Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Testudo Hermanni - základní podmínky

Ahoj, prosíím o pomoc.
Chci si koupit želvíka asi Testudo Hermanni nebo jsem někde četla že je i hermanni hermanni nebo něco takovýho, je snad menší.
Ale jde mi o to že jsem zoufalá a nevím jak jí mám vybavit terárko. Každý tvrdí něco jiného.
Já žiji v paneláku. terárko bude na začátku malé cca 70x50 cm ale nejpozději do roka bude mít veliké - jen čekám na přestavbu obýváku.
ale co teď s tím UVA a UVB ?? někdo říká výbojka někdo říká zářívka ! někdo říká že zářivka je k ničemu.
Jsem z toho celá tumpachová a protože chci koupit malé želvátko tak chci aby mělo vše aby dobře prospívalo.

V čem mám už jasno je - asi - že mám přidávát vápník - sype se to na krmení?

prosíím o radu ať mám klid na duši že ji nebudu trápit

Změna předmětu, původně: ŽELVÍ ZAČÁTEČNÍK POMOOOOOOC!! (knoxville)

Snad se nebudou želvaři zlobit, když se sem při*eru :-) - pokud chcete zdroj takový, aby zajistil želvě potřebnou a fungující syntézu D3, nemusíte o ničem jiném než o výbojce přemýšlet. Pokud Vám výbojka přijde moc drahá, je lepší zajistit želvičce dobré světlo (např. dvojicí, trojicí plnospektrálních trubicových zářivek, ale meze osvětlení jsou dány pouze financemi) a dotovat ji vitamínem D3 uměle - např. ve formě Hydrovitu AD3, "nástupce" notoricky známého kombinalu.

a řekněme tedy že budu mít zářivku uvb uva, žárovku - normální na teplo, které jí pustim několikrát denně ať se může nahřát a budu dodávat kapičkami pro jistotu ještě vitamín D3 a občas jí dám na sluníčko.

Co pro ní mám ještě udělat? občas vykoupat, to prý stimuluje trávení, nebo vyprazdňování.
Nechat ji proběhnout po bytě - to je jasný. jednou za rok odčervit. - tak už nic jiného nevím

Ještě něco? napíšu si to do úkolníčku :-) je toho víc než jsem myslela a zřejmě se nakonec stejně ukáže že nedělám zcela vše na 100%.

no sluníčkona balkoně by bylo ale zdá se mi to málo. svítí nám tam jenom do 12-ti hodin a většinu roku se mi zdá na želvičky zimina. A venčit jina balkoně jenom fakt přez léto - no bude to dost sluníčka??
A jestli to stačí tak nechápu proč mi chovatel vyhrožuje tou výbojkou.

ach jo. já si tu želvu snad ani nekoupim. čím víc se v tom šťourám tak tim víc mám pocit že ji zahubim jenom se na mě koukne:-)

Je ale potřeba vědět, že D3 nejsou žádné kouzelné kapičky, stejně tak jako kvalitní zdroj UVB není všeřešící.

Přesně tak, to že jen díky nějaké lampě nebo kapičkám bude želva mít co potřebuje je samozřejmě nesmysl, je to pouze jeden z mnoha aspektů chovu.

jednou za rok odčervit

Myslím, že jen pokud bude potřeba, preventivně neodčervovat, pouze jednou za čas nechat udělat rozbor trusu.

jak to? želva nemůže běhat doma? ne furt jen tak na hodku aby se proběhla a oni se neodčervují?? chovatel se kterým jsem se bavila o mláďatech mi říkal, at si nekupuji dovozové želvy že bývají strašně začervené a pak hynou. Možná je to jiný problém.

jo a ještě jsem se dozvěděla, že nemám nechat želvu běhat na chatě po trávě že by mohla chytit nějaké parazity.

Mám dost. Když už si myslim, že jsem si o tom něco zjistila, dozvím se že je to na prdlačku.
:-(

dovozové želvy že bývají strašně začervené a pak hynou

dobry duvod proc si koupit zelvu odchovanou

že nemám nechat želvu běhat na chatě po trávě že by mohla chytit nějaké parazity

pokud Vam na chate po travniku nebeha jina zacervena zelva - neni duvod se jakekoli nakazy bat. Od savcu ani ptaku nic nechytne...

