Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hadi rodu Trimeresurus (Cryptelytrops,Viridovipera,Popeia)

Dobrý den,zajimám se o chov hadů z rodu Trimeresurus.Žádám proto,chovatelé těchto hadů,podělte se o přímé zkušenosti s chovu,např potrava,chovné nádrže,teplota v nadržích,rozmnožování,přiložte prosím i nějaké to foto.Poslední a snad nejdůležitější pro dobrý prospěch zvířat napajení a pití.Já hned ze začátku přiložím pár fotek z mého chovu.[http://img509.imageshack.us/img509/6360/hadi247.jp g]

loading...

Máte pravdu měl jsem s tím asi začít sám takže:Tyto druhy chovám ve skleněných nádržích o rozměrech pro samostatné zvíře D 60cm Š 50cm V 80cm pro dva jedince je terarium D 100cm Š 80cm V 120cm.Tyto terária jsou vybavena větvemi a co je důležíte pro chov těchto druhů,volně rostoucími rostlinami.Teplota ve dne nikdy nepřesahuje 30C jeto kolem 27C a v noci mezi 20-25C.Rosim ráno i večer ale každý druhý až třetí den.K rosení používám plastové "tlakové"nádobky s takovou tou pumpičkou:-)ze které dávám zvířatům i pít.To je velice důležité pro trávení.Zvířata kropím slabím proudem až začnou pít.Jsou velice náchylná na dehydrataci a tím pádem i špatně trávý potravu.Hady krmím myšma a nebo potkánkama ve velikosti myši ale některé druhy tuto potravu odmítají ale to už jsem psal víše.

Ještě bych rád podotknul na nutnos,mít dobře větratelné nádrže.Tyto zvířata trpí i na stálý nehýbající se vzduch.Kdy vzniká často plicní onemocnění.To dobře zajistí malé ventylátorky ze strých počítačů.Toto zatím nemám ve vybavení,protože chovatelnou místnos větrám pouze otevřenym oknem:-).Napište prosím jak máte řešený spůsob pití zvířat a větraní nádrží?

Zdravím,
velmi pekné vlákno,a parádni hadi.Tiež sa velmi zaujímam o štrkáčovce.Momentálne chovám všetko mladé kusy:C.albolabris 1,1(NZ 5/08) a samičku P.P.Sabahi(tu tvoju Mildo:-)).Chovám ich v plastových boxoch(40x40x30) z jednej tretiny položených na výhrevnom kábly,kt. zabezpečuje teplotu cez den okolo 28 stupnov ,v noci izbová asi 22 stupnov.Ja rosím každý večer.Vetranie z boku a z vrchu.Vybavenie:vetvy a umelé rastliny.Krmím skákavkami myší.V najbližšej dobe pojdu do terárií cca 40x30x50v.V dospelosti by som chcel pre ne biotopové teráriá,s nenáročnými rastlinami z ich lokalít.
Asi o mesiac sa rozrastie zbierka o C.purpureomaculatus(každú chvílu by mala kamarátova samica porodit8-)).
Máš fakt peknú zbierku,už sa teším na dalšie fotky.
PS:predpokladám ,že plánuješ rozšírit svoju zbierku,tak by ma zaujímalo aký klenot je na rade:beer:
Nech sa darí...

Zdravím,
dobre teda:
Po poradí:
1)C.albolabis 0,1(pred zvlekom)
2)C.albolabis 0,1(pred zvlekom)
3)C.albolabris 1,0
4)C.albolabris 1,0
5)C.albolabris 1,0
6)Popeia popeorum-Sabahi(0,1)
7)Popeia popeorum-Sabahi(0,1)
8)Popeia popeorum-Sabahi(0,1)
PS:Venustusy sú parádni.Bothriechisy už sa teším aj na fotky C.fasciatus;-)

Krásní hadi. Já používám na napájení střičky. Myslím si, že je to praktické a mám tak 100% kontrolu nad pitným režimem. PC ventilátory plánuji. Chtěl bych je prubnout na novém teráriu. Zatím zkouším terária se sítěným bokem a stropem, co by ventilací.

Zdravím,

Jak moc jsou tito hadi jedovatí?

No neni to žádný smrták tipu C.atrox ale je nutné byt ako pri všetkých jedákoch opatrný.Moje samice(albolabris a Sabahi) robia dojem ,že by nekúsli ani náhodou.Zato samec (albolabris)je dost neklidný a schopný čohokolvek.Treba byt maximálne opatrný.

