2měsíce, trocha hmyzu 1x za týden až 14 dní. Leguán není výlučnej vegeterián, ikdyž ho z něj spousta lidí dělá a veř, že v přírodě sežere na co jen přijde. Jinak mimochodem, přes léto jídelníček rozšiřuju jen o traviny, kopřivy, hluchavky a listy i květy některých stromů...
To snad není myšleno vážně, bavíme se stále o Iguana iguana? Už snad bylo jasně dokázáno, že žijí pouze na rostlinné složce - striktní herbivor. To, že z hladu sežere i cvrčka, neznamená, že to je jeho přirozená potrava, ne? Předcházejte metabolickým poruchám a raději krmte jen zeleně!
To, že z hladu sežere čínský zelí z něj taky nedělá vegetariána. - jen pro promyšlení tvé věty. Metaboliclkými poruchami u mě žádný leguán nikdy netrpěl a pochybuji, že bude, nejstaršímu je cca 10 let, před dvěma lety jsem o jednoho přišel - úraz, schválně jsem dělal se známím veterinářem pitvu a játra ani ledviny zvětšené neměl, a že by byl zatučnělej, to se tedy opravdu taky říct nedá, prostě úplně normální "zdravej" luguán. Vyzkoušel jsem lecos, krom granulí a vařených vajec. A nikdy jsem na svých zvířatech nepozoroval změnu. Při tomhle tématu je to hádání vždy na dlouho.
Ještě bych zapoměl na cvrčky, šváby a sarančata. Myš dostávají 1x za 1-2měsíce, trocha hmyzu 1x za týden až 14 dní. Leguán není výlučnej vegeterián, ikdyž ho z něj spousta lidí dělá a veř, že v přírodě sežere na co jen přijde
Ahoj,nezlob se na mě,ale tvé informace jsou z knih před 10-20 lety,kdy se toho moc nevědělo.Výzkum však hovoří jasně a doporučil bych ti přečíst si to třeba zde.Už i v nové literatuře se začíná "konečně" psát o tom,že leguánům živočišné bílkoviny nedávají nic dobrého a jsou spíš na škodu.
Mé informace nejsou z knih před dvaceti lety, ale z mích zkušeností, jinak když mám leguány přes léto ve venkovní voliéře, tak i tam se snaží chytat hmyz, byť můžou jíst zelené do sytosti - trvale čerstvé větve, tráva atd... V tu dobu jsem také zkoušel do voliéry umístit bednu 1x1m s myší a po chvíli co jí samec zmerčil jí také ulovil.
No když má takovou stravu od malička,tak na to bude asi zvyklý,ale neznamená to,že by to bylo pro něj přínosné,ba naopak se zde riskuje leguánovo zdraví.Myslím,že tvé zkušenosti(nechci Tě nijak urážet)budou oproti výzkumům trochu méněcené.Já osobně budu věřit vědě než tvým zkušenostem s prominutím .
Po předešlé pitvě pochybuju, že riskuju leguání zdraví, možná je to i tím, že je mám přes léto venku a ve vnitř maj prostoru i pohybu taky dost, ikdyž legáni zas až tak moc aktivní nejsou, pokud se nejdená zrovna o shánění potravy. Vím již dlouho, že nekrmim podle výzkumu a ať si každý krmí jak chce. Málokdo se může pochlubit odchovem tohoto tvora.
Máš pravdu,dělej,jak uznáš za vhodné.Jen mi přijde nešťastné to radit ostatním.Ne každý mu to dokáže vynahradit třeba podmínkama chovu jako ty a následky by třeba byly fatální.
Málokdo se může pochlubit odchovem tohoto tvora.
Prosím Tě,mou následnou větu neber osobně,jen mě to tak napadlo vzhledem k tomu,že odchovat nějaká zvířata dokážou i lidé,kteří o tom nemaj třeba ani páru."Nejhloupější sedlák má největší brambory",jak jsme včera zkonstatovali s jedním kamarádem.