Pokud si potřebujete koupit UVB zářivku, tak klidně, želvičce to nijak neuškodí a vy budete mít fajn pocit. Neočekávejte ale příliš velký efekt v souvislosti se syntézou D3 viz. http://teraporadna.cz/a/view/69243-mereni-zdroju-u v-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Chovu se bát nemusíte, není to nic složitého, prakticky je potřeba klást důraz na tři nezbytné věci.
1/Dostatečná vlhkost
2/Správné složení potravy
3/Správné teploty
Vše je to zde již rozebráno do detailů. A úplně nejlepší je vyzpovídat chovatele. Minimálně pro začátek je to asi tak to nejlepší co můžete udělat.

No tak pokud jste odhodlaná pořídit pro jednu želvu opravdu kvalitní výbojku a ne zářivku, tak není co řešit. Původně jste ale zmiňovala zářivku, tak proto ta reakce. Také si myslím, že v relativně malém uzavřeném terku budou problémy s teplotou vzhledem k příkonu takových výbojek.

a když to pojmu tak, že si teď koupim želvičku, za chvilku se udělá teplo a budu ji dávat několikrát týdně na balkon slunit se a v terárku bude mít žárovku na teplo a hobliny (o kterých jsem se dozvěděla až tady a docela mě to překvapilo) tak mi nebude strádat? Do podzimu půjde do většího terárka a tam už by ta výbojka.

želvička bude maličká tak ji tenhle rok nebudu dávat spinkat tak jí budu přisvicovat na zimu už tou výbojkou.

Je pravda že bych raději sehnala želvu po prvním zimování - přijde mi to bezpečnější, ale tu jsem nesehnala tak i proto jsem tak nervozní abych to uplny miminko nějak nepoškodila.

Jo a opravdu děkuji za trpělivost

že jak nebudu mít výbojku tak je to konečná. tak nevim.

Možná tím myslel pře zimu, kdy želvu nezimujete a ven ji dát nemůžete.

Také si myslím, že v relativně malém uzavřeném terku budou problémy s teplotou vzhledem k příkonu takových výbojek

Ono taky není výbojka jako výbojka :-), ale nevím o jaké terárium se bude jednat res. jestli bude mít pevný skleněný strop - tam už těch výbojek moc nedostanete.
U výbojek bych se zase já držel tří hesel :-D

1. perfektní větrání, ohlídat teploty
2. želva musí mít vždy možnost někam před výbojkou zalézt, resp. musí mít neUVB místo, ty zvířata nejsou "blbý" a umějí si potřebný osvit regulovat sama (fotoregulace, termoregulace)
3. držet se doporučených vdáleností vybojka/želva

no toje problém. terárko není nijak velké a je uzavřené a i když bych odřízla horní dekl tak ventilace vzduchu je v podstatě na nule.
Bylo by jí tam asi i dost teplo a na tek malé ploše by se ani chudinka neměla kam schovat.

Tak tu výbojku nechám až do většího.
snad to podzimu stihnu.

a myslíte si tedy, že několikrát za týden slunění želvě postačí?

Pokud ano tak je to vyřešeno a nebudu jí tam dávat ani tu zářivku o které stejně vesměs říkáte že je na prd.

no toje problém. terárko není nijak velké a je uzavřené a i když bych odřízla horní dekl tak ventilace vzduchu je v podstatě na nule.

No, neřekl bych, že odříznutím stropu se nic nezmění, naopak, to by bylo to nejlepší. Želvy mám v podstatě v akváriích (otevřená zhora) nebo v plastových bednách (třeba na potkany), které naopak větrají perfektně, nad takovou potkaní bednou (cca 60x40 cm plocha), resp. dvěma mám i 300 W osram ultravitalux (nad hranou těchto beden postavených vedle sebe) asi ve výšce 60 cm a bezvadně to funguje, na osvíceném rohu (teoreticky by tak mohli být i 4 bedny rohama u sebe:-)) je teplota cca 33 st.C a na opačných stranách beden je stejná teplota jako v místnosti (asi 22-24), uv A a uv B dostatek. Proto bych se snad být Vámi vyprdnul na terárium, ale použil bych jakoukoli rozměrnější bednu a nad ní zavěsil nějakou menší kvalitní výbojku (100 W T-rex, Mega Ray nebo Bright sun). Případně jen bílou zářivku a bodovou obyčejnou žárovku (nebo pro lepší pocit třeba i kompaktní UV zářivku, např. reptiglo 5.0)

a myslíte si tedy, že několikrát za týden slunění želvě postačí?

a želvu bych 2-3x týdně bral na hodinku "na pastvu" na sluníčko (pozor na přehřátí), možná by to šlo nějak šikovně vyřešit i na celou letní sezonu na balkon. Z mé zkušenosti alespoň u evropských želv a stepaček stačí k vytvoření dostatku D3 pobyt asi 3x týdně hodinu na sluníčku (tedy raději v polostínu).

