Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov velkych krajt.

Chov velkych krajt je pro mne velikou vyzvou a dlouho trvajici "chteni" :o) (nekolik let) I kdyz ziju v byte, presto jsem se rohodl, ze jdu do toho. Chci se Vas vsech zeptat, jestli mate s chovem velkych krajt v byte skusenosti, jakekoliv....cisteni, krmeni, technika atd ...... Terka mam rozdelane na tenhle typ - vid foto., dve nad sebou. becken4.jpg

Máme tmavku, zatím má přes 3m. Terárko má 200x90x90cm z OSB desek, vpředu šoupačky ze skla. Krmíme mimo terárko králíky na vyřazeném sprchovém závěsu. Osvědčil se - neznečistí se podlaha, neznečistí se terárko a had nesežere lignocel. Po krmení obvykle hada vykoupeme kvůli znečištění.

Dobrý den,zajímalo by mě jaké jsou vhodné prostory pro krajtu tmavou v dospělosti?Jak rychle se asi doroste své konečné délky? Bydlím taky v panelovém domě a tmavka je můj sen,prozatím chovám jen krajty královské,které jsou na prostor v podstatě nenáročné.Děkuji za rady,Alena

Jo jako tak hadi nesmrdi ale kdyz uz jich je hodne a jsou vedsi tak uz smrdi kdyz se hadi chovaji na hline nebo na jinym substratu tak je to v poho.Ale je lepsi je chovat na novinach a kdyz se vyprazdni na ty noviny tak to dost smrdi a nez to uklidis a vymyjes tak je to citit dost.a tet kdyz jich mas 20 a nejses porad doma tak to bude citit po celem byte.Ja mam 4 krajty tmavi dve 2m a dve 4-5m a mam je taky na byte.

Osobne neznam zadny extrement ktery by nekomu snad vonel:-) a po kazdem tom zvireti co si ulevi musi chovatel uklidit jak by to asi vypadalo treba v zoo u slonu kdyby jim tam nechali to kolecko hnoje a i kdyz se to uklidi hned stejne to je citit je to scela prirozeny hold neni to clovek aby to po sobe spalchl nebo kocka ktera to zahrabe takze lopatku a dotoho:-)

Chudák Komárek, vždyť má pravdu a každý, kdo měl doma více hadů dobře ví, že i 2 denní (někdy jen celodenní) nepřítomnost může stačit na poměrně kvalitní zasmradění místnosti z hady a rozhodně to není leností něco sebrat, ale prostě a jen člověk nemůže být u zvířat pořád. Pokud se 1 a více hadů vydělá, tak v teple je za pár hodin pach velice slušný. A pokud jde o velké hady, tak ty umí udělat velmi solidní hromadu.
Mirror:
Hlínu (zeminu) používám v teráriu poměrně často a nevidím na tom nic divného...

Kravinec opravdu voní, ale u přírodně chovaných krav, které se převážně pasou. Velmi "příjemný" trus (vůně, konzistence) mají želvy r. Geochelone přes zimu, kdy je krmím jen hlavně senem, ale i po trávě to jde.

Hlínu (zeminu) používám v teráriu poměrně často a nevidím na tom nic divného...

Tak zeminu, kterou koupis , v tom bych az zas takovej problem nevidel - ikdyz ta z kvetinarstvi musi zakonite obsahovat kdejake breberky a mozna i nejake hnojivo - o breberky se ale postara vypeceni v troube.
Ja to spis pochopil tak, ze chlapek proste kybl, motyku a pujde si pred barak nakopat hlinu a pak ji hodi do terka :-)

Musíš koupit tu kde není žádné hnojivo to dá rozum,jinak rašelinu nijak neupravuji ani nedávám do trouby,ztrácí tím svoji "funkčnost" jako je absorbování vody ...S tím nakopáním hlíny ze zahrádky,bych s tím taky až takovej porblém neviděl ...Chce to,ale probrat a "vyčistit" ,taky musíš vědět odkud tu hlínu máš,aby nebyla závadná ...