Ahoj vespolek, někteří leguáni jsou skutečně lovci a snaží se sežrat co se hejbe . Ovšem jiní jsou pravej opak a nevzali by si nic, co není rostlinného původu - mluvím samozřejmě z vlastních zkušeností/pozorování. Při dnešním, řekl bych už snad klasickém chovu leguánů (nedostatek UV, tepla) je podávání živ. bílkovin fakt blbost. Teď nemířím na žádného koknr. chovatele, abych neurazil. Podle opravdových výzkumů (Hirth, Iverson) mohou být leguáni skutečně to, čemu se říká "striktní herbivoři" (zkoumání žaludků cca 70 chycených nebo sebraných leguánů) ovšem jsou doložena pozorování, kdy leguáni žerou ptačí vejce (konkrétně druhu Bubulcus ibis) nebo žerou mršinu. Také bych uvedl jeden příklad - můj strýc bydlel několik let v Cancúnu (Mex.), kde žili leguáni na prázdném pozemku mezi domy - tihle leguáni býložravci být nemohli, jelikož v tom místě žádné rostliny nerostly :) Nicméně se určitě nedožili žádného úctyhodného věku. Je samozřejmě neodmyslitelný fakt, že živočišné bílkoviny leguánímu organismu nesmírně škodí (je to jasné asi tak, jako že kouření škodí člověku, o tom nemá cenu ani diskutovat), jelikož je to zvíře, které se perfektně adaptovalo na herbivorní stravu - koneckonců jsou schopni trávit i celulózu. Nevidím tedy žádný důvod nabízet těmto zvířatům živočišné bílkoviny, jelikož nemohou být pro jejich zdraví přínosem. A když je potřeba dotovat zvíře dostatkem bílkovin? Mláďata a samice v době snůšek, kteří potřebují hodně bílkovin mohou dostávat bílkoviny v rostlinné formě - to není v dnešní době absolutně žádný problém a nezničí jim to ledviny. PS: chtěl bych toho napsat daleko víc, ale nebylo by to už asi moc přínosem a taky mám po včerejšku hroznýho "kocába"
Jinak bych chtěl upozornit, že můj příspěvek nebyl namířen vůči Uroborosovi! (není v mém zájmu a ani mým cílem tě urazit) Pokud máš zajištěny podmínky v takové míře, že jsou zvířata zdravá a dlouhodobě prospívají, není co řešit - nemyslím si ale a ten názor nezměním, že by zrkmování těchhle věcí mohlo být pro leguání zdraví přínosem. Hádat se začnu až ve chvíli, kdy budu mít možnost nějakou dobu ty zvířata očumovat v jejich přirozeným prostředí. Nicméně se tímhle tématem zabývám dlouho a dovoluji si už neoplývat přílišnou skromností (vím, že něco vím ) a vše zatím ukazuje na to, že jsou legouni ve své přirozenosti skutečně herbivoři.
Já si to nějak neberu, vim na čem mi zvířata prospívají a podle ročních podmínek jim jídelníček upravauju, v zimě je bohužel dost jednotvárný. Jen tak mimochodem a schozemských želvách se taky traduje, že jsou to výluční vegetariáni, oproti tomu výzkum ukazuje, že v přírodě nepohrdnou hmyzem ani mršinami a jakého úctyhodného věku se tyhle zvířata dožívájí ví každý. Z tohoto a z pitvy (viz dříve) usuzuju že ve správnych podmínkách živočišné bílkoviny zvířeti nevadí. Důležité jsou dostatečně vysoké teploty, málokdo dopřává leguánum možnost vyhřátí i na 45-50°C, neméně důležitá je vlhkost. Ale to už jsem od otázky zimního krmení odbočil hodně.
Mluvíte pořád o I. iguana? Z vlastní zkušenosti zas můžu říct, že při teplotách nad 40°C už se leguáni přehřívají, snaží se teplotu regulovat otevřenou tlamou a dochází k rychlé dehydrataci...
45-50°C přímo pod výhřevnou lampou, bazén cca 25°C, v tera od pokojovky po 35°C, jak kde a jak kdy, a můžu říct, že pod lampou se "rezpejak" hrozně rádi. Teplotu těla jsem nikdy neměřil. Téměř celý strop terária je pletivo. Něco jiného je 40°C v téměř uzavřeném celoskleněném teráriu (myšleno k nejčastěšímu terárku co maj běžně lidi), v tomhle případě by z toho byla asi spíš sauna. Rozměr terária je 320x150cm, výška 240cm. Momentálně je v tom jeden dospělý pár.
Jen tak mimochodem a schozemských želvách se taky traduje
No jo, ale pokud čtu studie lidí, kteří pitvali několik desítek leguánů - jak mláďat, tak starších kusů a v jejich žaludcích našli pouze rostlinou bázi, není to žádné tradování, ale dokázaný fakt. Pro mne jsou tyhle věci docela dost zásadní a nejedná se o tlachání staré báby ale o vědecké práce. Vzhledem k tomu, že se dá na slunci v tropech naměřit kolem 60 stupňů, ta teplota mě určitě nijak nešokuje (jako exela), sám mám na vyhřívacích místech přes 45 stupňů. Záleží hodně na větrání. Měřím tepotu povrchu těla tempgunem (používá se na měření teploty pneumatik při závodech apod.) a v momentě, kdy jsou leguáni vyhřátí na 41 stupňů, zak z vyhříváků prchají. Do jednoho.
Ale to už jsem od otázky zimního krmení odbočil hodně.
