Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úhyn potkanů

Zdravím vás, přihodila se mi docela zvláštní věc kterou dost dobře nechápu...z ničeho nic mi ve venkovním výběhu pochcípali někteří mladí potkánci :-/ Byli den předem nakrmeni obilím, tvrdým chlebem a malou hrstkou pampelišek...druhý den přijdu z práce, jdu jim dát žrádlo a ejhle ::) nechápu to, nic zvláštního jsem na nich nenašel, jen tohle...viz foto...co myslíte?

[177_1.jpg]

Používáš venku nějaký postřik?Něco podobnýho se mi stalo u křečků , když jsem jim dal jetel , na kterej předtim vylila mam postřik na kytky.TTo jsem se ale dověděl až když 1/2 pochcípala.Samozřejmě to může mít jinou příčinu , ale to asi bez pitvi nezjistíš.Všichni byli pomočeni?Jsou nafouklí?Dával si mezi ně nějaké nové kusy?

Ne ne postřik žádný nepoužíváme, pampelišky byly právě z čistého prostředí. Napadlo mě jestli jsem náhodou s těma pampeliškama neutrhl i něco jedovatého :i: těžko říct. Všichni vypadali jako na fotce. A nafouklí se mi být právě nezdáli. Jeden byl ještě na živu, ale už se tam jen tak divně v leže plácal...

Ahoj a asi ti bohužel napíšu jednu dost špatnou zprávu. S největší pravděpodobností tě vítám do klubu. Chce to pitvu a já typuju pastarelu nebo salmonelu, léčení je dost jednoduchý a není moc nákladný, ale bez pitvy ti nikdo neurčí ani dávkování ani zda se o toto jedná.
Rada teda zní: vezmeš úhyny ( stačí 3 kusy) odvezeš je na S.veterinární ústav a tam ti poví víc.
Pokud se o toto jedná, doporučuju, teda pokud potřebuješ rychle krmit potkanama, okamžitě chov zlikvidovat vydesinfikovat a založit nový.
Já toto měl u myší, vyléčil jsem je, ale kdybych je zlikvidoval, měl bych to rychlejší.
Držím palce ať ti to dobře dopadne. ;-)

Mno, ještě mě napadlo, že by se mohlo jednat i o kokcidiozu, je to dost podobný ( myslím to pomočení) jak u králíků. Ale jak říkám, bez pitvy to nezjistíš a je jen otázkou času, kdy to vymře all.
Ujisti se , že nemohlo dojít k nějaké otravě, protože i toto by mohl být důvod úhynů, potkani, teda alespoň ti divocí , jsou tím pověstní. Pošlou ty nejmladší ochutnat a pokud se nic neděje, sežerou to i ostatní. Ale u laboratorních to bude asi jinak, ti šrotujou hned a všichni. Já teda vsázím na jednu z těch nemocí co jsem vypsal.Ještě jedna věc, do doby , než zjistíš co jim teda je, určitě jima nekrm. Pokud by šlo o salmonelu nebo kokcitidu, bylo by to v poho, nejsou přenosný na hady, ale pokud je to pastarela, tak ta přenosná je a léčení zasažených hadů, je dle mé MVDr. Doslova pakááááááárna, tak na to bacha
PB :-(

Já teda vsázím na jednu z těch nemocí co jsem vypsal.

No říkám to nerad, ale máš asi bohužel pravdu :-/ Ráno jsem z výběhu na zkoušku oddělil jednoho potkyše, který byl čilý, ale pomočený a do večera byl KO :!: Jinak všichni ostatní byli dnes ráno na pohled v naprostém pořádku...večer jsem ještě mrknul do výběhu a ejhle ::) jsou tam další tři se stejnými příznaky-mají pořádně pomočené komplet celé břicho až po přední nohy! Tak koukám, že se to šíří rychlostí blesku...to je v prdelce :-(

P.S. Kolik zhruba stojí ta pitva?

Mirror001: No vždy když se něco takového přihodí je to dost nepříjemné, ale je to přece jen zkušenost. Co se týče tvých hroznýšů...když ses na ně byl podívat, tak to chtělo alespoň důkladnou prohlídku všech hadů-já to tak dělám při koupi jakéhokoli zvířete. A když na něm něco najdu co se mi nezdá, tak ho prostě nechci!

broz.pavel: Studoval jsem dnes celé ráno jak salmonelu, tak kokcidiózu a podle toho co jsem načetl mají moji potkani salmonelu!
Kokcidie přežívají téměř u všech dospělých králíků a na člověka a jiná zvířata jsou nepřenosná.
Ale tu pastarelu jsem nikde nenašel :?: z čeho konkrétně je, příznaky, jak se přenáší, atd. Mužu poprosit o vyjádření třeba JaBulu...co si o tom myslí?

