Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Schelfordella tartara chov

Zdravím. Včera jsem si na burze v Jihlavě koupila tyto šváby a chtěla bych je chovat jako krmení. Hledala jsem informace o chovu na internetu, ale moc jich není. Hlavně názory na substrát se liší. Nikde jsem taky nenašla jak dlouhý je vývojový cyklus. Za jak dlouho se vylíhnou mladí a jak dlouho trvá než dospějí? Jo a stačila by teplota 27 stupňů? Předem děkuji za rady. Zatím mám zkušenosti jen se cvrčky a dubií.

Tak já jsem je choval stejně jako dubie a množili se v pohodě! Myslím, že žádné zvláštní nároky nemají. Jako substrát se mi osvědčil klasický suchý lignocel,úkryt kůra, nebo klasika-podložky od vajček. V produktivitě jsou oproti dubiím trochu pozadu. Z ootéky se líhnou nymfy cca za dva týdny (podle podmínek),líhnou se i sami,ale je lepší ootéky vybrat a dát do samostatné nádoby. Teplota 27 stačí. ;-)

To West...: Nějak jsem nepochopila tu poznámku o prvních švábech.
Ještě si nedokážu představit jak se hledají ootéky v lignocelu. Párkrát jsem z lignocelu lovila dubie když jsem hledala správnou velikost, ale na ootéku jsem nenarazila i když se čile množí.

No dubie jsou na tom trochu jinak, samice po vytvoření ootéky většinou, ji "vtáhne" zpátky do těla a nymfy se tak líhnou v těle samice, která je pak "rodí" ven. Proto se s ootékami tohoto druhu setkáme málokdy. Ootéka dubie je netypická(nepravá ootéka) - podlouhlá asi 4cm dlouhá, jsou to spíše slepená vajíčka(cca 30-50) zhruba ve 3 řadách. S.tartara dělají klasické ootéky 1cm velké, které normálně pokládá na substrát - nezahrabávají je,takže netřeba hledat. ;-)

Dovolim si malou exhumaci - zalozili jsme mensi kolonii s temahle svaby, vse vcelku jasne - dubie chovame uz dyl takze stejne podminky i pro tartary, jen jedna vec - nevite jestli u s.tartara nehrozi "zamoreni" bytu pokud by neco uteklo? Mnozi se - nebo ne pri pokojove teplote? U d.dubia s tim problemy nemame - semtam neco zdrhne, casem se to nekde najde uschle...

Já bych Vám všem doporučulil jeden druh švábů VH-sorry nenadávej,ale rychle se množí ale to je jediná výhoda;-).Periplaneta australasiae je to v káždém vyhledávači.Jinak aby mi zase někdo nenepadl šváb australský (Fabricius 1775)Nejběžnější synatropní druh švába.Chov-teplo,co nejvíce členité prostředí super jsou sololit desky s mezerou cca do 10mm.Rormnožování ootékou na hrabanku a do ruzných škvírek.Vývoj nymf-podle teploty 1-2měsíce a do adultu 4-6měsíců.Super krmení.Zde pověstné ALE:-D,super běhají povšem a adulti i létají to je jejich jediný mínus bod:puff:

dalsi minus body australazijek: nektera zvirata je proste odmitaji kvuli jejich specifickemu pachu (stejne jako amerikany)dalsi vec - vypousti neprijemne palivou tekutinu ktera po vytuhnuti na vzduchu lepi a pravdepodobne i hnusne chutna. Takze nektera zvirata je podruhe radeji vubec nevezmou a kdyz tihle svabi zdrhnou, bude potreba dezinsektovat cely barak...

Pošuku, každej nejní takovej dobrodruh, aby si domů (nejlépe do paneláku) tahal Periplanety...:-)
Tož dám ještě jeden k dobru:-D... Znám taky jeden výbornej druh, bezvadně rychle se množí i při pokojové teplotě, je fakt nenáročnej a nymfy jsou dobré i pro nejmenší druhy ještěrů. Blatella germanica:-D:-D:-D. Dobrej, neee?

Periplanety jsou skvele, souhlasim, ale zviratum fakt zrovna moc nejedou - teda, moji jesteri meli vzdycky trochu hlad, takze je brali vzdycky bez problemu... Ale s tim se nechlubim. JA choval i australasiae i americany a brunei a nemel jsem problem - po dvou letech, kdy jsem je uz nemel jsem nasel dva dospelce v jedne skrini v obyvaku!!! Ne, vazne, nechci :)

VH

Mám šváby S. tartara už 4 měsíce a nepozoruju, že by se množili. Ani nejsou vidět žádné ootéky, i když dospělci tam jsou. Mám je při stejných podmínkách jako dubie ( ti se mi množí dobře). Navíc je s nima hrozně špatná manipulace - špatně se chytají, jsou hrozně rychlí. Jediné plus je, že moje jinak líná vousatka se po nich míní utlouct. Když jí tam dám cvrčky nebo dubie, tak čeká až ji "vlezou až do huby", ale když jí tam dám tartary (setřepu z plata rovnou do terárka), tak je honí jak šílená.