Tím bych se zase tolik netrápil, myslím že zadavatel dostal už dostatečnou odpověď.
já proti té studii nic nemám a věřim tomu, že když zkoumaly obsah žaludků, že nemuseli nic moc najít, ovšem 70 leguánů, myslím že tak nějak jich bylo celkem, není nic moc vzorek na to obrovské území na kterém se vyskytují a pak jde taky o to v jaké oblasti je odchytávali, a vůbec kde v dané lokalitě, pochybuju o tom, že když budu hledat legána na stromech, že bude mít v žaludku něco moc jiného než listí. Oproti tomu bych tipnul, že když budu hledat leguána u nějké tůně, kde bude plno jiného života, jako žáby, rybky, malí savci a samozřejmě s tím i hmyz, že by se mu v žaludku nic z toho nevyskytlo. "Čerstvě" vylíhlé leguáně se taky vrhne raději na cvrčka nebo švába než na zelené a to rozhodně nemůže mít ještě naučené. Takže asi takhle, jsem toho názoru, že leguánum při správné péči a dostatku pohybu živočišná bílkovina nevadí. Naopak mi při přijde nadmíru zhovadílé držet leguána na jednotvárné zelené stravě, který se v 90% případů skládá z čínského zelí.
dyž zkoumaly obsah žaludků, že nemuseli nic moc najít, ovšem 70 leguánů, myslím že tak nějak jich bylo celkem, není nic moc vzorek na to obrovské území na kterém se vyskytují a pak jde taky o to v jaké oblasti je odchytávali, a vůbec kde v dané lokalitě, pochybuju o tom, že když budu hledat legána na stromech, že bude mít v žaludku něco moc jiného než listí. Oproti tomu bych tipnul, že když budu hledat leguána u nějké tůně, kde bude plno jiného života, jako žáby, rybky, malí savci a samozřejmě s tím i hmyz, že by se mu v žaludku nic z toho nevyskytlo
Opravdu si myslíte,že když brali vzorky od leguánů z městských částí,tak nebrali v potaz,že se vyskytují v obsáhlé oblasti s různým prostředím?Ti lidé se o leguány zajímají skoro celý život a budou tak najivní,ba spíše v tomto případě líní,aby neudělali průzkum v celé oblasti výskytu?Přijde mi,že si prostě zastáváte ten svůj názor a lidi,co na výzkumu pracují dlouhá léta přirovnáváte k nějakýmu Frantovi z Dlouhé Lhoty,co si jen tak něco plácá,protože se nudí.
Naopak mi při přijde nadmíru zhovadílé držet leguána na jednotvárné zelené stravě, který se v 90% případů skládá z čínského zelí.
Ano,to je velká chyba,které se snažíme svýma radama předejít.To není pro nás žádná novinka.A proto jsou ty výzkumy,aby se vědělo co nejvíce.Naopak mi přijde,jako "zhovadilost",vyvracet dlouholeté výzkumy tvrzením,že Tvé zkušenosti jsou ty správné a že leguánům se má dávat myši a cvrčky a podobně.Opět bez urážky.Beru to jako diskuzi.
Netvrdím, že mé zkušenosti jsou ty správné a že se podle toho mají všichni řídit,ale to už jsem psal dřív. Zpět k výzkumu, ozřejmil jsem svůj názor tak, že 70 leguánů je příliš malý vzorek na stanovování něčeho na 100%, k obrovskému množství leguánů a tak velké lokalitě výskytu, ovšem je ta až dost zbytečných životů. Jen tak pro představu, chytnu si na zahradě 1 ještěreku a po pitvě zjistim, že neměla v žaludku pavouka, můžu pak tvrdit že ještěrky na mojí zahradě 100% nežerou pavouky? Na 15 arů jeden vzorek je rozhodně víc než měli oni ve studii. Ale tvrdit to prostě nemůžu. Příklad je blbost a je jen pro ilustraci, takže bez komentářu. Dál stojí k zamyšlení rychlost růstu iguana iguana jen na stravě složené z listů, takový leguán poroste do metru minimálně 3-5let a to je v přírodě sakra dlouho. Ovšem studiji o růstu leguánů v přírodě jsem bohužel ještě neviděl, jestli někdo něco máte tak sem s tim, ideálně v originále.
a pak jde taky o to v jaké oblasti je odchytávali, a vůbec kde v dané lokalitě
Jasně s tím určitě souhlasím a je to samozřejmě logické. Leguáni byli odchytáváni v Panamě, Curacau a Kostarice - o konkrétních lokalitách bohužel nemám ponětí. Nicméně bych ty lidi nepodceňoval a myslím, že mohli vybrat zvířata schválně z co nejvíce rozdílných lokalit - mrknu se na to. Pozorování leguánů krmících se vejci bylo na West Indies v karibiku/tedy na Antilách - kde už tý zeleně tolik není (sezónně, v porovnání s deštným lesem), takže to samozřejmě dává smysl.
"Čerstvě" vylíhlé leguáně se taky vrhne raději na cvrčka nebo švába než na zelené
U mláďat, která měla ještě zárodečný žloutek (nebo jak se to jmenuje se našla v žaludcích také pouze rostliná báze. To jen abych si to trochu obhájil
Takže asi takhle, jsem toho názoru, že leguánum při správné péči a dostatku pohybu živočišná bílkovina nevadí.
