Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nízká aktivita.. Leiocephalus schreibersi...

Ahoj.
Tyto ještěrky jsem si pořídil jako své první asi před rokem.
Bohužel ani za tu dobu jsem asi nedokázal vytvořit optimální podmínky.

Ještěrky vypadají zdravě. (sameček byl nemocný od serenčat co jsem nachytal v přírodě) ale dostal se z toho.
Ale přesto mají ještěrky velmi nízkou aktivitu jen asi 3 hodiny.
Momentálně ještě míň ale to bude tím .. že jsem je asi před 4řmi dny probouzel po zimně.

V reálu to funguje tak .. že ráno v 5:30 zapínám světla (musím jdu do práce)
probouzejí se v 9:00 do 12:00 Poté se zahrabávají do písku.Z práce se vracím v 15:30.
Proto je vídám jen o víkendu (krmím jen živou potravou nic jiného si nevezmou)

Teplota 30 pod lampou 46
UV a i UV b (A možná málo)
vlhkost 45-60

Možná je to u tohoto druhu normální...
Nejaktivnější jsou v červenci ale ani tak to není víc jak 4 hodiny.

Děkuji za každou radu.

BTW.Vyhledávač jsem použil ale nikam mě to neodkázalo....

Choval jsem L. personatus. Na vyhřívacím místě taky 45 stupnů, ale v ostatní části 25 stupnů. Jako zdroj světla 18W
obyčejná bílá zářivka a kompaktní UVB žárovka, ta byla 10 cm ode dna. Vitamíny a minerály při každém krmení. Občas se přes den zahrabali tak na 2 hodiny, jinak byli normálně aktivní.
Dobrý stránky, ale v němčině: www.leiocephalus.de

ano tu stránku znám a moc mi pomohla...

No možná (spíše je to pravděpodobnější) to chytil od žížaly co jsem mu skoušel dát (poradil kamarád)
Každopádně přestal žrát a měl krev ve stolici..
dal jsem pod mikroskop a měl nějaké bakterie (opravdu nevím co to bylo)
Byl tak slabí že jsem ho pomalu odepsal..
Dostal se z toho vlastně sám .. přikrmovat tak malá ještěrka nejde a (jak jsem řekl vitamíny mám zakázané)
Prý je to u tak malých ještěrek naprostý nesmysl a zakazují to každému...

Teplotu jsem skoušel snížit tím to nebude :-( dokonce jsem skoušel zapínat žárovky později .. také nepomůže...
Nemůže je rušit PC nebo televize?? 3M od nich ... opravdu nevím.

No možná (spíše je to pravděpodobnější) to chytil od žížaly co jsem mu skoušel dát (poradil kamarád)
Každopádně přestal žrát a měl krev ve stolici..

Nemyslim, ze sarance nebo zizaly byly pricinou problemu. Pri zkrmovani sarancat (ted myslim tech nasich) se trus zabarvi do cervena (zdanlive krvava) vzdycky (schvalne v lete vyzkousejte stridat cvrcky se sarancemi jestli mate nejake hmyzozravce a mrknete na trus). Je to zpusobeno cervenymi barvivy, ktera se uvolnuji v tukovych kapenkach z tela saranci. Takze to co jste videl pravdepodobne vubec nebyla krev ackoli to tak vypada (i ja jsem mela obavy kdyz jsem to videla u svych zvirat poprve). Pokud jste mel mikroskop - bakterie jste v trusu zcela jiste videl (co by to taky bylo za trus, aby byl sterilni, ze). Zavzpominejte, jestli jste v trusu videl takrka bezbarve krvinky, nebo rude kulovite kapenky tuku s rozpustenym barvivem. Obavam se, ze pricinu uhynu musite hledat jinde nez ve smykanem hmyzu ci zizalach...

http://www.rendy.eu/zivocichove-seznam/kobylka-zel ena

také jsem měl saranče za to velké zelené :) ale je to hrozně časný omyl.
Saranče je malé a barevné Kobylky jsou velké.
Říkám to jen jako zajímavost ..