Uplne bez problemov je aj nakopana kvalitna hlina, rozhodne lepsia a prirodzenejsia ako hocijake vymysli typu vypekanie v trube. Obcas mam pocit, ze sa niektorym chovatelom o "breberkach" aj sniva a hranici to az s obsesiou :-/

Taktiez chovam na hline a vselijakych hlinenych "zmesiach", podla potreby, a je to uplne v poriadku (ved na com inom had bezne zije, ze ano...).

ozhodne lepsia a prirodzenejsia ako hocijake vymysli typu vypekanie v trube. Obcas mam pocit, ze sa niektorym chovatelom o "breberkach" aj sniva a hranici to az s obsesiou :-/

Jednou jsem presazoval kytky - koupil jsem nejakou zeminu v kvetinarstvi a to by ses covece divil, cim vsim se ten pytel hemzil...od stipek az po nejaky malinke bile broucky...jako tohle bych si do terka urcite nedal;-)

"ikdyz ta z kvetinarstvi musi zakonite obsahovat kdejake breberky a mozna i nejake hnojivo - o breberky se ale postara vypeceni v troube." opravdu? ná žádné breberky které by mohli hadům ublíž jsem zatím nenarazil:) a hnojivo není v každé rašelině, prodává se rašelina bez hnojiv. vypékání v troubě je taky naprosto zbytečný nesmysl, rašelina potom ztrácí svoje vlastnosti jak už bylo napsáno.

Chov velkych krajt je pro mne velikou vyzvou a dlouho trvajici "chteni" :o) (nekolik let) I kdyz ziju v byte, presto jsem se rohodl, ze jdu do toho. Chci se Vas vsech zeptat, jestli mate s chovem velkych krajt v byte skusenosti, jakekoliv....cisteni, krmeni, technika atd.

Jestli jste si všimli tak původní dotaz zněl takto! Bohužel jste toto vlákno zasypali sporem jestli hadi smrdí nebo ne a na původní dotaz nikdo neodpověděl. Veškerá informační hodnota je tak nulová. Zajímá mě ten dotaz taky, proto vás žádám, aby odpovídal ten kdo má vlastní zkušenost s chovem velkých krajt a může toto fórum svou odpovědí obohatit.
Prosím o konkrétní odpovědi na položený dotaz. Zvýšíte tím jistě kvalitu tohoto fóra. Děkuji.

Přesně. Taky nevim, co by si tu zadavatel a Rybízek rádi přečetli. Je to jak jsi psal. Jediné, co je ještě jinak oproti malým krajtám, je potenciální nebezpečnost. Pokud zadavatel myslel tohle, ať dá vědět a vlákno se může ubírat správným směrem. Teda pokud to tu někdo bude chtít rozebírat, když už se to řešilo a stačí jen hledat.

AlenaJ: Co přesně máš na mysli? Rozměry jsem psala, já bych je považovala za minimální. Počítej raději s tím, že ti had doroste něco mezi 5-6m (předpokládám, že krmit budeš normálně), takže by mu mohly velkou část života vydržet, pak mu možná budeš muset udělat větší terko. Je třeba ho dělat bytelný, krajta může zkoušet pevnost stěn, takže nešetřit na materiálu. Jinak je dobrý vědět, že takový had váží v dospělosti desítky kilo, takže je fajn promyslet si jak s ním budeš manipulovat, jestli máš po ruce dost osob, které ti budou kdykoli schopné pomoci až bude had velký atd. To platí i pro zadavatele vlákna.