Tak hlavním problémem při příliš častém zkrmování (tím nechci říct, že to je tvůj případ) proteinů je kys. močová a ukládání jejich krystalů v tkáních - ale to všichni víme a netýká se to zdaleka jen leguánů. Ale - Kde přesně je hranice moc/málo u leguánů asi nikdo neví a jak říkám, pokud ti zvířata dlouhobě prospívají, není co řešit a máš to zmáklé. Mě zase zvířata dlouhodobě prospívají při 100% rostlinné stravě a nemám důvod ke zkrmování těchto věcí. To jen dokazuje jak jsou to parádně přizpůsobivá zvířata.
Naopak mi při přijde nadmíru zhovadílé držet leguána na jednotvárné zelené stravě, který se v 90% případů skládá z čínského zelí.
Tak já jsem toho názoru, že pestrá strava je základ, v tom se shodnem. Razím heslo od všeho něco.
- jinak jsem moc rád, že se dá s někým o tomhle v klidu diskutovat a dík, většinou se v diskusích otevírají v kapsách nože a vyhrožuje se zabitím
tavole to jestli mas pod lampou 45-50 to z nej mas pak leguani stehnyka ?! s legosema zkusenocti nemam tak nwm no ale i tak je to podlemne dost
No mě se ten nůž už asi otvírá 100% souhlasím s Mikem. NEMÁM sice TOLIK NAČTENO JAKO ON....Psal si Uroboros, že se malý legošci vrhají na cvrčky, KDYŽ SE VYLÍHNOU..Když ti dítě sní svoje hovno, neznamená to snad, že bych ho tím měla krmit ne?!! Že cvrčky zkusí je normální, neznamená to ale, že bych ho tím měla rvát celej život ne?! Můj názor na to, že sežerou i mršinu je asi takový, že když už nemá co žrát, tak tohle musí zkousnout. Já krmím svého leguána pouze rostlinou stravou a že by mi dorosl metru za 3-5let,jak si psal,si vážně nemyslím. Na roce a pár má již 70 čísel a vypadá k světu. Nemyslím tedy, že mi do metru doroste za 3 roky. Krm své leguány čím chceš, ale většina už dávno ví, že myši cvrčci atd...není zcela ok jak píšeš. Možná si měl chovat varany atd.když cheš vidět lov! Asi tě to baví, ale pro ty zvířata to dobře není. Neber si to osobně, je to názor a můj postoj. K tomu celoživotnímu krmení zelím- to už radši proboha lidi krmte těma cvrčkama ! To byl vtip...
Urobos- Čínské a hlávkové zelí, sem tam salát, mrkev, rajče, listy a květy ibišku, jablko, listy ostružiníku. Plus občas nějakou tu myš.
Ještě by mě zajímalo, kde se dá v zimě sehnat ten ostružník.Pěstuješ doma...? Děkuji za odpověď.
Pokud mne paměť nešálí a zbytky mozkových buněk fungují, tahám z nejtemnějších koutů vědomí informaci o tom, že zrovna ostružiník zůstává zelený dokonce i pod sněhem. Na tom fungují tlupy strašilek u nás chovaných. Takže, není potřeba trhat z květináčů cannabis, stačí vyrazit do lesa
přesně tak, ostružiník i třeba maliník (možná i lesní jahody, ale to nevim, nesbírám) jsou i přes zimu zelené, takže stačí zajít do lesa a natrhat. Za svý zeleňáky ale musím říct, že jim to příliš nejede.
haha...canabis, pokud se nepletu, ještě nemá vegetační období. Tedy pokud....no nebudu rozvádět. Možná bych v lese potkala i 12 měsíčků. Né vážně jsem tedy netušila, že se dají sehnat zelené ostružiníky pod sněhem. To jsem tedy neznalá
třeba ti opravdu doroste do metru za 3-5let, třebas ti do metru nedoroste nikdy. Uroboros má odchovy, uvedl stav leguána při pitvě. To ti nezbyde než respektovat.
Uroboros: Dál stojí k zamyšlení rychlost růstu iguana iguana jen na stravě složené z listů, takový leguán poroste do metru minimálně 3-5let a to je v přírodě sakra dlouho. Ovšem studiji o růstu leguánů v přírodě jsem bohužel ještě neviděl.
Moc ti asi nerozumím, ale jak může reagovat na to, že na zelenině v zajetí dorůstají do metru 3-5 let, když vlastně neví za jak dlouho do metru dorostou v přírodě? Toto tvrzení si malinko odpouruje. Na to jsem ragovala. Samozřejmně záleží i na dispozicích zvířete. Lidé také nevyrostou do stejných výšek...
Čínské a hlávkové zelí, sem tam salát, mrkev, rajče, listy a květy ibišku, jablko, listy ostružiníku. Plus občas nějakou tu myš.