Celkom by ma zaujímalo jak plánujete riešenie PC ventilátorov,teda to umiestnenie,aby prúdenie vzduchu bolo efektné?
A do akej miery to ovlivní teplotu a vlhkost?
Zrejme bude treba pritopit a tiež častejšie rosit?
Myslím ,že aj terárium s dobrým vetraním by stačilo-nejedná sa o extra chúlostivé druhy na klima v teráriu,jako Wagleráci.Alebo sa mýlim?
Vopred dakujem...

jj ty pc ventilátory plánuji pro waglery. Pravda pro ostatní je to asi zbytečné. Umístění se různí podle použití, jesli mají přisávát čerstvý vzduchu(dole) nebo vysávat přehřátý(nahoře), příp. se mohou obě funkce kombinovat to podle konstrukce terária. V závislosti na umístění a funkci se může lišit jejich řízení termostatem nebo časovačem, tak se dá vyloučit negativní vliv na teplotu v teráriu. Vlhkost se dá ošetřit třeba rosícím zařízením. Víc informací je např. na Poradně již zmiňovaných stránkách www.pitviper.nl . Ventilátory jsou jednou z možností jak řešit cirkulaci vzduchu, záleží na typu terária. V případě použití konstrukčních prvků umožňujících dostatečný koloběh vzduchu, se bez nich určitě dá obejít.

Jsem s nimi v začátcích, ale do budoucna bych se chtěl věnovat převážně právě jim. Úplně mi učarovali a spolu s purpáči jsou mí favorité co se týče chřestýšovců. Fotit moc neumím, ale třeba se něco podaří stvořit.

Dobrý den,chlapi super tak jsem si to nějak představoval,moc děkuji.Hned na začátek,ventilace terária si myslím je potřeba i u tohoto druhu ne jen u Tropidolaemus.Tyto stránky mám vše přečtené a mám to právě od tam tut.Jen si vemte,co udělá taková žárovka např 40W v teráriu o rozměrech 50-50-50 + voda s každodeního rosení.Podle mého to je nedýchatelný vzduch.Tyto ventilátorky by se podle mého mohli zapínát spínacími hodinami,třeba jednou za 3hod v délce 30min.Ventilátorky bych namontoval na větrací pletivo u nádrže.Nemám stím taky ještě skušenost ale jak už psal VM určitě taky plánuji.Mám takový dojem že stojí kolem 100kč + nějaké to trafo.Pitviper: mám v plánu ještě T.hageni a druh Protobothrops mucrosquamatus ale možná nějakého toho "wagleráka"si taky pořídim.Teď ale očekávam přírustek do rodiny(mimčo)tak to bude to nejdůležitější.;-)

Nestačilo by u těch menších rozměrů terárií mít jen síť místo stropu? Bude záležet na velikosti těch ventilátorů a terária, ale 30min se mi zdá celkem dost. Chtěl bych sehnat nějaký co možná nejtišší asi i na ložisku. Upřímě jsem zvědavý jak se to bude chovat namontované do terária, hluk, vibrace, drnčení(skel, sítěk), aby z toho pak nebylo automatické sýto na strouhanku nebo hobliny :)) . Pitviper- Přepínač jazyka jsem taky nenašel. Přeložil jsem to přes google-jazykové nástroje. Je to hodně lámaný, ale když víš o čem to přibližně je, tak to jde. p.s. přidávám se s gratulací k mimču

Ano nároky jsou stejné.Akorát si myslím že druh Viridovipera je takový línější a proto bych si dával pozor na překrmování zvířat.Už jsem slyšel ne od jednoho chovatele že jim had umřel na obezitu ale kdo ví třeba to má opět spojitost s tím pitím zvířat které je nutné k trávení kořisti.

Zdravím,
zase pekné fotky;-).Ako už som písal v jednom príspevku momentálne plánujem namiesto boxov večšie teráriá(ešte ale nie konečnú velkost).Rozmýšlam ,že by vetranie tvoril celý strop a skoro celá jedna bočná stena.Hlavne kvoly samotným hadom,ale aj kvoly obmedzeniu tvorby pliesni na konároch,korenoch atd.
Do týchto terárií by som chcel živé rastliny.Mildo ako pozerám ty tiež používaš živé-aké máš s nimi skusenosti?Napr. u teba vidím Scindapsus ale napr. pri C.fasciatus aj nejakú Vriseu.
Moji favoriti sú zatial:Scindapsus,F.benjamina a F.binnendijkii.
Nie len kvoly rastlinám ,ale aj kvoly tomu ,že mám rád nasvetlené teráriá by som chcel zvolit nejakú trubicu typu Sylvania.Ako štrkáčovci reagujú na svetlo?-niekde som napr. čítal,že C.caninus svetlo moc nemusí a radšej si zaleze niekam do tiena.
Moc díky za odpovede:puff:

Zive rastliny rozhodne pri strkacovcoch odporucam. Scindapus je vdacny, tiez pouzivam raselinik na dno, pripadne mach skoro na celu plochu zeme a aj konare, fikus a pod. Ja mam tera s tymito hadmi nasvietene 7W trubicami ktore sa daju zapajat do radu podla vole, pouzivaju sa v kuchyniach atd. Vyhrievam vsetky tera iba malymi chladnickovymi ziarovkami o vykone 15W cez zimu a 7W v lete. Vacsina tychto hadov nema velmi rada svetlo a v podstate sa mi vobec nevyhrievaju a to ani kotne samice.

