Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poněkud zvláštní zvířata v teráriích

Vkládejte méně časté plazy a obojživelníky z vašich domácích terárií. Nemám ale na mysli zvířata drahá, ale spíš běžně nedostupná, málo chovaná buď pro jejich specializaci nebo i menší atraktivitu, prostě mi jde o "nekomerčňáky" jako jsou např. užovky r. Platyceps, Macroprotodon, Lytorhynchus, z jedáků třeba Atractaspisové, z jiných hadů např. hroznýšci, slepáci, z dalších plazů třeba dvouplazi, z obojživelníků např. červoři atd.

Začnu tedy s těmi dvouplazy - Trogonophis wiegmanni
[http://img511.imageshack.us/img511/9476/maroko338w z0.jpg]

loading...

No a pánové, zkoušeli jste je? Já zkoušel rubriceps z Turecka a najadku s kolegou z Bulharska a nebyla to sranda :( rubriceps nevydrzela, najadka vydrzela pul roku... :( Je to fakt jina kategorie a je fakt, ze tenkat nebylo zrovna jednoduche sehnat frenaty za par kacek. Ta najadka mela mozna 1,5 m a byla porade kousava , mys si vzala jednou... VH

Já vím, ale to platí hlavně u těch najadumek nebo telescopek, ale nechápu proč se třeba lidi o ten chov nepokusí a raději zůstávají u těch exotů...Jinak jsou druhy, které v zajetí berou hlodavce bez problémů, jako třeba gemonensisky, viridiflavusky, hippocrepisky apod a stejně se téměř nechovají...

no tady na poradně už tohoto hada dával někdo jako kvíz, viz. http://tera.poradna.net/q/view/2374-maly-hadi-kviz , něco málo povídání kolem toho, ale jinak jsem nenašla zrovna moc povídání o nich, na netu atd. Je náročný chov tohoto hada? Jak jste psal, Krokodýle, že je pravidelně množí, tak i přesto moc levní asi nebudou:-)3-[.
No Karle, asi si budeš muset nechat zajít chuť a splnit si jiná přání :-D

Ahoj
Mým snem byly sauromatesky stejně jako quatuorlineaty už dlouho, no a tak když jsem si vloni na podzim pořídil párek quatuorlineat a zmínil se o nich jednomu příteli a že by mě strašně lákaly ještě sauromatesky - leč, bohužel nejsou k sehnání... No a protože kamarád je opravdu aktivní a činorodý, začal shánět, kontaktovat své známé a ti zase své a nakonec se dotaz po sauromateskách nějak dostal do Polska a tam se přes nějakou firmu podařilo domluvit odkoupení několika málo kusů z přebytků z loňských odchovů z ruské Thuly... Co vím já tak v ČR mám 1 párek já a 1 ten kamarád který je značně složitě vysháněl, a pokud je mi známo cca další 2-4 kusy zůstaly v Polsku.
Hlavně se tím prezentováním sauromatesek zde snažím sehnat ještě nějaké jiné chovatele těchto krásných hadů, prototože vím že to byl kdysi v českých teráriích běžný druh a dnes by se dali jejich chovatelé v celé Evropě spočítat na prstech obou rukou. Takže pokud někdo víte o někom kdo má třeba i jednoho jedince dejte mi prosím vědět, za jakékoliv info budu vděčný. Bohužel mi totiž prijde že dnes je pro většinu lidí chovatelskou výzvou mít co nejvíc barevných forem gutát, korálovek apod., místo aby nemalé peníze které za podobné barevné příšerky dávají, investovali třeba do přenádherných Ortiophis moellendorfii a ty pak zkoušeli rozmnožit... Vím že i takoví chovatelé jsou (a hluboce před nimi smekám a obdivuji je), ale pořád je jich málo na to aby se v českých, nebo evropských teráriích neobjevovalo pořád dokola 5 druhů hadů o tísíci a jedné barvě. Vím, že to asi nikdo nedokáže změnit, ale jse mi zkrátka aby lidé zjistili, že je těch druhů, které nejsou tak náročné na chov ani nejsou přehnaně drahé mnohem více a svojí krásou a barevností ty přepestré a přitom obyčejné hady většiny chovatelů klidně předčí. :-)
No to jsem se zase rozepsal, tak snad mě tu za mé názory nikdo neukamenuje, no a někdo mě v nich třeba i podpoří...
S pozdravem
Sauromates :puff:

místo aby nemalé peníze které za podobné barevné příšerky dávají, investovali třeba do přenádherných Ortiophis moellendorfii a ty pak zkoušeli rozmnožit...

Tak v tomhle ti musím trochu oponovat, moelendorfky jsou pro mne asi nejkrásnější žofky vůbec, ale nevím proč bych za ně vyhazoval peníze, když vůbec nemám šanci vytvořit jim adekvátní podmínky pro chov. Stejně je na tom spousta chovatelů a pokud mají zdravý rozum, tak si je nepořídí a to nemluvím o skoro stoprocentní úmrtnosti importů. Kamarád má nyní pár a moc dobře vím kolik stálo peněz a úsilí ho sestavit, vybírali jsme kolikrát z čerstvých importů ty jedince, kteří vypadali nejlépe, ale stejně to většinou bylo k ničemu. Samice už snad bude letos schopná jít do chovu, tak se snad zadaří....

Nevím, jeslti je to správná odpověď, ale prostě mi ten jeho výraz v ksichtíku přijde jako samčí a ta druhý je taková něžnější. Nemůžu si pomoct, když na ně pořádně podíváte, tak vypadají jako dokonalý pár. Nalevo taťka s příšným výrazem a napravo samička, kde již zrak není tak jistý. Znáš jejich pohlaví? Docela by mi zajímalo, jestli je můj pocit z fotek správný :D

jedna z mojich samičiek Coleonyx brevis. kedysi vraj relatívne rozšírený druh, dnes mám pocit, že ich chová a množí minimum ľudí... moje sú z Hammu. mal som aj samca, ale skôr než stihol páriť, uhynul :-( a zostal som na 3 samiciach. ak by niekto náhodou vedel o niekom, kto ich chová a má zbytočného samca, moc by som bol rád...

[http://i603.photobucket.com/albums/tt116/rimmer/te raristika/brevis_fem1.jpg]