To snad nemyslíš vážně zelí, rajče a občas nějakou tu myš. To je špatný vtip!!!?
http://www.leguanzeleny.cz/Letacky/KrmnyManual.pdf
Home.htm
Tady si to přečtěte oba dva.
ten první odkaz je dobrej článek, ale nějak se to neschoduje s tím, co píše Uroborus Ale zase ze skušenosti vím, že se "příručky pro chov" mnohdy hóóódně liší. V nějaký jiný zase může být, že zelí a myš se jednou za čas podávat může V tom aby se leguán vyznal ...
Ahoj,jde o to,že dřív nebyl žádný výzkum a info se sem dostávalo špatně.Tudíž v knihách,co tu byly běžně k dostání,se omlelo furt jen to jedno,co se někde sepsalo před pár lety.Většina starších chovatelů si to i brání i teď,ale leguán jim padne třeba dřív a to pak přičítaj věku,i když by vesele mohl ještě pár let žít při vhodné stravě.Momentálně se konečně i sem dostávají informace z výzkumů třeba ve státech a ti mladší už jsou povolnější k tomu,že by se mohlo dělat něco jinak a že to co se dělalo doposud,nebylo to nejlepší.Já osobně též dělal chyby,protože mi pán ve zverimexu při koupi nakecal hromadu nesmyslů,ale nemůžu mu to mít za zlé,protože on měl tenkrát opravdu a pouze zde jediné dostupné informace.
Co se ti na tom nezdá? Už sem vychoval dost leguánů a dvakrát se zdařil i odchov. Rajčata dostanou párkrát za celou zimu a věř, že v lovu se leguán vyrovná varanum, pokaď to teda není nějakej zhejčkanej mazánek co žere jen z ruky... Ještě bych zapoměl na cvrčky, šváby a sarančata. Myš dostávají 1x za 1-2měsíce, trocha hmyzu 1x za týden až 14 dní. Leguán není výlučnej vegeterián, ikdyž ho z něj spousta lidí dělá a veř, že v přírodě sežere na co jen přijde. Jinak mimochodem, přes léto jídelníček rozšiřuju jen o traviny, kopřivy, hluchavky a listy i květy některých stromů...
To snad není myšleno vážně, bavíme se stále o Iguana iguana? Už snad bylo jasně dokázáno, že žijí pouze na rostlinné složce - striktní herbivor. To, že z hladu sežere i cvrčka, neznamená, že to je jeho přirozená potrava, ne? Předcházejte metabolickým poruchám a raději krmte jen zeleně!
To, že z hladu sežere čínský zelí z něj taky nedělá vegetariána. - jen pro promyšlení tvé věty.
Metaboliclkými poruchami u mě žádný leguán nikdy netrpěl a pochybuji, že bude, nejstaršímu je cca 10 let, před dvěma lety jsem o jednoho přišel - úraz, schválně jsem dělal se známím veterinářem pitvu a játra ani ledviny zvětšené neměl, a že by byl zatučnělej, to se tedy opravdu taky říct nedá, prostě úplně normální "zdravej" luguán. Vyzkoušel jsem lecos, krom granulí a vařených vajec. A nikdy jsem na svých zvířatech nepozoroval změnu. Při tomhle tématu je to hádání vždy na dlouho.
Ahoj,nezlob se na mě,ale tvé informace jsou z knih před 10-20 lety,kdy se toho moc nevědělo.Výzkum však hovoří jasně a doporučil bych ti přečíst si to třeba zde.Už i v nové literatuře se začíná "konečně" psát o tom,že leguánům živočišné bílkoviny nedávají nic dobrého a jsou spíš na škodu.
Mé informace nejsou z knih před dvaceti lety, ale z mích zkušeností, jinak když mám leguány přes léto ve venkovní voliéře, tak i tam se snaží chytat hmyz, byť můžou jíst zelené do sytosti - trvale čerstvé větve, tráva atd... V tu dobu jsem také zkoušel do voliéry umístit bednu 1x1m s myší a po chvíli co jí samec zmerčil jí také ulovil.
No když má takovou stravu od malička,tak na to bude asi zvyklý,ale neznamená to,že by to bylo pro něj přínosné,ba naopak se zde riskuje leguánovo zdraví.Myslím,že tvé zkušenosti(nechci Tě nijak urážet)budou oproti výzkumům trochu méněcené.Já osobně budu věřit vědě než tvým zkušenostem s prominutím .
Po předešlé pitvě pochybuju, že riskuju leguání zdraví, možná je to i tím, že je mám přes léto venku a ve vnitř maj prostoru i pohybu taky dost, ikdyž legáni zas až tak moc aktivní nejsou, pokud se nejdená zrovna o shánění potravy. Vím již dlouho, že nekrmim podle výzkumu a ať si každý krmí jak chce. Málokdo se může pochlubit odchovem tohoto tvora.