Vetranie je sice dolezite, ale zasa si myslim, ze to netreba az tak prehanat. Ja mam celosietovu vrchnu cast len na jednom tera a tazsie sa tam udrzuje vlhkost. Netreba zabudat aj na moznost uhryznutia cez mriezku vdaka ich dlhym zubom, takze cely bok z mriezky/sietky nebude vhodny aj kvoli tomuto (nevies kedy sa jej niekto z boku chyti...) Ventilátory su aj nizko otackove s velkymi lopatkami, takze nerobia hluk a ani vibracie.

V kazdom tera mam aj velku vodnu plochu v ktorej chovam male azijske krevetky, fotky dam hadam niekedy zajtra. Rosim kazde druhe rano a obcas aj vecer. Rosim aj priamo na hadov, ale nemaju problem pit z nadrzi, pripadne z listov raslin.

Zdravím,pekný.Chcem sa opýtat-myslíte,že štrkáčovcom vyhovuje vyhrievanie žiarovkou,teda lokálne vyššia teplota,alebo stabilná teplota v nádrži /samozrejme s nočným poklesom/?
Mám mladé trimeráky ,kt.som doteraz choval v boxoch na výhr.kábly cez termostat a v pohode,ale teraz pojdu do vačších terárií,kde asi použijem žiarovku.Co je tada prirodzenejšie?

Zdravím,zaujimalo by ma akeho veku sa dožívajú štrkáčovci.Všetkých Trimerákov čo mám v chove ešte nie sú pohlavne dospelí -teda nemám skúsenost kolko by sa v zajatí mohli dožit.Volakde som čítal ,že v zajatí tolko nevydržia ako v prírode,kde majú prirodzenú potravu a nie sú prekrmovaní/nehovorím,že všetci chovatelia ich prekrmujú/.Aké máte teda skúsenosti,vopred dakujem.

Mildo, u všech druhů trimoušů je problém mít spolu 2 samce dohromady, třeba přes rok by to relativně šlo, ale jakmile přijde období páření dejme tomu od konce září a může trvat až do ledna tak 2 samci spolu je tak dejme tomu na 99.99%, že se budou kousat a tak a dost často to někdy zkončí smrtí jednoho znich.

Připadá mi to spíš jako skvrna zaschlé a sražené krve po nějakým kousanci (možná špatně vidim). Když jsem ještě albolabrise choval, mockrát se mi stalo že se vzájemně pokousali (hlavně mláďata chovaná pohromadě, a hlavně taky takhle na hlavě). Asi by to chtělo lepší foto.
Přikládám foto které jsem náhodně našel, kde je na jednom mláděti na hlavě patrný starší kousanec.
[http://i716.photobucket.com/albums/ww168/Vladek_ph     oto/Kopie-Snmek191.jpg]

Nebudu řešit pohlaví, ale od oka bych řekl, že nahoře je holka a dole kluk. K té skvrnce, nejsem na tyto hady žádný odborník, ale kdysi jsem míval tehdy ještě Trimeresurus (Viridovipera)stejnegeri původem z Vietnamu a jak samci F1 generace tak další,měli na čenichu jasně modrou skvrnku, která byla totožné velikosti jako u tvého samce, jen byla posazená blíž k rostru.

No Bothriechis-nádherné velkoočky::)

Vedel som o tom,že populácie C.insularis z Komodských ostrovov sa sfarbujú do modra.V živote som nenašiel fotky na nete,ale dnes -dnes je velký den.

Táto fotka je od Marka OShea,takže asi o žiadny photoshop sa tu nejedná.

Takže tu je fotka z Komodských ostrovov,konkrétne ostrov Padar.