Jano,asi jsem to psal ad.jiného dotazu,ale přesto.tartary nejsou dubie potřebují teplo cca já je mám na 29.Jinak jsou super rychlé:-D nevím čím je krmíš?,ale pokud granulemi tak jak jsou tak je to jinak.Bud se musí navlhčit(jen potřebné množství!!!aby se tam nedostaly smutnice)a nebo pokud je doma mlýnek na maso stáčí č.5 tak se namelou a je svatý pokoj.Pak mi napadlo nejsou náhodou v moc velkém prostoru??tuty švábi jsou obvzláště družný do 5litrů je nejlepší jich dát tak cca 150ks.??jinak taky zelené ted už je teplo takže tak :-D

V zimě byli na kotlu, tam bylo asi 28 stupňů. Teď už se netopí, tak jsou v místnosti u okna, kde svítí. Krmím je jako cvrčky - ovesné vločky, granule pro kočky, granule pro rybičky, trochu sypké koupené směsi + nějaké zelené, v zimě jablka. Prostor mají malý, teď nevím přesně kolik, ale tak 3 až 5 litrů a stovka je jich tam určitě, spíš víc.

kdybych měla samé samce, tak by měli všichni křídla nebo ne

v podstate jo, za predpokladu, ze by byli vsichni dospeli (nymfy kridla nemaji). Velkou nymfu od dospele bezkridle samice poznas podle barvy - samice jsou tmave hnede, nymfy svetle zrzave s tmavyma "prdelkama". Je to docela dobre videt tady: ST1.html
Jeste mne napada - samci dospivaji o svlek drive, takze se klidne mohlo stat, ze jestli jsi kupovala nymfy, tak dospely prvni samci a nemaji se s kym parit a nema tedy kdo snaset ooteky. Takze vyckat az dospejou samice...

Tak jsem se dala do bližšího průzkumu a něco jsem objevila. V "seně" co tam mají z pampelišek, které jsem nestihla odstranit, jsem zahlédla dva prcky. Tak je za "odměnu" nebudu nějaký čas zkrmovat a snad jich bude časem víc. No ono jich je asi víc už teď, ale jsou schovaný.

Tak zase dotaz - S.tartary nam uz "kladou", ale nevim jestli ty ooteky pak nepotrebuji nejake vlhko pro vyvin, aby se z nich i neco vylihlo? Nevadi ze jen tak lezi na uplne suchem substratu? Zatim jsem si nevsiml zadnych malych nymf, ootek je na dne uz celkem hodne...

Všechna moje zvířata je berou bez problémů, můžou se po nich utlouct (hlavně C. collaris)...:-D. Gekončíky už nemám, ale když jsem je choval, tak je taky brali úplně v pohodě. Krmil jsem z pinzety a předháněly se kdo si veme dřív.
Nějakou látku ze zadečku vypouštějí (po obalení švábů ve vitamínech to vypadalo jako pavučinová vlákna), ale ne pořád a zvířatům to nevadí.

Hm, tak ted jsem zvedav co z toho bude - vybral jsem z chovne kolonie hafo ootek a dal je do krabicky s vlhkym vermikulitem. V kolonii jsem si vsiml i nekolika malinkych nymf, takze se i neco vylihlo...

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ s-tartara-2.jpg]

Chovna kolonie, jinak tam maji jeste vejcoplata, ale vymenili jsme je - potfory tartary jsou celkem smradosi.

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ s-tartara-3.jpg]

Zdravím. Chtěl bych se zeptat na ootéky od tartar. Vybírám je jednou týdně a dávám je na vlhký lignocel. Je normální, že se časem začnou propadat nebo nějak deformovat? Přijde mi to hodně zvláštní. Ještě těch ooték mám docela dost už několik týdnů, ale zatím se z nich nevylíhlo nic tak se chci zeptat jestli nedělám něco špatně. Děkuju ;-)

Ono se sice říká, že ooteky potřebují vlhkost, ale pokaždé když jsem zkusmo nějaké vyndal a dal na trošku vlhčí lignocel tak buď zplesnivěly nebo se propadly a nikdy se z nich nic nevylíhlo...
Nechávám je normálně v chovné nádobě (plastová z ikei, úplně bez víka), kde je na dně suchý lignocel, proložky do vajec, nikdy nevlhčím, a jediný zdroj vody mají švábi ze salátových okurek, jejich plátky jim na plata jednou za čas dám. Jinak občas hodím kus chleba, jablka a nejčastěji krmím tím nejlevnějším krmením pro rybičky(překvapivě jim chutná a krmil tak tím jeden chovatel, který jich odchovával mraky, tak jsem se inspiroval)
Prospívají takto parádně. Když potřebuji jen mladé na krmení, zvednu jednu proložku, sklepu ji do plast. krabičky, dospělce a velké kusy z ní nechám vyběhnout zpět do chovné nádoby a je to.
Asi to není ideální způsob chovu, ale naprosto nenáročný jak na práci, údržbu tak prostor.

já je mám bez substrátu, jen s roliškama od toaleťáku. Když jsem je měla na lignocelu, tak s mi u nich množili roztoči. takhle jednou za pár dní ze dna vyberu mrtvoly a zbytky, seberu ootéky a hodim je do krabky s vlhkým lignocelem nebo vermikulitem, tu mam normálně v nádrži s dospělýma. Oni sami do ní blbci nekladou, tak tam ootéky musim přemístit za ně, ale líhnou se super..