Podle mě, je úplně jedno, jestli někdo má K.královskou, nebo tmavou. S velikostí hada souvisí akoráde větší náklady na pořízení tera, krmení, na elektrinu a co se bytu týče tak především na prostor. Pokud se ti do bytu vejde velké tera a toho zabraného prostoru nelituješ, tak nevím co řešíš ... :puff:

Mates - Nemůžu souhlasit. Taky jsem kdysi promýšlela chov tmavky, ale i při realistických představách jsem až v praxi viděla, že bylo hodně rozumný si jí nepořizovat dokud jsem bydlela sama. Možná, že s tím nemáš zkušenost, a tak přijde ti že jde jen o terko a prostor a jinak pohoda. Tak to ne. Každej měsíc ještě počítej že musíš sehnat správně velkýho králíka, což ve městě někdy není legrace. Navíc pokud ho kupuješ, připravit si až 460Kč měsíčně. Další věc je třeba bezpečnost, tu bych rozhodně nepodceňovala. Takových věcí je víc.

o "problému" s krmením jsem psal. Samozřejmě z toho vyplívá to, že to něco stojí a musí se to dát normálně sehnat. Ale to jsou věci které si autor určitě uvědomuje, neb tady na poradně je relativně často, tak ho nepovažuji za někoho, kdo o tom nemá ani páru. A bezpečnost? O kolik nebezpečnější je had v terárku v bytě, než had v terárku v domě :i: .... Dotaz se týkal na chov v bytě a né na chov jako takovej :!:

S velikostí hada souvisí akoráde větší náklady na pořízení tera, krmení

S tím krmením to nemusí být pravidlem. Byly doby, kdy jsem krmil vynešenýma slepicema (holořitky) z velkochovu. Každá krajta si většinou dala po 2ks a tak mě jedno krmení jednoho hada přišlo na 10kč. Pak jsem neprozřetelně začal krmit králíky a od té doby je slepice moc neberou.

:-D Co jsem slyšela, nejsou moc výživný a exkrementy pak hrozně páchnou. Máš taky tu zkušenost? Taky mě straší představa co maj ty slepice čmelíků. Jako laik sotva tuším jak takový čmelík vypadá, ale nechci aby nám běhalo po bytě něco co tam nepatří. :-)Samozřejmě je super mít zdroj krmení jinej než zverimex. Co se za posledních pár měsíců stalo s cenama živýho krmení, to je strašný. U tmavky bych ten jiný zdroj fakt doporučila. Není nad to mít někoho na venkově s velkou králíkárnou.

Co jsem slyšela, nejsou moc výživný a exkrementy pak hrozně páchnou.

Slepice je výživná až dost. Ono krmit jen králíkama taky není to pravé ořechové, i když to je samozřejmě nejjednodušší. Ale občasná změna je spíš plus. Trus je někdy řidčí, ale spíš to bude tou změnou druhu krmení.

Co se za posledních pár měsíců stalo s cenama živýho krmení, to je strašný.

Znám člověka, co krmí ekonomicky tak, že do terárka třeba k mřížkaticím dá bednu na maso naplněnou drůbežími "odpady" (tuším kachní krky). Je to opravdu levné a hadi to bez problémů z té bedny vyžírají.

Není nad to mít někoho na venkově s velkou králíkárnou

To zcela jistě, králík za 150-200 dle velikosti, to je jiný kafe než 400-500 ve zverimexu.

U nas maji kraliky od 180-300kč zalezi v jakym meste ci zveraku jinak domaci se da sehnat za 50 ja osobne je sem tam vezmu babce a co se tyce tech kurecich odpadu tak to se mi zda docela divny i kdyz myslim ze nekde tady jsem videl fotku jak krmi tmavku kurecim stehnem z marketu to mi prijde ze uz jim zachvili budem davat granule ja osobne krmim prevazne zivyma i kdyz sem tam dostanou na zmenu jidelnicku krysu z mrazaku

U nas maji kraliky od 180-300kč zalezi v jakym meste ci zveraku jinak domaci se da sehnat za 50