Milujem ázijských štrkáčovcov/Asian pitviperS/:puff:!!!

dobrý den,chcel by som sa Vás opýtat,aké máte skúsenosti s tlačením Trimoušú akvarijnými rybkami.Mám len možno neopodstatnené obavy z toho,že by sa v rybkách mohlo nachádzat niečo pre hady toxické,mám na mysli rozne chem.prípravky na úpravu vody v akvaristike a ako prevencia proti chorobám.
Osobne si myslím,že rybky sú na chemikálie hodne citlivé,takže ked to nevadí im,tak by to nemalo vadit ani Trimeresurom.Ale radšej by som si prečítal názor niekoho skúsenejšieho.
Vopred dakujem za odpoved...

hm, koukám že na to máme stejný názor. Nicméně v Hammu nebo v Houtenu bývají už poměrně často vidět třeba albino, leucist. kobry, "nahé" arietány, občas už i nějaký ten bílý A.contortrix :-|

Mně osobně to trochu připomíná "odoperované" gabunky apod., protože třeba ty arietány když nemají šupiny, tak nutně musí mít potíže s lezením :.(

No, doufejme. Protože už teďka, když člověk přijede na Snakeday, tak vidí převážně lány barevných užovek a korálovek, v Hammu navíc barevných gekončíků, vousatek a chamíků. A prakticky nic z původních druhů. Letos v Houtenu byla zajímavá fakt jenom jedárna, a ani tam toho ale moc nebylo... se obávám, že tam jednou na lány barevných užovek bude navazovat lán barevných kober, chřestýšů a nahatých arietánek v jedárně a krásného normálního přírodně zbarveného trimera člověk nenarazí...docela dobrá noční můra, co ?:-D

Dobrý večer,

k tomu bielemu albolabrisovi---osobne som hodne velký odporca mutácií,tá fotka ma nadchla tým,že by ma ani vo sne nenapadlo,že niečo také existuje.
Som zvedavý na albolabris-piebald :-) a né,robím si srandu je to hnus.

K Vašim fotkám-bez debaty úžasné hady.
Máte tú subannulatku dopárovanú?
vopred dakujem

tak ono teoreticky albíni se dají najít u všech zvířat, navíc když to je xtá generace v lidské péči a do toho inbreeding..to pak ty mutace vznikaj, no. Ale já s těma uměle upevňovanýma mutacema taky nesouhlasím, je řada nádherných druhů i bez mutací. Navíc u některých zvířat už je problém sehnat přírodní formu, to teda zatím platí hlavně u ptactva a trochu u hlodavců, ale teraristika k tomu asi časem taky dospěje :-|

tohle je samec k té subanulátě

není, je to 100% samec. Ony samice ty čárky mají víceméně celé a většinou jinak zbarvené, samci mají tu kresbu jakoby rozpadlou, což tenhle má taky, ale ono to na té fotce dost zkresluje. Samci wágleráků a subanulát zůstávají v juvenilním zbarvení a v podstatě i velikosti, přebarvujou se a rostou akorát samice.

Fakt pěkný :-/,

to je pochvala, nebo narážka? podle toho šklebíku..

Jinak máme je v exoterách, všechny jedy. Takže celý vršek pletivo + větrání pod dvířky. Na dně mají přez den suchý substrát-drcenou kůru + místy rašeliník, ten vlhčim akorát když jdou do svleku, to pak na něm seděj. Každý večer rosim, v průběhu dne do dalšího rosení to uplně vychne. Máme to takhle řešené u všech, osvědčilo se. akorát druhy co chtějí vlhčejc se rosí míň 2x denně.

Zdravím,
aurifer-myslím,že Vladek myslel toho smajla v dobrom,akurát sa asi sekol pri jeho výbere.

inak k tým waglerákom,resp.Tropidolaemus sp.
-hodne ma láka ich skusit,už len z toho dovodu,že mám v poslednej dobe pocit,že niektorí chovatelia to s nimi zbytočne silia /možno len moj subjektívny názor/,tým silením myslím rozne akva pumpy na hnanie erstvého vzduchu,ventilátory z PC atd.Pár chovatelov,kt.Tropidolaemusy chovajú a aj sem tam odchovajú upozornujú na to,že sa pri nich zbytočne udržuje vysoká vlhkost a teplota.Vysoká vlhkost je skor na škodu.Toto,ale nemám osobne overené,treba proste do nich íst :-).
Osobne však budem volit odchov.
mimochodom aurifer-Vaši sú odchov,alebo import???