Jinak jsem si jistý že by to mé ještěrky žraly jako divé .. cvrčky skoro nežerou ale po švábovi se mohou utlouct
(dostávají je málo kdy mám jich málo)

Střídat to žrádlo je opravdu důležité :/

zacal jsem podávat vitamány .. a musím ríct že ještěrky se začínají lepšit.
Bohužel naprosto prestali žrát cvrčky .. ale po švábech se mužou utlouct (nevím čím to přesně je potravu se snažím střídat)

ale nastal noví problem ... jedna samička silně prohání druhou (samec velmi dobře snáší obě)
(popravdě to dělali vždy .. agresivní jsem odebral ... slabší jsem nechal u samce).
Po 6ti měsících se rozdíl ve velikosti srovnal a navíc stresovaný kus měl výhodu domácího prostředí .. po 6ti mesicich jsem je dal zase k sobě
ale bohužel stále stejná situace.První den a jsou zase v sobě.
Nějaký nápad co s tím?? (nechat to tak nelze .. myslel jsem že se srovnají ale ne.Stresovaný kus prestane žrát a chřadne).

[http://img212.imageshack.us/my.php?image=37204067h w6.jpg]
[http://g.imageshack.us/img212/37204067hw6.jpg/1/]

Měla jsem s těmito leguánky podobný problém. Před pár dny jsem ale předělala terárium a teď jsou aktivní už kolem 8 hodin denně. Původně bylo terárium 80x45x50 zařízeno silnější vrstvou pouštního písku (tak 7 cm), pár kamenů a větev. Jako osvětlení SolarGlo a bílá zářivka a ještě topný kámen.
Předělání terária se týkalo změny substrátu - pouštní písek jsem v poměru 1:1 smíchala se zeminou ze zahrádky :-) a z kamenů uděla skalku s jeskyněmi. Další změna se týkala zvýšením vlhkosti, rosím každý den večer a to pořádně (takový menší deštík).
Efekt byl v podstatě okamžitý. Leguánci se asi se skalkou cítí bezpečněji. Samec, který bral nohy na ramena jen jsem se víc přiblížila k teráriu, mi teď žere i z pinzety :-)

tento rok jsem mel z leguanku opravdu velkou radost..
Ne jen ze krasne prospivali .. a ocekaval jsem kazdým dnem vajicka..
Ale také se konecne nechali ochocit.

Toho samce mám ze vsech plazu nejdele a oto bylo horsi muj dnesni navrat domu z prace.
Do pokoje nechavam otevreno kvuli psovi .. ale nekdo (asi bracha) nechal otevrene venkovni dvere ... a vbehla sem kocka.
Terarium vybrala a ja uz nasel jen mrtve jestery..
Je trapne se tady takto sverovat .. ale opravdu me to sebralo.

Tak snad jen .. dejte si bacha .. neni to jen radost ale hlavne starost a to je asi to hlavni co mi vadi ..
Je to me selhaní

Tak to je mi strašně líto :-(
Mně se nedávno taky stala málem nehoda. Při krmení mi vždycky asistuje kočka, ale terárko otevírám jenom na kousek, abych prostrčila ruku. Podcenila jsme však samečka, je to takový soudeček s nožičkama, vždycky čeká na druhé straně terária až vhodím cvrčky a vrhá se na ně až poodejdu dál. Ale tentokrát udělal najednou hup, přes ruku a už byl na zemi. V tu chvíli vyskočila kočka, naštěstí jsem rychlá a kočku jsem chytila pod krkem ve chvíli kdy už se zubama skoro dotýkala leguánka. Toho jsme pak naháněli po pokoji, je to potvůrka rychlá, ale hozená utěrka je dobrá metoda.

zamek na terarium když není široko daleko žádné títě?? Otravná zbytečnost

No, tak docela stačí (pokud máš šoupačky) dvakrát zahnutý silnější drát (mezi skla a pootočit) nebo jednoduchý obrtlík (pokud máš dvířka na panty), má to jen výhody - otevření takřka stejně rychlé a jednoduché a nevyleze ani nic z terárka ani nic do něj... vím o čem mluvím:-)