Tak ono taky záleží na velikosti, přeci jen 4 a více metrové krajty se nekrmí "ušatými morčaty" ze zveráku, těch by padlo 6 na jedno krmení. A domácí za 50??? To možná, když někomu sežerou anilínový barvičky... Za pěknýho 3+ kg králíka to asi nebude.:-)

ahoj vsici jelikož jsem nejakou dobu choval tkz.velehadi tak ze svych zkušenosti vim ze kdyz budete mit dostatek velkych potkanu obcas nejake selatko takse to da zvladnout a o nebezpecnosti to je jako se psi pokud svami jsou v kontaktu od mala tak vetsinou jsou v pohode musite je casto brat do rukou a pak by nemel byt problem ale je dobre nezapominat ze uz byli pripady ze tmavky-pmb- zabili male deti o psech a kockach nemluvim

S krmením to máme jak jsem psala nahoře. Aby nedošlo po krmení k omylu a tmavka nás neslovila v domění že jde o druhý chod, většinou ho v první 1/3 podeberem hákem aby věděl, že se něco děje a pak už ho normálně vezmeme rukama a šup s ním do koupele a nebo do terárka. Ve vaně se většinou ještě napije, válí se ve vodě, pouští bublinky... Povahou je v pohodě, už ho pouští ta mláděcí zbrklost (jsou mu 2,5 roků a má cca 3m). Když se mu něco nelíbí, zasyčí, ale neděláme mu nic aby měl důvod rafnout. Beztak mi přijde, že by radši šel pryč než aby kousnul. Proplázky probíhají. Když dá najevo, že chce a nám se to hodí, pustíme ho. Hlídáme, aby něco nerozbil nebo někam nespadl. Zajímá ho všechno nové a návštěvy. Hned ví, že je tu víc lidí než obvykle a dere se ven. Když jíme teplé jídlo, ožije, asi ho zajímají ty pachy.

zdar:-Dno Krokoši ty jsi zase dostal ad.těch barviček:-D:-D:-DJá to pochopil;-);-)už ani Punta to nechce:-D,ale k tématu no já vám nevím lidičky,ale přesto-hadička opravdu sežere vše zastavím se u těch králíků-jsem katastrofik proto by králík na krmení neměl dostat granule s KK alespon měsíc.Jiank žádný problém vezmou kuře,brojlera,kachnu i to sele úplně bez problému.Vezmou i jiná zvířata,ale......K těm brojlerům-u nás se prodávají 1,5-7kg za 50kč,sele od vietmance obvzláš knourek nevyřezaný 100kč,nevěříte?zajedtě si do Ředhoště na trh a uvidíte jak to je:-D taky vietnamci se množí jak kobylky!!!osobně knourky dávám krajtulím a klidně bych utáhl i další,to maso pokud to není seklé s jiným druhem není nic moc."ekologická sekačka"morčata:-D tak ty jen občas když se přemnoží jinak pořád sekají:-D co mám taky vyzkoušený vezme krajtule kozlíka.jediný problém to se týká "B20"(panelákových a Pražáku)je pokud nemáte přitele na telefonu na vsi přijde Vám to sakra draho.Krmení-Já krmím mimo bednu,akorát odbčas se jim do bedny nechce tak musím počkat až se někdo objeví pak jí tam nastrkáme::)

zajedtě si do Ředhoště na trh

že by jsme byli skoro sousedi :-D

Jinak ohledně krmení velkých hadů, mě zatím stačí potkani (pro clastolepisky), občas morče, když se naskytne... ;-) ale až vyrostou hrozňové, tak mám v plánu pořídit si malou králíkárnu :-D Každopádně, pokud bude jednou víc místa, tak to vidim zase na anakondy a možná i nějaký molurusky..., takže tam pak bude potřeba ty trhy v Ředhošti navštěvovat pravidelně (pošuku díky za tip :-D)

Ad krmení v terku, nebo mimo tera. Hroznýše mám po jednom, takže krmím v terárku. Krajty mám teď spolu, ale dá se to-krmim je čerstvě zabitýma potkanama z peánu. Jen samce krmim míň, takže když sežere to co má, tak ho chytnu a oddělím a nechám nažrat v klidu samici ;-) S manipulací problém není, maj sice skoro 3 metry, ale jsou to takový štíhlý "tkaničky" :-D

Zajímalo by mě, po kom z vás, vaše krajta vyjela a jaké následky to pro vás mělo. Zda to byla vaše chyba, nebo byl jen hádek nervózní. Kousnutí od čtyřmetrového, nebo většího hada si nedovedu představit. Jak jste potom překonali strach před další manipulací a zda to potom, bylo zase bez problémů?