Naši jsou z odchytu. Jinak teda je lepší pořizovat menší mladší jedince, než ty hodně velké samice... naše zkušenost. Oni wágleráci/subanuláti chtějí čerstvý vzduch, ale zase se to nemusí nějak přehánět, stačí pletivové víko + dvojí větrání. My je máme při nějakých 26°C a přez den nádrž vysychá, substrát na dně je vlhký akorát po rosení. Ten chov má pár úskalí, ale rozhodně to nejsou nechovatelní hadi. Co se týče toho, jestli vydrží nebo ne dost záleží na stavu, v jakém je získáte, a jetli budou žrát a co. Někdy žrát nechtějí vůbec, nebo žerou jenom něco- třeba samci gekony, samice ptáky.. dost zvířat žere normálně myši, ale pak se ucpávají chlupama a exnou, takže pokud žerou myši, tak je lepší jim je dávat stažené. Ony ty stažené krvavé ostatně i raději berou. Co se týče rosení- tam je to nutné, protže žádní nám třeba nepili z misek, akorát při rosení. Pak je trochu problém s jejich křehkostí, na to pozor při manipulaci- nesmí se praštit do hlavy, spadnout na zem, pokud je potřebujete fixovat v ruce, tak dobře podpírat tělo, aby nevisely za krk atd. Jsou opravdu hodně křehcí, nám se několik hadů zabilo během stěhování, kdy zůstali v ubikacích a při prudkém zabrždění auta spadli z větve a smrtelně se zranili. No a nakonec- občas se stane, že po několika letech chovu chcípnou ve skvělé kondici bez udání důvodu, což asi naštve uplně nejvíc :-)

aunifer, díky za vysvětlení i zajímavý info. S těma samcema mě to překvapilo, myslel jsem že je to jednoznačný (to jako ty čárky tečky). Při dlouhodobějším chovu určitě poznáš samce i podle velikosti... Jinak máš krásný hady;-)
Hrozně jsem se vycukal u terárka s aut.rosením,vzduchem,větrákama atd, vyšlo to na nehorázný prachy. Všechno jsem to vyčetl na zahraničních webech, no a tobě fungujou v exoterách, co mám doma taky, jdu si to hodit...

tak jednoznačný- tam je jednoznačný to, že 1,0 mají tu kresbu rozpadlou. Taky do teček, ale i do kratších čárek. prostě na sobě nemají kroužky jako samice. Dá se to poznat samozřejmě i podle ocasu a u dospělých zvířat se to nedá zaměnit, samice jsou také obrovské machny, samci zůstávají takoví pinďové, jenom jako o něco větší mláďata. Co se týče těch německých webů- víš, jak to tam je s tou péčí o zvířata, na všechno se doporučuje 3m terárko, ikdyž to je malá žabka co sedí na 1 místě- a s vybavením je to dost podobné. Ty různé serepetičky co doporučují spíš nadělají víc škody, než užitku. My rosíme normální 5l šprickou na kytky a nevětrákujeme jim vůbec, to potom ty zvířata spíš akorát nastydnou...
Jinak co se týče exoter, tak když se tam dá jiné pozadí a trochu se to terárko doladí, aby tam nebyly ty různé nedomyšlené ďoury, netěsnící víko, nedoléhající dvířka apod, tak je to na jedáky vynikající terárko, páč se dovnitř nemusí dávat žádné zařízení, kvůli kterýmu by se tam muselo pak zbytečně sahat, všechno se dá dát zvenčí, navíc se zvířata nespálej atd. a dá se to sestavit do sestav.

jinak teda je potřeba to brát tak, že je to vyráběno v číně- takže počítat s vysokým % zmetků a ty prostě nekupovat :-) Protože je fakt, že jsou terárka, která se nedají občas ani dolaďit, viz jak píšete ty zamčené rozjeté. Ty jsou většinou křivě slepené a s tim se toho fakt moc nenadělá... takže když je kupujem, tak hold každé terárko nejdřív prohlídneme a buď ho vezmeme, nebo ne. No a taky se obtížně dolaďují exotery 30x30x30, nebo nejmenší verze exotera fauna boxů-tam malé zvíře nedáte, protože odtamtud uteče a velké taky ne, protože to je na něj malé :-D

Zdravím Vás,

naposledy sa tu rozbehla debata o teráriách od Exo-terry.Ako tak pozerám,tak vela ludí u nás aj v zahraničí ich používa,hlavne u Trimeresurus sp.,Atheris sp.,Bothriechis sp. atd.

Momentálne riešim dilemu:objednat klasické sklenené terárium,alebo skusit Exo-terru ?

Našiel som exoterru v celkom prijatelnom rozmere 90x45x60,určite budem terárium nakupovat cez eshop-ceny za tento rozmer sa však v jednotlivých eshopoch dost líšia-v jednom 150eur a v druhom 115 eur!!!OK,ale o to teraz nejde...

Trochu ma však mrazí predstava,že mi kurier privezie nejaký čínsky nepodarok-tam by ma mal,ale kryt nejaký reklamačný rád-si myslím.Furt som neni nejako rozhodnutý či exoterru ,alebo klasiku.