Máš pravdu,dělej,jak uznáš za vhodné.Jen mi přijde nešťastné to radit ostatním.Ne každý mu to dokáže vynahradit třeba podmínkama chovu jako ty a následky by třeba byly fatální.
Prosím Tě,mou následnou větu neber osobně,jen mě to tak napadlo vzhledem k tomu,že odchovat nějaká zvířata dokážou i lidé,kteří o tom nemaj třeba ani páru."Nejhloupější sedlák má největší brambory",jak jsme včera zkonstatovali s jedním kamarádem.
Ahoj vespolek,
někteří leguáni jsou skutečně lovci a snaží se sežrat co se hejbe . Ovšem jiní jsou pravej opak a nevzali by si nic, co není rostlinného původu - mluvím samozřejmě z vlastních zkušeností/pozorování.
Při dnešním, řekl bych už snad klasickém chovu leguánů (nedostatek UV, tepla) je podávání živ. bílkovin fakt blbost. Teď nemířím na žádného koknr. chovatele, abych neurazil.
Podle opravdových výzkumů (Hirth, Iverson) mohou být leguáni skutečně to, čemu se říká "striktní herbivoři" (zkoumání žaludků cca 70 chycených nebo sebraných leguánů) ovšem jsou doložena pozorování, kdy leguáni žerou ptačí vejce (konkrétně druhu Bubulcus ibis) nebo žerou mršinu. Také bych uvedl jeden příklad - můj strýc bydlel několik let v Cancúnu (Mex.), kde žili leguáni na prázdném pozemku mezi domy - tihle leguáni býložravci být nemohli, jelikož v tom místě žádné rostliny nerostly :) Nicméně se určitě nedožili žádného úctyhodného věku.
Je samozřejmě neodmyslitelný fakt, že živočišné bílkoviny leguánímu organismu nesmírně škodí (je to jasné asi tak, jako že kouření škodí člověku, o tom nemá cenu ani diskutovat), jelikož je to zvíře, které se perfektně adaptovalo na herbivorní stravu - koneckonců jsou schopni trávit i celulózu.
Nevidím tedy žádný důvod nabízet těmto zvířatům živočišné bílkoviny, jelikož nemohou být pro jejich zdraví přínosem. A když je potřeba dotovat zvíře dostatkem bílkovin? Mláďata a samice v době snůšek, kteří potřebují hodně bílkovin mohou dostávat bílkoviny v rostlinné formě - to není v dnešní době absolutně žádný problém a nezničí jim to ledviny.
PS: chtěl bych toho napsat daleko víc, ale nebylo by to už asi moc přínosem a taky mám po včerejšku hroznýho "kocába"
Jinak bych chtěl upozornit, že můj příspěvek nebyl namířen vůči Uroborosovi! (není v mém zájmu a ani mým cílem tě urazit) Pokud máš zajištěny podmínky v takové míře, že jsou zvířata zdravá a dlouhodobě prospívají, není co řešit - nemyslím si ale a ten názor nezměním, že by zrkmování těchhle věcí mohlo být pro leguání zdraví přínosem. Hádat se začnu až ve chvíli, kdy budu mít možnost nějakou dobu ty zvířata očumovat v jejich přirozeným prostředí. Nicméně se tímhle tématem zabývám dlouho a dovoluji si už neoplývat přílišnou skromností (vím, že něco vím ) a vše zatím ukazuje na to, že jsou legouni ve své přirozenosti skutečně herbivoři.
Já si to nějak neberu, vim na čem mi zvířata prospívají a podle ročních podmínek jim jídelníček upravauju, v zimě je bohužel dost jednotvárný.
Jen tak mimochodem a schozemských želvách se taky traduje, že jsou to výluční vegetariáni, oproti tomu výzkum ukazuje, že v přírodě nepohrdnou hmyzem ani mršinami a jakého úctyhodného věku se tyhle zvířata dožívájí ví každý. Z tohoto a z pitvy (viz dříve) usuzuju že ve správnych podmínkách živočišné bílkoviny zvířeti nevadí. Důležité jsou dostatečně vysoké teploty, málokdo dopřává leguánum možnost vyhřátí i na 45-50°C, neméně důležitá je vlhkost. Ale to už jsem od otázky zimního krmení odbočil hodně.
Mluvíte pořád o I. iguana? Z vlastní zkušenosti zas můžu říct, že při teplotách nad 40°C už se leguáni přehřívají, snaží se teplotu regulovat otevřenou tlamou a dochází k rychlé dehydrataci...
45-50°C přímo pod výhřevnou lampou, bazén cca 25°C, v tera od pokojovky po 35°C, jak kde a jak kdy, a můžu říct, že pod lampou se "rezpejak" hrozně rádi. Teplotu těla jsem nikdy neměřil. Téměř celý strop terária je pletivo. Něco jiného je 40°C v téměř uzavřeném celoskleněném teráriu (myšleno k nejčastěšímu terárku co maj běžně lidi), v tomhle případě by z toho byla asi spíš sauna. Rozměr terária je 320x150cm, výška 240cm. Momentálně je v tom jeden dospělý pár.
