Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama - vibrují (třesou se jí) jí zadní nohy

Ahoj,
včera mi přinesli domů agamu vousatou - samici. Prý půl roku starou, ale přijde mi malá na půl roku. Ale také prý dotěď byla s některými sourozenci, takže je to možné.
Ale k dotazu. Včera jsem jí hned dala nažrat a vzala si. Jenže ráno se to válelo v terárku (vyvrhla to). A když leží, třesou se jí zadní nohy. Když jí vezmu do ruku, tak cítím, jak jí ty nohy vibrují.
Co s tím?
Jinak podmínky má u mě dobré, řekla bych. Terárko 120x50x50cm (š,v,h) Zářivku reptiglo 10.0, žárovku reptiglo 2.0 a terarijní bodovou žárovku. Teplota v teráriu je 26-35°C a na kameni přímo pod žárovkou je i 49°C.
Může být nějak "postižena" od předchozího majitele? Nebo je to normální? Co s ní, aby se toho zbavila?

Jak je velka? V jake kondici? Je jinak vitalni? Co zrala - vyvrhla, cvrcky? Fotku by to chtelo. Teplota je OK, ale netahal bych ji mimo terarko - doprat ji klid. Tres byl popisovan pri nedostatku vapniku, sam jsem takove neco zatim nevidel.

(pulrocni by mela mit pri dobrych podminkach urcite pres 30cm)

Přikládám pár fotek, teď narychlo vyfocených. Pokud by byly potřeba další (jaké?) přidám je.
Jinak od čumáku na konec ocasu má 20-22cm. Vitální mi moc nepřijde. Jedla cvrčky, ale moc jí to nešlo je ulovit, ta jsem jí je musela přizabít, aby jí neuskakovali. A cvčky také vyvrhla.
Nedostatek vápníku? Takže mám jít koupit nějaké vitamíny s hodně vápníkem? Nebo vápník samotný? Co když jí rozdrtím skořápku od vajíčka, jak to to ní ale pak dostanu?
A ještě bych se chtěla zeptat jaké vitamíny, v jakém skupenství (prášeček, vodička) v jakém množství a jak často podávat? Tedy pokud nestačí UV?

v te velikosti jsme meli cca. 2-mesicni mladata. Pokud je takhle velka skutecne pulrocni, tak podminky musely byt dost spatne, nebo muze jit o nejak postizene mlade jako takova - nevim (fotky jsem nenasel). Spravna poznamka od Ginza - jak velka potrava? Standardne se radi nedavat cvrcky vetsi nez cca. vzdalenost mezi ocima.

ad. "vitaminy" - my pouzivame smes Roboran H (k dostani i v lekarnach pokud tam maj veterinarni leciva) cca. 1:1 s drcenymi skorapkami z vajec, nebo nastrouhanou sepiovku. Timhle posypat cvrcky pred krmenim. Pokud je jinak klidna a prijima potravu z pinzety, je lepsi krmit temi posypanymi cvrcky z ni - jinak nez je chytne tak to z nich opada.

Podminky dle popisu vypadaji OK, takze pokud ji neco je tak uz ji mate s tim koupenou. :-|

Dle fotek - hubenejsi telicko a trochu vetsi hlavicka - v nepomeru ke zbytku, mozna nedostatecne krmeni? Mohlo se mozna stat pokud byla ve skupine mladat a byla min aktivni - pomaleji rostouci = nedokazala si dost nalovit. (muze jit i o nejakou vyvojovou vadu, nevim, jen tipuji) Zkusit rozkrmit temi mensimi cvrcky a vsechny posypat tou vitaminovou smesi (viz vyse), denne rosit, a nabidnout i nejakou tu "zeleninu" - ted pres zimu aspon na drobneji nakrajeny hlavkovy salat.

Bylo by dobre aby mohla k te ReptiGlo 10.0 cim bliz, radove klidne na centimetry aby to UV z ni melo nejaky smysl (ma ho relativne malo) - udelat ji u ni nejake misto na sluneni.

...jen jako srovnani - nasi drobci zhruba kolem tehle velikosti (ale stari cca. kolem 8 tydnu):
http://www.peklo.biz/wp-content/gallery/ag2/krakin ci-II-13-8-2008c.jpg
http://www.peklo.biz/wp-content/gallery/ag2/krakin ci-II-13-8-2008a.jpg
http://www.peklo.biz/wp-content/gallery/krak2/Krak inci-II-2008e.jpg

Letos mame zatim jen vejce v inkubatoru ktere se snad budou lihnout nekdy v breznu :-) Takze pokud bude vse v poradku tak cca. v kvetnu budou nejake mladatka k mani - ale jen omezeny pocet. (inkubujeme jen 8 vajicek)

ad. "nechce zrat" - doprat ji klid, je prvni den v novem. Az se rozkouka mela by se snad rozezrat.