Pomože mi niekto,kto má skúsenost s exoterrami a doladováním atd.?Som totiž to nejaký nerozhodný-to bude asi tým počasím ;-).

Vopred dakujem za akékolvek rady a nápady...

PS:terárium bude obývat štrkáčovec /chrestýšovec/

ono po tom, co jsme u českého distributora pronesli, že to má takové a takové nedostatky, tak najednou nedostatky odstranili- u 90tek ve prostřed už jsou na deklu záchytky, takže se to tam nedá zevnitř otevřít. Navíc už začali vyrábět i 90x45x90, vysokou exoteru. ještě tu není v prodeji, ale je to otázka času. Jinak jsme s těmito typy terárií spokojení, na jedovaté už používáme výhradně exoterry. Akorát to chce vyhodit to exoterácké pozadí a dát tam jiné, my používáme hlavně akvarijní pozadí od juwelu.

co se týče té koupě a reklamace- my je kupujeme u Plačka, tam vyjdou celkem levně a reklamace je v pohodě. Co se týče koupě přez internet- tak to fakt netuším, jak je to s reklamací.

Ahoj Pitviper.
Mam v Exoterre 1.1 waglerky a "celkem" dobry,ale kdyz porovnas cenu,co Ti udela sklenar i s dvojtym vetranim,tak muzes zapremyslet., Mam doma dve "Exoveci" a to proto,ze jsem na ne narazil za akcni cenu.. Jinac bych do toho nesel.. Je jedno v cem ty hady mas,pokud mas poradny dvojty vetrani.. ;-) Az se k tomu,nekdy dostanu,konecne Ti odpovim na tu SZ.. Jinak mi padnul 1.0 ceratophorak,tak se mi uplne rozplynuly predstavy o dalsich horskejch atherisech., Bohuzel,nesvitit a "pokojovka" nestaci.. Uhyn mel stejnej charakter,jako u ostatnich kolegu,co jsem konzultoval.. No nic,jdu zas po praci.,
At jde chov.. :-)

Diky,ceratophorak bohuzel nejevil znamky niceho, ani den pred "padem" :-( Tri dny "pred" normalne ulovil hole a s nim i uhynul.. Samice funguje "zatim" normalne,ale znaky gravidity,taky bohuzel neprokazuje... Holt smolik. Nocni "okno" pokesy byli obcas,ale asi jsem naivne prrdpokladal,ze bude letosni hic,bez nasledku.. Jinak "exo"nemam
z Pet centra.. ;-) Jeste toho trochu.. ;-)

Jasne,uvidis sam., :-) Rad s Tebou proberu,co je treba,ale misto zkusenosti,mam ted par otazniku,tak navic.. Da- li se to tak rict..Kazdopadne budu se v panelaku,venovat "uz jen" tropum.. Dokud nebude na klima,barak,pripadne sklep,ci zenskou s potrebnym "zazemim"... ;-)

Chcel som sa spýtať , akým trimeresurisom začať ? trimeresurus trigonocephalus alebo trimeresurus albolabris , trimeresurus wiroti ? Aký z nich je taký najlepší na chov :) , najslabśí má jed ? čítal som źe je dobré mať celý vrch terárka sieťku na vetranie , a dosť často rosiť ? ( v tom príprade netreba misku s vodou ? ) rosiť kaźdé 2 dni večer napr by bolo vhodné ?

to není o tom, že by se tu do tebe chtěl někdo navážet. Ale choděj sem lidi, co už ty hady nějaký pátek chovají, a navíc třeba mají za sebou i nějaké to kousnutí a vědí, o čem píší. když tady pohledáš, tak najdeš vlákna, která by tě mohla zajímat- namátkou třeba toto: http://tera.poradna.net/q/view/10493-nasledky-kous nuti-u-jedovatych-druhu-hadu doporučuji si projít celé a dobře si prohlénout ty fotografie ;-)

@Sofiosko
v súvislosti s Tvojím nickom a tvojou otázkou ma hned napadlo lit.dielo Sofiina volba-to sa práve hodí;-)
Ale nie,teraz bez srandy.
Boa to všetko myslí len v dobrom.
Ešte máš čas,poriadne otvor oči a zistíš,že je ešte mraky zaujímavých nejedákov,kt.ani mnoho ludí nechová.Počkaj už tých pár rokov-aj tak to ubehne jak voda,teraz si v období,kedy sa Ti menia myšlienkové pochody prakticky zo dna na den,chod do nejakých zaujímavých nejedákov,roky praxe Ta vela naučia a je to vlastne jedna z najkrajších etáp v živote teraristu.A hlavne je to k nezaplateniu.
Až nastane čas a dospeješ,teraristika Ta hlavne bude stále bavit,sám to začneš cítit,že už je ten TIME...
PS:a kašli už na tie výkričníky! ;-)