P.S. S přítelkyní jednou za čas přikrmujeme syrovým masem...myslím si, že by to mohlo být tím :i::?:
Ani ve snu by mě totiž nenapadlo, že syrové maso může potkanům nějak ublížit...

Mužu poprosit o vyjádření třeba JaBulu

No, bez pitvy se to da urcit podle takto stroheho popisu jen tezko. Pricin muze byt kopa od bakterialnich a houbovych infekci, pres virozy az po zminene parazity .

Kokcidie přežívají téměř u všech dospělých králíků a na člověka a jiná zvířata jsou nepřenosná

kokcidii je velke mnozstvi a jsou uzce specificke (jsou i specificky lidske kokcidie). Velice pravdepodobne jsi cetl o kokcidioze kraliku - kralici maji kokcidii hned nekolik ruznych druhu, ktere jsou neprenosne na jina zvirata, ovsem potkani (resp. hlodavci) maji zase jine kokcidie, ktere zase nejdou treba na kraliky. Ruzne druhy svych kokcidii samozrejme maji i plazi, jejich druhy se ovsem zase drzi pouze jich a na jina zvirata nejdou (pokud nejde o dixenni druhy, ktere maji slozitejsi vyvoj - to by se muselo vysetrit. Kokcidioza u hlodavcu ovsem vetsinou zpusobuje nejdrive hubnuti a postupne zhorsovani zdravotniho stavu, popisovany rychly prubeh bych videla spise na nejakou virozu. Zvlaste pokud maji k venkovnimu vybehu pristup divoci hlodavci, kteri mohou chovnou skupinu nakazit. Staci v podstate uz jen to, kdyz divoci hlodavci pres klec moci a odkladaji infekcni trus k chovnym zviratum...Pocitej ovsem s tim, ze vysetreni na virozy jsou o neco drazsi nez "prachobycejna" kultivace bakterii.
Navic - z dlouhodobeho hlediska - pokud neni moznost zabranit pristupu divokych hlodavcu, nemyslim, ze by mel venkovni chov dobrou perspektivu at uz z hlediska zdravotniho (spatna kontrola stavu, moznost nakazy z venku), ekonomickeho (krmeni podestylka vs mala vyteznost a slozitost udrzby a hygieny chovu), tak z hlediska chovatele hadu (manipulace se zdivocelymi potkany neni nejsnadnejsi) i samotnych zvirat (navykla zvirata z T beden snasi castou manipulaci bez problemu, plasi jedinci z vybehu budou stresovani o mnoho vice).

No, bez pitvy se to da urcit podle takto stroheho popisu jen tezko.

S tím každopádně souhlasím, ale myslím si, že dávat potkyše na pitvu "na vše možné" se prostě nevyplatí.
Ještě se tedy pokusím o ten lepší popis (než zlikviduji chov) ale asi to nebude moc platné :-(

1.Divoké hlodavce si dovolím vyloučit...natahoval jsem venku spousty pastí a skoro nic tady teď nemáme.

2.Myslím si, že to mají na 90% ze syrového masa...králičí. (dospělým se po něm nikdy nic nestalo, mladým jsem ho dal poprvé a ejhle)

3.Mají to jen ti nejmenší potkani...velcí vypadají úplně v pořádku.

4.Ti na kterých se to začne projevovat jsou furt aktivní a žraví až do jejich smrti.

5.Nafouklí nejsou ani nehubnou...ale zdá se mi, že vůbec nerostou. (ve výběhu rostou normálně déle než v bednách, ale tohle je jiné)

6.Potkani dost divně zapáchají!

7.Jejich náhlá, konečná smrt mi přijde spíš jako nějaká otrava.

Jinak už nevím co bych napsal...je to asi zbytečná snaha, ale za poslední pokus to ještě stojí.

Děkuji moc JaBule i ostatním.

myslím si, že dávat potkyše na pitvu "na vše možné" se prostě nevyplatí

to urcite ne, zvlaste v malochovu, ktery neni uzavrenou "chovnou jednotkou". Pokud se ovsem chcete problemu zbavit a mit do budoucna prosperujici chov (osobne si myslim, ze timto zpusobem ve venkovnim vybehu je to takrka nemozne), bez diagnozy se to neobejde. V podstate ted ani neni jasne, jestli je problem infekcni, pripadne jestli jsou citliva pouze mladata a dospeli potkani jsou pouze asymptomaticti nosici, nebo jestli to byla otrava.

Divoké hlodavce si dovolím vyloučit...natahoval jsem venku spousty pastí

to neni zaruka vubec niceho. Zvlast pokud jste natahoval treba jen "mysi sklapovacky".