No jo, ale pokud čtu studie lidí, kteří pitvali několik desítek leguánů - jak mláďat, tak starších kusů a v jejich žaludcích našli pouze rostlinou bázi, není to žádné tradování, ale dokázaný fakt. Pro mne jsou tyhle věci docela dost zásadní a nejedná se o tlachání staré báby ale o vědecké práce.
Vzhledem k tomu, že se dá na slunci v tropech naměřit kolem 60 stupňů, ta teplota mě určitě nijak nešokuje (jako exela), sám mám na vyhřívacích místech přes 45 stupňů. Záleží hodně na větrání. Měřím tepotu povrchu těla tempgunem (používá se na měření teploty pneumatik při závodech apod.) a v momentě, kdy jsou leguáni vyhřátí na 41 stupňů, zak z vyhříváků prchají. Do jednoho.
Tím bych se zase tolik netrápil, myslím že zadavatel dostal už dostatečnou odpověď.
já proti té studii nic nemám a věřim tomu, že když zkoumaly obsah žaludků, že nemuseli nic moc najít, ovšem 70 leguánů, myslím že tak nějak jich bylo celkem, není nic moc vzorek na to obrovské území na kterém se vyskytují a pak jde taky o to v jaké oblasti je odchytávali, a vůbec kde v dané lokalitě, pochybuju o tom, že když budu hledat legána na stromech, že bude mít v žaludku něco moc jiného než listí. Oproti tomu bych tipnul, že když budu hledat leguána u nějké tůně, kde bude plno jiného života, jako žáby, rybky, malí savci a samozřejmě s tím i hmyz, že by se mu v žaludku nic z toho nevyskytlo. "Čerstvě" vylíhlé leguáně se taky vrhne raději na cvrčka nebo švába než na zelené a to rozhodně nemůže mít ještě naučené. Takže asi takhle, jsem toho názoru, že leguánum při správné péči a dostatku pohybu živočišná bílkovina nevadí. Naopak mi při přijde nadmíru zhovadílé držet leguána na jednotvárné zelené stravě, který se v 90% případů skládá z čínského zelí.
Opravdu si myslíte,že když brali vzorky od leguánů z městských částí,tak nebrali v potaz,že se vyskytují v obsáhlé oblasti s různým prostředím?Ti lidé se o leguány zajímají skoro celý život a budou tak najivní,ba spíše v tomto případě líní,aby neudělali průzkum v celé oblasti výskytu?Přijde mi,že si prostě zastáváte ten svůj názor a lidi,co na výzkumu pracují dlouhá léta přirovnáváte k nějakýmu Frantovi z Dlouhé Lhoty,co si jen tak něco plácá,protože se nudí.
Ano,to je velká chyba,které se snažíme svýma radama předejít.To není pro nás žádná novinka.A proto jsou ty výzkumy,aby se vědělo co nejvíce.Naopak mi přijde,jako "zhovadilost",vyvracet dlouholeté výzkumy tvrzením,že Tvé zkušenosti jsou ty správné a že leguánům se má dávat myši a cvrčky a podobně.Opět bez urážky.Beru to jako diskuzi.
Netvrdím, že mé zkušenosti jsou ty správné a že se podle toho mají všichni řídit,ale to už jsem psal dřív.
Zpět k výzkumu, ozřejmil jsem svůj názor tak, že 70 leguánů je příliš malý vzorek na stanovování něčeho na 100%, k obrovskému množství leguánů a tak velké lokalitě výskytu, ovšem je ta až dost zbytečných životů.
Jen tak pro představu, chytnu si na zahradě 1 ještěreku a po pitvě zjistim, že neměla v žaludku pavouka, můžu pak tvrdit že ještěrky na mojí zahradě 100% nežerou pavouky? Na 15 arů jeden vzorek je rozhodně víc než měli oni ve studii. Ale tvrdit to prostě nemůžu. Příklad je blbost a je jen pro ilustraci, takže bez komentářu.
Dál stojí k zamyšlení rychlost růstu iguana iguana jen na stravě složené z listů, takový leguán poroste do metru minimálně 3-5let a to je v přírodě sakra dlouho. Ovšem studiji o růstu leguánů v přírodě jsem bohužel ještě neviděl, jestli někdo něco máte tak sem s tim, ideálně v originále.
Jasně s tím určitě souhlasím a je to samozřejmě logické. Leguáni byli odchytáváni v Panamě, Curacau a Kostarice - o konkrétních lokalitách bohužel nemám ponětí. Nicméně bych ty lidi nepodceňoval a myslím, že mohli vybrat zvířata schválně z co nejvíce rozdílných lokalit - mrknu se na to. Pozorování leguánů krmících se vejci bylo na West Indies v karibiku/tedy na Antilách - kde už tý zeleně tolik není (sezónně, v porovnání s deštným lesem), takže to samozřejmě dává smysl.
