
Schelfordella tartara chov
Zdravím. Včera jsem si na burze v Jihlavě koupila tyto šváby a chtěla bych je chovat jako krmení. Hledala jsem informace o chovu na internetu, ale moc jich není. Hlavně názory na substrát se liší. Nikde jsem taky nenašla jak dlouhý je vývojový cyklus. Za jak dlouho se vylíhnou mladí a jak dlouho trvá než dospějí? Jo a stačila by teplota 27 stupňů? Předem děkuji za rady. Zatím mám zkušenosti jen se cvrčky a dubií.
Zdravím, kdybych měla samé samce, tak by měli všichni křídla nebo ne? Ještě to zkusím přes léto. Nechám je v klidu a teple, pro zpestření nalovím něco u rybníka no a pak se uvidí.
v podstate jo, za predpokladu, ze by byli vsichni dospeli (nymfy kridla nemaji). Velkou nymfu od dospele bezkridle samice poznas podle barvy - samice jsou tmave hnede, nymfy svetle zrzave s tmavyma "prdelkama". Je to docela dobre videt tady: ST1.html
Jeste mne napada - samci dospivaji o svlek drive, takze se klidne mohlo stat, ze jestli jsi kupovala nymfy, tak dospely prvni samci a nemaji se s kym parit a nema tedy kdo snaset ooteky. Takze vyckat az dospejou samice...
budiž pravda kluci jsou o jeden instar rychlejší,na tuto jsem zapom. sorry
Tak jsem se dala do bližšího průzkumu a něco jsem objevila. V "seně" co tam mají z pampelišek, které jsem nestihla odstranit, jsem zahlédla dva prcky. Tak je za "odměnu" nebudu nějaký čas zkrmovat a snad jich bude časem víc. No ono jich je asi víc už teď, ale jsou schovaný.
určitě
tuto seno nedávej pryč nech ho tam na horší časy
bude se hodit těch nymf tak asi bude zapikaných více
Cau, kolko cca nymf sa liahne z jednej ooteky?
A ako dlho celkovo ziju? Do dospelosti 50 dni a potom? Kolko ziju dospelaci?
Obcas najdem nejakeho zdochnuteho, ale vacsinou to su samci.
Tak zase dotaz - S.tartary nam uz "kladou", ale nevim jestli ty ooteky pak nepotrebuji nejake vlhko pro vyvin, aby se z nich i neco vylihlo? Nevadi ze jen tak lezi na uplne suchem substratu? Zatim jsem si nevsiml zadnych malych nymf, ootek je na dne uz celkem hodne...
mal by som dotaz, cital som ze tartary niesu velmi oblubene u zvierat, ze ich velmi nezeru a navyse vraj vypustaju nejaky sekret, ale teraz neviem...ako je to vlastne? krmi tu nimi niekto z vas gekonciky? ako ich beru?
Všechna moje zvířata je berou bez problémů, můžou se po nich utlouct (hlavně C. collaris)...
. Gekončíky už nemám, ale když jsem je choval, tak je taky brali úplně v pohodě. Krmil jsem z pinzety a předháněly se kdo si veme dřív.
Nějakou látku ze zadečku vypouštějí (po obalení švábů ve vitamínech to vypadalo jako pavučinová vlákna), ale ne pořád a zvířatům to nevadí.
Ahoj zrovna u S.tartara musíš pravidelně rosit a udržovat přiměřené vlhko jinak ti otéky budou vysychat a nic z nich nepoleze ideální je otéky vybírat a umístit je někde do krabičky zvlášť s vlhkým lignocelem
Já ootéky pouze vyberu od dospělců kvůli tomu, abych měl nymfy zvlášť. Dávám je pouze do plastové krabičky s dírkama na větrání. Vlhkost nijak neupravuji a líhnivost je skoro 100%. Dobu líhnutí ovlivňuji pouze teplotou.
Hm, tak ted jsem zvedav co z toho bude - vybral jsem z chovne kolonie hafo ootek a dal je do krabicky s vlhkym vermikulitem. V kolonii jsem si vsiml i nekolika malinkych nymf, takze se i neco vylihlo...
Chovna kolonie, jinak tam maji jeste vejcoplata, ale vymenili jsme je - potfory tartary jsou celkem smradosi.
Zdravím, měl bych dotaz (asi blbej) na podávání syrových brambor švábům.
Před časem jsem četl, že syrové jsou pro ně jedovaté. Je to pravda?
Môžeš im tie zemiaky dať.
Zdravím. Chtěl bych se zeptat na ootéky od tartar. Vybírám je jednou týdně a dávám je na vlhký lignocel. Je normální, že se časem začnou propadat nebo nějak deformovat? Přijde mi to hodně zvláštní. Ještě těch ooték mám docela dost už několik týdnů, ale zatím se z nich nevylíhlo nic tak se chci zeptat jestli nedělám něco špatně. Děkuju
ootéky se propadají, když vyschnou -moc sucho, nebo jsou prázdné. Ono ne v každé ootéce jsou vajíčka.
Ono se sice říká, že ooteky potřebují vlhkost, ale pokaždé když jsem zkusmo nějaké vyndal a dal na trošku vlhčí lignocel tak buď zplesnivěly nebo se propadly a nikdy se z nich nic nevylíhlo...
Nechávám je normálně v chovné nádobě (plastová z ikei, úplně bez víka), kde je na dně suchý lignocel, proložky do vajec, nikdy nevlhčím, a jediný zdroj vody mají švábi ze salátových okurek, jejich plátky jim na plata jednou za čas dám. Jinak občas hodím kus chleba, jablka a nejčastěji krmím tím nejlevnějším krmením pro rybičky(překvapivě jim chutná a krmil tak tím jeden chovatel, který jich odchovával mraky, tak jsem se inspiroval)
Prospívají takto parádně. Když potřebuji jen mladé na krmení, zvednu jednu proložku, sklepu ji do plast. krabičky, dospělce a velké kusy z ní nechám vyběhnout zpět do chovné nádoby a je to.
Asi to není ideální způsob chovu, ale naprosto nenáročný jak na práci, údržbu tak prostor.
Jde to tak taky, ale je to spíš takovej nouzovej režim. Kdybys udržoval substrát vlhčí, aspoň na části bedny, tak by produkce prcků byla o dost vyšší.
Já je mám na rašelině, tak 2x za týden celé lehce porosím a zhruba stejně často naliju do jednoho kouta trochu vody. A množí se jak blázni :D Nedokážu si představit tu práci s vybíráním ooték :)
já je mám bez substrátu, jen s roliškama od toaleťáku. Když jsem je měla na lignocelu, tak s mi u nich množili roztoči. takhle jednou za pár dní ze dna vyberu mrtvoly a zbytky, seberu ootéky a hodim je do krabky s vlhkým lignocelem nebo vermikulitem, tu mam normálně v nádrži s dospělýma. Oni sami do ní blbci nekladou, tak tam ootéky musim přemístit za ně, ale líhnou se super..
ono taky záleží na tom, jakou tam máš celkovou vlhkost vzduchu. Pokud vyšší, tak ootéky nepotřebují vlhký substrát. Já tam mám zrovna dost suchý vzduch.