Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Latinské názvy ještěrů

Zdravím, tak mě napadlo co jsem vypisovat nějaké neznáme Latinské názvy ještěrů i v českém jazyce. Docela by my to pomohlo při vyhledávání atd a možná i někomu dalšímu :-D
Třeba

Physignathus cocincinus - Agama kočinčinská

Ta je zrovna celkem známá, ale nějak takhle by to mohlo vypadat :))

No já myslím, že není problém si různé vědecké a nakonec i české názvy nalézt na různých seznamech a encyklopediích na netu a přijde mi zbytečné a nepřehledné sem vypisovat stovky jmen, když k stejně většině a) české názvy nejsou nebo b) jsou, ale různí se podle použitého zdroje, často jsou přímo vymyšlená.
Držel bych se vědeckého názvosloví, které je přesnější a využitelnější, jak při komunikaci v různých jazycích, tak při vyhledávání informací.

No já ti jich sem můžu napsat třeba 500, ale hlavní je si je zapamatovat...:-) akorát teda české většinou neznám nebo je většinou nemají. České názvy má pár desítek významnějších druhů. Pokud chceš něco z českými i vědeckými názvy, tak doporučuji např.knihu Svět zvířat VII - obojživelníci a plazi - autor Jiří Moravec.
Ale sem to fakt nemá smysl vypisovat, zahltíme to tu názvy a stejně se v tom nikdo nebude orientovat.

Proč zapomenout?

Protože používání českých názvů postrádá nějaký hlubší smysl(např. z důvodů, který psal krokodýl) a do debat nakonec vnáší zmatek.A pokud chceš dohledat nějaké kvalitní informace o konkrétním druhu v literatuře nebo na netu je ti český název v drtivé většině k ničemu.

kolik má českých názvů Elaphe taeniura friesei

Jen já slyšel u. japonská, u. čínská, u. tenkoocasá, u. tchajwanská a u. žlutá...

Jako perličku bych dodal, že jeden známý, který vede evidenci zvířat jede striktně v češtině (hlavně dělal savce) a pod názvem u. čínská má tuším asi 3 druhy páč prostě někde vyčet, že se tak česky jmenují...

Souhlasím s tím, že je lepší české názvy nepoužívat, ale to už tu řeklo vícero lidí. Vem si pro tebe známé agamy, pro nezasvěceného je agama jako agama, pro člověka co se v tom vyzná je agama velmi široký pojem pod který se narve velká spousta rodů o jednotlivých druzích/poddruzích nemluvě.
Jen bych tě chtěl opravit, že to nejsou

latinské názvy.

, ale vědecké označení (názvy). Že vycházejí z latiny je už o něčem jiném, ale hlavně není tomu tak vždy.

Redsnake
:) ty seš takovej drson jo :)

šmejký:
je to náhodou fajn tema.Já mám alergii když někdo právě agamě kočičinský říká vodní.Jednou jsem o tom měla desetiminutovou hádku se strašně důležitou prodavačkou v pet centru.To mě strašně nakrkne, když prodavači ve zverimexech nechtějí a nemají zájem o to se vzdělávat a pak na závěr udělaj z člověka ještě blbce..

Vesti nez Chuck Noris....A ze on je velkej, mohli by vykladat ti, co s nim meli co do cineni...vlastne nemohli:x::)
Kazdopadne, to je to o cem mluvime vsichni, lide kteri proste maji potrebu komunikovat v ceskych nazvechj se dostavaji do situace, kdy si nerozumi, neb ceske nazvy nejsou oficialni a tudiz dochazi k nedorozumneni:)