Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem apatická korytnačka, vysoka urea a kyselina močová

ahojte, dnes som bol u zverolekára s mojou suchozemskou korytnackou, pretoze som si vsimol, ze je apaticka a vobec sa nechce hybat. reakcie ma zachovane, aj trocha jedla, ale velmi malo. zverolekar jej zobral krv a vysledky boli zle. ALP, ALB, TP aj ALT boli v poriadku, aj vapnik s fosforom mali dobre koncentracie v krvi, avsak urea bola az 15,68 mmol/L a ma byt do 0,8, kyselina mocova bola az nad 1190 um a normalna hodnota je do 100. zverolekar mi povedal, ze ide o zlyhanie obliciek a ze normalne u cicavcov by sa to riesilo dialyzou, to vsak nie je mozne u korytnaciek. takze ju musime dat hospitalizovat, bude aspon mesiac dostavat infuzie a milurit na znizenie kyseliny mocovej. viete niekto povedat, ci to su naozaj oblicky? pretoze ak by to naozaj tak bolo, tak preco nie je vapnik aj fosfor zvyseny? alebo to spolu nesuvisi? ak by to aj boli oblicky, neviete cim to mohlo byt sposobene? korytnacka ma asi cez 15 rokov, je velmi ziva (najme ked je pri samicke), zimovana, strava zlozena najme z rajcin, uhorky, pupavy, kvetu pupavy, salat, rozne ovocie, obcas ryza, cestoviny, ale zeleninu zasadne umytu vo vode. kupeme ju tak 1-2 krat do mesiaca. ma ohradeny vybeh, domcek. jedine co by mohlo suvisiet je ze nema misku s vodou, pretoze sa nam zdalo zbytocne davat korytnackam vodu, kvoli tomu ze maju dost vody v potrave. 2 roky dozadu mali misku, ale vobec z nej nepili. tak neviem. zverolekar povedal, ze hodnoty KM od 200-600 su este s dobrou prognozou vyliecenia, nad tisic je uz prognoza velmi zla:( .....miso

Ja teda neviem, že čím to môže byť spôsobené, ale mňa chovateľ pri kúpe mojej korytnačky varoval, že jej nemám dávať rajčiny a uhorky, max. raz za mesiac. Vravel mi, že vodu treba meniť min. raz za deň. Nedať jej vôbec vodu sa mi zdá dosť prehnané. Potom sa jej asi tá kys. močová z tela nevyplavovala. Podľa mňa jej voda z zeleniny a ovocia nestačí. Uvidíš, čo Ti napíšu skúsenejší, ja s tým nemá veľa skúseností, ale tá voda ma zarazila. Určite tú vodu pila, keď si sa nepozeral. Aspoň tá moja ju pije každý deň a aj sa v tej miske, čo v nej má vodu kúpe.Moja korka má len 11 mesiacov, ale myslím si, že aj staršie potrebujú vodu. Som sám zvedavý, čo napíšu ostatní. A tá ryža a cestoviny, to by sa myslím nemalo, no neviem, počkaj na názory ostatných.

praveze ta moja si nevie predstavit zivot bez rajcin a uhoriek. niekde som cital, ze z ovocia a zeleniny maju dostatok vody, takze misku s vodou vobec nepotrebuju. navyse ked sa kupu tak sa tiez napiju. ryzu, alebo cestoviny dostavaju tak 2x do mesiaca. pritom uz davno som uvazoval nad tym, ze im zriadim take mensie plytke jazierko, aby sa donho mohli chodit vykadit a napit sa ak nahodou, ale hlavne aby som ich nemusel casto kupat. zase potom by som musel riesit problemy s cistotou vody a sinicami cez leto, neviem ci by to nebolo skor na skodu ako na prospech. neviem, ako tu teraz beham po tejto poradni, tak zistujem ze ludia tu riesia sialene veci od vlhkosti teraria, po teploty a vhodny material na ohradku vonku. takym veciam som sice nevenoval vela pozornosti, ale aj tak si myslim, ze moje zelvicky maju dobre podmienky. dokonca som zistil, ze masom by sa vobec nemali krmit a to nechapem, lebo jedna moja korytnacka maso miluje druha zase nie. nemali by sme to nechat na nich, nech si zeru co im chuti? vo sne by ma nenapadlo,ze korytnacka moze mat problemy s kyselinou mocovou a ze z toho moze mat dnu. nic to, blbci sa ucia na vlastnych chybach, len chudak na to doplati korytnaciak:(
inac my sme mali korytnaciaka volal sa Kornelius, alebo len Korko a bol velky a raz ked sme boli prec na tyzden, tak utiekol, ale skor si myslime, ze ho niekto ukradol, lebo prakticky nemal kam utiect. kamaratkynu korytnacku zase uniesol jastrab. strasne co sa deje...

