Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Salmoneloza od ještěrů???

Chtěl bych se zeptat zda má někdo skušenost se salmonelou od ještěrů?Moje mala dcera 10 měsícu pravě prodělala salmonelozu a na infekčním v Brně nemužou přijit na to z čeho byla.Nejdřív řekli že z vajíčka pak ze šlehačky a prostě když už nevěděli tak řekli že je to neznamej bacil od někud doveženej.a že to pošlou do Prahy na rozbor. Teprve poté co se manželka zmínila že chováme ještěry bylo to samozdřejmě od ještěru.Takže se doma pořád hádáme jestli ano či ne? Má někdo takovou skušenost poradte díky.:-)

našel jsem někde v diskuzi tento příspěvek s cenou. Je to rok 2003, tak ta cena muze byt jiná, tato je orientační.

Re: Salmonela
test z trusu na salmonelu stojí v zoo 50 korun !!!!!!! Grassel
Odpovědět... | Autor: Anonymous | Vloženo: 03.10.2003 01:20:29

Re: Salmonela
test z trusu na salmonelu stojí v zoo 50 korun !!!!!!! Grassel

Je to naprostá kravina, v žádné zoo Vám samozřejmě rozbor na salmonelu neudělají (proč taky v zoo, mají tam dost své práce, že?) a už vůbec ne za 50 Kč... Kdo někdy zažil odpovědi Grassela na ifauně, tak by o tom ani neuvažoval. Rozbor trusu dělá každý veterinář a ceny má podle svého ceníku, cca 100-200 Kč podle množství vzorků.
Ale ani v případě pozitivního nálezu (na 99% tam bude) u některého z ještěrů není jasné, že to dcerka chytla od nich, i když to není nemožné. Existuje množství jiných rezervoárů salmonely (vajíčka atd.). Stačí si pořádně umít ruce po manipulaci s ještěry a vyklízení terária a je po nebezpečí. Hlavně at´ se dcerka např. nepusinkuje s ještěry.

To mi pravě nejde do hlavy když jdu od ještěro pokaždy se umeju a dcera vubec k nim nesmi maximalně chodila a bouchala z venku na leguany ale neveřím že to muže byt i na tom skle z venku.Ja teda manželka mi říká že jsu prase ale když mam v praci v bagru sebou leguana tak třeba jím banán a on semnou kousnu a kousne on a nikdy jsem ještě nic nedostal!!

Myslím, že jediný prokázaný případ zoonózy salmonely je u mláděte vodní želvy vs. lidské mládě.?? (nebo to byla suchozemka?) Leguáni mohou být prý potencionálními přenašeči salmonely na člověka, ovšem nikdy se nic takového neprokázalo - to bych tu salmonelu musel mít imrvére, manželka už by na ni musela umřít. Dětí je u nás občas jako smetí a nikdy jsme nic takového nezaznamenali. Příčinu bych asi hledal jinde.

nechte si v laborce udelat test na serotyp dotycne salmonely u dcery a u jesteru. Pokud se bude shodovat (ta pravdepodobnost je opravdu minimalni i pri normalni ne nijak prehanene hygiene)pak je tu sance, ze by to od nich mohlo byt. Bezna kultivace je v radu stokorun (zalezi na laborce), cenu za zjisteni serotypu neznam. Kazdopadne by bylo vhodne vzorek odebrat sterilne a ne posilat jen trus. Jak uz ale psal mike - jediny dolozeny pripad prenosu salmonely byl od trachemysek a prokazalo ho tusim prave porovnani serotypu potencialniho, posleze potvrzeneho, zdroje salmonely a serotypu salmonely z nakazeneho ditete.

ahoj..htěl byh se zeptat myslíte že je možný aby myši přenášeli encefalitidu?A že by se dala přenest na člověka?před 6 týdnama sem byl odvezen do nemocnice kde mi řekli po vyšetení druhý den že mám virovou encefalitidu.Příznaky byli takový že jsem dost blbě mluvil,zvracel,přestal jsem hejbat nohama a prstama na rukou.děkuju,Milan

Nepisete, o jaky typ encefalitydy slo. Byla to ta sama, co je prenasena klistaty? Pokud ano a zaroven mate v mysarne (predpokladam, ze mate na mysli prenos z krmnych hlodavcu)moznost pristupu divokych hlodavcu, pak je mozne, ze jste si z mysarny prinesl kliste (treba jen nedospele stadium ktere jsi ani nemusel videt) a to Vas nakazilo (viry klistove encefalitydy se v klisteti prenaseji transovarialne i transstadialne). Mnohem pravdepodobnejsi ale je, ze jste kliste chytil nekde venku...

encefalityda je v podstate pojem pro zanet mozku obecne. Ten vsak muze byt zpusoben ruznymi patogeny (viry, bakterie, paraziti...). Navic i ten samotný pojem klistova vystihuje pouze onemocneni zpusobene jedou skupinou viru, ktere jsou specificky prenasene klistaty. Jine viry mohou byt prenaseny treba komary, nebo vektory vubec nepotrebuji a siri se jinak...

For JaBula - Promiň, že otravuji, ale je možné onemocněnt klíšťovou encefalitidou i jinak než přes klíště? Jen, že před dvěma lety jsem ji měl a to jsem nikdy neměl klíště nebo o něm nevím, ale přeci by na těle po klíštěti, které infikuje, zůstala nějaká stopa, ne? Díky, je to jen pro mou zvědavost. Hezký večer!

driv se snad uvazovalo i o komarech, ale to se pokud vim nikdy nepotvrdilo. Kazdopadne vez, ze nedospele kliste snadno prehlednes (jsou milimetrova). Stopa kterou kliste zanecha se muze omezit jen na drobne svedive misto nebo nemusi byt vubec patrna. Ono ani takove ty zname cervene fleky u boreliozy se taky neprojevi vzdy (cele je to zdibec komplikovanejsi)...