PS2:v predchádzajúcom príspevku v tomto vlákne odo mna-my,mykat,mýlit sa ---já blbec-ospravedlnujem sa!

ahoj,
mám prosbu - dotaz na chovatele primeráků týkající se C.venustus. Má chov tohoto druhu nějaká specifika, úskalí, atd., kterými se odlišuje od jiných "teplých" chřestýšovců?
Proč se ptám - všechny zástupce rodu cryptelytrops chovám v podstatě ve stejných podmínkách (skleněné dobře větrané terárium, tepota cca 25-27°C, rosím 1x za 2 dny..), všichni fungují bezvadně. Právě až na venusťáky, kteří mi postupně padají..2 samci - každý z jiného zdroje, jeden se začal nafukovat, druhý prostě slezl z větví a další den ležel nataženej.. A tenhle týden mi začala haprovat samice - v pondělí slezla z větví (poprvé za celou dobu, co jí mám), potravu odmítá (což předtím taky nikdy neudělala). Před svlekem není - svlékala se minulý týden.
Možná jenom zbytečně plaším, ale po úmrtí těch předchozích samců už si tak nějak nejsem jistý ničím..
Za každou radu od lidí, kteří mají k tématu co říct budu vděčný;-).
Díky,
H.:-)

Větrání si myslím, že by mělo být OK (vzhledem k tomu, jak mi fungují ostatní stromáci). Nemám teda větraný celý strop, ale to vzheldem, k tomu, že netemperuji celou místnost, ani není možné. Větrání mám ve všech teráriích dvojí - vždy pruh po celé šíři v zádní části stropu a pruh po celé šířce ve spodní části čelní strany pod šoupačkami..

Hmm:-/, tak není to nějak extra moc (vzhledem k tomu, že venusťáci jsou poměrně menší) oproti časté praxi. Venusťáky jsem nikdy nechoval, ale uvažuji nad nima už taky nějakou dobu.
Proč jsem se ptal: Zatím jsem z bývalého komplexu Trimeresurus v minulosti x let choval jen albolabrise, stejnegeri a v současnosti chovám trigonocephaluse. A za tu dobu jsem získal zkušenost, že zvířata na které jsem začal nejvíc sr.t - nejlépe prosperovala. Takže, když jsem si pak spočítal ze zápisků v kalendáři počty krmení za rok, zjistil jsem že dospělé samici bohatě stačí 24 - 30 myší/rok (těch 30 - možná i o malinko víc při odchovu) a samcům do cca 20 - 24 myší/rok.
Mám rád zvířata která jsou v dobré kondici, v terariu neustále ve střehu, ochotna kdykoli přijmout potravu. Ono celkově, v teráriích se stalo překrmování běžnou věcí, a já si myslím že konkrétně pro některé tyto stromové druhy to může být vyloženě nevhodný.

abych pravdu řekla, tak já si krmení ani nepíšu (jen občas, když mam po ruce fixu tak datum na terárko). Dospělé hady krmim v době, kdy mají zjevně hlad- udělají "nabito", tak je ještě pár dní nechám mířit a pak je nakrmím. Udržuji je v kondici, v jaké jsou hadi nalézaní v přírodě. Ani hubení, ani tlustí. Akorát březím samicím přilepšuju. A mláďatům, ty krmím když vytrávěj a začnou slídit. termíny krmení nechávám na nich samotných.

Tak jasný. Každý máme zažitou nějakou praxi. A u teba Aurifer, když sleduju množství chovaných zvířat::), by to muselo být na mašli;-).
Ale, obecně pro posouzení překrmování či ne;... by bylo určitě zajímavé vidět výsledky porovnání (konkrétních druhů) velikostních a hmotnostních údajů o zvířatech odchycených v přírodě a v terariích. Myslím si, že je škoda, že chovatelé těmhle údajům obvykle nepřikládají důležitost.

Ono je to u každého druhu a u každého jedince individuální, takže to podle mě ani nejde moc porovnat. Vůbec adult samci trimoušů to je pakárna. Když to vemu v jednom druhu tak můžem narazit na hady co sežerou 1-2 myši ročně a pak taky na ty co jich sežerou právě klidně 30. To nejde porovnávat.

přesně tak, to je 1 věc a navíc řadu zvířat když bude člověk pravidelně měřit a vážit (jak bývá doporučováno), tak si je akorát odrovná. Já na to, abych posoudila kondici zvířete, a jestli roste nebo ne ho měřit a vážit nepotřebuju, takže proč ho tím trápit. Zrovnatak s tím krmením- buď zvíře tloustne a tudíž mu dávám míň, nebo hubne a tudíž by potřebovalo víc. A nebo je v dobré kondici a pak na tom nic neměním.

