Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snášenlivost želv

Ahoj, mám problém. cca. 15 let mám želvu nádhernou které umřela loni "kamarádka" želva nádherná a proto jsem se rozhodla sehnat novou. Sehnala jsem samce a samičku k té mojí samičce. V knížce o želvách jsem si přečetla, že 2 samice na jednoho samce je v pořádku a že se budou dobře snášet. Víc jak půl roku bylo vše OK, včera ráno jsem našla mou starou želvu s ukousnutou hlavou. PROČ? Bylo to dost nechutný a pro mě hodně nepochopitelný!! Pomozte mi rozluštit proč se to stalo. Moc děkuju. Lucka

Odpovídáte X

Ahoj, ptala jsem se jeste jinde a tu je odpoved:

jak byly želvy velké? Byly velikostně vyrovnané? V jak velké nádrži byly? Jak se projevovaly při krmení? Nepozorovala jsi někdy neklid, útoky, kousání nebo jiné projevy agrese? Bohužel tohle není u želv nádherných zase tak neobvyklé. Často mají ukousané drápy, pokousané nebo ukousnuté prsty nebo celé končetiny nebo ocas, samci často genitálie. Mohlo to být dáno větší dominancí té nové samice, která se projevila teď. Útoky na starou samici, ale i na samce, se mohly objevit už dřív, aniž by sis toho všimla. Želvy mohly být pokousané, ale nemuselo to být vidět.

Nebo - nemohla tvá stará želva prostě z jakékoli příčiny umřít sama? Taky to není nic neobvyklého. Želvy vydrží strašně moc, vypadají zdánlivě v pořádku a pak z ničeho nic umřou. Pak je běžné, že ostatní želvy mrtvou želvu okusují a jsou schopné ji sežrat.

velice pravděpodobně za to mohla přítomnost samce - to dělá ve skupince vždycky rozruch - lepší je samce mít odděleně a dávat je dohromady jen pod dozorem nebo v jezírku - sama se snažím udělat k mému samci chovnou skupinu, ale nefunguje to - vždycky je nějaká želva nakonec strašně zřízená. To co píšete je ale dost hrozný:-(

také to mohla udělat ta druhá samice nebo se k agresivnímu samci přidala, někdy se zase stane že dvě samice se spojí proti samci - raději ty zbylé želvy hlídejte, a rozhodně je nedávejte k dalším želvám, at není znovu průšvih - já těm kecům o chovné skupině konkrétně u želv nádherných nevěřím, a komu se to podaří má podle mě velkou kliku

já těm kecům o chovné skupině konkrétně u želv nádherných nevěřím, a komu se to podaří má podle mě velkou kliku

Tak ve velkém prostoru to jde, ale je lepší je mít spolu od mala, každopádně jsem nikdy problém z eleganskama ve skupině neměl, ale taky to může být tím, že jsem tam měl vždy víc kusů od různých druhů a neměly čas vymejšlet blbiny. Bazén je ve skleníku, má tak 3 x 1,2-1,5 m, hloubka asi 40 cm. Souš je plochou zhruba stejně velká jako bazén. Teď tam je cca 20 želv, bahenky (10), scripta scripta (6), jiné pseudemysky (3), graptemyska (1), elegansky (0 - už jsou ve venkovních rybníčcích, kde i zimují, ale dřív tam taky byli cca 3-5 ks) ve velikostech cca 12-30 cm. Krmeny jsou 2-3 x týdně myšma, celýma nebo kusy ryb (někdy i filé), želatinovým krmením, občas žížaly nebo zophobasové a k tomu něco zeleného pro scripty (čínské zelí, jablka, mrkev, ovoce, okřehek...)

Tak tomu říkám luxus, ale zase jich tam je hodně - já zkoušela 2 samice a jednoho samce v akvárku s plochou dana 110 x 60 a x 30(výška vodního sloupce) a malou pevninou a první měsíc OK, samec byl vzorný, pak jsem byla dva dny pryč a malá samička byla trochu zřízená a za týden ji samec málem oddělal - takže musel do arestu, tedkonc jak ho dám s tou menší samičkou okamžitě jde po ní - jedno kolik mají vody - a když ho dám s velkou samicí, tak to zase pokouše ona jeho:-( Skoro si myslím, že ten můj samec by zvládl udělat dusno i v tom vašem rybníku. A to s tou malou samičkou byl od mala, od mala byl také ještě s velkou, která bohužel už není, a tu kousal taky - jinak je ale hodný a na lidi neútočí.

Velká trachemis samice mi zase v rybníčku o 280 l oždibovala malé 12cm graptemys samečky (přitom předtím sežrala půlku pstruha bez vnitřností, zato i s ocasem, takže hlad mít nemohla), tak jsem samečky musela dát pryč, i když jinak se jim v bazénku líbilo - ted je v bazénku jedna větší graptemys, malá a velká samice trachemis a párek nelsonek, ale jsou tam krátce - a ten nelsoní samec už začíná pěkně zlobit:( A já přemýšlím, kam na balkoně s druhým rybníčkem pro zbylé želvy...

Myši dáváte celé? Já zatím zkoušela jen holata - dám jedné velké želvě tak tři, nevím, zda jich může najednou sežrat víc. Oni mi žerou všechno - trachemisky se perou i o jahody:)