Ten náš kousl 2x. Oboje když byl mládě. Jednou ve vaně, kde byl zvyklý se krmit a tak cokoli se pohlo považoval za žrádlo, což přítel podcenil. Podruhé když byl na proplázce a přítel na něj sáhl aniž to had tušil. Bleskem se ohnal a kousnul. Pak už to nikdy neudělal, i když jako prcek byl dost akční a stávalo se, že vystřelil z terárka nebo jezdil podél skla když šel někdo kolem. Toto všechno mám zprostředkovaně, sama jsem u toho nebyla. Jako půlroční už tohle nedělal. Dneska je klidnej a přátelskej, ale když mu třeba měním vodu, stane se že se ke mě rozjede a až u mě se zarazí. Taky když se na proplázce hýbu tak že mu to připomíná kořist, plíží se ke mě aby mě slovil. Ale už trochu "přemýšlí" a nejdřív si ověří jestli jde o žrádlo; to jako malej tolik nedělal. Taky strategie lovu se změnila, dřív se hrnul a hned si žrádlo chytil, dneska se strašně pomalu plíží se spoustou esíček a útočí rozvážnějc. Hroznýš tohle dělal odjakživa, krajta se k tomu musela dopracovat. Jinak tady u toho hada víc než u jakéhokoli jiného co máme počítám s kousancem, i když jsem ho nikdy takhle nezažila. Je to částečně jeho náladovostí, kdy jednou je s něčím spokojený, jindy u toho rozlobeně syčí, a taky jeho nenažraností. Často se stane, že se hrne k žrádlu než zjistí, že jsem to já. Proto mu vždycky dám na čas, aby se zorientoval, věděl co se děje a nedošlo k omylu. Když si nejsem jistá jeho reakcí, protože třeba spí nebo divně kouká, nejdřív na něj trochu fouknu nebo ho upozorním hákem, že se něco bude dít a až když ožije s ním normálně manipuluju. Taky když s ním na proplázce chci něco dělat a mám pocit že mě zrovna úplně neregistruje, nejdřív ho trochu pohladím, aby věděl, že s ním jdu do kontaktu a pak ho třeba zvednu nebo něco. Snažím se mu nedělat nic co se mu nelíbí. To je můj způsob. Každý to určitě děláme jinak, ale mně (a snad i hadovi) vyhovuje tohle. Kousanci se pochlubit nemůžu, což beru jako pozitivum.

No, tak bych to úplne neviděla. V mém případě je to spíš šťastná kombinace druhů hadů, jejich povahy a snaha nedávat příčinu. Myslím, že i ten kdo ví jak na to to prostě může schytat. Had je předvídatelnej do určitý míry, ale pořád je to divoký zvíře a jeho pochody můžou být překvapivý. Proto i při mírný povaze našich hadů u každýho z nich počítám s kousancem. Vyloučit to nemůžu = může se to stát.

Zda to byla vaše chyba, nebo byl jen hádek nervózní

Vždy je to chyba chovatele. Pominu-li začátečnické chyby při manipulaci plynoucí z neznalosti projevů zvířete, potom největším nepřítelem chovatele je rutina, od ní se odvíjí postupné opadávání opatrnosti, respektu, podceňování vzniklých situací, přemíra sebejistoty, atd. a malér je na světě. Výhodou jedné pokousané ruky je, že si druhou může člověk hned naliskat.;-) Na kousance mrkni do kategorie "pochlubte se" vlákno "razítka".