Jini chovatele - tady v okoli (C.Budejovice) dabluzel neznam, zkus hodit dotaz na lizards.cz Terarko je velke dost, klidne tam muzou byt tak 3 samicky, mozna - dle zarizeni - i 1.3 (3 holky s jednim klukem). V prvni rade ale stejne vyresit tuhle, snad se rozkrmi a da se do poradku. Nedaval bych ted k ni dalsi, a dat trus na rozbor jak pise JaBula.

agama opravdu nevypada moc dobre. Zkuste nechat vysetrit trus na kokcidie. Posledni dobou se jejich vyskyt v ceskych chovech dost zvysil. U dospelych nebo starsich zvirat nic zavazneho nedelaji, mladata nebo slabsi kusy mohou mit travici problemy a celkove vypadat "nedobre".

Agama je sice menší, ale myslím, že se to spraví. Většinou se jedná o nevhodné rodiče (sourozenci) nebo nevhodné vitamíny (odpovídal by ten třes nohou /MBD/-navíc na fotce vypadá, že má tmavší konec ocásku). Zatím na to mláďe moc nedoléhejte, nechte ho v klidu. Jedině pokud by delší dobu nejedla musíte ji krmit násilím, ale jen minimální množství.
Dobrá směs vitamínů je 1:1 Plastin (minerály) a Roboran H (Vitamíny) a kvalitní vápník je Biomin H (v lékárně).

Všem díky..
Uvidíme jak se vyvrbí.
Před chvílí zase zvracela. Červy. Ty jsem jí já nedávala, takže jí je museli dát před tím než se dostala ke mě. Ale je to divné, že zase zvracela. Jinak jak to vyvrhla, je ještě hubenější. Úplná třasořitka.
Ocas má v pohodě, ne zmavší na konci.

je mozne ze zvracela i predtim kvuli tem cervikum, pokud ji krmil "chovatel" jen nima tak potěš koště ]:( (predpokladam ze slo o moucne cervy) Snad ted jak je ze sebe dostala bude lip a dokaze se dat do poradku. Cely ten stav muze byt prave takhle nevhodnym krmenim. Zkuste ji dat zitra par cvrcku a uvidite... Kdyby zvracela i pak, tak zkusit veterinare, ale u takhle malych mladat je pomoc dost obtizna. Mimochodem - dostala ze sebe neco i z druhe strany, udelala nejaky kakanek?

Podle příspevku je to dokonale popsaná třesavka ... (neco jako křeč)
podle stadia si nejsem jistý že má nejakou nadeji :-(
Nikdo pořádně neví proč se třesavka projevuje (je často u leguanů) ale je to zlé..

Každopádně ... uchop agamu do ruky a pozoruj .. bude li se klepat .. je to na 80% křeč..
potom ji skus otočit na záda ... jestli se neobrátí tak je s léčbou pozdě ..

Léčí se vytamínem B...
Lékař ho bude podávat ˇˇstříkačkouˇˇ
neboj se ji dat B-KOMPLEX ... jsou nutné velké dávky!!!
Přeji ti štěstí.

BTW. tato nemoc není zaviněna vadným chovem.

Tak to vypadá na poruchu trávení, způsobenou chitinem nebo nedostatkem vitamínů. Je potřeba znovu obnovit metabolizmus. Nejlepší by bylo zkusit nějaké probiotika na obnovení střevní mikroflory. Problém je, že taková malá agama bez jídla dlouho nevydrží. Chtělo by to vymyslet něco co ji trochu nasytí, ale moc nezatíží trávení. Na chameleonech jsem úspěšně praktikoval syrový žloutek ze stříkačky, později kousek syrové ryby, u agamy nevím.

Protože je tak strááášně hubená, "nacpala" jsem do ní alespoň malého cvrčka.
Ale za chvíli byl zase venku. Opět i s červy. Ale už to nebylo takové množštví, vypadalo to tak na jednoho nebo jednoho a půl moučňáka.
Můžu tím žloutkem něco zkazit? Nebo jí můžu zkusit třeba 2 kapičky dát. Aby do sebe aspoň něco dostala..
Je holka chudák strasně slabá.

opravdu lituji ...
ale jen bych se rad zeptal ... skoušel jsi moji radu s Béčkem??
Ríkal jsem že ji asi nepomůžeš .. ale opravdu neznám jiný spůsob jak vyléčit křeč (Třesavku) vsadím vše na ní..
Alespoň to nebyla tvá vina . ta nemoc je fakt zlá..

PS.když je na_tom ještěrka tak zle ... a je takto malá a slabá . tak podle mých skušeností ji umělé dokrmování jen přitíží.
Stojí ji to zbitej sil a ten stres ji zabije :-(
to chce opravdu doktora..

Vyvrhování potravy a dokonce třes končetin je nejčastější příznak fibrózní osteodystrofie - onemocnění z dlouhodobého nedostatku vápníku. Léčí se to velmi špatně. Doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který má zkušenosti s plazy - je potřeba několikrát denně injekčně aplikovat vápník, až přestane chvění lze zahájit podávání vápníku a náhradní výživové kaše sondou do žaludku.