Myslím si, že to mají na 90% ze syrového masa...králičí

v souvislosti s tim mne napada mikrosporidie (puvodce mykotickeho onemocneni), ktere se u kraliku vyskytuje a je prenosne na hlodavce. Jakou cast masa jste krmil? Nebylo maso znecisteno vykaly nebo moci zabiteho kralika? Jak dlouho po sezrani masa zacali potkani umirat? Nepouzival jste pro potkany vybaveni nebo stelivo ktere prislo do styku s kraliky? Dalsi vec trochu z jineho soudku - mate v okoli kocky? Urcite by se vyplatilo dat vysetrit prinejmensim trus nakazenych potkanu. Minimalne tak muzete vyloucit helminty a paraziticke prvoky vcetne kokcidii.
Kazdopadne pohledejte pod heslem Encephalitozoon cuniculi (to je ta zminena mikrosporidie). Body uvedene pod cisly 5 a 6 by tomu mohli napovidat. Bez poradne diagnostiky je to ale opet jen "tip", ktery se ovsem da pomerne snadno overit. Tak to promyslete a dejte vedet...

Takže novinky ze světa...zdá se mi, že potkani už pár dní nehynou...ale mládata jsou stále promočená, nebo co to vůbec je. Sice nevidím vše, protože když něco uhyne ostatní je hned sežerou, ale myslím si, že teď už nepadaj...snad to nezakřiknu.
To co mají za nemoc nějak extra nakažlivé nebude, mám totiž ještě doma chovné potkany v bednách + venku v sudu odstávčata a z nich se nic nenakazilo...ikdyž jsem u nich ze začátku používal stejné rukavice atd.

Já si prostě nemůžu pomoct, musí to být rozhodně z toho králičího masa.

Jakou cast masa jste krmil?

Krmil jsem pouze masem, ničím jiným...a jakou částí? Naposledy dostali komplet celého králíka přesně tak, jak by šel na pekáč.

Nebylo maso znecisteno vykaly nebo moci zabiteho kralika?

Králík byl před podáním opláchnut v čisté vodě.

Jak dlouho po sezrani masa zacali potkani umirat?

To teď už nevím...řekl bych pár dní po sežrání.

Nepouzival jste pro potkany vybaveni nebo stelivo ktere prislo do styku s kraliky?

Králíky nechováme, takže ne a stelivo (slámu) mám přímo z balíku z pole.

Dalsi vec trochu z jineho soudku - mate v okoli kocky?

Ano kočky máme...chodí se na potkyše přes pletivo dívat.

P.S. Jestli ta pitva fakt stojí cca 200 Kč, tak jak píše níže Carlos a ne dva litry, tak bych ji nechal udělat. Taky mám čeče furt spadeno nějak na tu salmonelu!

Ja spise reagoval na Tvou odpoved, ze plisen by takovou paseku nenadelala, nez, ze bych reagoval na moznost nakazy:)
imho zde neco o Aspergillus flavus:
AFLATOXINY
- jsou druhem mykotoxinů nacházejících se přirozeně v některých potravinách: arašídy, ořechy, pistácie a výrobky z nich; sušené ovoce a výrobky z nich, obilí a výrobky z něho, koření. Mykotoxiny jsou látky, které vznikají jako produkty látkové přeměny toxinogenních kmenů mikroskopických hub (plísní), které mají toxické účinky na člověka. Aflatoxiny jsou za příznivých podmínek produkované zejména plísněmi, ze kterých nejnebezpečnejší je "Aspergillus flavus". Tato plíseň při nesprávném uchovávání potravin rychle roste a během svého růstu produkuje aflatoxiny. Tvoří se pouze při vyšších teplotách, jako nejnižší se uvádí teploty 16 – 17 °C, zpravidla se však jedná o teploty nad 25 °C. Z přibližně 20 druhů aflatoxinů byly jen čtyři objevené v potravinách (B1, B2, G1 a G2). Modifikované aflatoxiny můžeme najít v mléku a mléčných výrobcích (aflatoxiny M1 a M2). Mají schopnosť hromadit se v lidském těle s velmi vážnými následky: poškozují játra a mohou vznikat zhoubné nádory. Výskyt aflatoxinů souvisí s výskytem rakoviny jater v těch zemích, kde byl zjištěn v potravě jejich vysoký obsah. Musíme si dát velký pozor již při nákupu a skladování potravin.

Citace z lexira.html
Je rakovnitvorny, takze to Tvuj pripad asi nebude...