Nezapomeňte na dostatečnou vlhkost a vrstvu substrátu (aby se celá želvička mohla zahrabat) a jako stravu pokud to jen lze použijte směs lučních bylin (nejvíce list pampelišky - smetánky lékařské, dále i jetel, jitrocel a další "lupeny", samotnou trávu moc nemusí), Na substrát je dobré poházet kousky sépiové kosti.

taky jsem řešila letní výběh na balkoně, ale svítí tam jen dopoledne a bojím se že pak odpoledne by jí tam mohla být zimina. přeci je nejsou furt pařáky a na balkoně jí přisvicovat resp nahřívat nebudu. tak jí budu asi jenom vyhášet - budem spolu chodit na kafe:-):puff:
a když už jsme u teploty. od kdy jí můžu dávat ven slunit? ono je sluníčko a sluníčko že jo. abych jí nevyndala když bude na sluníčku 15 C a ona mi nedostala zápal plic.

Tak to záleží na způsobu slunění, pokud je ve stínu jen nějakých 14-15 st., tak na sluníčku je třeba 20 a víc. Při takových teplotách je nejlepší je nechat v nějaké bedýnce, kde je kryjou boky od větru a sluníčko je hezky vyhřeje, pokud je na sluníčku již horko (žekněme 30 a více, tzn. ve stínu přes 18-20 st.), je třeba bedýnku částečně zastínit, aby měla želva výběr teploty a "neupekla se". Ideální v horkých dnech je spíš dopolední nebo pozdější odpolední sluníčko. Já používám neprůhledné bedny, takže tam je při tom "šikmém" dopoledním nebo odpoledním slunci vždycky nějaký stín, ale když je víc horko, tak je stejně ještě dávám částečně do stínu (třeba pod keř).

taky jsem řešila letní výběh na balkoně, ale svítí tam jen dopoledne a bojím se že pak odpoledne by jí tam mohla být zimina. přeci je nejsou furt pařáky a na balkoně jí přisvicovat resp nahřívat nebudu

Tak bylo by to nejjednodušší a jedna žárovka přez hodiny a termostat by nebyl zas takový problém,ne?

uv žárovky

Pokud je mi známo, tak nic jako uv žárovka není (ony i normální žárovky mají miniaturní podíl UV, ale o tom se teď nebavíme). A pokud ano, je to bohužel pouze reklamní trik. Jednu takovou super UVB žárovku jsme měřili na terabazaru (Neo Plus 100W), tak se koukněte na výsledky: http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-zdroju -uv-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Mezi zdroje emitující více či méně UVB záření, patří:
lineární zářivky - trubice (nízkotlaké výbojky)
kompaktní zářivky - vypadá to jako úsporka, do objímky (nízkotlaké výbojky)
vysokotlaké výbojky
a už i LED diody
a nejlepší je samozřejmě sluníčko :puff:

tak po vašich radách jsem udělala změnu. Želvu dám rovnou do většího,přez léto jí budu letnit na balkoně tak na hodku min 3x týdně a na konci léta koupim tu výbojku. aby přez zimu nestrádala.

na všechny uv zářivky a žárovky a takové věci už jsem si na základě vašich rad názor :-) a snad už mě ve zverimexu tak lehko nenapálí.

díky všem a přejte mě ale hlavně želvíkovi štěstí ať všechno klapne a bude u nás spokojený

Tu lampičku bych posunul lehce ke středu (až na druhou stranu toho kamene) a nahrnul tam více hoblin, aby se mohla zavrtat do vlhkých a prohřátých hoblin. Ten kámen bych tam možná vůbec nedával, ale budiž. Deklík určitě žádný nedávej. A chtělo by to podstatně víc SVĚTLA. Alespoň dát to akvárium blíž k oknu, aby si užila alespoň trochu denního světla a klidně i sluníčka (i když přez okno).