Zrovna ne ideální krmná dávka, ale to by nakonec nemusel být největší průšvih. Vynechal bych úplně nesmyslné těstoviny a rýži, hodně bych zkrouhnul ovoce, salát, rajče i okurku. Základ by měly být listy lučních bylin. Nepíšete také nic o zimování, to je taky důležité. Ale ty problémy, co má souvisí asi více se způsobem chovu. K selhání ledvin může dojít především při dlouhodobé dehydrataci navíc spojené např. s vyhříváním ze spoda (topný kámen). Voda jen se zeleniny není dostatečné zavodnění. Musíte si uvědomit, že i druhy zvířat, které v přírodě často nepijí bývají po část dne (tedy spíše noci) zahrabány pod zemí, kde jsou vystaveny téměř 100% vlhkosti a mají možnost se zavodnit přes kůži. Navíc i v suchých oblastech bývá po ránu poměrně pravidelně rosa a ta poslouží jako zdroj pití např. při spásání orosených rostlin. Pokud želvy nemají přístup k mělké vodě, je vhodné je pravidelně (alespoň 1-2x týdně mláďata a 1 za týden až deset dní dospělce) koupat. Mladší jedinci se potřebují zahrabávat do vlhkého substrátu, mají to rádi i dospělci, resp. je to pro ně přirozené se na noc někam "zavrtat". Nevím přesně, co způsobilo problémy s ledvinami u vaší želvy, ale zde je možné hledat vysvětlení.

praveze som teraz cital, ze salat urcite nie, pretoze obsahuje stavelany,ktoré brania vstrebavaniu Ca a tiez ma nevhodný pomer Ca:P. co som vobec predtym nevedel. zimujeme kazdy rok od konca oktobra, zac. novembra az do konca marca. s tou vodou, nase korytnacky maju vybeh pri travniku,ktory je kazdy den zavlazovany, hlavne cez leto aj viac krat a kedze maju vo vybehu obrovske paprade, tak tie vzdy poriadne zavlazime vodou. niekedy zvyknu korytnacky zaliezt a niekedy praveze vylezu a nechaju sa osprchovat. navyse tie paprade su schopne zachytit vela vlahy, takze niekedy aj cez leto je pod nimi relativne vlhko. domcek maju z tehal a strechu z drevenych latiek. dno tvori len zem, takze sa mozu zahrabat ked chcu a aj sa zahrabu vzdy pred zimovanim. asi pred troma rokmi som zistil pri kupani, ze maju v trusi male cervicky, takze sme ich dali veterinarovi na odcervenie. ten im dal nejaku injekciu, po ktorej asi za tri dni jedna zomrela a druha sa z toho vyhrabala len tak tak. bola apaticka, nechcela zrat, ale potom sa postupne zotavovala (bez zverolekara). a teraz ma zvysenu KM, tak mozno to moze byt aj poskodena pecen, pretoze po pitve zverolekar zhodnotil velke poskodenie pecene, ale tazko povedat ci neklamal. neviem, skoda, ze sa uz nedozvieme co im vtedy pichol. odvtedy som moc zverolekarom nedoveroval a aj teraz som zvazoval ci ist alebo ju nechat zotavit sa len s nasou pomocou. jedalnicek im rozhodne upravim a dostanu aj velku misku s vodou.

takze sme ich dali veterinarovi na odcervenie. ten im dal nejaku injekciu, po ktorej asi za tri dni jedna zomrela a druha sa z toho vyhrabala len tak tak

skoro to vypada, ze Vas veterinar zelve podal ivermektin (zadny jiny odcervovaci preparat podavany injekcne mne v tuto chvili nenapada). V tom pripade se neni cemu divit, ze jedna z zelv uhynula, spis se divim, ze nezemrela i ta druha. Na tento preparat injekcne podany jsou specialne zelvy velice citlive a podobna lecba pro ne konci fatalne (hadum ani jesterum nevadi).
Co se tyka rajcat a specialne paprik - kdysi jsem nekde cetla o nevhodnosti nadmerneho zkrmovani techto plodin specialne ve vztahu k ledvinam, tusim, ze tam slo o nechtenou agregaci krystalku kys. mocove tam, kde k ni nemelo dojit, presne si nevzpominam....

hm, papriku im nedavam, ale rajciny dost casto to je pravda. ten clanok by ma dost zaujimal, ak by ste sa k nemu vedeli spatne nejak dostat, tak by som Vam bol vdacny. co sa tyka tych injekcii, tak tesne predtym veterinar ockoval proti cervom aj nase macky, takze ma napadlo, ze mohlo dojst lahko k nechcenej zamene. to ze jedna prezila mozno vysvetluje aj fakt, ze islo o ine druhy, ktore su rozne citlive. ta co zomrela bola T. graeca ibera a prezila nam T. hermani.

teraz su to tri roky a nasa korytnacka je zdrava ako repa. zotavila sa uz po pol roku starostlivosti, aktivneho kupania 2x denne, podavania vitaminov a enzymov. teraz ma vzdy misku s vodou a upravenu stravu: hlavne kvety a listy pupavy, ale najviac zboznuje mliec.

Dobry den, chcem sa spytat, kde ste s ňou boli (u ktorého vet), my mame asi podobný problém. Zatiaľ bol na krvi (čakáme na výsledky), dostáva antibiotiká a nejaký olej na peristaltiku, lebo on ani nekaka. Alebo ak mi niekto vie poradiť dobrého vet pre korytnačky, cenovo pristupneho.

zdravim vyhladam Vam info na veterinara. Nemam ho teraz k dispozici. Korytnacka prezila 5-6 rokov, zo zaciatku jej pichal injekcie raz za cas a potom ako som popisoval, kupel 1-2x denne, dokonca sme aj trenovali s nozickami pod vodou v lavoriku. Podavali sme striekackou nejake vitaminy. Kazdu zimu sme trpli ci vydrzi zimovanie a teda jednu zimu to uz nedala...