Nevim jestli jsi to cetl, ale tu trochu info:)
Pasterelóza

Pastereloza je onemocnění způsobené bakterií rodu Pasterela. Může probíhat v různých formách. Nejčastěji je známa jako původce takzvané králičí rýmy projevující se výtoky z nosu, očí, kýcháním, apatií. Při závažnějším průběhu dochází k zápalu plic, celkové sepsi a úhynu. Dalšími formami jsou onemocnění pohlavního aparátu, záněty středního ucha (projevující se nakláněním hlavy na stranu) nebo tvorba abscesů (dutin vyplněných hnisem) na různých místech těla (často jsou náhodně pozorovány v očích).

K onemocnění pasterelozou může přispět celá řada faktorů jako je nedostatečné větrání nebo naopak průvan, vysoké teploty prostředí, špatná výživa, vysoká koncentrace zvířat v chovu nebo současně probíhající jiné onemocnění, stres.

Vakcinaci proti pastereloze zahajujeme většinou ve věku kolem 10 týdnů, ale v rizikových chovech je možno ji zahájit i o několik týdnů dříve. První vakcinaci je nutné zopakovat za 3 týdny a dále pak vždy jednou za půl roku.

zdroj
poradna.php

Hoj asi se mi popletla písmenka ale je to to ono. Jinak se omlouvám že jsem ti neodpověděl, ale teď jsem nebyl nějak u netu.... Bylo dost práce...
Jinak co se tý pitvy týče, počítej kolem 2000,- ale bez ní se nehneš.
Je sice fakt, že se nevyplatí zaplatit 2000,- za léčení menšího množství potkanů, ale na druhou stranu aspoň budeš mít pro příště jasno v tom, oč jde. Tak tam zajeď co nejdřív ať se to začne řešit, jinak takhle pochcípaj všichni.
Jinak co se týče kokcidiozy u myší a potkanů, si piš, že přenosná na ně je...;-)
Držím palec PB

Zdarec, u myší či potkanů s podobnými příznaky bývá často diagnostikována Salmomella sp., i ten zápach by tomu odpovídal. Pravda bez pitvy je to tlachání o ničem.

Jinak co se tý pitvy týče, počítej kolem 2000,- ale bez ní se nehneš

Nevím, kde sis nechal dělat pitvu, ale 2000Kč je cena za pitvu velkého prasete. Potkan běžně okolo 150Kč + běžná základní bakteriální kultivace cca 200Kč, je to vždy o domluvě.
Pro zadavetele: pokud vím, tak jsi tady zakládal vlákno o venkovním odchovu potkanů, pokud to jsou ta samá zvířata, zamyslel bych se zejména nad častostí výměny podestýlky. To, že chovatel zvířata pravidelně nemá na očích a necítí, prodlužuje se interval výměny podestýlky, na zasviněné podestýlce a za nedostatečné cirkulace vzduchu je otazkou času, kdy se objeví výše popsané příznaky.;-)

pokud vím, tak jsi tady zakládal vlákno o venkovním odchovu potkanů

Je to tak...

Snažím se jim to tam udržovat v čistotě jak to jen jde...podestýlku teď měním jednou za týden, vždy o víkendu. Ale tím to určo nebude...teď jsou neustále v suchu - v zimě bylo hůř! Ono se to nezdá, ale když jich tam je tolik, tak to dá celkem dost lítání. Snažím se to tam furt nějak vylepšovat, abych si to čištění aspoň trošku ulehčil. Každopádně máš pravdu a díky za upozornění.

Potkan běžně okolo 150Kč + běžná základní bakteriální kultivace cca 200Kč
To ovšem ti asi napíšou, že uhynulý potkan byl mrtev a stejně asi nevíš na co zemřel, nebo ti nenapíšou čím léčit a citlivost na léky.
Pitvu jsem si nechal dělat v SVÚ v Č. Budějovicích a počítej se mnou: D 75,- 4 kusy 300,- , b 10,- 1 kus 10,- m Kult. aerobní na běž. půdách ( KA2)85,- 5 kusů 425,- ,m Příprava půd( jedna zkumavka n. Petriho 20,- 4 kusy 80,-, A 45,- 5 kusů 225,- , m Typizace zákl. rodů a skupin ( max. 10) 90,- 3 kusy 270,-A typizace druhová běžná s určením sérovaru 200,- 1 kus 200,- , 2Stanovení citlivosti k 12 ATB-disková 150,- 2 ks 300,- , m Parazitologická pitva orgánů 100,- 2 ks 200,- , Převzetí , evidence vzorku , pořízení 35,- 1 ks 35,- , Manipulační poplatek 18,- 1 ks 18 ,- k tomu připočítek 19% DPH a vyjde ti 2454,50
Tak nevím, jak důkladnou pitvu se necháváš dělat, ale asi je lepší vědět , co se v chovu děje a čím léčit a jak silný roztok léčiv nasadit :-D