Co se týče těch rozdílů mezi zvířatama v teráriích a v přírodě, tak tam to záleží asi i na konkrétním chovu. Páč chovatelé mají rozdíly v chovaných zvířatech i při zdánlivě stejných nebo podobných podmínkách. Jak u různých druhů, tak i u různých jedinců v rámci 1 druhu. A další věc je ta- v přírodě i v teráriích by musel být potazovaný zrovna určitý cyklus, v kterém zrovna daná zvířata jsou. Páč samci třeba v období rozmnožování žerou blbě nebo vůbec a jdou s kondicí dolů, samice po porodech samozřejmě taky nejsou v kondici, ale naopak v počátcích gravidity bývají vyžrané atd.

To že ti jeden samec sežere 1-2 myši za rok a jiný klidně 30 posuzuješ právě jen a jen ze svých zkušeností z teraria. No neměl jsem na mysli porovnání mezi zvířaty chovanými v terariích, ale hmotnost zvířat v konkrétní stejné velikosti odchycené v přírodě se zvířaty stejné velikosti chovaných po celý život v terariu.
U těch trimoušů je to možná zrovna dost málo realný (přeživších importů je poměrně málo, a kdoví kolik ze své hmotnosti ještě zratí během importu, než se ti dostane do teraria). Ale před X lety jsem viděl třeba cerastesky (jaké to byly ,,zdechliny"po importu, a jak se dokázaly vykrmit v běžném chovu v terariu během 1 roku). Teď jsem zrovna četl v případě heloderm: U suspect D.Back za více jak 2 desetiletí sledování X zvířat v přírodě se nesetkal s helodermou přesahující 1 kg.

přeživších importů je poměrně málo, a kdoví kolik ze své hmotnosti ještě zratí během importu, než se ti dostane do teraria

Podle legálních importů by to počítat rozhodně něšlo, ta zvířata chodí hrozně zdevastovaná a ta úmrtnost bophužel bývá slušná. U zvířat, co si člověk "přiimportuje" sám je přežití většinou 100% :-) Nicméně tohle by člověk musel sledovat u zvířat měřených a vážených přímo v přírodě.

Jinak co se týče překrmování zvířat, tak to dělá řada chovatelů zdaleka nejen hadů, o tom žádná.

Tak ono jasně, v přírodě zvířata nevědí, kdy budou žrát příště, takže rači žerou když můžou. A často si to zachovávají i následně v lidské péči. A je pak na člověku, aby je krmil přiměřeně. Pravidelně krmená mláďata tyhle tendence nemívají, ikdyž u jak kterých druhů. Některé druhy jsou více nebo méně žravé. S tím překrmováním- ono to pak vidíš na těch zvířatech, řada lidí je má zbytečně tlustá a někdy až morbidně.

Aurifer:...máš v mnoha věcech pravdu. Taky si myslím, že není dobře zvířata trápit odchyty a vážením. Kór trimouše, který bych řekl jsou i větší stresáci.
Každopádně si pořád myslím, že srovnávací údaje mezi zvířaty chovanými v zajetí a zvířaty z přírody by měli pro nás u některých druhů zajímavé a možná i překvapivé hodnoty.

No to si nedokážu tak nějak představit, když si ty moje roční tkaničky "šáhnou" kus z terária, jak bych je krmil v něm..a zase s něma manipulovat při každým krmení je zbytečný.. mám je odděleně a na začátky je to fajn..člověk hlídá jen sám sebe :-D
Každopádně jsou to paštičky :-D

Dobrý den, celé toto vlákno bylo zajímavé a plné spousty parádních informací.
Rozhodl jsem se že se tady taky přidám k těm co chovají tyto úžasná zvířata.
Jen se pořád nemohu rozhodnout kterým druhem začít. Který by jste mi poradily?
Osobně se mi nejvíc zamlovají T. gumprechti a nebo albolabris.

Sám jsem začínal T. albolabris, jen bych doporučoval, to platí pro všechny druhy, začít s rozkrmenými mláďaty.
Z druhů si asi vyber něco z běžně dostupných, albíci i T.gumprechti jsou v pohodě.

Sám můžu nabídnout květnový odchov T.albolabris, někteří již sami žerou živá i mrtvá holata.

Jen pozor na podmínku splnění, dle zákona, všech náležitostí ;-)