Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Testudo Hermanni - základní podmínky

Ahoj, prosíím o pomoc.
Chci si koupit želvíka asi Testudo Hermanni nebo jsem někde četla že je i hermanni hermanni nebo něco takovýho, je snad menší.
Ale jde mi o to že jsem zoufalá a nevím jak jí mám vybavit terárko. Každý tvrdí něco jiného.
Já žiji v paneláku. terárko bude na začátku malé cca 70x50 cm ale nejpozději do roka bude mít veliké - jen čekám na přestavbu obýváku.
ale co teď s tím UVA a UVB ?? někdo říká výbojka někdo říká zářívka ! někdo říká že zářivka je k ničemu.
Jsem z toho celá tumpachová a protože chci koupit malé želvátko tak chci aby mělo vše aby dobře prospívalo.

V čem mám už jasno je - asi - že mám přidávát vápník - sype se to na krmení?

prosíím o radu ať mám klid na duši že ji nebudu trápit

Změna předmětu, původně: ŽELVÍ ZAČÁTEČNÍK POMOOOOOOC!! (knoxville)

Snad se nebudou želvaři zlobit, když se sem při*eru :-) - pokud chcete zdroj takový, aby zajistil želvě potřebnou a fungující syntézu D3, nemusíte o ničem jiném než o výbojce přemýšlet. Pokud Vám výbojka přijde moc drahá, je lepší zajistit želvičce dobré světlo (např. dvojicí, trojicí plnospektrálních trubicových zářivek, ale meze osvětlení jsou dány pouze financemi) a dotovat ji vitamínem D3 uměle - např. ve formě Hydrovitu AD3, "nástupce" notoricky známého kombinalu.

a řekněme tedy že budu mít zářivku uvb uva, žárovku - normální na teplo, které jí pustim několikrát denně ať se může nahřát a budu dodávat kapičkami pro jistotu ještě vitamín D3 a občas jí dám na sluníčko.

Co pro ní mám ještě udělat? občas vykoupat, to prý stimuluje trávení, nebo vyprazdňování.
Nechat ji proběhnout po bytě - to je jasný. jednou za rok odčervit. - tak už nic jiného nevím

Ještě něco? napíšu si to do úkolníčku :-) je toho víc než jsem myslela a zřejmě se nakonec stejně ukáže že nedělám zcela vše na 100%.

Pokud si potřebujete koupit UVB zářivku, tak klidně, želvičce to nijak neuškodí a vy budete mít fajn pocit. Neočekávejte ale příliš velký efekt v souvislosti se syntézou D3 viz. http://teraporadna.cz/a/view/69243-mereni-zdroju-u v-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Chovu se bát nemusíte, není to nic složitého, prakticky je potřeba klást důraz na tři nezbytné věci.
1/Dostatečná vlhkost
2/Správné složení potravy
3/Správné teploty
Vše je to zde již rozebráno do detailů. A úplně nejlepší je vyzpovídat chovatele. Minimálně pro začátek je to asi tak to nejlepší co můžete udělat.

No tak pokud jste odhodlaná pořídit pro jednu želvu opravdu kvalitní výbojku a ne zářivku, tak není co řešit. Původně jste ale zmiňovala zářivku, tak proto ta reakce. Také si myslím, že v relativně malém uzavřeném terku budou problémy s teplotou vzhledem k příkonu takových výbojek.

že jak nebudu mít výbojku tak je to konečná. tak nevim.

Možná tím myslel pře zimu, kdy želvu nezimujete a ven ji dát nemůžete.

Také si myslím, že v relativně malém uzavřeném terku budou problémy s teplotou vzhledem k příkonu takových výbojek

Ono taky není výbojka jako výbojka :-), ale nevím o jaké terárium se bude jednat res. jestli bude mít pevný skleněný strop - tam už těch výbojek moc nedostanete.
U výbojek bych se zase já držel tří hesel :-D

1. perfektní větrání, ohlídat teploty
2. želva musí mít vždy možnost někam před výbojkou zalézt, resp. musí mít neUVB místo, ty zvířata nejsou "blbý" a umějí si potřebný osvit regulovat sama (fotoregulace, termoregulace)
3. držet se doporučených vdáleností vybojka/želva

uv žárovky

Pokud je mi známo, tak nic jako uv žárovka není (ony i normální žárovky mají miniaturní podíl UV, ale o tom se teď nebavíme). A pokud ano, je to bohužel pouze reklamní trik. Jednu takovou super UVB žárovku jsme měřili na terabazaru (Neo Plus 100W), tak se koukněte na výsledky: http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-zdroju -uv-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Mezi zdroje emitující více či méně UVB záření, patří:
lineární zářivky - trubice (nízkotlaké výbojky)
kompaktní zářivky - vypadá to jako úsporka, do objímky (nízkotlaké výbojky)
vysokotlaké výbojky
a už i LED diody
a nejlepší je samozřejmě sluníčko :puff:

tak po vašich radách jsem udělala změnu. Želvu dám rovnou do většího,přez léto jí budu letnit na balkoně tak na hodku min 3x týdně a na konci léta koupim tu výbojku. aby přez zimu nestrádala.

na všechny uv zářivky a žárovky a takové věci už jsem si na základě vašich rad názor :-) a snad už mě ve zverimexu tak lehko nenapálí.

díky všem a přejte mě ale hlavně želvíkovi štěstí ať všechno klapne a bude u nás spokojený

Tu lampičku bych posunul lehce ke středu (až na druhou stranu toho kamene) a nahrnul tam více hoblin, aby se mohla zavrtat do vlhkých a prohřátých hoblin. Ten kámen bych tam možná vůbec nedával, ale budiž. Deklík určitě žádný nedávej. A chtělo by to podstatně víc SVĚTLA. Alespoň dát to akvárium blíž k oknu, aby si užila alespoň trochu denního světla a klidně i sluníčka (i když přez okno).