U mláďat, která měla ještě zárodečný žloutek (nebo jak se to jmenuje se našla v žaludcích také pouze rostliná báze. To jen abych si to trochu obhájil
Tak hlavním problémem při příliš častém zkrmování (tím nechci říct, že to je tvůj případ) proteinů je kys. močová a ukládání jejich krystalů v tkáních - ale to všichni víme a netýká se to zdaleka jen leguánů. Ale - Kde přesně je hranice moc/málo u leguánů asi nikdo neví a jak říkám, pokud ti zvířata dlouhobě prospívají, není co řešit a máš to zmáklé. Mě zase zvířata dlouhodobě prospívají při 100% rostlinné stravě a nemám důvod ke zkrmování těchto věcí. To jen dokazuje jak jsou to parádně přizpůsobivá zvířata.
Tak já jsem toho názoru, že pestrá strava je základ, v tom se shodnem. Razím heslo od všeho něco.
- jinak jsem moc rád, že se dá s někým o tomhle v klidu diskutovat a dík, většinou se v diskusích otevírají v kapsách nože a vyhrožuje se zabitím
tavole to jestli mas pod lampou 45-50 to z nej mas pak leguani stehnyka ?! s legosema zkusenocti nemam tak nwm no ale i tak je to podlemne dost
No mě se ten nůž už asi otvírá 100% souhlasím s Mikem. NEMÁM sice TOLIK NAČTENO JAKO ON....Psal si Uroboros, že se malý legošci vrhají na cvrčky, KDYŽ SE VYLÍHNOU..Když ti dítě sní svoje hovno, neznamená to snad, že bych ho tím měla krmit ne?!! Že cvrčky zkusí je normální, neznamená to ale, že bych ho tím měla rvát celej život ne?! Můj názor na to, že sežerou i mršinu je asi takový, že když už nemá co žrát, tak tohle musí zkousnout. Já krmím svého leguána pouze rostlinou stravou a že by mi dorosl metru za 3-5let,jak si psal,si vážně nemyslím. Na roce a pár má již 70 čísel a vypadá k světu. Nemyslím tedy, že mi do metru doroste za 3 roky. Krm své leguány čím chceš, ale většina už dávno ví, že myši cvrčci atd...není zcela ok jak píšeš. Možná si měl chovat varany atd.když cheš vidět lov! Asi tě to baví, ale pro ty zvířata to dobře není. Neber si to osobně, je to názor a můj postoj. K tomu celoživotnímu krmení zelím- to už radši proboha lidi krmte těma cvrčkama ! To byl vtip...
Urobos- Čínské a hlávkové zelí, sem tam salát, mrkev, rajče, listy a květy ibišku, jablko, listy ostružiníku. Plus občas nějakou tu myš.
Ještě by mě zajímalo, kde se dá v zimě sehnat ten ostružník.Pěstuješ doma...? Děkuji za odpověď.
Pokud mne paměť nešálí a zbytky mozkových buněk fungují, tahám z nejtemnějších koutů vědomí informaci o tom, že zrovna ostružiník zůstává zelený dokonce i pod sněhem. Na tom fungují tlupy strašilek u nás chovaných.
Takže, není potřeba trhat z květináčů cannabis, stačí vyrazit do lesa
přesně tak, ostružiník i třeba maliník (možná i lesní jahody, ale to nevim, nesbírám) jsou i přes zimu zelené, takže stačí zajít do lesa a natrhat. Za svý zeleňáky ale musím říct, že jim to příliš nejede.
haha...canabis, pokud se nepletu, ještě nemá vegetační období. Tedy pokud....no nebudu rozvádět. Možná bych v lese potkala i 12 měsíčků. Né vážně jsem tedy netušila, že se dají sehnat zelené ostružiníky pod sněhem. To jsem tedy neznalá
třeba ti opravdu doroste do metru za 3-5let, třebas ti do metru nedoroste nikdy. Uroboros má odchovy, uvedl stav leguána při pitvě. To ti nezbyde než respektovat.
Uroboros: Dál stojí k zamyšlení rychlost růstu iguana iguana jen na stravě složené z listů, takový leguán poroste do metru minimálně 3-5let a to je v přírodě sakra dlouho. Ovšem studiji o růstu leguánů v přírodě jsem bohužel ještě neviděl.
Moc ti asi nerozumím, ale jak může reagovat na to, že na zelenině v zajetí dorůstají do metru 3-5 let, když vlastně neví za jak dlouho do metru dorostou v přírodě? Toto tvrzení si malinko odpouruje. Na to jsem ragovala.
Samozřejmně záleží i na dispozicích zvířete. Lidé také nevyrostou do stejných výšek...